User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ford Mondeo iç trim ve deri koltuk ve döşeme temizliği

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ford Mondeo iç trim ve deri koltuk ve döşeme temizliği

Arkadaşlar herkese hayırlı günler. Uzun zamandır aranızda olmama rağmen genelde takip eden ve merak ettiklerimi soran bir üyeyim. Zaman zaman ufak tefek katkılarımız olsa da bunlar çok az kalmıştır.

Lockdown dan istifadeyle ben de aracımda ufak temizlik işlerine kalkıştım. Geçtiğimiz hafta camlara Nasiol glass shield uyguladım. Bu hafta da pol star alıp arabadaki deri alcantara ne varsa girişmeye karar kıldım.

Öncelikle genel izlenimlerimi yazayım. Temizliğe önem versem de çok fırsat bulamıyorum. Zaman zaman Atas Vinet ve Atas Plak2 yle iç aksam temizliği yapıyorum. Koltukları hep es geçiyordum. En büyük sebebi deriye uygun temizleyicim yoktu. 3 gün önce bu açığımı da Koch Chemi Pol Star alarak kapattım. Vinet'i 1:10, Plak2'yi 1:3, Pol Star'ı 1:5 kullandım.

Bugün ilk işim paspasları dışarı almak oldu. Tozlarını bir silktim.

Önce Atas Vinet ve suyla IKEA fırçası marifetiyle güzelce fırçaladım. Akabinde suyla duruladım ve kurumaya bıraktım. Kuruduklarında üzerlerine Atas Plak2 sıktım ve fiber bezle bir güzel yaydım. Temizlik sonrası Plak2 nin kokusu ve o yeni ürün parlaklığı çok hoşuma gidiyor.

Akabinde ayak basılan plastik aksamları Atas Vinet le sildim. Normalde Plak2 yle siliyorum. Ancak ayak değmeyen yerleri önce sadece nemli bezle, diğer yerleri Vinetle siliyorum. Kuruduktan sonra Plak2'yle geçiyorum. Çok güzel parlıyor.

Bugünkü asıl meselemiz derilerdi. Aracımda gerçek deri, yapay deri ve alcantara var. Hepsine güzel bir çözüm olması hasabiyle Pol Star'da karar kıldım. Ayrıca profesyonellerin de seçimi... 10ml+40ml toplamda 50ml lik 1:5 lik bir fıs fıs hazıladım.

Hem beze hem de sileceğim yere 10cm aralıklarla 1 fıs sıkarak sildim. Tüm araba bittiğinde şişenin dibinde var yok arası bir karışım kalmıştı. 1000ml 95 TL, 10ml 95krş gibi bir maliyet çıkıyor Kullanırken hiç acımadım gerekirse 2-3 kere sıktım. Yukarıdaki karışım sağ arka koltuk temizliği bittikten sonra çekildi.

Koltuğu silmeden önce:

Bu da sildikten sonra. Yalnızca bir oturma yeri silindi...

Koltukların ne kadar kirli olduğunu göstermek amacıyla aşağıdaki fotoğrafları da çektim. En yukarıdaki bez ayak basılan çamurlu yerleri sildiğim bez. Diğerleri ise tüm koltuk ve deri aksamları sildiğim bezler. Önlü arkalı nasıl da kirlendiler.

En kirli yerler sırasıyla 1. Direksiyon 2. Kafa başlıkları 3. Sürücü koltuğu 4. Ön yolcu koltuğu 5. Ön koltukarın arkaları (çocuğun ayağı değiyor) 5. Arka koltukların baldır kısmı. Oraya da ayakların çarptığını düşünüyüorum.

Bu bez de yalnızca direksiyon temziliğinde kullanıldı. En kirli yer olacağını biliyordum. Normalde zaman zaman sevmesem de Vinet le silerdim. Şu an deride oldukça çok çatlak var. Yakın zamanda zımpara boya yapacağım. Sonra da koruma kalakını süreceğim. Bir dahaki temizliklerde artık elimde Pol Star var. Küçük fıs fısı her daim hazır tutup kullanabilirim.

Koltukların da silme işlemi bittikten sonra paspasları yerine koyup tüm plastik aksamları plak2 yle sildim. Verdiği parlaklık ve his çok tatmin edici.

Öncesi:

Sonrası:

Diğer taraf öncesi:

Sonrası:

Genel iç mekan sonrası:

Herkese sağlıklı güzel günler dilerim.
    Görüşmek üzere.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ara herkes kendini temizlige verdi
    Erkek evde ne yapar sorusunun karsılıgı "temizlik" ama araba temizligi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uniquel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ara herkes kendini temizlige verdi
    Erkek evde ne yapar sorusunun karsılıgı "temizlik" ama araba temizligi
    Hocam evde de yapıyoruz ama çaktırmıyoruz

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ön konsol çok mu parlamış sanki yoksa fotoğraflardan mı öyle? Orayı da Pol Starla geçebilirsiniz, ben plastik aksamlarda APC beyazlatıyor gibi hissettikten sonra pol star geçtiğim yerlerde daha mat ve temiz bir görüntü elde etmiştim. Tavsiye edebilirim

Direksiyon temizlikten öncesi sanırım, parlak görünüyor o da

Direksiyonu maalesef normal temizleyicilerle temizleyip yıprattıktan sonra yanlış yaptığımızı fark ediyoruz, bende de aynı durum vardı. Direksiyon derisi yenilenmişti zaten şimdi göbeği de söktüm boyayacağız mecburen. Onu öğrendiğimden beridir deriye ona özel malzemeden başkasını kullanmıyorum. Hiçbir şey yoksa nemli bezden başka şeyle dokunmam

Elinize sağlık. Ülkede genel olarak arabaların içi temizleniyor sanki bu dönemde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güneş öyle bi açıdan geliyor ki ya çok parlıyor ya da mat duruyor. Direksiyon temizlendikten sonra matlaştı. Ön konsol da o kadar değil. Doğal parlıyor gibi. Güneşten öyle
    Konu ardicli2000 tarafından (18-04-2020 Saat 17:50 ) değiştirilmiştir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süper çalışma, eline sağlık. Geç zamanda kirlensin inşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amin sağolasın. Elim belim koptu valla geç kirlense iyi olur

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık güzel uygulamalar. Ama 100 ML 95 tl ise 10 ML 9,5 TL ))

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı enesy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık güzel uygulamalar. Ama 100 ML 95 tl ise 10 ML 9,5 TL ))
    1000 ml 95 TL, 10ml 95krş hocam. Litresi 95 TL daha net olmak gerekirse

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler