User Tag List

Sayfa 1/17 12311 ... SonSon
308 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Evlat vol bilmem kaç: Ford ka

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Evlat vol bilmem kaç: Ford ka

HER SAYFA DA YAPILAN FARKLI İŞLER VARDIR.

Ford ka fikri eve 2. araç almak istememiz ve bu aracın eşime ait olacak olması ile ortaya çıktı.

Şu nasıl bu nasıl derken KA'yı gördüğü anda tamam budur dedi. O günden sonra birkaç araç baktık, bazılarına bütçe yetmedi.

Bazıları istediğimiz gibi değildi derken nasibimizde aşağıdaki kerata varmış. Ka bakarken ilk kısıt tabiki Klimaydı, renk olarak hep kırmızı istesem de bir türlü denk gelmedi.

Yazmadan geçemeyeceğim ilana 29.800 yazan aradığımda kaça olur dediğimde ilanı güncelleyeceğim rakam 31.500 diyen insanlarla da karşılaştık.

Neticede bu aletten beklentimiz uçsun kaçsın değil A noktasınadan B Nokasına şehir içinde bizi taşısın, arada bozulsun sökelim takalım hem yapalım hem öğrenelim hem de eğlenelim.

Arabayı alma süreci de tabi enteresan oldu biraz, dedim senenin son tatiline gidiyoruz izinleri falan hallettik, bizimkinin haberi yok tabi ben her şeyi hallettim satış alacağımız 30 Ekim'i bekliyorum.

Normalde satış işi saba 11-12 arası bitecekken arkadaşın uçağı kaçırması ve 14.20 uçağıyla bodruma gelmesiyle heyecan dolu anlar yaşattı bize.

17.19 da eft yaptım satışı aldık, 21 geçe eft yapılmıyor satış da olmuyordu noter de 9 doğurdum desem yalan olmaz.

22 Yaşında bir araç olduğunu bilerek ve bolca eksiğiyle aldık, hangi Ka'yı alsak zaten benzer şeyler yaşayacaktık.

Kliması çalışıyor ve eli yüzü düzgün bu şimdilik yeterli.

İlk poz oldukça kirli, normalde satan arkadaşla konuşmuştum temizletir misin hani sürpriz olacak diye, o da tabi tabi demişti ama uçak kaçında o iş yalan oldu.

Araba bir geldi içinde her yer köpek tüyü, 3 tane köpekleri varmış yavrular sağolsun döşemeyi mahvetmişler.

Jant kapaklarımızın 3 tanesi eksik, izmir de üretici bir firmaya mail attım ama ellerinde yokmuş, arıyorum gören duyan olursa bana dm den yürüsün lütfen.

Ufak tefek süprlizler bekliyorduk ama aldığımızın ertesi sabahı lastikte 2 tane çivi de hayal etmemiştik

Lastik tamir olduktan sonra bir yıkayalım dedik, 2-3 tur yıkadık

Kurulama imkanı yoktu o an ıslak ıslak çekmişim, kuruyunca bu kadar iyi durmuyor şuan.

Ön sağ far ufak bir kazadan dolayı değişmiş ve sıfır, fotodaki var ise eski ve güneşten nasibini almış, bunu parlatıp aynı seviyeye çekebilirsem güzel olacak.

Tabi benim gözüme 10 yüz bin milyon tane eksiği var yolda yaptım eksik listesini. Eve döner dönmez net başında sipariş verirken buldum kendimi.

Siparişleri verdim ertesi gün dediler siz evden çalışın biraz, fırsat bu fırsat öğle arası indim arabayı temizledim şöyle üstten.

Uyarıyorum köpek tüylü araç almayın aldırmayın, 40 dk içini süpürdüm arabanın hala sağda solda tüy var :S

Koltuk kılıflarını zamansızlıktan sökemedim, ilk fırsatta söküp yıkayıp takacağım

Mondeodan kalma kauçuk paspaslar vardı KA ya tam oldu, iç rengine de uydu.

Teyp çerçevesinin rengini değiştir diyenleri duyar gibiyim, o kısmı komple km çerçevesi ve klima çerçevesi ile birlikte metalik gri yapmak gibi bir planım var ama kötü durur diye korkmuyor değilim, öneri varsa dinlerim. Bir de aktvatörlü yapıştırıcıyı basan yurdum ustasına selam olsun.

Arabanın en uyuz olduğum yeri kapı döşemeleri oldu, tez zamanda konu altında DIY çalışmasını paylaşırım.

Yeni vites topuzu güzel oldu.

Dedik ya KA a dan b ye gitme arabası, mühendis kardeşler zahmet edip bir bagaj halısı koymamışlar. Geçici olarak şöyle bir şey buldum garajda onu serdim.

Bagaj zemini zaten evlere şenlik orayı komple bir temizleyip halıflexten zemine uygun kesim yapacağım.

Siparişler ufak ufak gelmeye başladı,

Vites topuzu çok enteresan şekilde deforme olmuştu ilk onu sipariş ettim. Siyah üzerinde turuncu renk bence güzel duruyor o yüzden sinyalleri de sipariş ettim.

Sinyalleri takarken aracın orj soketlerinin yerinde olduğunu görünce bi mutlu olmadım değil hani.

Kalan ıvır zıvır koltuk yatırma kolu, koltuk sırt ayar çarkı hava filtresi vs.

Külbütör kapağını söküp boyayacağım için onun da contasını almış oldum kenarda dursun.

Alet 60 hp ama 160 hp hissiyatlı spor pedallar takılmış, kazaya davetiye çıkarıyor, onları da orj kauçuklarıyla değiştireceğim.

bilen bilir temalı bir foto gelsin, bu bu nedir bu ? Bilmeyenler için bu binalardaki elektrik kablolarınınboşluklarını kapatmak için kullanılan buat.

Biz bunu ne yapacağız ? Arka tampon çeki demir kapağı, niye ? Çünkü kapak yok bulup satın alamadım.

Pringles kutusunun kapağıyla ölçü alarak kestim. Tabi elimin ayarı olmadığı için yamuk yumuk kestim.

Zımpara yapıyorum bir taraf fazla gidiyor diğer taraf az, elips olmaya doğru yaklaşmışken gözüme rafta cırtlı taban takıldı, hemen bir somun buldum buatın göbeğine yapıştırdım, onu da taktım vidalamanın ucuna döndüre döndüre zımpara marifetiyle istediğim ölçüye getirdim.

https://1.bp.blogspot.com/-3MZuUdAhP...103_210030.jpg

Bu da tamponda alıştırma yaparken ki hali, akşam mat siyah sprey yoktu bu gün alıp boyadım ama foto çekmeyi atlamışım, son halini eklerim artık.

Hava filtresini söktüm ve manzara şahane :S

Sökmüşken filtre kutusunun içini de temizledim yeni filtreyi öyle taktım. Bu arada kelebek / iat sensörü / rolanti valfini de temizledim.

Rolanti bu işlemler öncesi 2200 d/d gibi sabit iken şimdi 1300 lere kadar düştü. Sanırım rolanti valfi değişim sinyali gönderiyor.

Aracı aldığımda kaput çubuğu saçma sapan boşta duruyordu, 2 tane kauçuk parça yüzünden kaput hep düştü düşecek gibi oluyordu.

Parçaları takınca orj haline döndü, gayet güzel oldu.

Kaput altı genel olarak derli toplu ama ben kurcalamadan durmayacağım için eklemeler düzeltmeler olacak.

Gelelim can sıkan kısma, polen filtresini değiştirmek için ızgaraları sökünce polen filtresinin zaten var olmadığını gördüm, hadi neyse biz zaten takacağız.

Ama alt kısımdaki paslar hiç hoş olmadı. Diğer tarafı da fıskıye çalışmadığı için söktüm.

Görünürde çok bişi yok gibi duruyor, ama tam cam suyu deposunun altına gelen kısım ciddi anlamda çürümüş.

Cam su deposunu sökünce gördüm ki fıskıyenin contası eskimiş ve sürekli alt kısma damlatmış orası da haliye çürümüş.

Tel fırça ile pasları sökeyim derken pul pul elimde kaldı, bölge de çok ters bir yer götürüp yaptırayım desen oraya parça kes kaynak yap işi zor.

Kenarda duran bir dyson vardı, aldım onu verdim coşkuyu. Tabi öncesinde kopan yerleri iyice döktüm, ısı tabancası ile zemini kuruttum.

Esnek olduğu için burayı uzunca bir süre idare eder. Yanlız uyarıyorum çok pis bir malzeme elinize bulaşırsa çıkmıyor.

1 saat el temizledim ama hala durum çok vahim.

Dyson sonrası.

Sigortaları kontrol ederken kalorifer fan sigortasının erimiş olduğunu gördüm, ya fan bozuk yada bir arıza var fazla akım çekiyor.

Sökmüşken fan motorunu da çıkardım yerinden. Ka'nın bir diğer güzel tarafı DIY için biçilmiş kaftan, al okulda ders niyetine okut.

Basit sökmesi takması. Fan motorunu çıkarmak için 6 tane vida sökmek gerekiyor.

Fan motorunun içinde olmaması gereken her şey var, söktüm temizledim yağladım taktım. Bakalım çalıştığında neler olacak.

Ha bizi buralara kadar söktüren asıl sebepten uzaklaştık, cam fıskıyesi çalışmıyordu, mevzu oradan çıktı aslında.

İlk defa silecek mekanizması söktüm, o da basit arkadaş 4 cıvata sök hop dışarıda, tamam o kadar hoppidik olmasa da kolay yani.

Yukarıdaki zeminin sebebi de bu depo ve fıskıye motoru, conta gitmiş damlata damlata çürütmüş.

Neyse, adamlar silecek mekanizmasının alt bağlantısını cam suyu deposunun üzerine yapmışlar enteresan çalışma.

Eskisi yenisi pozu yapalım ama burada bir terslik var yenisi çalışmadı, eskisi çalıştı. Yeninin sadece contayı kullandık motor kenarda duruyor.

Söktüğüm cam suyu deposunu akşam evde yıkadım, sabaha kadar kurumuştu gittim güzelce boyadım griye.

Silecek mekanizmasını dağıttım, hareketli kısımları önce pas sökücü ile temizledim silmdim, sonra da sıvı gres ile yağladım.

Silecek motorunun da dişli kapağını söktüm gresi sağa sola dağılmıştı onu da düzeltip taktım, psikolojik olabilir ama daha sessiz çalışıyor sanırım.

Contayı bu sefer riske atmadım sıvı conta desteği ile taktım bir daha sökülene kadar su akıtmasın sağa sola.

Bundan sonra yapılacak listemiz hala oldukça fazla, zaman buldukça biraz bozup biraz tamir edeceğim elimden geldiğince.

Ka ile ilgili kısaca yorum yapmak istiyorum, go kart gibi desem yalan olmaz, çok enteresan direksiyon tepkileri var.

Aldığımız gün bunu bırakıp mondeo ile 5-6 km yol yaptım, mondeo ne kadar odunmuş onu anladım.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gene oyuncak bulmuşsun kendine

Hayırlı olsun

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun sayfayı aşağı indirdikçe bitmesin istiyor insan

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Kesinlikle tam size hobi aracı, lego gibi. Güle güle kullanın.

Polen filtresini söken kişi neden yerine yenisini takmaz ki? İlginç gerçekten.

Bu arabaların en çok sevdiğim özelliği km hanelerinin 5 basamaklı olması. Araba 99.999km'den sonra kendini sıfırlıyor, kaçınca sıfırlamada olduğunu da bilemiyorsun. Bir de ilana 70bin km'de Ka diye başlık yazıyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen bunu bana versene bir kaç aylığına. Şu sıralar tam aradığım uğraş.
    İyi günlerde bin kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gene oyuncak bulmuşsun kendine

Hayırlı olsun
    ) Aynen tam bir oyuncak cidden, teşekkür ederim.

Alıntı tuner faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun sayfayı aşağı indirdikçe bitmesin istiyor insan
    O zaman ara ara bak konuya mutlaka, yapılacak tonla iş var daha yaptıkça eklerim Teşekkürler.

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Kesinlikle tam size hobi aracı, lego gibi. Güle güle kullanın.

Polen filtresini söken kişi neden yerine yenisini takmaz ki? İlginç gerçekten.

Bu arabaların en çok sevdiğim özelliği km hanelerinin 5 basamaklı olması.

Araba 99.999km'den sonra kendini sıfırlıyor, kaçınca sıfırlamada olduğunu da bilemiyorsun. Bir de ilana 70bin km'de Ka diye başlık yazıyorlar.
    Eşim diyor zaten arabayı bana mı aldık sen sök tak diye mi aldık bilemedim.

Polen filtresi gerçekten neden takılmaz ilginç, bu yüzden fan motoru toz pis içinde kaldı muhtemelen sigortası o yüzden eridi. Dönmekte zorlandıkça fazla akım çekti,

Km konusunda ben de mutluyum açıkçası bir aracım 470 bin km de iken bu 30 bin km de tabi 2-3 tur atmıştır km ama insan bakınca ulan 30 bin km de arabam var tribine giriyor

İlanlar üçkağıtçılarla dolu maalesef, kendi kendine km düşüren araba yapmışlar, ya da zaten bu en fazla 100 bin gider diye düşünmüüş olabilir üreten mühendisler

Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen bunu bana versene bir kaç aylığına. Şu sıralar tam aradığım uğraş.
    İyi günlerde bin kazasız belasız.
    Eyvallah Yakınlardaysan atla gel söker takarız birlikte, meşgale olur.

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun bu tarz uğraşanları görünce hep imrenirim ama kendime gelince yapmaya üşerinirm hep
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam DIY oyuncağı almışın. Hayırlı olsun.
    Youtube'da Ka için harika DIY'ler var
    Bunu söküp takmaktan binemezsin Hele bir de evin ikinci aracı ki

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Güzel oyuncak ama sölediğin gibi çok işi var seni sıkmaz uzun süre bu bebek

Güle güle kullan.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah tam bir oyuncak bulmuşsunuz, toparlanınca güzel hale gelecektir. güzel günlerde kullanın

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin. Eşinle hem fikirim

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hayırlı olsun devamını bekleyeceğim bi konu daha

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam DIY oyuncağı almışın. Hayırlı olsun.
    Youtube'da Ka için harika DIY'ler var
    Bunu söküp takmaktan binemezsin Hele bir de evin ikinci aracı ki
    Sorma dün bi sökmeye başladım, söktükçe arkası geldi sök sök

Hatun diyor ki arabam tek parça mı ? Yok dedim şuan çok parça, parçalar garajda, geldi gördü, e arabanın yarısı yok diyor

Dediğin gibi zaten 2. araç yatsa da olur, iş düzgün çıksın yeterki.

Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel oyuncak ama sölediğin gibi çok işi var seni sıkmaz uzun süre bu bebek

Güle güle kullan.
    Aynen işi çok ama olabildiğince toplarım ben bunu, bi kaza bela olmazsa kızım büyüdüğünde ilk arabası olsun istiyorum. Bi restore yaparız 10 sene sonra çiçek gibi olur.

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah tam bir oyuncak bulmuşsunuz, toparlanınca güzel hale gelecektir. güzel günlerde kullanın
    Teşekkürler, 22 yaşına göre bence durumu iyi şuan, mekanik olarak. Ama görsel işleri var, yaza doğru ön arka tamponları sıfır alıp takayım istiyorum çizgiler düzelsin.

Arka tamponda saçma sapan yapıştırma yapmışlar yakından kötü duruyor.

Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin. Eşinle hem fikirim
    Eyvallah

Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun devamını bekleyeceğim bi konu daha
    Bunun devamı bitmez sanırım, bu aralar vakit sıkıntım var ama sere serpe zamana yayarak düzgün bir şeyler çıksın istiyorum.

orhansah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. ben street ka mın farlarını sıfır almıştım, turuncu değil komple şeffaf şekilde. çifti 640 lira falandı o zaman. bi fiyat al bence temizleme vs uğraşacağına sıfırlamış olursun çiçek gibi olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orhansah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. ben street ka mın farlarını sıfır almıştım, turuncu değil komple şeffaf şekilde. çifti 640 lira falandı o zaman. bi fiyat al bence temizleme vs uğraşacağına sıfırlamış olursun çiçek gibi olur.
    Abi farlar temelde aynı, sadece ön tampon farın üstüne bindiği için millet farklı far varmış gibi algılıyor, çok akıllıca bir tasarım gerçekten
    Ben ilk öğrendiğimde şok olmuştum.

Şeffaf farlar şuan 400 TL bandında.

Kafamda mercek yapma projesi olduğundan şuan böyle idare etsin diyorum, öncelikle görüntüyü toplayacak şekilde kendim bir çabalayayım istiyorum.

Ha ön kısmı street ka ya çevirebilsek şahane olur ama tampon bulunmaz hint kumaşı maalesef.

Sen zaten biliyorsundur bunu ama bilmeyen arkadaşlar için görsel ekleyeyim şuraya.

Street ka hali,

Tampon sökülünce farlar

orhansah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet farlar aynı. benim söktüğüm farlar duruyor olabilir garaja bir bakarım. hiç hatırlamıyorum durumlarını ama işine yarar belki veririm. Akşama doğru bana whatsapptan bi hatırlatır mısın? 0532 100 30 46

ve bence mercek işine girme. yapılı street ka var bitane şahsen hiç beğenmemiştim görünce

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orhansah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet farlar aynı. benim söktüğüm farlar duruyor olabilir garaja bir bakarım. hiç hatırlamıyorum durumlarını ama işine yarar belki veririm. Akşama doğru bana whatsapptan bi hatırlatır mısın? 0532 100 30 46

ve bence mercek işine girme. yapılı street ka var bitane şahsen hiç beğenmemiştim görünce
    Çok naif bir düşünce teşekkür ederim abi, sağ olasın

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlış hatırlamıyosam 2001-2002 yıllarında çalıştıgım sürücü kursunda vardı, sıfır alınmıştı collection paket. Çok keyifli arabaydı. Maşallah güle güle kullan
    Tango-1 never dies.

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi şanssızlığın şöyle, bundan 50-55 gün önce elimde tam senlik kırmızı renk bir ka vardı
    Mekaniği temiz, döşemeleri beni al bi iyice yıka diyen, alt takımı yeni yapılı, üstünde orjinal teypli.
    Tabi o arabayı alsan bu kadar memnun olur muydun bilmem çünkü yapılacak işi çok azdı, ön arka tampon boyanacak, döşeme temizlenecek sonra 10 sene binilecek araba idi.
    Güle güle parçala, güle güle viraj kas. Yüksek hızla girebildiğin zaman çıkabildiğin hafif ama garip bir araba, yol tutuş dna'dan geliyor fordlarda
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler