User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
112 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1554/2000 MINI COOPER R53 JCW GP - Sonradan değil,doğuştan Race car :)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1554/2000 MINI COOPER R53 JCW GP - Sonradan değil,doğuştan Race car :)

Herkese Merhabalar ;

Bilmeyenler duymayanlar için kısaca özet geçeyim; Araç R53 kasa kodlu MINI 'nin limited edition ürettiği ilk özel araç yani GP nin atası olur kendisi. 1195 veya 1080 kg farklı iddalar var bende tartmadım, 218 hp gücünde, önden çeker,getrag şanzımanlı,2 koltuklu ve arkasında roll bar olan fabrika çıkışlı bir yarış arabası.Sınırlı sayı da üretiliyor GP modelleri 2000 tane.. Benim aracınmda 1554 numaralı GP

Henüz ülkemiz de insanlar tarafından değeri bilinmiyor ki sahip olan insanlar da gerçekten otomobil kültürünü benimseyip yaşayan insanlar,arada bir kaç istisna çıkıyor tabi çıkmıyor değil,onlara aldırış etmemek lazım benim düşüncem bu yönde.

MINI ile maceram 2017 yılında başladı,sebebi de hiç unutmam Nurburing pistine giren R56 JCW videosuyla başladı. Bir virajlar bir virajlar arabanın rijitliği giriş çıkışları vs o gokart hissiyatını videodan bile hissettiriyor.Her neyse sonradan araştırmaya başladım MINI lerin modelleri arasında cooper s ,jcw,gp vardır,tam kavrayamamayla birlikte 40 binde orginal hatasız boyasız bir otomatik cooper s aldım. ( herkes gibi bende de takıntı vardı tabi hatasız boyasız düşük km olayları ) halbu ki aynı paraya full dolu john cooper da alabiliyordum,üstüne 3-5 birşey ekleyip gp2 de alabilirdim ama işte o takıntı yok mu düşük km olayı cevremde ki arkadaşlarımın jcw lerini gördüğüm de pişman etmişti beni tabi eğlenceli bir araba cooper s zaten onunla da cok ilgilenmiştim şuan oda Tr,de ki en güzel 5 cooper s in içinde dir eminim..Sonrasın da Manurel R56 JCW sahibi oldum derken şunu anladım;artık MINI tutkusu banada işledi farklı birşey gerçekten ruhu olan araçlar.. belki şaçma gelebilir ancak çevrem de 7-8 tane MINI sahibi olmuş insan var daha fazlası da var Modelli arabaları olup tekrar geçenler mi dersiniz süpercar dan almadığı zevki MINI den aldığı için alanlar mı dersiniz,sıfır Audi TTS i satıp geçen mi dersiniz vs vs böyle yani ruhu var abi Arabadan anlayıp gerçekten araba sürmeyi sevenlerin mutlaka binmesi gereken bir marka kesinlikle arkadaş olarak tavsiye ederim. Şuana kadar bahsettiklerim ön bilgilendirme hemde tanıtma tanışma olayları gibi oldu,şuan ki bahsetceklerimde araç ile ilgigi alım işleri duygular düşünceler yapılanlar yapılacaklar tarzında olacak.Arabayı almam binmek için oldu ancak istenmeyen bir şekilde Restarosyon olayına döndü projelik birşeyler de oluyor felan o yüzden konuyu buraya acayıp dedim doğu yer olur sanırım.10 Aylık bir süreç oldu,parça parça anlatacağım vakit buldukca ve fotoğraflarla deneyim yasanılan hissiyatlarla..şimdi den umarım sıkmamışmdır sizi.. başlıyoruz..

R56 JCW mi satmıştım, 46M3 istiyordum hayalimdir kendisi bir yandan fk2 bakıyorum ama işin aslında da hep şöyle bir kafadaydım bir araç alıcağım ve onu unutacağım sermaye olarak görmeyeceğim kendimce bu araçla uğraşıp otomobil kültürünü bununla yaşayacağım.. o yüzden 46m3 veya fk2 alıp 200-250 bini unutamazdım yani o yüzden MINI ye döndüm,hiç kullanmadığım bir model olan R53 Cooper s almaya karar verdim,buldum ; 2006 model 90 binde ve sanırım oda hatasızdı yani Temiz r53 bulmak çok zordur ve şuana kadar en yüksek fiyatlı r53 tü kendisi temiz ya ondan

Aldım arabayı expere götürdüm baktık ettik,güzel araba fakat ufak tefek sorunları vardı aslına bakarsan problem değil yani severim o işleri neyse expertiz devam ediyor Yusuf usta(Maslak AYN AUTO) baya yoğun tabi şansıma.. (o ara kapıda bir GP var yan tarafta ki Boyacılar (aynı zamanda etiler de galerileri varmış) al sat için almışlar fakat 1,5 aydır ellerindeymiş..)
    Yusuf Usta yanıma geldi ve aynı şu cümleyi kurdu ; Oğuzhan bak şu GP yandakilerin bu araba 2013 ten beri bana gelir herşeyini bilirim ve ben yaptım,şu getirdiğin araç cooper s ama şuda GP Kupon araç ötesi yok her zaman özel bir araç olucak bir düşün dedi. Kimse almıyor bunu km si piyasa daki GP lerden yüksek diye (halbuki 15 yaşında araba normal yani km ) ancak hepsine taş çıkartır dedi,tamam dedim saygı duyduğum GP si olan bir arkadaşı aradım,okey dedi GP farklı olduğundan bahsetti vs sahibi ile konusup 10 km aldım tek başıma Maslak civarı hafiften gazladım ettim tamamdır dedim,arabaya baktırıp ettirmeden aldım,notere son anda yetiştik zaten.Şöyle bir durum oldu, başka araçı expertize getirdim baktırırken alakasız bir aracı almış bulundum,hayırlı işler Hafta içi birgün geliceğim ve aldığım arabaya expertiz yaptıracağım mantık dışı. İlk gördüğüm an ;

GP mizi aldık o gün eve gidene kadar 60 km yolum var, ilk hissiyat ve düşünceler ; çok konforlu, garip bir motor çalışması var, debriyaj ağır,direksiyon ağır,vites kütür kütür, kullanmak zor ancak çok keyifli,hızlı gidiyor veya hissettiriyor anlamadım.. Otoparka koyduk,iyicene baktım böylece sağına soluna felan canımın istediği gibi..

Sonrasın da arabayı kendim yıkayayım bir hatası kusuru var ise görürüm düşüncesiyle yıkadım sonrası hüsran Kıl bir insanın görmek istemediği ne varsa bu GP de mevcut O kadar bakımsız kalmış ki anlatamam,galericiler de 1.5 ay kalmış ama ondan önceki sahibi 5 yıl bu güzelimi günlük kullanmış gerçekten sonuna kadar kullanmış ancak hakkını yememek lazım Yusuf Usta ne derse hiç bir masraftan kaçınmadan yaptırırmış ,alma sebebim de bunlardı işte.. bir arabanın ya estetiği güzel olacak yada mekaniği güzel olacak ikisi de yoksa çöp yani..bize de estetik olarak çöp geldi ama öyle böyle değil

Giriş olarak şimdilik bu kadar yeter sanırım,vakit buldukça 9-10 aylık süreci paylaşacağım,
    umarım sıkıcı bir konu olmaz,noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına uymayı bıraktım, olacak gibi değil konu uzun Görüşmek üzere..
    Konu iogzhn tarafından (01-07-2020 Saat 00:17 ) değiştirilmiştir.

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hikayeyi biliyorum ama tekrardan dinlemekten memnun olurum, sıfırdan yazıyorsun sanırım.

Spoiler olacak ama en son camları da değiştirdiğini görünce dedim "aha bu adam kırık" diye Mehmetcan da geçen hafta çok güzel bir R53 aldı senin garajda duruyor sanırım, ikisi birlikte ağız sulandırıyorlar valla Allah nazardan saklasın diyeyim

Tekrardan kesene bereket, daha neler neler yaparsın sen kim bilir, severek takip ediyorum.

Güle güle kullan MINI'ni

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @TarikS

Sağolasın Tarık Oğuzhan benim komşum sayılır çok yakın oturuyoruz, dediğin gibi R53 ü aldım ama bizim garaja 3. arabayı da sokarsam taşlayacaklar beni o sebeple şimdilik onda duruyor, o yüzden bende tam yeni araba psikolojisine giremedim halen

@iogzhn

sende bir an önce devamını paylaş artık Oğuz, arabanın eski/yeni hali arasında dağlar var maşallah, eline koluna sağlık kesene bereket

Konu mcanx tarafından (10-06-2020 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir.

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tekrardan hayırlı olsun oğuzhan güzel seçim oldu gp iyi denk gelmiş yusuf ustanın orda valla

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merakla bekliyoruz devamını Oğuzhan güzel seçim olmuş

Slmcnsl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel araç kazasız belasız binin.
    hikayenin devamını merakla bekliyoruz.

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah güzel araç. Km yüksek olma sebebide araba hergün erenköyden-sabancı üniversitesi rotasını yapıyordu. sahibi titiz bir arkadaşımdı, uzun yıllar o kullandı ne gerekiyosada yaptırdı. inşallah sizde zevkle binmeye devam edersiniz
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zevkli bir konu olacak gibi.
    Maşallah bekliyoruz devamını

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konunun devamını sabırsızlıkla bekliyorum . Hayırlı uğurlu olsun nice seneler binin inşallah
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

bugra_0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız bol gazlamalı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hikayeyi biliyorum ama tekrardan dinlemekten memnun olurum, sıfırdan yazıyorsun sanırım.

Spoiler olacak ama en son camları da değiştirdiğini görünce dedim "aha bu adam kırık" diye Mehmetcan da geçen hafta çok güzel bir R53 aldı senin garajda duruyor sanırım, ikisi birlikte ağız sulandırıyorlar valla Allah nazardan saklasın diyeyim

Tekrardan kesene bereket, daha neler neler yaparsın sen kim bilir, severek takip ediyorum.

Güle güle kullan MINI'ni
    Teşekürler evet diğer forum da biraz yüzeyseldi burada ayrıntılara da gireceğim,bakalım hakkımızda hayırlısı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcanx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @TarikS

Sağolasın Tarık Oğuzhan benim komşum sayılır çok yakın oturuyoruz, dediğin gibi R53 ü aldım ama bizim garaja 3. arabayı da sokarsam taşlayacaklar beni o sebeple şimdilik onda duruyor, o yüzden bende tam yeni araba psikolojisine giremedim halen

@iogzhn

sende bir an önce devamını paylaş artık Oğuz, arabanın eski/yeni hali arasında dağlar var maşallah, eline koluna sağlık kesene bereket

Teşekkürler kanka tamamdır artık bu işe veriyorum kendimi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Boost Up Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah güzel araç. Km yüksek olma sebebide araba hergün erenköyden-sabancı üniversitesi rotasını yapıyordu. sahibi titiz bir arkadaşımdı, uzun yıllar o kullandı ne gerekiyosada yaptırdı. inşallah sizde zevkle binmeye devam edersiniz
    Doğrudur, tanıştım kendisiyle gündelik kullandığını söylemişti,helal olsun iyi kol bacak varmış mekanik olarak öyleymiş sağ olsun yoksa uğraşılmazdı. Teşekkürler hepimiz güzel günler de bineriz umarım

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzelmiş maşallah kazasız belasız kullanın

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız, okuması zevkli bir konu olacaga benziyor devamını bekliyoruz. Masallah tekrar.

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun bence çok keyifli görünüyor. kuru kuruya alıp binmek bence de mantıksız, ama mekaniktense tercihim estetik eksiklikler olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet tekrar herkese selamlar ;

O hafta Mınıpassion ‘ın İstanbul Parkta Geleneksel takvim çekimi vardı, gitme hatasına düştüm gittim, 3 tane GP benle beraber 4 GP felan ama tabi onlar düzgün arabalar ağızları burunları nizamı şekilde duruyor fakat benim ki tam bir turşu yani serseri GP diyordum o güne kadar o günden sonra arkadaşlar arasında turşu demeye başladık İnan ın o arabayla oraya çıkıp fotoğraf çektirmeye utandım çünkü gerçekten diğer araçlarım çok güzeldi, insanların buna turşu muamelesi yapması canımı da sıkmıyor değildi ufaktan o arada Can diye bir arkadaşla tanışmıştım Gp Sahibi onunda arabayı gördüm iyicene yıkıldım Formula hlt jant bride koltuk, öhlins coil felan ben farklıyım diyor,BIG plaka GP yi anlatmıyorum bile Fotoğraf çektiriyorsun mutlu olduğunu sanıyorlar temsili ;

Neyse dedim bir yerden başlayalım ,ön arka tampon yan marşpiyel,arka ızgaralar ön kaputu direk boyattım,bütün plastik aksamları dodikleri yani söktürdüm,onlara tekrar tırnak alarak taktırdım,böylelikle bir nebze olsun arabanın ölü toprağını üzerinden attım.Bu arada şuan fotoğrafları elimde yok fakat yani instagram sayfasın da var alamadım şuan, arabanın kapı ayarlarında kapı çizgilerinde bagaj,kaput her tarafını nizami şekilde ayarlattım kaportacıya simetri hastalığı hele o kaputu 3 defa ayarlattım yne çizgi bozuk sol tarafı artık yeni kaput bakmaya başlamıştım bir arkadaşım kaput kilidini ayarla dedi de düzelltik öyle Kabus gibiydi.

Sonrasın da araba çok konforlu gelmeye başladı,yani birkaç gp si olan arkadaş hiç imkan vermiyordu gp cok sert araba çok takır tukur yok şöyle yok böyle vs ama değil abi cok konforlu öyle yani
    sonrasın da Mını nin bana kazandırdığı en önemli arkadaşlar dan Burç (FT Tuning) her arabada yaptığı gibi bir coil ayarladı St v2 (sert,ymşk-yksklk-alcklk) cumartesi günü 3 gibi aldım hemen taktırmam lazım hayatta bekleyemem böyle şeylerde Kartal dan Maslağa gideceğim 1,53 dk gösteriyor gözüm yemedi,dedim ki kendi kendime yani bu bir amartisör sistemi normal bir amartisörcü de takabilir,kartal sanayi de sokakta ki insanların övdüğü bir yere gittim,yani herif kule gergisini bile sökmeden taktı indirdik araba tabiri caizse Tofaşların önünü basarlar ya öyle adam başladı koskoca KW yi kötülemeye daha kalkmıyor bunlar sorunlu yayı kısa yapmışlar şöyle böyle felan fistan sinirden köpürüyorum, herifin tek doğrusu arabanın orginal amartisörlerinin 4 ününde patlak olduğunu tespit etmesiydi. O an başımdan aşağı kaynar sular döküldü arabanın amartisörleri patlak kim bilir ne zamandır böyle ki takozlar felan çöp olmuştu yani o yüzden herkes her arabaya binmemeli gerçekten,isabet oldu coil takmam.Sonrasın da Ft tuninge gittim sağ olsun orada istedim seviyeye kaldırdılar coil de sorun olmadığını gördük.

bugünlük bu kadar yeter sanırım,2 günde bir yazmaya çalışacağım..teşekkürler herkese şimdiden..
    Konu iogzhn tarafından (10-06-2020 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi aracın görünüşü duruşu yerine gelmişti ancak bu sefer de araba da bir eskimişlik göze çarpıyordu uzaktan güzel, yaklaşınca çok kullanılmışlığın eskimişliği.. yorgunluk değil. Kendimce dedim çok yüklenmeden her ay bir şey al vs çünkü ilk mını aracıma 1,5 yıllık süre zarfın da 60 bin gibi bir para harcayıp pişman olmuştum, sonrasın da diğerine de biraz felan derken bunda çok korkuyordum ipin ucu kaçar diye, çünkü sonuçta keyiflik iyi hoş fakat ölü yatırım,aynı arabayı alıp bir civi çakmayan adam da sonuçta benim kadar keyif alıyordur eminim her neyse.. Jcw ızgara dan başladım yenilemeye orginal ızgarası daha bir tatlı, Jcw ızgara biraz daha sert gösteriyor arabayı. Bende de MINI de mantığım şudur; erkeğe de hitap etsin kadına da sonuçta erkek fazla binmiyor buna

Sonrasın da baby scoop denilen hava girişlerini orginal girişlere döndüm,eski mını ciler şimdi çok çok nadir bir şey bu keşke vermesedin diyecekler ama arabanın içine bir rüzgar sesi giriyordu ondan kaynaklıdır diye değiştirdim onları fakat kesilmedi boşuna değiştirdik yani olsun yine sevdiğim birinde sorun yok

Sonrasın da arabanın sağ sol aynaları kırık ve harelerden gözükmüyordu yani o kadar bakımsızdı Onları değiştirdim ,oradan hemen sonrasında Carbon Dizayn da solmuş kırmızı ayna kapaklarını Kırmızı ya kaplattım canlandı ve arka çamurlukların oraya Bmw ve Mını lerde çıkan motorsport stickerlarını yapıştırdım.

Devam ediyorum; Bana GP yi sevdiren yani o ilk otomobil buluşmasın da denk geldiğim GP deki Oz Formula HLT jantlarını almaya karar verdim ,center lock görünüm felan hoşuma gitmişti, hala da çok seviyorum fakat başka GP de de bu janttan olması şuan beni pişman ediyor Keşke başka bir şey alsaydım diyorum.
    Jantları aldım ,onlarla beraber potenza lastik ve içim de hep kalan semi slick lastik aldım pist için (nankang ar-1 215-40-17 Bu arada arabayı huntera bıraktım rot balans coil ayarları vs yani Tuncay abi arabayı masa gibi yaptı

Sonrasın da diğer araçlarımdan alışık olduğum için Jcw direksiyon arayışına girdim, alt üst alacantra yanlar deri M direksiyon modeli sanırım aynı zamanda.. Bulamadım doğal olarak,bir arkadaşım Bekar oto döşemeye yönlendirdi orada yaptırdım, şunu şöyleyeyim; 10 numara insanlar sabah saat 9 da verdim aksam 12 de aldım adam gece 12 de bitirdi genel de herkes fiyatları cok yüksek felan şikayet ediyorlar ama adam 12 ye kadar uğraştı o direksiyonla ve mükemmel oldu ,kalınlığı hissiyatı vs süper

Sonrasında artık araba yavaş yavaş bir şeye benzedi ve yeni araba aldım moduna girememiştim 2,5 ay olmuştu ,pek kimseyle görüşmüyordum bazı kişiler hariç. Çünkü araba turşu, herkes diyor getir bakalım şu GP ye binelim felan sonra *** atıcaklar arabaya dedim şuna güzel bir boya koruma yapalım şimdilik kendini biraz göstersin ,Canowax a verdim arabayı birkaç arkadaşımdan biliyordum kendini ve çok önceden bir yerde karşılaşmıştık zaten, oradan da nasıl çalıştığını biliyordum. Çok güzel bir iş yaptı sağ olsun ve arabanın rengini çıkardı, artık o Turşuluktan çıkıyordu yani yavaş yavaş

Böyle verdim

Böyle aldım

Sonrasın da berbat plakaları değiştik vernikli app taktım. app diye sahte app basmışlar işte heyecandan yedik

yaklaşık 1,5 2 ay bekledikten sonra Almanya dan Gp stickerlarımız geldi, ve bundan sonra arabamız artık gerçek bir GP oldu
    biraz fazla fotoğraf yüklüyorum buraya Boya bakımından sonraki canlılıklar daha belirgin ve şuda dipnot olsun Gp1 in rengi acık,kapalı,gece,güneş tepeden vurunca felan hep farklı renklerde görünür.Benim favorim geceler,sabahlar ve kapalı havalarda ki renk tonları seviyorum
    fotoğraf kaliteleri de düşükse kusura bakmayın instagram sayfasından çekiyorum aramamak için

bugünlük bu kadar yeter ve daha yarısına bile gelmedik.. bir kaç gün sonra tekrar devam edeceğim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler