User Tag List

Sayfa 11/15 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
274 sonuçtan 191 ile 209 arası

Konu: Citroen C2 1.4 HDI & Opel Tigra

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sararan şeffaf plastikleri hidrojen peroksit içine koy. UV ledle aydınlat. 2 gün beklet.

UV led bulamazsan 7 gün kadar beklet. Sararmalar gidecektir.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sararan şeffaf plastikleri hidrojen peroksit içine koy. UV ledle aydınlat. 2 gün beklet.

UV led bulamazsan 7 gün kadar beklet. Sararmalar gidecektir.
    Bunu deneyeceğim bakalım nasıl olacak, çeker atarım önce sonra diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu deneyeceğim bakalım nasıl olacak, çeker atarım önce sonra diye.
    Bana bu konuda yol gösteren videoyu atayım sana. Buradan bakarak kendi setini ayarlarsın. Yatırım maliyeti biraz yüksek gibi ama ömürlük set sürekli iş çıkıyor sararan beyaz ayakkabılarda dahi kullanabilirsin.
    İki önemli nokta var

1- Çözelti derişimi yüksek olacak. Hidrojen Peroksit % 50 lik - 5 KG Fiyatları ve Ozellikleri
    2- Çözelti miktarı fazla olacak. Nedeni ise H202 çözeltisi su kıvamında olduğu için havuz mantığıyla işlem yapmak gerekiyor. Krem formunda olanları var ancak Türkiye şartlarında bulmak imkansız. Krem formunda olanları yüzeye sürüp üzerini streç film ile kapladıktan sonra UV ışığına maruz bırakabiliyorsun görece daha tasaruflu ama geri kullanımı mümkün değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akşam bi gazla arabayı topladım, sadece gösterge üstündeki ızgaraların tamiri kaldı ona da alternatif arıyorum (Çıkma satın almak dışında)

Bir de gravür aletim bozuldu ya hani o da gelsin, onunla da bir şeyler yapabilecek miyim görmek istiyorum.

Araca taktıktan sonra fark ettim ki benim garajdaki 12v güç kaynağım 11.8v civarı veriyor, araçta ise 14.4 gibi bir değer okuyorum, aydınlatma garajdakinden biraz daha fazla oldu.

Gözü tırmalayan bir durum yok ışık şiddeti olarak ama, renk tonu açısından turuncu olsa daha güzel olacaktı. Böyle bir süre kullanayım ileri de değiştiririm artık.

Su sıcaklığın yeşili ile iç/dış sirkülasyon yeşil tonları çok benzer oldu, bu kısmı sevdim.

Daha önce ford ka da benzer ekranı kulandığımda ön kısmına cam filminden parça koyup biraz ışık şiddetini azaltmıştım, buna da benzer bir şey yapabilirim.

Fotolar akşam çekildiği için kırmızı dağılıyor, canlı daha iyi duruyor.

05.01.2022 de çektiğim sabaha karşı fotosu olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana bu konuda yol gösteren videoyu atayım sana. Buradan bakarak kendi setini ayarlarsın. Yatırım maliyeti biraz yüksek gibi ama ömürlük set sürekli iş çıkıyor sararan beyaz ayakkabılarda dahi kullanabilirsin.
    İki önemli nokta var

1- Çözelti derişimi yüksek olacak. Hidrojen Peroksit % 50 lik - 5 KG Fiyatları ve Ozellikleri
    2- Çözelti miktarı fazla olacak. Nedeni ise H202 çözeltisi su kıvamında olduğu için havuz mantığıyla işlem yapmak gerekiyor. Krem formunda olanları var ancak Türkiye şartlarında bulmak imkansız. Krem formunda olanları yüzeye sürüp üzerini streç film ile kapladıktan sonra UV ışığına maruz bırakabiliyorsun görece daha tasaruflu ama geri kullanımı mümkün değil.

Çok muazzam bir uygulama, ama benim bu denli büyük ölçekli bir havuza ihtiyacım yok açıkçası, zira beyazlamasına ihtiyaç duyduğum tek şey gösterge idi.

Bunun bir benzerini aşağıdaki video da gördüm, havuz sistemindeki kadar başarılı mı bilmem ama uygulama işi çok kolay duruyor.

Sararan Plastik Beyazlatma Sadece 1.75 kuruş😀 #gratis #peroxide - YouTube

Şunu anlamadım bir de insanlar bu kimyasalı kafasına sürüyor yahu, çok enteresan ve saçma geldi. Aşırı kimyasal bir şey değil mi bu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok muazzam bir uygulama, ama benim bu denli büyük ölçekli bir havuza ihtiyacım yok açıkçası, zira beyazlamasına ihtiyaç duyduğum tek şey gösterge idi.

Bunun bir benzerini aşağıdaki video da gördüm, havuz sistemindeki kadar başarılı mı bilmem ama uygulama işi çok kolay duruyor.

Sararan Plastik Beyazlatma Sadece 1.75 kuruşï¿½ï¿½ #gratis #peroxide - YouTube

Şunu anlamadım bir de insanlar bu kimyasalı kafasına sürüyor yahu, çok enteresan ve saçma geldi. Aşırı kimyasal bir şey değil mi bu ?
    Kendileri oksijenli su diye tabir ettiğimiz kimyasaldır. Mikrop öldürücü ve ağırtıcı etkiye sahiptir

Bu arada ben de bu adamdan öğrendim. Süreci anlatan özel videosu da var...

Senin gönderdiğin videodaki adamın güneşin altında bekletmesinin sebebi de güneşten gelen UV ışınlarından faydalanması. UV katalizör görevi görüyor.
    Konu ardicli2000 tarafından (04-01-2022 Saat 08:57 ) değiştirilmiştir.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akşam bi gazla arabayı topladım, sadece gösterge üstündeki ızgaraların tamiri kaldı ona da alternatif arıyorum (Çıkma satın almak dışında)

Bir de gravür aletim bozuldu ya hani o da gelsin, onunla da bir şeyler yapabilecek miyim görmek istiyorum.

Araca taktıktan sonra fark ettim ki benim garajdaki 12v güç kaynağım 11.8v civarı veriyor, araçta ise 14.4 gibi bir değer okuyorum, aydınlatma garajdakinden biraz daha fazla oldu.

Gözü tırmalayan bir durum yok ışık şiddeti olarak ama, renk tonu açısından turuncu olsa daha güzel olacaktı. Böyle bir süre kullanayım ileri de değiştiririm artık.

Su sıcaklığın yeşili ile iç/dış sirkülasyon yeşil tonları çok benzer oldu, bu kısmı sevdim.

Daha önce ford ka da benzer ekranı kulandığımda ön kısmına cam filminden parça koyup biraz ışık şiddetini azaltmıştım, buna da benzer bir şey yapabilirim.

Fotolar akşam çekildiği için kırmızı dağılıyor, canlı daha iyi duruyor.

05.01.2022 de çektiğim sabaha karşı fotosu olsun.

saatlerin font buyuklukleri aynı olsaymıs keske dedim, yinede guzel ama eline saglık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @zOnstyLe haklısın görsel olarak bence de daha iyi olurdu.
    Ama mevcut olanı kullanmak gibi bir huy edindim son zamanlarda, çoo gerekli değil ise yeni almamaya özen gösteriyorum. Totalde baktığında milletin bir mercek değişimi yaptırdığı paraya ben son 10 sayfadaki işleri yaptım / yapıyorum ama varken kullanabileceğim ürün almak istemedim. 2022 içinde hedefim aurdunio öğrenip tek gösterge içinde farklı değerleri görebilmek, bunu başarırsam çok güzel olacak...

Göstergeler görsel den çok amacına iyi hizmet eden ürünler oldular.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @zOnstyLe haklısın görsel olarak bence de daha iyi olurdu.
    Ama mevcut olanı kullanmak gibi bir huy edindim son zamanlarda, çoo gerekli değil ise yeni almamaya özen gösteriyorum. Totalde baktığında milletin bir mercek değişimi yaptırdığı paraya ben son 10 sayfadaki işleri yaptım / yapıyorum ama varken kullanabileceğim ürün almak istemedim. 2022 içinde hedefim aurdunio öğrenip tek gösterge içinde farklı değerleri görebilmek, bunu başarırsam çok güzel olacak...

Göstergeler görsel den çok amacına iyi hizmet eden ürünler oldular.
    Bu zamanda eldekini kullanmak elbette cok daha mantıklı, eline saglık.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O ortadaki kısıma güzel bir ekran yapalım bence ��
    Oraya uyacak bir lcd ekran ayarla, elektronik ve kodlama kısmında yardım ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O ortadaki kısıma güzel bir ekran yapalım bence ��
    Oraya uyacak bir lcd ekran ayarla, elektronik ve kodlama kısmında yardım ederim.
    Bana reçete yazar mısın ne alayım ?

Nette (robotistan) bir sürü başlangıç seti var, toplu mu almak iyi yoksa tane tane şunu al gibi bir reçete yazılabilir mi ?

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana reçete yazar mısın ne alayım ?

Nette (robotistan) bir sürü başlangıç seti var, toplu mu almak iyi yoksa tane tane şunu al gibi bir reçete yazılabilir mi ?
    Hocam setler genelde öğrencilere hitap eden cinsten oluyor. Ancak yine de alabilirsiniz. Şu seti alın gibi bir tavsiye vermek yerine size şunu önerebilirim. Arduino ile ne yapacaksınız? Örneğin sıcaklık ölçme ve onu ekrana yazdırma üzerine ilerlemek istiyorsanız bir veya bir kaç tane LCD ekran (farklı modeller özellikle), sıcaklık sensörleri (yine farklı modeller olabilir, DHT11 NTC vs) ve bir arduino (uno, nano fark etmez) edinin. Devreyi kurmada olmazsa olmaz dupont kablolar ve breadboard edinin. Bunlarla başlayın. Bir sonraki aşamada ne yapmak istiyorsanız ihtiyaçlarınızı ona göre belirleyin.
    Yazılımda belli başlı olmazsa olmaz yapılar var, onları bu elemanlar ile yaparak öğrenmeye çalışın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Far modifiyesine devam ediyorum, proje ağır ilerliyor zira aldığım gravür cihazı ilk 5 dk içnde bozulnca garantiye gitmesi gelmesi derken 25 gün geçti.

Far içi için kayar led li sinyal ve gündüz farı almıştım ama maalesef ürünü yanlış yerden kestiğim için kulanılmaz duruma geldi.

Alternatif ararken elektronikçi de aşağıdaki neon ledi buldum ve kendi angel eye larımı yaptım.

Öncelikle farın içinden çıkan mercekleri çöpe atmakla başladık, yerine valeo nun merceklerini aldım. h11 ampul kullanıyor.

merceğe ayar yapabilmek istediğim için orj ayaklara bağlamam gerekiyordu.

Bu yüzden plakalık parçasından merceği oturtabileceğim 2 tane ayak yaptım ve bunları pattex in epoksi yapıştırıcısı ile yapıştırdım. Ürün müthiş başarılı.

Mercek zarar görmesin diye alıştırma aşamasında kapladım.

Far 3 katma, 1 katman kasa, 2. katman orta kısım, 3. katman cam.

Merceği oturttum,

İnce ayar kısmı biraz zorladı.

Ayakları farın kendisinden kullandığım için sağ sol ayarı yapabileceğim.

dıy angle eye ın çıkış noktası neon ledimiz.

ölçtüm biçtim ve yapıştırdım.

büyük kısım için bitenin denemesi,

Aydınlıkta görüntüsü,

Ürünü ben çok beğendim, metresi de 22 TL, nette angel eye 100+ civarında.

uzun far tarafı da tamam.

Karanlık ortamda da görüntü böyle oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arkadaş da yaz aylarında keyif odaklı binmek için aramıza katılan yeni bineğimiz.

Bununda sök tak işlerini paylaşacağım, zira baga + lastik+ bando kayış aldım, ilk fırsatta monte edeceğim.

Aydınlatma enteresan, led far var.

Kasklar için @Dragger'a özel teşekkür.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi yine döktürmüşsün valla. Eline emeğine sağlık.
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah elinizden her iş geliyor,c2 istediğim araçlardan biri.Hepsine maşallah kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazen önlü arkalı işe giderken c2 nin fren lambalarının yetersiz olduğunu gördüm. Bu yüzden basit ama işe yarayacak bir fikir geldi aklıma, stopların da fiziki yapısı uygun olunca malzemeleri 2 hafta önce aldım ama uygulamak ancak bu güne kısmetmiş.

Stopları sökmek basit 10mm bir lokma yeterli.

Stopların dışı da bakım istiyor, onu da hallettim sonuç iyi oldu. Fotolar aşağıda.

Stopların lambaları tutan kısmı kolayca dışarı geliyor, araç üzerindeyken + ve - leri belirledim.

Deneme olarak fren ile birlikte yanacak olan led'i test ediyorum.

Duyları tutan parça bu şekilde, 1 tanesinde şase kablosu soketteki yeri bozulduğu için böyle bir kablo eklemişler. O kabloyu tabi ki dolayıp bırakmış ustamız.

Ben onu terminal + makaron yaparak daha iyi bir hale getirdim.

Elimde park sensörü montajı için panç vardı onu kullandım, ölç biç deldim stobu.

Daha sonra vida yerlerini açtım.

Stop içine su toz almasın diye (ki stobun kendi orj'i de içine toz vs alacak şekilde maalesef) sıvı conta sürdüm altına.

Sonra montajı yaptım.

Tezgah üzerinde takmadan önce bi deneme fotosu çektim.

Sonra araca monte ettim.

Monte ettikten sonra da 1000-1500-2000 sulu zımpara ile stopları zımparaladım.

Sonra elimde plastx vardı onunla pasta yaptım. Üzerine de farecla nın cilası vardı onu uyguladım ve sonuç ilk haline göre çok iyi oldu.

Bir çift yeni stop almış gibi hissediyorum.

Nasıl yandığına dair foto çektin 1-2 tane ama gündüz olanlar çok belirgin değil.

Havanın karardığı vakitte çektiğimde kamera kaynaklı çok iyi olmadı.

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________________________

Tigrayı bir süre kullanmayacağım için valide nin garaja götürdüm, ***** kar var, karın altında kalmasın diye.

Ama götürmeden önce bir süredir monte edilmeyi bekleyen ısı ve hararet müşürünü monte ettim.

x16xe ile ilgili yeni yeni tecrübe kazanıyorum. Araç sürekli arıza yakıp tekliyor, yürümüyordu. Bobin-buji değiştim ama olmamıştı.

Isı ve hararet müşürünü değiştirdim ve bum, araba ne arıza yakıyor ne tekliyor ne de saçma sapan davranıyor. Bu 2 müşürün böyle bir arızaya sebep olacağını hiç düşünmemiştim.

Yeni gelen ısı müşürünün soketi üzerinden çıkan ile aynı değil, ben de soketi kesip yerine sallansa da çıkmayacak şekilde bir bağlantı yaptım ve taktım.

Uzun zamandır binmiyordum, arızası da düzelince keyif aldım.

__________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________

Garajda ekipman arttıkça yeni yer tasarrufu yöntemleri geliştiriyorum. Malzeme dolabının üzerine kaskları asarak tasarruf ettim, bir de kasklar sağa sola düşmüyor çizilmiyor o açıdan da bir fayda sağladık.

__________________________________________________ __________________________________________________ ___________________________________

Sonra sıra geldi motorun kayış ve bagalarını değiştirmeye.

Kayış olarak bando ve baga olarak da 6.5 Gram ürün almıştım, vakit olunca onları da takayım dedim.

Hayatımda ilk defa bir motorun kayış kapağını açıyorum. Ama araç üzerinde tecrübe olması bu tür işleri gerçekten kolaylaştırıyor.

Mekanizma da zaten çok karışık değil, otomobil ile kıyaslanamaz bile.

Bagaların içinde bulunduğu kasnağı söktüm,

Kasnağın önünde duran (kayış var arasında) parçayı da söktüm.

İlgili parçanın temizlenmiş hali,

Kayışı ve diğer aksamları kapatan kapak (Adını bilmiyorum)

Temizledim bu parçayı da.

Sonra aldığım bagalar ile üzerinden çıkanları yan yana koyup bir kare fotoğraf aldım.

Yap boz gibi, sökerken takarken keyif aldım.

Kapağı kapattık ve bagalar artık içeride hapis.

Motor tarafı sökük hali.

Toplarken hareketli ve gres sürülen yerlere ısıya dayanıklı tutukluk önleyici gres sürüp kapattım.

Toplarken bir görüntü,

Her şey tamam dedim kapağı kapattım. Ama ustayız ya hani aşağıdaki parçayı artırmışım

Nereden çıktığına dair de en ufak fikrim yok tabi, tekrar söktüm kapağı, marş dişlisinin karşısında yeri varmış. Zaten milimetrik olarak oraya oturunca başka yerde aramadım açıkçası.

Enteresan şekilde ayak marşı çalışmıyor, çok da ihtiyaç duymadığım için kurcalamadım. Ama bunu bir araştırıp çözüme kavuşturacağım.

Bir de motoru 80cc ye yükseltirken şahane ustalar 2 tane saplamayı takmamış, ben mevcut cıvatalardan 1 tane uydurdum ama 1 tane eksik kaldı.

Cıvatalar da oldukça dandik, aynı boy daha kaliteli saplamalar alıp kapağı yeniden sıkacağım. Böyle biraz binelim, kayış bakımında yaparım bunları da.

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________________________

Uzun zamandır devam eden far projesinde biraz yol kat ettim. En son merceği oturtmuş angelları yapmıştım. Angel da kullandığım led hoşuma gidince gittim turuncusunu aldım.

Son hali böyle oldu, sanırım 1 aya kadar ilk farı bitirmiş olurum

Truncular sinyal olacak, sinyal olan yeri de amerikan park yapacağım.

Farlar ile ilgili tek sorun, camları çok iyi durumda değil. Sulu zımpara + cloroform ile bir nebze kendine geldi ama yakından bakınca camın içinde çatlakvari durumlar var.

Bu hafta sonu da bunlarla geçti, zaman buldukça far işine devam edeceğim.

@EmreBC c2 sıradan bir araç, tek iyi yönü az yakıyor olması. 16 jantlı hali bana hitap etmedi kullanım konforu açısından. Ama 16 jant + basık cilalanmış c2 baktırıyor kendine oda bir gerçek.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaan çok güzel gidiyorsun yine. O farlar C2'de hiç beğenmediğim bir model aslında ama seninki çok güzel olacak gibi.

Sinyal olarak kullanacağın turuncu ledler yanarken güzelmiş ama sönükken de turuncu olması göz tırmalıyor gibi, onlara siyah cam filmi gibi bir şey kaplasan mı acaba ya bu kadar parıl parıl turuncu olmasın en azından açık tonda film de olur sanki

Ellerine sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaan çok güzel gidiyorsun yine. O farlar C2'de hiç beğenmediğim bir model aslında ama seninki çok güzel olacak gibi.

Sinyal olarak kullanacağın turuncu ledler yanarken güzelmiş ama sönükken de turuncu olması göz tırmalıyor gibi, onlara siyah cam filmi gibi bir şey kaplasan mı acaba ya bu kadar parıl parıl turuncu olmasın en azından açık tonda film de olur sanki

Ellerine sağlık
    Keşke malzemenin dışı turuncu olmasaydı dedim bende aslında.

Film var elimde bir deneyeyim ama üzerinde yapışık şekilde durur mu emin olamadım, farı kapadıktan sonra çıkarsa film iş rezil olur gibi geliyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler