User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
83 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Punto 06 T-JET

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Punto 06 T-JET

Herkese Merhaba,

Ben Umut, Ankara'da yaşıyorum, belki denk gelenler olmuştur bir süredir arananlar başlığı altında " B sınıfı hızlı bir araç " arıyordum. Hem biraz uğraşmalık hem de piste girmelik bir 2. araç arayışındaydım. Öncelikle yardımcı olan sorularıma cevap veren, araç bulmaya çalışan herkese çok ama çok teşekkür ederim. Bir çok güzel insan tanıma fırsatı buldum, aracı bulamamış olsaydım bile burada bu güzel insanlar ile tanışmak çok keyifliydi.

Gelelim T-jet maceramızın başlangıcına...

En başta kriterlerim çok netti, düşük km, kazasız, düzenli bakımları yapılmış bir araç arıyordum, bir çok B sınıfı Hot-warm Hatch araç baktım, kimisiyle anlaştım karşı taraf bozdu, kimsi ile anlaştık söylenen kadar temiz çıkmadı derken iyice soğumuştum piyasadan. Bir de bu sırada gördüm ki tüm kriterleri aynı anda karşılayan bir araç bulmak neredeyse imkansız, bu tarz araçlar ilana çıkmadan ya da çıkar çıkmaz satılıyor zaten. Öyle olunca baktım fiyatlarda alıp gidiyor tek tek vazgeçtim kriterlerimden. Tam artık araç aramaktan da vazgeçme aşamasındayken Haziran ayı başında bir Punto T-Jet çıktı karşıma. Baktım araç ilana yeni girmiş, biraz eksikleri var ama halledilmeyecek şeyler değil( baktım plaka da güzel), konuştuk arkadaşla atladım gittim Eskişehir'e.

Ve ilk karşılaşma... Şans eseri Eskişehir girişinde bir soluklanalım derken arkadaş ile denk geldik benzinlikte, dedik ekspere gideceğiz böyle kirli kirli olmaz.

Neyse yıkadık kuruladık, sonra geçtim direksiyona gidiyoruz ekspere, motor canlı gerçekten, saçma bir ses gelmiyor aracın bir yerlerinden, ilk izlenimler güzel, üzerinde Eibach sportline 5'lik yay var, lastikler kötü durumda ama bir iki virajda yokladım, araba yatmıyor gayet keyifli(Daha önce kullandığım T-jet puntolara göre daha iyi yol tutuyordu), dedim tamam bir sıkıntı çıkmazsa alır gideriz.

İnşallah sürpriz çıkartmaz da alır gideriz bekleyişi...

Ve Sürprizzzzz... Aracın depo koruma sacı sökülmüş, egzoz depoyu eritmiş. Dedim punto sonuçta bir depo ne kadar olabilir ki ? Demez olaydım. Depo 3500tl, araç benzinli ve egzoza çok yakın olduğu için tadilat işine girmek istemedim. Bunun dışında boya ile ilgilide bir iki sürpriz çıktı, şanzımanda yağ kaçakları vs var.

Dedim bu seferde olmadı herhalde elimiz boş döneceğiz diye düşünürken, satıcı arkadaş makul biri çıktı, masrafları kabaca listeledik yarı yarıya paylaşalım dedik ve araç fiyatından düştük(Tabii her şeyin fiyatının arttığı gibi bu işlerinde fiyatı artmış, masrafı biraz az hesaplamışız ama sağlık olsun). Öyle olunca tam içime sinmese de artık bu defteri kapatmak istediğim için aldık aracı. Araçta benzin çok az seviyedeydi, ışık yanana kadar benzinde kullandım zaten henüz Eskişehir'den çıkmamıştık, benzini bitirip aracı LPG'ye alıp çıktık yola.

Arabayı aldık yola çıkacağız, eşe dosta whatsapptan göndermelik bir iki fotoğraf çekmeden olmaz...

Çok şükür havaya uçmadan, hafif gazlamalı genelde sakin yolculuğumuz akşamüstü Ankara'ya varmamızla sona erdi.

Eksikleri var ama yakışıklı araba...

Sürecin sonrasında işlerin yoğunluğunun artması ve depoyu bulamamış olmanın verdiği sıkıntı ile araç bir süre kapının önünde yattı, arada bir kısa turlar atıyorum ama bir türlü içim rahat etmiyor. Tabii bir yandan da bir kere zehri aldım uzun yolda, araba gerçekten keyif verecek belli, dedim hadi başlıyoruz.

Aracı o kadar yatırdık kapıda önce bir yıkamak lazım... Ee araç yıkamaya tek gidilmez...

İlk aşamada aracın fren hidroliğinden, motor yağına, filtrelerine, antifrizine, bujisine kadar her şeyini yeniledim. Tüm sıvıları Motul kullandım. Bujiler OEM NGK İridium(Biraz tuzluymuş), genel bakımı böylece tamamladım.

Sonra sıra geldi büyük kalemlere, şanzımanın inmesi gerek, bir de triger, v kayış, su pompası vs. değişip değişmediği belli değil. Dedim aracın yaşı da var değiştirmemek olmaz. İyi güzel değiştirelim ama, sanayide çevre yok, sağdan soldan araştırıyorum, fiyat alıyorum ama güvenemiyorum bir türlü. O sıralar sağ olsun Murat abiden de akıl alıyorum (@MuratHlx ) kendisinin önerisiyle tuttum Fiat servisinin yolunu. Gittim tanıştık muhabbet ettik, fiyat aldık derken baktım fiyatlar çok mantıksız değil, 1 yıl garantisi de olacak, dedim tamam yaptırıyorum. Bayram sonrasına randevumuzu aldık. Gel zaman git zaman bizim randevu tarihi geldi, şanzımanı indirdik, sıvı contasını yeniledik, bir baktık debriyaj baltası zayıflamış, volanda da yanık var. Dedik açtık bu kadar yapacak bir şey yok girecek... pardon değişecek. Volan hareketli göbek olduğu için taşlama işine giremedik, sağ olsun o bize girdi bir miktar. Siparişleri verdik bekliyoruz. Bu sırada depoyu da bulduk, onuda takacağız inşallah. T-jet'in depo şamandıra ağzı diğer modellerden farklıymış, bu sebeple bulmak biraz zor oldu.

Fiat servisi genel anlamda güzel, ilgililer, fiyatlar makul seviyede, tek zayıf yanları stoklu çalışmıyorlar, bu sebeple ürün tedariği bir miktar uzun sürüyor. Bakalım alacağız inşallah bu hafta.

Aracımız kapalı garaj aracıdır, su basmasına karşı yerden yüksekte saklanmıştır...

Bu işlemler tamamlandıktan sonra aracın lastik ve ufak tefek görsel işleri kalıyor bir tek, ekonomik olarak bir miktar yoracak gibi özellikle de son yapılan işlemler, bu sebeple biraz aracın keyfini çıkartıp ondan sonra devam edeceğim gibi. Bir de aracı stage 1 ya da 2 yapma düşüncem var. Kafamdakiler şu şekilde: intercooler, egzoz ve yazılım yapıp 150Hp civarı takılabilirim(K&n kutu içi filtremiz var), ya da bulabilirsem vl-36,38 turbo ile 180 Hp civarı eğlence makinesine çevirebilirim. Henüz karar veremedim dediğim gibi önce biraz tadını çıkartmak istiyorum.

Bir de araç Ankara yolları için çok alçak, yaşayanlar bilir, şehrimizde yol olmadığı için süspansiyon çok fazla vuruyor, her vurduğunda da içim gidiyor, belki orijinal yaylara geçebilirim ya da 3 lük yay da olabilir. Sırf üzerindeki yaylar Eibach olduğu için bu işe hız vermiyorum, çünkü yol tutuşuna etkisi gerçekten güzel olmuş, yere yakın görüntüsü de hoşuma gidiyor. Eğer elinde orijinal yayları olan varsa iletişime geçebilir.

Uzun bir yazı oldu, şimdilik bu kadar. İşlemlere devam ettikçe güncelleme yapacağım. Veda ederken bir kaç fotoğraf daha koyalım.

Depoyu bulduk getirdik ama inşallah hanım bizi evden atmaz serisi...

Ortaya karışık..

Ds4 bir leylek türü müdür ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık, kesenize bereket bu kadar masrafa girmişken en az 5 sene kullanmak lazım bu aracı.
    Yere yakın araç sürmeye alışkın olmama karşın ankaranın hangi semti olursa olsun ara sokaklar berbat , ana yollarımız biraz olsun gönlümüze su serpiyor ama ara sokaklara girdiğimde o vurma sesleri tak tuk sinirimi fazlasıyla bozuyor.
    Aracınız görüntü itibariyle göze hitap ediyor ancak ön arka yakınlık dengesini ayarladıktan sonra daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. (eğer aracın bagajında bir malzeme yoksa, ağırlıktan ötürü arka taraf öne nazaran yere yakın durmuyorsa tabi)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok çok sevindim hayırlısı olsun tekrardan setup konusunda acele etme bendeki setubu muhtemelen sana kurabiliriz telefon kadar uzaktayım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız sürüşler.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah güzel arabadır aynısının starjet kırmızısı bende vardı

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah,gereken masrafı da yapmışsınız zaten. Umarım keyifle sürersiniz,yalnız yukarıda da yazılmış arka daha aşağıda duruyor. Arkayı 1cm falan yukarı alsanız tam ayarı tutacak gibi. Kazasız belasız
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Slmcnsl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok şık araç.
    kazasız belasız inşallah.

TigeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok hoş duruyor maşallah
    Alıntı Ludacris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bmw yaris arabasi al hem en cok silindir onda var

TigeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok hoş duruyor maşallah
    Alıntı Ludacris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bmw yaris arabasi al hem en cok silindir onda var

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun yeni aracınız, yaptığınız harcamalarla da sıfır t-jet keyfi yaşarsınız umarım. yay değişimi mantıklı olacak gibi duruyor, zira arka taraf önden daha basık

OnurJDM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah aracınız çok güzel kazasız belasız inşallah. Lpg takmasalarmış keşke

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız guzel harcatmıs Olsun bu zamanda 2. el ne alsan emin ol harcatıyor kimse neyi varsa tam soylemiyor cunku. En azından sorunları bastan gormussunuz yolda yada sonradan felakete donusebilirdi. Kazasız belasız surusler.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah nazar değmesin.keşke lpgsiz olsaymış.

bu arada fiat araçlarında bir kaç kez banada denk gelmişti ne var ya bu parçanın yenisini alırız alt tarafı depo yada alt tarafı karter kapağı dediğimiz ürünlerin fiyatlarını duyunca bende çok şaşırmıştım

sanırım çok satılan ürünler değil ondan pahalı
    Seat IBIZA FR

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.puntoların tek kapıları çok güzel duruyor 5 kapısına göre bence

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel görünüyor.

Masraf biraz sağlam olmuş anlaşılan. O yüzden uzun süre bilinen araca binmek en mantıklısı olacaktır. Depo onarımı mümkün değil miydi ?

3500 çok ciddi rakam depo için açıkçası,

Güzel günlerde binersin inşallah

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Masraf biraz sağlam olmuş anlaşılan. O yüzden uzun süre bilinen araca binmek en mantıklısı olacaktır. Depo onarımı mümkün değil miydi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GÖKTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık, kesenize bereket bu kadar masrafa girmişken en az 5 sene kullanmak lazım bu aracı.
    Yere yakın araç sürmeye alışkın olmama karşın ankaranın hangi semti olursa olsun ara sokaklar berbat , ana yollarımız biraz olsun gönlümüze su serpiyor ama ara sokaklara girdiğimde o vurma sesleri tak tuk sinirimi fazlasıyla bozuyor.
    Aracınız görüntü itibariyle göze hitap ediyor ancak ön arka yakınlık dengesini ayarladıktan sonra daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. (eğer aracın bagajında bir malzeme yoksa, ağırlıktan ötürü arka taraf öne nazaran yere yakın durmuyorsa tabi)
    Teşekkürler, içime sinecek şekilde aracın mekanik kondisyonunu yükseltmeye çalışıyorum, kesinlikle katılıyorum size benimde amacım uzun süreler bu araç ile birlikte olmak.
    Dediğiniz doğru aracın arkası önüne göre daha alçak duruyor, sebebini çözemedim henüz.
    Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok çok sevindim hayırlısı olsun tekrardan setup konusunda acele etme bendeki setubu muhtemelen sana kurabiliriz telefon kadar uzaktayım
    Abi çok çok teşekkür ederim, gece gündüz demeden sorularıma hep cevap verdin, senin yardımların ve desteğin sayesinde aldık aracı. Evet senin aracın setup zaten kafamdaki, stok halinin biraz keyfini çıkartayım ondan sonra seni darlamaya başlarım yine (:
    Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız sürüşler.
    Çok teşekkür ederim. Hepimize kazasız sürüşler.
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah güzel arabadır aynısının starjet kırmızısı bende vardı
    Teşekkür ederim, bence kırmızı punto ya en çok yakışan renk, sadece solup pembeleşmemiş olanını bulmak lazım (:
    Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah,gereken masrafı da yapmışsınız zaten. Umarım keyifle sürersiniz,yalnız yukarıda da yazılmış arka daha aşağıda duruyor. Arkayı 1cm falan yukarı alsanız tam ayarı tutacak gibi. Kazasız belasız
    Teşekkürler. Evet arka taraf daha alçak. Açıkçası nedenini çözemedim. Belki de yaylar fazla yükten deforme olmuştur. Araç geri geldikten sonra bununla ilgileneceğim.
    Alıntı Slmcnsl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok şık araç.
    kazasız belasız inşallah.
    Çok Teşekkür ederim.
    Alıntı TigeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok hoş duruyor maşallah
    Çok Teşekkür ederim.
    Alıntı KaraniC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun yeni aracınız, yaptığınız harcamalarla da sıfır t-jet keyfi yaşarsınız umarım. yay değişimi mantıklı olacak gibi duruyor, zira arka taraf önden daha basık
    Teşekkür derim. Sanırım 3lük kaliteli bir yaya geçeceğim ilerleyen zamanlarda, hem yürüyen aksamı korumuş olurum hem de bu sorun ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.
    Alıntı OnurJDM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah aracınız çok güzel kazasız belasız inşallah. Lpg takmasalarmış keşke
    Teşekkür ederim. Keşke... Yakıtı fazla değil aslında aracın, gayet kabul edilebilir seviyelerde ama yine de takmışlar önceki sahipleri. Neyse ki motor uyumlu lpg ile, bir de çok uzun zaman olmamış takılalı, bu sebeple çok dert etmedim alırken.
    Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız guzel harcatmıs Olsun bu zamanda 2. el ne alsan emin ol harcatıyor kimse neyi varsa tam soylemiyor cunku. En azından sorunları bastan gormussunuz yolda yada sonradan felakete donusebilirdi. Kazasız belasız surusler.
    Evet harcattı valla , dediğiniz gibi hiç olmazsa masraflarını bilerek görerek aldım, çok şükür volan hariç bir sürprizi olmadı aracın, o da kabul edilebilir zaten. Bugün en temiz diye satılan bir aracı alsak, minimum 2-3bin tl yer diye düşünüyorum. Hepimize kazasız sürüşler (:
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah nazar değmesin.keşke lpgsiz olsaymış.

bu arada fiat araçlarında bir kaç kez banada denk gelmişti ne var ya bu parçanın yenisini alırız alt tarafı depo yada alt tarafı karter kapağı dediğimiz ürünlerin fiyatlarını duyunca bende çok şaşırmıştım

sanırım çok satılan ürünler değil ondan pahalı
    Çok Teşekkür ederim. Bir çok parçası gerçekten ucuz, beni cezbeden yanlarından bir tanesi de bu özelliğiydi aslında. Ancak araca göre özelleştirdikleri parçalar gerçekten pahalı olabiliyor. Ama hiç olmazsa parça bulamama gibi bir durum yok, ne ararsanız bir şekilde bulunuyor, bu sevindirici en azından.
    Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.puntoların tek kapıları çok güzel duruyor 5 kapısına göre bence
    Teşekkür ederim, katılıyorum kesinlikle 3 kapı daha çok yakışıyor bu araca.
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Teşekkür ederim. Evet masraf bir miktar yüksek oldu ama günün sonunda mekanik olarak sağlıklı, içime sinen bir araç olacak. Gönül rahatlığıyla uzun süreler kullanırım.

Depo onarımı mümkündü aslında, ancak egzoza çok yakın bir bölgede kaçak olduğu için tamir kitlerine güvenemedim. İnternette satılan en iyi ürünün bile sıcaklık dayanımı 200 derece civarıydı diye hatırlıyorum. T-jet'lerde egt yüksek olduğu için deponun tekrar açmasından çekindim. Depoyu çıkma bulabildiğim için masrafı 10'da 1'e düşürdüm, o yüzden iyi oldu aslında. Bir de yeni depo ısı kalkanı ile birlikte takılacağı için bir daha aynı sorunu yaşamayız diye düşünüyorum.

burcinkarabacak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski bir puntocu olarak hala yolda görünce baktığım bir araçtır. kazasız belasız güzel günlerde kullanmanız dileğiyle

saygılar
    Punto Evo Mjet - ANKARA (Sold)
    Bravo 1.6 120Hp Sport Style Dua.(Sold)
    Passat Variant 16 1.6 TDI DSG Highline...

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Maşallah. Ömer’den mi aldınız aracı? Ömer diye bir arkadaşta idi araç.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler