User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
47 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Peugeot 106XS - Arieka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Peugeot 106XS - Arieka

Birlikte 1 sene geçirdikten ve güzel anılar biriktirdikten sonra geçenlerde @O.Ozgur ile de konuşurken artık konu açmanın vakti geldi dedik ve yazmaya başlıyorum. Aslında birazda paylaşacak içerik olsun sürekli aynı halini koymayalım diye bekletmiştim, eh aldığım günden bu yana biraz değişti paylaşacak fotoğraflar birikti.
    Birkaç aydır arkadaşımın Quicksilver’ıyla haşır neşir olduğumdan kafamda halihazırda bir 106 alayım düşüncesi vardı. Daha sonra ortak bir arkadaşımızda olan XS’i sürme imkânı buldum ve hızlanması olsun sürüş hissi olsun çok hoşuma gitti Yaklaşık 2 ay süren pazarlığın ardından en sonunda ikna edip Arieka’yı 19 Temmuzda satın aldım .

Kendisinden bahsedecek olursak 1998 model, 300bine merdiven dayamış, değişensiz, parça boyalı ve kapsamlı bir revizyondan geçmiş bir 106’ydı. Tavanda güneş yanığını gizlemek için kaplama yapılmış, sağında solunda pek çok göçük var ancak mekanik açıdan çok iyi durumdaydı. Aldığımız gün Merter Mc ziyaretimizi yaptık

1 hafta sonra sağ motor kulağı değiştiğimiz ilk parça oldu, paramparça haldeydi. Zaten çok iyi durumda değildi eh birde canım cicim günleri biraz fazla üstüne gittim sanırım

Bu problemi de çözdükten sonra tatile çıktık. Tatilimiz bittikten sonra sahilden İzmir’e doğru devam ettik. 40 dereceleri geçen hava sıcaklığına rağmen hiçbir sorun çıkartmadı. İzmir de her yerin siyah oluşu beni rahatsız ettiği için bagaj yazılarını griye boyadık (küçük do it yorself aktiviteler) Dönüş yolunda da Çakıl bey arkada gayet rahat seyahat ettiğini belirtti

İstanbul’a döndükten sonra kardeşinin yanına bırakıp dinlenmeye bıraktım. Aslında daha çok babamın şehir dışına çıkmış olmasını fırsat bilip biraz pabucunu dama attım ama sizde beni anlarsınız 98’ 318ti

Bu şekilde hiçbir şey yapmadan uzun süre bindim. Üstündeki 8 senelik lastikleri lastikçinin boşver daha konforlu olur tavsiyeleri ile 175/65r14 Falkenlerle değiştirdik. Kulak dışında birde krank keçesini değiştirmek zorunda kaldım. O da yan sanayi takılmış, sürekli yük altında olunca bir yerden sonra elveda diyormuş, orjinalini taktık. Son susturucu koptu, sesi güzel diye o şekilde binerken devamı da gitti Sesi pek güzeldi ama yakıyordu, geri taktım birkaç gün geçirip.

Jant kapaklarını sevmediğimi söylemiştim. Zaten kırık olanlarda vardı söktüm attım. Arka cama sticker yapıştırmaya da heves etmiştim, ne varsa doldurdum uzun sürede böyle bindim. Yarış bahanesiyle torunlarıyla da bir araya geldi

Konu mertkaya tarafından (13-05-2021 Saat 21:52 ) değiştirilmiştir.
    '98 Peugeot 106 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu süre zarfında Ozan’da derdoyu aldı, abi kardeş geziyoruz. Yazının başında xs’in gidişi etkiledi demiştim, Vts’ye bindikten sonra çok tabular yıkıldı ne yapsak ne etsek diye çok düşündüm 😊😊 Ozan’ın 15inçe geçmesiyle birlikte bende 14inç mk1 jantlarına tabiri caizse çöktüm 😊 Yaptığım en iyi değişikliklerden biriydi, hem güzel durdu hemde eski tenekelerle gazlarken frenler soğuyamayıp şişiyordu. Bu jantlarla pistte dahi hiçbir sorun yaşamadım. Jantların genişliği artınca lastiklerimizde gerildi biraz daha gergin bir sürüşe kavuştu. Bu arada evet pisti de ziyaret ettik 😊

Aslında pas geçecektik ama ne var ne yok görürüz, aklımızda sonraki sezon için birşeyler oluşur vs gibi cümlelerle kendimizi ikna ettikten sonra çıktık piste. Bu düşünceyle gittiğimiz için ne süre tuttuk ne de video çektik (sonra pişman olduk) ama çok eğlendik.

Caddede yumuş yumuş her yerden atlaya zıplaya geçtiğim araba haliyle yumuşak geldi her viraj bir sağa bir sola yattık. Lastik yanaklarının üstüne de fazlaca bindik ama Ozan’ın söylediğine göre virajları bir teker havada dönmüş küçük barbar 😊 Reçeteyi yazıp evlerimize döndük. 1 2 hafta sonra otopark.com o gün çektiği bir videoyu paylaştı, 10saniye kadarda olsa bir videomuz var 😊

O sıralar ses sisteminden çok şikayetçiydim. Sony’nin kapı içi coaxiallerini aldım ama hala kötüydü. Pioneer’ın bir teybini taktım mutlu mesut yaşıyordum ki o sıra grupta eski seri Pioneer fetişi başladı 😊 Sabah akşam gruplardan ilan atıp letgoya bakıyorduk derken bir takım Pioneer 6955’i pandizota koymak için aldım. Pandizotu kesmeye kıyamadığım için tahta yükselteçle kullandım, çok da keyif aldım ancak hem kötü durduğu için hemde ses baskın olarak arkadan geldiğinden yerini Philips 5+1’in subwooferına bıraktı. 😊 En başta iyi geliyordu ama ovallerin keyfi başka, pandizota bir çözüm bulup yanına 251f gibi bir subwooferla koymak istiyorum bakalım.

Konu mertkaya tarafından (27-07-2020 Saat 03:40 ) değiştirilmiştir.
    '98 Peugeot 106 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stickerlardan sıkılıp birçoğunu söktüm, elime bir fırsat geçti ve lastikleri de Dunlop Fm800lerle orijinal ebata geçirdim. Tepkileri sürüşü bayaa istediğim kıvama geldi. Hem aradaki mesafeden hemde gerçekten çok yatmasından yay koymak istedim ama 5cmlik piyasa mallarından koymak istemedim. İstemiyordum ama her viraj hacıyatmaz olmaktanda bıkmıştım. Bir tane Sparco Sprint aldım

Ayak işini biraz aceleye getirdim o yüzden fazla yüksek ama verdiği hisler tam istediğim gibi oldu. Artık istediği kadar yatabilir diyordum, o viraj senin bu viraj benim diyorduk ama uzun yola çıkana kadardı herşey. Ya koltuk ayağını düzgün bir şekilde yapıp Sparcolarla devam edeceğiz veya eski koltuğu geri takacağız

Değişiklik olsun diye 15 tenekelerle 14 vts jantlarını değiştirdik. Her şey güzel oldu derken lastiğin iç kısmı torsiyona sürttüğü için lastikçiye geri sürdük. Akşam akşam letgo yine yardıma koştu ve 8mm flanşlardan bulup taktık. Gecesinde de biraz turladık, sürüş hissi neşeli salyalarını akıta akıta dilini çıkartan bir pug gibiyken ısırmaya başladı biraz ciddileşti

1 senemizi doldurmamızın şerefine de yıldönümümüzde kendisine Pioneer Keh-M7400RDS hediye ettim. Usb aux gibi teknolojinin nimetlerinden muaf kaldım ama hem içerdeki ambiyansa güzel katkısı oldu hemde kasetlerle yıllar sonra tekrar haşır neşir olduk

Hala daha yaptırmak istediğim eksikleri var özellikle kozmetik olarak kaputta kocaman bir macun çatlağımız, tavanda zaten mat olup gün geçtikçe iyice kötü duruma gelen kaplamamız ve ufak küçük göçüklerimiz var. Ama 22 yaşında bir 106, tek kusuru bu olsun diye de bırakıyorum açıkçası
    Konu mertkaya tarafından (27-07-2020 Saat 04:10 ) değiştirilmiştir.
    '98 Peugeot 106 XS

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok tatlıdır 8 valf 1.6 makine, benim geçmiş konuma bakarsanız orada bir ITB setup görürsünüz ilaç olur bırakamazsın. Güle güle kullan kazasız belasız
    MagicPerformance

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah güle güle kullanın. Nazar değmesin. Bence ilk işiniz yay olmalı, arabanın kendisi yattıktan sonra koltuk nereye kadar tutacak insanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mertxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok tatlıdır 8 valf 1.6 makine, benim geçmiş konuma bakarsanız orada bir ITB setup görürsünüz ilaç olur bırakamazsın. Güle güle kullan kazasız belasız
    Sizdeki 306yı biliyorum, pistte görmüştüm hatta sesi gidişi çok iyiydi. Ancak öyle bir setup yapmaya şuanki döviz kurları ne kadar müsaade eder bilmiyorum , teşekkürler
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah güle güle kullanın. Nazar değmesin. Bence ilk işiniz yay olmalı, arabanın kendisi yattıktan sonra koltuk nereye kadar tutacak insanı.
    Ahahaha işin doğrusu arkayı düşürmek istemiyorum ondan da uzağım 5cm yaylara. Neyse ki Ozan kankamın hediyesi eibach prokit yaylar köşede bekliyor takılacakları günü Teşekkürler
    '98 Peugeot 106 XS

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç çok tatlı allah kaza bela vermesin
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok guzel baya begendim araci.

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah keyifli sürüşler,hakkını vermişsiniz arabanın
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah bence ön arka gti tampon ve dodik şart veyahut rally lerle kalmalı güzel bir beyaza boyanıp araca güzel rally tarzı stickerlar gidecektir
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç çok tatlı allah kaza bela vermesin
    Ahahha teşekkürler
    Alıntı mimarsertac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok guzel baya begendim araci.
    Teşekkürler beğeniniz için
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah keyifli sürüşler,hakkını vermişsiniz arabanın
    Çok harcamadan ufak tefek değiştirmeye çalışıyorum, teşekkürler
    Alıntı Rec.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah bence ön arka gti tampon ve dodik şart veyahut rally lerle kalmalı güzel bir beyaza boyanıp araca güzel rally tarzı stickerlar gidecektir
    Gti tamponlarla Rallye yapma düşüncem vardı ama hem fiyatları yüksek birde değmeyeceğini düşünüyorum, belki motoru 16v çevirebilirim o oldukça farklı olacaktır Rallye sticklerı elimde var bastırmam gerekiyor sadece o da yapılacaklar listesinde teşekkürler
    '98 Peugeot 106 XS

YASNAKTP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Allah kaza bela göstermesin,GTI neden almadınız acaba?
    1997 Honda Civic 1.4is (Satıldı)
    2005 Audi A3 HB (Satıldı)
    1997 Honda Civic VTi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YASNAKTP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Allah kaza bela göstermesin,GTI neden almadınız acaba?
    Teşekkürler, tamamen duygusal sebepler
    '98 Peugeot 106 XS

nsrht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık Mert devamını bekliyoruz.

Bu arada Derdo emin ellerde

Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dili olsa da anlatsa keşke yaşadıklarını.
    17’ Insignia Grand Sport Design 1.6 CDTI
    08' New Corsa 1.3CDTI 5DR - SOLD
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız çok az bir basmak istiyor sanki
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet bir güncel çekelim. Ozan aldığı zaman çok özenmiştim, güzel bir örnek bulunca kendimi ikna edip aldım Oradan buradan kaset kovalayıp, ekranı izlerken mest oluyordum çok muyluyuz derken 3 hafta sonra ekran florasanı bozuldu Hala daha çalıyor ama bütün büyüsü kayboldu.
    a3Ca1U by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr

Rallye esintisi olsun diye beyaz teneke takmıştık ama göbekleri yoktu. Facebook gruplarında vs ilan koyanlarda 350-400tl paralar istiyordu ki jantlara zaten o kadar vermişken göbeklere da o kadar vermek istemedim. Neyse bir gün yine sahibindende geziyorum bir lastikçinin teneke jant ilanında göbekleri gördüm, 100tl'ye aldım. Çok ufak bir parça olsada görüntü beni memnun etti.
    X7ixJM by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr

Havaların soğumasıyla yılan desen Nankang'ları tatile gönderip yerine kışlıkları taktırdım. Kar yağsın da Kartepe'ye gidelim diye bekliyorum Bu da yeni lastik fotosu olsun
    IMG_20201203_202542 by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    Yayları takacaktım ancak lastikler 195-50 olunca sürter ortada davlumbaz kalmaz diye çekindim bir başka bahara kaldı. Kaportada eksikler hala olduğu gibi duruyor hatta çıtanın kaybolmasıyla bir yenisi eklendi. İzmitte iyi bir kaportacıyla konuşup halletmem gerekiyor.
    Neyse sınıfının en yavaşı konulu fotoğrafla kapanışı yapalım
    v6t8Hm by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    Konu mertkaya tarafından (16-01-2021 Saat 05:38 ) değiştirilmiştir.
    '98 Peugeot 106 XS

AltunTV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılanlar çok güzel. Ben olsam gti'a çevirmezdim arabayı motoru 16v yaparsanız tam şaka makinası olur. Maşallah kazasız belasız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AltunTV Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılanlar çok güzel. Ben olsam gti'a çevirmezdim arabayı motoru 16v yaparsanız tam şaka makinası olur. Maşallah kazasız belasız
    Teşekkürler. 16v çevirmek bende istiyorum ama önce bu haliyle pistte ne yapacak, yaptıktan sonra ne kadar farkedecek onuda merak ediyorum. Olurda bu sene piste gidebilirsek seneye 16v veya @mertxx abinin 306sı gibi 8v üzerinde birşeyler yapılacak
    '98 Peugeot 106 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2021 günceli gelsin. En son 90'lara dönüp analog müziğe geçmiştik, birkaç ay sonra eski eskiden güzelmiş dedim ve şu sıralar oldukça popüler olan, Kenwood BT-304'ü satın aldım. Değiştirmeyi düşündüğüm kapı hoparlörlere aslında iyiymiş dedirtti ve arabayı aldığımdan beri bitmeyen teyp döngüsü son buldu Özellikle mikrofon olması, içinde gürültü engelleyici olması da güzel özellik.

Müzik ruhun gıdası ama bir yere kadar, 1 senelik birliktelikten sonra özellikle de kışlıkları taktıktan
    sonra biraz olsun canlandırma isteği doğurdu Havaların kötü olması sebebiyle şuan stokçuluk yapıyorum ama daha eğlenceli bir hale gelecek diye düşünüyoruz bakalım.

IMG_20201229_154632 by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    IMG_20210107_120602 by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    IMG_6487 by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    WhatsApp Image 2021-01-06 at 12.19.32 by trbaguettes @trbaguettes, on Flickr
    '98 Peugeot 106 XS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler