User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 34FUR81 Megane RS 225

Renaultolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

34FUR81 Megane RS 225

Selamlar herkese, 9 aylık kısa bir birliktelik geçirdiğim ama çok sevdiğim Megane RS'imin de bir konusu olsun istedim, diğer araçlarımın hiç biri için konu açmamıştım bari bunun olsun.

Aldığımda 167K KM'deydi ve boyasızdı. 145 bine kadar serviste yapılmış bakımları.
    Eksikleri vardı sırayla hallettim ve her zaman yaptığım gibi tadına doyamadan sattım
    Specler:
    FastChip Stage 1 Map
    Hybrid Turbo (Egzoz tarafı oem (TD04-14T), emme tarafı billet 19T)
    10.5 L Intercooler
    65 mm Downpipe 60 mm Exhaust & Cut Out
    1.2 Peak 1.0 Bar Cont. boost

Boyası çok kötü olduğu için polisaj işlemlerini hallettik ilk önce.
    O sırada Ankara'da ikamet ettiğim için İstanbuldan dönmeden camlarını da filmlemiştim.
    Bokunu çıkardığımı daha sonra farkettim gündüz vakti cam açık olmazsa kadranları okuyamıyordum karanlıktan

Polisaj sonrası

Cam filmi sonrası

(arkadaki mavi de Türkiye'de bir tane bulunan orjinal 5 kapılı 225 RS)

Farkettiğim 2 sorun vardı, ilki araba specleri kadar gitmiyordu ve arada bir arıza ışığı yanıp sönüyordu.
    Arıza ışığının sebep olduğu sorunu ELM 327 bluetooth obd cihazıyla bulup çözdüm. Enjektörlerden bir tanesi mefta olmuş.
    Videosunu da yüklemiştim;

Bu sorunu da hallettikten sonra neden gitmesi gerektiği gibi gitmiyor konusuna yoğunlaşmak istedim
    Çünkü stock 225'le yürüdüğüm zaman yarım boy geriye düşüyordum neredeyde
    Yine elm327 kankam yardımıma yetişti ve verilere bakarken tespit ettik sorunu, basınç tutamıyorduk.
    Orjinalde 2000 rpm civarı 0.8 basmaya başlayan oem turboya karşılıkk zaten 3000lerde basmaya başlayan 19T vardı.
    Bir de üstüne aracı alırken 1.5 bar denilen wastegate'in içinden 0.8 barlık yay çıkınca neden geçemediğimi anladım.
    Takım olarak yay sipariş ettim ama yazılım zaten üstüne izin vermediği için 1.2 barlık yayı taktım.
    Tek kusurlu da aslında yay değildi wg'nin ayağı da sıkıntılıydı ve basınç gelince ileri doğru eğilip valfi açıyordu ve basıncın kaçmasına o da yardım ediyordu.
    Onu da düzelttik ve gücü guvveti yerine geldi çok şükür

Suçlu WG yayımız

Bu arada hafif bi su kaçağı sezmiştim. Kontrol edince o da çıktı ortaya.Elektronik su pompası

Megane RS'lerde gazlayıp turboyu düşük sıcaklıklara düşürmeden stop edince soğutmak için su dolandıran elektronik bi su pompası mevcut.
    Yalnız parça numarasını verip servisten isteseniz bile servis yardımcı olamıyor.
    Çünkü Renault Türkiye böyle bi parçayı bırakın getirmek servise parça numarasını bile tanımlamamış
    Allahtan Bosch üretiyor ve biraz araştırdıktan sonra onu da bulup sipariş ettik. Soketleri yenileyip montajını da yaptım.

Ufak bi İstanbul seyahati yapıp plakaları da 35'ten 34'e çevirelim dedim. Olmuşken de özel olsun diye FUR aldım

O ara İstanbuldayken @ramo35 'in şom ağzı sayesinde ankaraya dönemeden turbom bozuldu.
    Ve egzoz manifolduna doğru ince ince yağ sızdırmaya başladı.
    Hadi dedik nazardır yaptıralım, yaptırdık bu sefer turbodan kartere yağ geri dönüş borusu çatlamış montaj esnasında bir de ordan yağ kaçırdığı için ikinciye söktük taktık

Turboyu aldık elimize

Onu da hallettik çok şükür ama bu sefer de gücü guvveti yerine gelince baskı balata kaçırmaya başladı, la havle
    Neyse onu da halledeceğiz kaçıran baskıyla gezmek çok sinir bozucu.

Bu nokta da asıl masraflı olan baskı veya balata değil volan.
    Hareketli tip volan olduğu için pahalı ve değişmesen de olmuyor tornalayıp geçemiyorsun.
    Tabi bunlarla birlikte hidrolik debriyaj merkezi, fren hidrolikleri ıvır zıvırı da değiştirdim.

Yeni ve eski balata

Divortex motor temizleme sıvısı alıp motora da el attım kirli görüntüsü hoş gözükmüyor.

Ve üstünde 2013 üretim potenzalar vardı. Arabada ilk 3 vites yoktu bunlar yüzünden
    2019 Şubatta 4918 üretimli Michelin Pilot Sport 4 aldım. 225 40 18 ölçülerimiz.
    Lastikleri taktıktan sonra da leş olan jantların boyasını tazeledik.

Stopların kırmızı yerlerini karartıp APP plakaları da taktım, görselde tek işim farlar kalmıştı ancak onları da halledemeden tayin dolayısıyla satmak zorunda kaldım

Bir kaç tane de video atayım, 9 ekim 2018de almıştım, 19 temmuz 2019'da da sattım.

Megane 2 RS Yakıt Tüketimi:

Stock Ibiza Cupra vs FUR Megane RS

Megane RS Top Speed Run

Renault Sport III
    Clio 197 Swap 265

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Furkan Abi güzel arabaydı keşke satılmasaydı severek takip ediyoruz. Emeğine sağlık

FreeCaptiv3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vay baboli, maşallah FUR Rs'Ee

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tr'de maalesef hak ettiği değeri göremeyen araçlardan. Maşallah sizin aracınız da çok güzelmiş, şimdiki sahibine Allah kaza bela vermesin.

Kadir Salim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorunsuz ve sıkıntısız yapmıştın son zamanların takdir edilesi RS i idi , tayin bitişinde daha iyisini bekliyorum

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl kıydın buna Furkan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Resimleri göremiyorum ama aracı da sahibini de biliyorum.
    Hayırlısı buymuş dedik, gidişine ses etmedik. İnşallah çok daha iyisi gelecek Furki. Takipteyiz

Megane RS.ler evet çok tutulmadı. Sebebi belli; 3 kuruşa 5 değil 10 köfte isteyen bi modifiye anlayışımız var TR.de. Hatta 3 kuruş bile çok demişim; yazarken farkettim. Megane.ların da bu anlayışa eyvallahı yok maalesef. Yoksa paraya kıyıp 400, 500 ve üstü hp.lerce gezenler de var.
    Ama sınırlarımı bileyim, haddimi aşmadan gezeyim ve gazlayayım diyen bi kullanıcı için daha öte bi f/p hothatch yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RedEdition34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maasallah Megane RS'ler her zaman ilgimi ceken bi arabaydı. Bu arada Adın furkanmı kardesim RFC den hatırladım seni

Ozan abinin SAA Rs ini kullanmıstım bi bulusmada hala tadı damagımdaydı o ne arabaydı öyle be.
    Eyvallah anıl aynen furkan ben

Alıntı yigityedidag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Furkan Abi güzel arabaydı keşke satılmasaydı severek takip ediyoruz. Emeğine sağlık
    Eyvallah kankam

Alıntı FreeCaptiv3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vay baboli, maşallah FUR Rs'Ee
    Eyvallah baboli

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tr'de maalesef hak ettiği değeri göremeyen araçlardan. Maşallah sizin aracınız da çok güzelmiş, şimdiki sahibine Allah kaza bela vermesin.
    Malesef aynen öyle, genel olarak Renault Sport değer algısı düşük Türkiye'de. Çok teşekkür ederim

Alıntı Kadir Salim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunsuz ve sıkıntısız yapmıştın son zamanların takdir edilesi RS i idi , tayin bitişinde daha iyisini bekliyorum
    Eyvallah kanka, dönüşe kalmadan bi sürpriz patlatırız inşallah

Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nasıl kıydın buna Furkan
    Bazı memur problemleri diyelim Allah gideni aratmasın diyelim

Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resimleri göremiyorum ama aracı da sahibini de biliyorum.
    Hayırlısı buymuş dedik, gidişine ses etmedik. İnşallah çok daha iyisi gelecek Furki. Takipteyiz

Megane RS.ler evet çok tutulmadı. Sebebi belli; 3 kuruşa 5 değil 10 köfte isteyen bi modifiye anlayışımız var TR.de. Hatta 3 kuruş bile çok demişim; yazarken farkettim. Megane.ların da bu anlayışa eyvallahı yok maalesef. Yoksa paraya kıyıp 400, 500 ve üstü hp.lerce gezenler de var.
    Ama sınırlarımı bileyim, haddimi aşmadan gezeyim ve gazlayayım diyen bi kullanıcı için daha öte bi f/p hothatch yok.
    Eyvallah abim, gelecek Allah nasip ederse az kaldı
    Renault Sport III
    Clio 197 Swap 265

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Furkanım güzel yapmıştın hazır edip satmıştın daha evvel benim yaptığım gibi. Ben akıllandım ama satmıyorum artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PULAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Furkanım güzel yapmıştın hazır edip satmıştın daha evvel benim yaptığım gibi. Ben akıllandım ama satmıyorum artık
    Abi iş güç mecbur bıraktı biliyosun yoksa asla satmazdım bu kadar erken senin mertebene ulaşamayız o konuda
    Renault Sport III
    Clio 197 Swap 265

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Renaultolog Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi iş güç mecbur bıraktı biliyosun yoksa asla satmazdım bu kadar erken senin mertebene ulaşamayız o konuda
    Aklın varsa ulaşma zaten akıl işi değil benimkisi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler