User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
100 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Audi TT MK1 (8N) S-Line Hikayesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Audi TT MK1 (8N) S-Line Hikayesi

Herkese Merhaba,

Yaklaşık 1,5 sene önce almış olduğum aracıma nihayet vakit ve nakit ayırabildim. Bu kapsamda ufak tefek bazı işlemler yaptık ve umarım daha yapmaya devam edeceğim.

Araç Audi TT MK1 S-Line (8N) - 1.8 T 1999 model 137.000 KM

Güncel donanımlarımız; (güncellemeler oldukça ilk mesajı editleyeceğim.)

- Akrapoviç Mr Racing Son Susturucu
    - 70 MM'lik Downpipe
    - 70 MM'lik Krom Komple Egzoz
    - Spor Orta Susturucu (Tüp)
    - Katalizör İptali
    - Hks Blow Off
    - Bronz Baskı Balata
    - Kule Gergisi Dm Motors
    - US Performance Stage 2 Yazılım
    - Sm Spacers - 2mm Spacer
    - R8 Spyder Jant / Piano Black
    - K&N Kutu İçi Hava Filtresi
    - Gmg Garage - Grigero Telesto Araç Kaplama ve Piano Black Detay Uygulaması
    - Gmg Garage - Özel Fren Kaliper Uygulaması

Geçen hafta başlayan yapım aşamasında olan süreçlerimizin hikayesi şu şekilde;

Öncelikle aracın mevcut gücünü görebilmeyi ve bu güce göre aksiyon alabilmek adına aracı dyno'ya çıkartmak istedim. Bu konuda yaptığım uzun araştırmalar sonucunda US Performance - Utku Selamoğlu'na ulaştım. Utku'nun mustang dyno kullanması ve custom yazılımda Türkiye'nin önde gelen isimlerinden biri olması aynı zamanda apronlu beyinlere işlem yapabilmesi kombo etkisi yarattı ve ilk fırsatta soluğu yanında aldım.

Mustang Dyno Ölçüm;

Sonra oturduk neler yapabiliriz diye beyin fırtınası yaptık. Stage 2, stage 3, stage 4 hepsi hakkında detaylı bir planlama ve yol haritası çıkardı Utku ilk etapta stage 2 yapmak için ortak karar aldık. Aşağıdaki uygulamaları yapmak için anlaştık.

- 70mm'lik downpipe
    - 70mm'lik krom komple egzoz sistemi
    - Katalizör iptali
    - K&N Kutu içi hava filtresi
    - Us Performance Custom Stage 2 yazılım

Bu aşamada öncelikle aracın ağır bakımlarını ve ufak tefek sıkıntılarını çözelim dedik. Ve Utku sayesinde sanayide ne kadar usta varsa bir telefonla hepsi aracın başına geldi

Anahtarı o gün Utku'ya teslim ettim, hatta Utku kendi arabasıyla beni evime kadar bıraktı. (Hizmette sınır yok.)

Tüm ağır bakımlar için Nur Aydın Oto'dan Turgut usta girişti öncelikle araca. Triger seti, devir daim pompası, bujiler, rot başları, rotiller, tüm sıvılar, filtreler değişti. Turbo bakımı yapıldı.

Sonra egzoz için Çopur Egzoz'dan Yücel ustaya gitti araba, 70'lik downpipe ve komple egzoz yapıldı, katalizör iptali yapıldı ve orta susturucuya çakma katalizör görünümü verildi.

70 MM'lik Krom Borularımız;

70 MM'lik Downpipe'ın görünen kısımları

Çakma katalizör görüntüsü verilmiş spor orta susturucu

Yücel usta'dan sonra araba cam düğmeleri ve far ayarı için elektrikçinin yolunu tuttu. Tabi bu arada bu işlemlerin hepsi ile Utku birebir ilgilendi. Ben arabayı bıraktığım günden sonra hiç görmedim Ben sadece K&N kutu içi filtreyi temin etmekle uğraştım, çünkü stoklarda bulamadık.

Sonunda araç yazılıma hazır hale geldi, filtreyi uzun uğraşlar sonrasında buldum ancak kargoda çıkan sorun nedeniyle yetişemedi. Utku operasyona başladı arabanın beyni söküldü, yazılım güncellendi defalarca dyno'ya çıktı. İnce ayarlar yapıldı, araç bir gün daha Utku'da kaldı yol testleri ve sürüş testleri yapıldı ve nihayet işlemler tamamlandı.

Hemen teste çıktık. Araba bastıkça ''daha yok mu?'' dercesine gidiyordu. Bıraktığım araba ile aldığım araba aynı değildi. ))

Alt devirlerde biraz cansızlık hissettim downpipe ve 70mm lik borular nedeniyle ama Utku yazılımla ayarlarım sen merak etme dedi. Ve filtre geldikten sonra görüşmek üzere ayrıldık. Ha adam bide yemek ısmarladı iyi mi

K&N kutu içi filtre nihayet elime geçti ve hemen montajını yaptık, tekrar Utku'nun garaja gittik. Alt devirleri ayarlamak için Utku beyni söktü, bu arada ben Aydoğanlar Jant'ta daha önce sipariş ettiğim jantlarla ilgilenmek için Erol Usta'nın yanına gittim.

Jantları aldık ve boyama işlemi için Jant Hastanesi - Sedat Usta ile buluşup jantları piano black yapılmak üzere kendisine teslim ettik. Sağolsun Sedat Usta kendisi İskitler'den Şaşmaz'a jantları teslim almaya geldi. Biz bu arada yazılım işini hallettik ve sonuç yine inanılmazdı. Filtre ve alt devir ayarından sonra araba ekstra 15-20 NM tork değeri daha almıştı. Yine bıraktığım ve aldığım araba arasında uçurumlar vardı.

Sıra arabanın rengini değiştirmeye geldiğinde kaplama işlemleri için Utku GMG Garage'ın sahibi Mustafa abiyi aradı ve GMG'nin yolunu tuttuk.

GMG garaja gittiğimde Kadir benle ilgilendi, yarım saat içinde renkleri ve projeyi belirledik. Araç rengi evy green (simli koyu bir yeşil) planlandı, difüzör ve aynalar jantlara uyumlu olması için piano black, kişiye özel dizayn sarı kaliper kapakları ve plaka pleksi işlemi aynı zamanda arabanın kaporta aksamındaki göcük ezik vs işlemleri yaptırılmak üzere el sıkıştık. Arabayı Kadir'e teslim ettim.

Bu arada jantların boya işlemi tamamlandı;

Gmg'den Kadir 1 gün içinde arabanın tüm göcük, ezik vs işlemlerini halletti. Ancak bu arada arabanın rengiyle ilgili hanım'dan veto yedik bu renk yaparsan eve kesinlikle gelme deyince tekrar GMG'nin yolunu tuttum. Kadir'le başladık yeniden çalışmaya, folyolar havada uçuşuyordu. Kadir sıkılmadan bunalmadan yardımcı oldu sağolsun sonunda ''grigio telesto'' renginde karar kıldık. Daha doğrusu numunelerimi aldım hanım'a beğendirmeye gittim. Projede ana renk dışında bir değişiklik yapmadık. Gerekli izinleri iç işleri bakanından aldıktan sonra operasyon başladı.

Araç Kaplama Uygulaması

Spot ışık altında renk epey açık görünüyor

Özel kaliperlerimiz hazırlandı ve üzerine istediğimiz sticker uygulaması yapıldı.

Jantlarla birlikte güzel bir kontrast ortaya çıktı.

Kaplama 2 gün sürdü; Kadir, Gürol, Cem kardeşlerim çok uğraştı bende sabırsızlıkla her gün gidip uygulamayı takip ettim.

Yetersiz ışıkla anca bu kadar kaliteli çekebildim;

Kaplama işlemi tamamlandı, son olarak orijinal xenon ampüllerini değiştirdik ve teslim aldık.

GMG ekibinin park sensörlerine yaptığı sürpriz uygulama inanılmaz hoşuma gitti;

Aracın gelişimi ile ilgili her türlü konuda fikirlerinize ve yönlendirmelerinize açığım.

Saygılar

Yukarıda saydığım tüm ustaların ellerine ve emeklerine sağlık. (güncellemeler oldukça bu mesajı yenileyeceğim.)

Şimdilik egzozun sesi videosu eklendi. Egzoz işlemleri devam ediyor, işlemler tamamlandıkça ekleyeceğim. (Kulaklıkla dinleyiniz.)

Dün nihayet Sm Spacers'dan Şemsi kardeşimle buluştuk, 7075 alüminyum alaşım malzemeden hazırladığı 2mm'lik spacer ve özel galvanizli uzun bijonlarla montaja gittik. Şemsi'nin bu kadar kaliteli malzeme ve işçilik nedeniyle bu işi Türkiye'de yapıyor olması ayrıca gurur verici bir hadiseydi benim için.

Montaj için Dayı Rot Balans'a gittik, dayının incelemeleri ve hesaplamaları sonrasında işlemlere başladık, audi'nin spor araçlarında ön takımlara fabrika çıkışı negatif kamber verdiğini dayı'dan uygulamalı olarak öğrendiğimde alman mühendislerinin şerefine kahve bardağımı kaldırdım

Şemsi'nin spacerlar jant göbeğine ve poryaya tam olarak oturduğu için uzun bijonlara yükleme yapmadan dayı'nın uygun tork değerleri ölçüsünde montajı tamamladık.

Aracın yol tutuşu ve spor görüntüsüne yaptığımız küçük dokunuşlardan sonra sobanın üstüne pişen kestaneleri yedik ve yollarımıza devam ettik.

Gece yoğun kar yağışı sonrası kapalı otoparkta yetersiz ışıkla ancak bunu çekebildim; hafta sonu güncelleyeceğim.

Egzoz işlemleri devam ediyor malzemeler tamamlanmak üzere, ufak bir ipucu :P

Bu arada dün akşam GMG Garage'den Gürol kardeşimle ufak bir sticker çalışması yaptık. Aracın 99 model olduğuna inanmayanlar ve eskilerin değerli olmasına atıfta bulunarak ''old is cool'' dedik eskiler iyidir

Amatör bir video yaptım

Audi TT Turkey on Vimeo

Tüm yıkama ekipmanlarımız tamamlandı

Meguiars grit guart
    Meguiars ultimate wash & wax
    Meguiars microfiber wash mitt
    Meguiars microfiber bez
    Uber blue kurulama bezi
    Custom deutachland lastik parlatıcı
    Camsil
    Kova )

Ankara sogugunda 0 derecede indim garaja cift kova tekniğiyle yıkadım canavarı baya ugrastırdı ama epey güzel oldu. Kaportaya bakarak sakal traşımı oldum eve döndüm )

Yorulduk ama değdi )

Konu alaaTTin tarafından (24-12-2016 Saat 19:49 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Utku Selamoglu yazilimda ve ayar isinde çok iyi gerçekten. Benim eski aracın (E28 M535 + vipec V44) ayarlarını yapmıştı. Bende çok memnun kalmıştım.

Aracınız hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel şeyler ortaya çıkacak gibi duruyor, fotoğraf ve video ile taçlandırırsanız konuyu tam süper olur
    -Fırat

dirk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cok güzel araç benimde uzun süre kullandığım sevdiğim bir araç gerçekten cok değerli kazasız belasız
    Aquila non captat muscas!

b16vtecturbo#gizlituning #hondateam#cilacılaranlamaz

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç zaten çok hoş dizayn olarak. Üretildiği yılların ötesin duruyor bana göre nedense.

Dokunuşlar çok yerinde ve güzel olmuş.

Renk olarak kaplandıktan sonra bakmak lazım nardo grey'in biraz koyusu sanırım bu yanılmıyorsam.

Sadece oem jantlarını ben daha çok beğendim. Piano black tercihi ise çok yerinde.

Kazasız belasız binin inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç zaten çok hoş dizayn olarak. Üretildiği yılların ötesin duruyor bana göre nedense.

Dokunuşlar çok yerinde ve güzel olmuş.

Renk olarak kaplandıktan sonra bakmak lazım nardo grey'in biraz koyusu sanırım bu yanılmıyorsam.

Sadece oem jantlarını ben daha çok beğendim. Piano black tercihi ise çok yerinde.

Kazasız belasız binin inşallah.
    Evet nardo gray'in biraz koyusu, tam olarak grigio telesto diye geçiyor genelde lamborghini, rs ve m3'lerde sık kullanılıyor. Jantlar oem güzel ama kaliperleri kapatıyor fazlasıyla belki ilerde koyu bir gun metal işlemi uygulamasında kullanabilirim.

Size katılıyorum 1999 yılına göre gerçekten çok ileride bir otomobil zaten bilmeyenler inanmıyor 99 model olduğuna teslim aldığımda detaylı fotoğraflar ekeleyeceğim.

saygılar

BerkinAKCAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah cok güzel ilerliyo. Allah kaza bela vermesin
    Only Flying is Better AKÇAY

Stance Works

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dirk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok güzel araç benimde uzun süre kullandığım sevdiğim bir araç gerçekten cok değerli kazasız belasız
    Çok teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebeloghy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel şeyler ortaya çıkacak gibi duruyor, fotoğraf ve video ile taçlandırırsanız konuyu tam süper olur
    Aracı yarın teslim alacağım ilk fırsatta detaylı fotoğrafları ve videosunu ekleyeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BerkinAKCAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah cok güzel ilerliyo. Allah kaza bela vermesin
    Çok teşekkürler, bakalım sonucu bende bekliyorum heyecanla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BahadırALTUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utku Selamoglu yazilimda ve ayar isinde çok iyi gerçekten. Benim eski aracın (E28 M535 + vipec V44) ayarlarını yapmıştı. Bende çok memnun kalmıştım.

Aracınız hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.
    Çok teşekkürler, Utku gerçekten türkiye'nin en iyi tunerlarından. Kişisel kullanım zevkinize göre aracı resmen yeniden modelliyor.

Korollacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    masallah emeginize saglik kesenize bereket son halini merakla bekliyorum.
    Gülümsemesini Bilmeyen Tükkan Açmasın
    KARS Atasözü..

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rengi tam yerinde oluyor, bitmiş halini merak ettim
    Orjinal jantları takılı kalsın bence, gerçekten çok güzel duruyor jantları. Allah kaza bela vermesin, keyifli sürüşler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Korollacı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    masallah emeginize saglik kesenize bereket son halini merakla bekliyorum.
    Teşekkürler, bugün teslim alacağım hafta sonu güncel fotoğraflar ekleyeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler, jantları bende çok beğeniyorum aslında ama ciddi bir bakıma ihtiyacı var. Bakımını yaptırıp gun metal rengine boyayıp değiştirerek kullanabilirim ilerleyen dönemlerde ama şimdilik yeni aldığım 2017 r8 jantları takacağım piano black rengi ile kontrast oluşturmayı planladık. Ayna topları ve difüzörde piano black olacak uyum yakalarız umarım. r8 jantlarla fren kaliperleri çok hoş duruyor, oem jantta kaliperler çok kapanıyor

emre069 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel araç keşke bende cesaret edip alabilsem
    Methanol takmayı düşünüyormusunuz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre069 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah çok güzel araç keşke bende cesaret edip alabilsem
    Methanol takmayı düşünüyormusunuz ?
    kesinlikle tavsiye ederim temizini bulmanız halinde. gerçekten çok eğlenceli bir araç. konforlu, güvenli, hızlı ve geliştirilmeye çok açık. Önümüzdeki yaz garrett gt28 turbo projemiz var, eğer başarabilirsek methanol kit uygulaması yapacağız. tabi turbo değişiminin gerektireceği tüm değişikliklerle beraber

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sarı kaliperler istediğimiz yazısıyla birlikte hazırlandı.

jantlarla birlikte montajı yapıldı. Ancak sürprizi kaçmasın diye uygulamayı yapan arkadaşlar şimdilik sadece bu fotoğrafları paylaştı.

Hedeflediğimiz kontrastı yakalayacağız sanırım.
    Konu alaaTTin tarafından (21-12-2016 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın teslimatı yarına kaldı ama ben dayanamadım görmeye gittim. Kaplamanın çok az işi kalmış. Jantlara spacer koymaya karar verdik biraz dışarı çıkartacağız daha estetik durması için. Şimdilik son hali böyle. Spacer 2mm ve 1,5 mm olacak aynı bijon ölçüsünde. Deneyimli arkadaşlar bu işlem bir sıkıntı yaratır mı?

Işık yetersiz olduğu için karanlık oldu biraz;

Operasyon devam ediyor.

Jantlar ve sarı kaliperlerle kontrastı yakaladık.

Konu alaaTTin tarafından (21-12-2016 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler