User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Mercedes-Benz w203 C230 Kompressör

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Mercedes-Benz w203 C230 Kompressör

Arkadaşlar merhaba;

Sıkı bir BMW sevdalısı olarak ilk mercedesimi sizinle paylaşmak ve benim gibi macera arayan arladaşlara biraz fikir vermesi açısından izlenimlerimi sunmak için bu konuyu açtım. Hali hazırda evimizin 2. Arabası ve diğer aracım e90 330i. En büyük kıyası e90 ile ve en son sattığım e60 525i ile yapıyorum. Araba alma hikayemiz aslında yine bir bmw almaya çalışmak ve bulamayınca tesadüfen karşılaşıp bir anda mercedes sahibi olmama dayanıyor. 330 un yanına günlük kullanabileceğim bir 320d arayışına girdim en son 500 km yapıp istanbuldan da elim boş dönünce, döndüğüm ilk gün ***** sitede gezerken bir anda gördüm,gittim ve anlaştım aracın eski sahibi ile.

2005 model avantgarde donanımlı,en sevdiğim kombinasyon lacivert içi gri kombinasyon olunca ve üstüne birde 230 komp. Olunca dayanamadım kendilerine. Renk her ne kadar lacivert desemde sistemde mor olarak geçiyor ve güneşin açısına göre farklı renklere bürünebiliyor

İlk aldığımda mekanik olarak hayati şeyler yapılmış,kozmetik olarak kendi haline bırakılmış bir araçtı. Alır almaz arkadaşımın servisine çektik ve bir reçete çıkardık. Zincir seti yeni değişti denmişti ama bşr belge veya fatura yoktu. Cihaza bağladığımızda egzantrik pozisyon sensör arızası veriyor ve tüm işaretler zinciri gösteriyordu. Performansta bir kayıp veya zincir sesi yoktu sadece rolentide irite edici bir düzensizlik vardı. Almışken ne gerekiyorsa yapalım dedim ve söktük, çok şükür söylendiği gibi zincir ve zincir dişlileri yeni değişmişti fakat yapan ustanın acemiliği sbebei ile montaj aşamasında egzantiriğin ucunda duram manyetik sensör sıkılırken kırılmış ve bu yüzden arıza veriyormuş. Değişmesi gerekenleri değiştirdik ve sorunu çözdük. M271 motorun en büyük kroniği bu düşünen arkadaşlar ilk önce zincir ve dişli setine dikkat etsin özellikle dişliler oldukca pahalı.

Mekanik işler bitince alt takıma geçtik. 2. Karşılaştığım kronik amortisör takozlarıydı. Aslında sebebi binicilerin parçaları ömürlik sanıp değiştirmemeside olabilir. Takozları özellikle yıldızlı aldım ve değiştirirken patlak olmamasına rağmen sönümleme artsın diye amortisörleride değiştirdim. Tüm fren hortumları neredeyse çatlamış vaziyetteydi buda sık yaşanan bir sorunmuş. Tabi bunlarla beraber şanzıman kulağı,disk balata,fişler incik boncuk bir sürü şey değişti. Parçalarım büyük bir çoğunluğu yıldızlı, değilsese alman malı muadil parçalardı. İşlemlerin tümüne işcilik dahil 6500 tl civarında para ödedim. Özellikle rakam ve detay yazıyorum fikir vermesi açısından.

Sanayi işimiz bitince bir süre kozmetiğe dokunmadım. Bu süre zarfında tabi hem e90 ile hem e60 ile kıyas imkanım oldu. Direksiyon hissiyatı bmw lere göre daha yumuşak ve hissiz. Şanzıman daha ağır kanlı ve konfor odaklı,gaz tepkimeleri ve devirlenme benim gördüğüm kadarı ile bmw den çok daha hantal.330 ile performans kıyası yapmam anlamsız olur ama e60 a göre her ne kadar daha ağır kanlı olsada daha güçlü diyebilirim. Rüzgar ve yol sesi olarak e60 dan da e90 dan da daha başarılı. Trim sesi hemen hemen hepsinin aynı. İç mekan kalitesi ve işçilik bariz daha iyi. Bozuk yollarda ve küçük kasislerde amortisörlerin sönümlemesi e90 dan çok iyi e60 ile hemen hemen aynı.

Ses sistemi std. Sistemlere göre çok daha güçlü fakat hifi a göre bir tık vasat. Döneminin teknolojisi ve c olmasını düşünürsek oldukca iyi tabi. İç mekan ferah ve aydınlık, camlar solar cam ve güneşte gerçekten fark yaratıyor. Ön camdan gelen güneş rahatsız etmiyor. Hacim olarak özellikle arka koltuklar çok dar. Bebek koltuğu kullanıyoruz ve bizim ufaklığın ayaklarını sürekli ensemde hissediyorum en önemli ve can alıcı şey isofix yok.

Tabi bindik gezdik ama bir türlü ısınamıyordum. Görüntüsü , boyasının bakımsızlığı, sonradan takılan çakma jantlara daha fazla dayanadım ve kozmetiğede başladım. Bir çok yer boyasız olmasına rağmen özellikle kapılarda olan gamzeler ve dalgalanmalar sebebi ile tavan ve kapu hariç komple boyattım. Jantları çocukluğumda bile gördüğüm ve çok beğendiğim, bu kasaya en çok yakıştırdığım sport edition jantları ile değiştirdim, iç detay temizliğini kendi imkanlarım ile yaptım. Jantlar 16 dan 17 ye geçince konfor belirgin seviyede düştü ama yinede e90 dan daha iyi.

İlk halinin fotoğrafları ile başlayıyorum ve sona yeni fotoğrafları koyuyorum. Gelelim sonuca, bir daha mercedes alırmıyım? Almam alırsamda kesinlikle 4 silindir almam. Sürüş hissiyatı motor sesi kullanım keyfi pek bana göre değilmiş. Herhalde bi 20 senemiz daha var mercedes ci olmamıza

Yakıt konusunu unuttum. Üzerinde prins marka lpg var. Bakımlarını da sanayideyken yaptırdım hatta bir filtreye 350 lira verdim baya koydu en güzel tarafıda bakım zamanı geldiğinde sistem kendini devre dışı bırakıyor. Bakımla beraber şehir içi kullanımda şaşırtıcı derecede az yakıyor son aldığımda 100 tl yakıt ile 300 km yol yaptım. Arabayı ilk çalıştırdışımda kullandığım benzin daha çok koyuyor yaktığım lpg den

Uzun bir yazı oldu, daha detay verecektim ama sıkmak istemedim. Aklında soru işareti olan almayı düşünenler varsa elimden geldiğince yardımcı olurum ve fikir veririm. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

[IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    Konu fatihdurutuna tarafından (19-11-2020 Saat 11:58 ) değiştirilmiştir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jant tercihi kesinlikle çok yerinde olmuş, Prins'in fltresi gerçekten gereksiz pahalı, kendi aracımda muadil kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım filtre ile ilgili açıkçası.

Boya sonrası güzel duruyor, detay foto olsa daha güzel olur. Çocuk ile diz mesafesi işi dert gerçekten. Kazasız belasız güle güle kullanmak nasip olsun.

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gayet yerinde bir seçim. Kasnak+yazılımla 220-230 beygir civarları yakalanabiliyormuş, ben pek yanaşmadım ama aklınızda bulunsun.

İyi günlerde kullanın, maşallah.
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

emoro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jantlar nokta atış olmuş kazasız belasız kullanın
    R.E.S

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir jant aracı bu kdr değiştirebilir maşallah jant seçimi çok yerinde olmuş
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesenize bereket w203 ve w204 en sevdiğim mercedesler arasındadır.
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olum erken ödersen tabiki notun düşer adamın alacağı faize kesik atıyorsun adam seni ...kecekti ne güzel

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten emek verilmiş arabaya. Nedense C lerin hepsini seviyorum ben. c230 olması en vurucu nokta zaten. Jant için ise bir w203 ün jantı kesinlikle bu olmalı.

Güle güle kullanın
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız.
    Çocuk neden sağ tarafta değil?
    Eğer sürücü koltuğu pozisyonu özellikle sırtlık ayarı bu şekilde ise zaten oraya kimse de oturamaz
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jant tercihi kesinlikle çok yerinde olmuş, Prins'in fltresi gerçekten gereksiz pahalı, kendi aracımda muadil kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım filtre ile ilgili açıkçası.

Boya sonrası güzel duruyor, detay foto olsa daha güzel olur. Çocuk ile diz mesafesi işi dert gerçekten. Kazasız belasız güle güle kullanmak nasip olsun.
    Alıntı Boost Up Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayet yerinde bir seçim. Kasnak+yazılımla 220-230 beygir civarları yakalanabiliyormuş, ben pek yanaşmadım ama aklınızda bulunsun.

İyi günlerde kullanın, maşallah.
    Alıntı emoro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jantlar nokta atış olmuş kazasız belasız kullanın
    Alıntı muratburunce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir jant aracı bu kdr değiştirebilir maşallah jant seçimi çok yerinde olmuş
    Alıntı yiiter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesenize bereket w203 ve w204 en sevdiğim mercedesler arasındadır.
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten emek verilmiş arabaya. Nedense C lerin hepsini seviyorum ben. c230 olması en vurucu nokta zaten. Jant için ise bir w203 ün jantı kesinlikle bu olmalı.

Güle güle kullanın
    Çok teşekkürler herkese çok daha güzelleri sizlern olsun inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız.
    Çocuk neden sağ tarafta değil?
    Eğer sürücü koltuğu pozisyonu özellikle sırtlık ayarı bu şekilde ise zaten oraya kimse de oturamaz
    boyum 1.98 anca bu şekilde sığabiliyorum ön tarafa. Ufaklık daha 21 aylık annesiz yapamıyor onunda arkama oturma şansı olmadığı için mecbur bu şekilde kullanıyoruz en son hanımda i10 vardı onda bile bu kadar sıkıntı yaşamadık

Aps - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tam değişen jantlar olsa on numara olur diyecektim ki fotolarda gördüm

güle güle kullanın

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah allah kaza bela vermesin renk efsane jantlar bu kasanın en güzel jantı ama bir kaç arabada aynı jantın sadece kolları gunmetal tarzı olan bir renkte olanını görmüştüm foto aradım ama bulamadım ilk başta boyatılmış sanıyordum ama sanırsam yurtdışında opsiyonmuş iç tarafı koyu gri olursa jantların daha güzel duracağına adım gibi eminim. iyi günlerde kullanmanız dileği ile
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinizin değdiği çok iyi olmuş, maşallah...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi günlerde, kazasız belasız sürüşler dilerim. Hayırlı olsun.

bosporuss06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun,güle güle kullanın.Bu arada kıyas yaptığınız e60da kaç inç jant vardı.?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Aps Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam değişen jantlar olsa on numara olur diyecektim ki fotolarda gördüm

güle güle kullanın
    Çok teşekkürler ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah allah kaza bela vermesin renk efsane jantlar bu kasanın en güzel jantı ama bir kaç arabada aynı jantın sadece kolları gunmetal tarzı olan bir renkte olanını görmüştüm foto aradım ama bulamadım ilk başta boyatılmış sanıyordum ama sanırsam yurtdışında opsiyonmuş iç tarafı koyu gri olursa jantların daha güzel duracağına adım gibi eminim. iyi günlerde kullanmanız dileği ile
    Çok teşekkürler. Bende biraz araştırdım ama bulamadım, after market olup genelde amerikan araçlarında kullanılan benzer bir jant var onunla karıştırmış olabilirsiniz. Arabada koyu renk olduğu için jantları boyatmayı hiç düşünmedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serhadocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinizin değdiği çok iyi olmuş, maşallah...
    Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi günlerde, kazasız belasız sürüşler dilerim. Hayırlı olsun.
    Çok teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bosporuss06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun,güle güle kullanın.Bu arada kıyas yaptığınız e60da kaç inç jant vardı.?
    Teşekkürler, jant ebatı 18” di fakat yanak ölçüleri birebir aynı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler