User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
78 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Not Normal Cooper S R56

batuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Not Normal Cooper S R56

Herkese selamlar, uzun süredir foruma üyeyim ancak konu açmak bir türlü fırsat olmamıştı. Konu biraz uzun olabilir şimdiden belirteyim.

2009'da 1.4is honda civic ile başlayan maceram, honda integra, ek vtec, fn2 typer olarak devam etti. İçimdeki honda sevdamı yeterli doygunluğa ulaştırdıktan sonra, kendi işimi kurmam ve sonrasında evlilik durumları olacağından ötürü yerini 2015 model mini countryman'e bıraktı. Mini her zaman içimde olan bir arabadır. R53/R56/R60 farketmeksizin ufaklığı, tasarımı, küçük olmasına rağmen iç mekan ferahlığı beni kendisine bağlamıştı.

Evlenip işleri yoluna koyduktan sonra, genel anlamda pistte keyif alacağım bir araba hazırlamak istiyordum. Ocak 2020 itibariyle araba arayışlarına başladım. Tercihim başta hothatch araçlarda olduğu için öncelikle k swap civiclere baktım. Geçen senelerde (2020 başları) k swap civicler piyasada nispeten uygun rakamlardaydı. Ancak içime sinen bir araç bulamadım. Ocak şubat ve mart başları araba arayışım sürdü. Hondadan sonra artık miniye yönelmiştim. Mart ayı başları istediğim john cooperı bulamadım ve malesef pandemi sürecine girdik. Mayıs ayına kadar araba bakmadım ve araba almaktan artık vazgeçmiştim. Mayıs ortalarında pandemi sürecinin gevşemesiyle beraber tekrar sarı sitede araba kovalamaya başladım. Bu sefer john cooper değil de cooper s bakmaya başladım. Cooper s alıp daily track car felsefesiyle istediğim gibi oynamak istiyordum. Yavaş yavaş konuya giriyorum Sarı sitede tam istediğim kıvamda bir cooper s buldum. İlan fenerbahçedeydi, benim de iş yerim üsküdar'da olunca hemen gittim aracı gördüm.

22 Mayıs 2020 Cuma günü noter sonrası ilk fotoğrafımız;
    2007 model, 106.xxx km'de, manuel, tavansız mini ile artık serüvenimiz başlıyor.

Adettendir, ne zaman araba alsam hemen yağını değiştirir genel bir kontrol yaptırırım. Bu araba benim günlük pist arabam olacağı için detaya inip genel bir kontrol yaptık (arabayı pek günlük kullanma niyetinde değilim
    AYN Yusuf ustaya uğramadan olmaz. Tabi bu sürede projeyi de anlattım

Bu süreçte yağ, yağ filtresi, bujiler, şanzuman yağı, fren hidroliği değişti. Ben istediğim parçaları toparlayana kadar arabayı kullanmak istiyordum. Bu yüzden bakımlarımızı yapıp, projeyi netleştirdikten sonra evin yoluna koyuldum.

İlk etapta motor forged olacak, kol, piston, subaplar değişecek, turbo hibritlenecek, intercooler büyüyecek vs vs derken ustamızla da başlangıç setupını çıkarmış olduk. Geldik parça toparlama işlemine,

İlk parçamız 9,5lt intercooler oldu. Yerli üretim olan cooler frost markasından aldım. iat dereceleri mükemmel, firmanın sahibide çok ilgili emekleri için tekrar teşekkürler,

ST XT Coilover,

Powerflex Burç kiti, yurtdışında r56 için özel hazırlanmış set satılıyor,

ve beni benden alıp heyecanlandıran parça, track spec vites, bolt on r56 için uyumlu ve vites geçişlerini de kısaltıyor. Ayrıca hemen yanında ingiliz malı kilitli difransiyel beraberinde geldi.

Parça alma sürecim ağustos ayına kadar sürdü. Bir çoğunu yurtdışından temin ettim. Fotoğrafı olmayan ürünler de mevcut. Hatırladığım kadarıyla;
    Ön arka gergiler, Kule gergisi, AEM cai kit, forge sesli dumpvalve, forge silikon hortumlar, oil catch can, dp marka piston, zrp marka kol, arp saplama, GP2 difüzör, JCW son susturucu ve komple iskender borular, neyse aklıma geldikçe konu içinde yazarım. Biz devam edelim.

Parçaları toplarken JCW fren kiti buldum. Ben GP2 fren kiti arıyorken bir mini kullanıcısı bulup kendi fren kitini sökmüş görür görmez aldım. 4 Piston JCW frenler EBC çelik fren hortumu ile takıldı.

Tabi günlük rutin parça arayışımda john cooper V3 body kit vardı. Makyajsız kasa olduğu için şansım biraz zordu. Bu yüzden üzerinde kit olan ve satılıktaki ilanlara mesaj atıyordum Facebook grubunda takaslı kit bulunca arkadaşla iletişime geçtik. Ben tertemiz tamponlarımı verip vasat vasiyette kiti alıp kaportacının yolunu tuttum. Bir kaç günlük tamir işleminden sonra montajı yapıldı ve boyaya gitti.

Boyadan çıktı ve teslim almaya gittikten sonra ki ilk karşılaşmamız;

Teslime giderken 2. el bulup aldığım LCI Blackline stopları da taktım.

Komple boya yapacağım için sticker söküldü ve scoop çevresinin yanık olduğunu farkettim. Daha önce de cooper s şerit çekilmiş. Boyasız kaput gördüğünüz gibi leş gibi,

Böylece arabayı nispeten LCI haline çevirmiş oldum. Boyayı en sona bıraktım. Motor içi ve rodaj bittikten sonra planlıyordum.

Bu arada kol pistonu temin etmem yaklaşık 3,5 ayımı aldı. O yüzden bir süre daha bu şekilde arabayı kullandım. Ekimin ilk haftası kol pistonu aldıktan sonra hemen ustayı aradım. Arabayı bırakmak için randevulaştık. Yine o gün ruhsata bakınca muayenenin bitimine 2 gün kaldığını farkedip muayene randevusu aldım. Lastikler bitik vaziyetteydi ve muayeneden geçemezdim.
    Vazgeçilmezim PS4'leri taktırdım;

Muayeneden sorunsuz geçip ustanın yolunu tuttum;

Yüklendim gidiyorum

Arabayı teslim ettim

Serüvenimiz başladı. Usta hemen motoru söküp rektefiyeciye götürdü. O sırada aldığım parçaların montajını yaptı, sağolsun emeği büyüktür.

batuu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Montaja başladıktan sonra 2 adet sparco grid koltuk bulup aldım. Usta koltuğa çok umutsuz bakıyordu. Aslında montajda yapmak istemiyordu. Biraz kafa patlattık gitti geldi ve sparconun kendi ayaklarına biraz modifiye yaparak montajı yapıldı. Aynı anda viteside taktı.

Biz de bir yandan methanol bağlantısı yapıyoruz. Yapıyoruz derken burada Emre benden çok daha tecrübeli olduğu için ona bıraktım. Emre ve Mehmet kardeşime yardımları için teşekkür ediyorum. Baştan sonra ve hala daha yanımdalar.

Coilover, aem filtre, ve kilitli difransiyel montajı yapıldı;

Motor geldi ustacım gece mesaisi ile montajı yaptı;

Ertesi sabah sıfır blackline far alıp dükkanın yolunu tuttum;

İlk marşımızı motor koyulduğu gece yapmıştık. Çok şükür sorunsuz çalıştı ve rodajımız başladı;

Kocaeli Üniversitesine inen sevindikli yolu, sparco kemerleri takmıştım ama fotoğraf bulamadım;

İznik gün batımı;

Rodajı yaptım bitirdim ustaya geldim. Yusuf ustanın eline emeğine sağlık. Saat gibi çalışan bir makina yaptı. Bir sorun yaşamadım. Boya işini sona bırakmıştım. Bu kadar emek ve para harcağımın aracımın kaportasının düzgün olmasını istiyorum JCW White Silver hayalim, renk değişim fiyatlarını duyunca suya düştü. Orjinal rengine tavan hariç komple boyamak için tamam dedim. Tavan zaten kaplama istediğim gibi değiştirebilirim. Kaporta, boya için hazırlıklar başladı;

Aracımız temizlik boyalıdır

Boya biterken aradığım parçayı buldum JCW aerodynamic spoiler;

Boya bittikten hemen sonra carbon dizaynın yolunu tutup tavan kaplamasını yenilettim;

Tavan kaplaması yenilendikten sonra 2.el bulduğum ilave farların montajı yapıldı. Şu an son durumu böyle

O.Z leggenda jantlar geldi ama taktıracak fırsatım olmadı. Jantı taktırınca güncel fotoğraf atarım. Yılların birikimiyle resmen döküldüm. Sonuna kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Vaktiniz aldım umarım beğenmişsinizdir.

JANT GÜNCELİ SAYFA 4
    Konu batuu tarafından (27-01-2021 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.

yigitblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize, cebinize sağlık. Maşallah çok güzel olmuş.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah nazar değmesin.on numara olmuş.
    Seat IBIZA FR

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herşey harika olmuş. Elinize emeğinize sağlık maşallah

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Harika proje olmuş, güzel günlerde kullan

Şu foto çok güzel koltukların arkadan görüntüsü

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun mükemmel iş çıkarmışsınız. harcanan para, zaman ve verilen emeğe değmiş kesinlikle. maşallah

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Proje gibi proje olmuş çok özendim vallahi. Güle güle kullanın.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

BlackMamba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel parçalar eklemişsiniz keyifli olmuştur sürüşü
    Leggenda lar takılınca dışı da sınıf atlar diye tahmin ediyorum, emeğinize sağlık
    BGC Online

770
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harika olmuş kesenize bereket.

Keşke 2.el değeri kaporta ile belirlenmese, şöyle kafamıza göre tertemiz boyatabilsek aracı.Kaputta taş izi oluyor çizik oluyor boyalı olmasın diye yapmadığımız denemediğimiz uygulama kalmıyor.

Görüntü de bütünlük açısından öndeki kromlarda siyaha kaplanabilir, arkadakiler siyah öndekiler krom olmuş, krom da yakışıyor ama hepsi aynı olmalı bence naçizane tavsiyem.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parca secimleri çok güzel, keyifle kullanın
    Konu MCN21 tarafından (14-01-2021 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.

Ozan Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Elinize,emeğinize sağlık;kesenize bereket..Keyifle sonuna kadar okudum..Araçlar bilinçli kişilerin elinde olduğunda yapılacak işlerin gerçekten sonu yok..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muh te şem

mertypeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel detaylar var. Parçalar vs her şey çok güzel olmuş iyi para dökmüşsünüz araca. Sona gelirken ah be keşke bir oz olsaymış dedim son fotoğrafta yazmışsınız onunda güncel fotoğraflarını bekliyoruz.

Motorun rodajı bitince basınç ne açacaksınız tahmini ne güçlerde yürüyecek araç ?

Elinize sağlık uzun yıllar satılmayacak bir otomobil yapmıssınız insallah keyifle ve kazasız belasız binersiniz

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Valla harika olmuş.

Bize kazasız belasız kullan demek düşer

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifle okudum, çok çok iyi olmuş. Kazasız belasız binmek nasip olsun.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah , kesenize bereket...O.Z'larıda taktıktan sonra yapacak herşeyi bitirmiş olursunuz herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son zamanlardaki en güzel projelerden oldu, bambaşka bir araç oldu, maşallah...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MaşAllah ülkemizde hala daha arabasını sevip ona böyle hem maddi hem manevi harcama yapanları görmek umut verici, içinize sinerek planlı programlı bir şekilde yapmışsınız ve +olarak eklemesi gereken parçalarıda ekleyeceğinizi tahmin ediyorum ellerinize sağlık

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler