User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
71 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BMW E90 335İ U.S Spec Manual

leventrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW E90 335İ U.S Spec Manual

Herkese selamlar.

Uzun zamandır foruma üyeyim. Bu zamana kadar hiçbir otomobilimi tanıtmamışım. Bir yerden başlamak lazım dedim :)

Aracım E90 335İ. Manual vites. 3.0 litre, sıralı 6 silindir, çift turbo 306hp 400nm N54 kodlu motora sahip. Sonradan çevirme vs. değildir. Orjinaldir.

Uzun zamandır hobi amaçlı da uğraşabileceğim, arkadan itişli, keyifli bir otomobil arayışındaydım. Tercihimi bu otomobilden yana kullandım. Bir parça boya harici boyasız, ve değişensiz 137.000km' de bir otomobildi. Düşük km' li kazasız, en önemlisi de manual vites ve nadide bir otomobil olunca çok düşünmedim. Hem hafta sonu keyif otomobili ile günlük kullanımdaki otomobili ayırmak istedim; hem de uzun yol ve virajlı yol eğlencesini bir arada bulmak istedim.

Araç her ne kadar kazasız, değişensiz ve düşük km' de olsa da mekanik ve kaporta olarak çok yıpranmış bir otomobildi.
    benim de amacım komple restorasyon yapıp mükemmele yakın bir hale getirebilmekti. Biz de kolları sıvadık ve restorasyon sürecine başladık.

Aldığım ilk dönem hava şartları bozuk olduğu için fazla fotoğrafını çekemedim. Anca aldığım günün ertesi karda bir iki fotoğrafı var. o fotoğrafla başlayalım. Restorasyon sürecinden de kısa demeçler vereyim. En son bitmiş fotoğraflarından da paylaşırım.

İlk iş BMW Almanya' dan sıfır km N54 B30 motorumuzun siparişini verdim. Motorun gelmesine yakın da aracın kaporta - boya işlerini hallettim.

Tamponlar, jantlar, kaliperler, kaput vb. bazı parçalar boyandı. Başta da belirttiğim gibi araç boyasızdı ama bazı parçaları ( Keşke boyatsaydınız. ) dedirtir cinstendi. Yılların getirdiği sürtme veya taş izleri ile kaplıydı. Ah memleketimin boya takıntısı... Böyle kötü görüneceğine boyatın tertemiz dursun işte... Kaporta boya kısmından vakit buldukça çektiğim fotoğraflar:

Hazır motor vb. hiçbir şey yokken motor içini de bir güzel temizledik.

Kaporta - Boya işleri bitti. şimdi her şey içime sinmeye başlıyor.

Başrol oyuncumuz, motorumuz da geldi:

Sonunda araç sıfır motoruna ve bilimum sıfır parçalarına kavuştu. Aklınıza gelebilecek bütün parçalar sıfırı ile değişti. Tüm borularından filtresine, radyatörden devirdaimine, termostatından cıvatasına, Baskı balata, bobin, turbolar vs... Bütün parçalarımız sıfırlandı. Amaç kafa rahatlığı ve tepeden tırnağa sağlıklı bir 335i inşa etmek... Buyrunuz bir takım fotoğraflar:

335i' ler oldukça verimli ve hırçın bir motora sahip olsalar da yol tutuş bana göre bu otomobillerin tüm keyfini törpülüyor. Motoruna ve direksiyon hissiyatına resmen hakaret oluyor. sürüş zevkini çok daha ileriye taşıyacağım bir kombinasyon yapmaya çalıştım. Wavetrac LSD Diferansiyel, ST V2 Coilover ve Michelin Supersport lastikleri tercih ettim. ( Daha sonrasında kullandıkça frenlerin de yetersiz olduğunu anlayacağım. Onu da ilerleyen zamanlarda çözeceğim. ) Parçalar ve montaj fotoğrafları:

Rodaj sonrasında aracımı hem rahatlatmak, hem de biraz daha keyifli bir hale getirmek adına VRSF Downpipe ve VRSF İntercooler aldım. parçaların ve fotoğrafların montajı:

Fren kiti, direksiyonun derilerinin yenilenmesi vb. küçük eksikliklerimiz haricinde hemen hemen tüm eksikliklerimizi giderdim. Gerisi zamanla keyfi yapılan değişiklikler olur. Rolling işlerinden bir türlü hazzetmedim. Ayrıca fazla pimpirikli bir insanım. O sebeple asla 500 hp vb. güçlerde olmayacak. amacım fazla yormadan hem virajlı yollarda, hem uzun yolda ve hem de ara sıra pistte keyfini sürmek. Doğru parçalarla, sağlıkla gelecek ve aracın potansiyeline göre ufak sayılabilecek güçler tercihimdir. Dış kozmetik olarak ise şimdilik memnunum. Belki ileride komple M Sport- CSL vb. bir jant kombinasyonu yapabilirim. Henüz böyle bir karar vermedim. Ama şimdilik bu '' Kuzu postunda kurt.'' versiyonu tercihimdir.

Yapım sürecindeki aşamaları fotoğraflamaya, sizlere de hikayeleştirip aktarmaya çalıştım. Yazıya dökmek için kaçırdığım ve fotoğrafını çekemediğim çok detay vardır. Ama işlerim yoğundu ve ***** pandemi sürecinde sanayi yeterince tehlikeliydi :) Umarım siz de okurken aynı keyfi alırsınız. Maşallah' ınızı eksik etmeyin :) Otomobillere tutkuyla bağlı olan herkese selam olsun. Allah herkese gönlündekini nasip etsin.

Bittikten sonraki bir kaç fotoğrafıyla konuya ara verelim. Değişiklik yaptıkça paylaşacağım...

EDİT; Aracın görsel işlerinin de tamamen bittiği, konunun 4. sayfasından görseller:

Konu leventrc tarafından (21-11-2021 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: .

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok guzel maşallah, sedan manuel 335,muhtesem 3lu olmus, keyifle güzel gunlerde kullanin
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor şanzıman ikilisi güzelmiş Gerekli eklentiler zamanla gelir iyi ilerliyorsunuz. Şu ön farları avrupa versiyona geçseniz daha iyi durur bence, amerikan tipi çok iyi gözükmüyor.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

fatihdurutuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah hayal kombinasyonlardan eski bir e90 330i sahibi olarak bir sonraki adım olarak hep 335 istiyordum , bir kaç hafta önce de aracınızın ilanını görünce ekürüye attım para olsada alsak diye burada görünce ayrı bir mutlu oldum, yapılması gereken herşey layığı ile yapılmış, kazasız belasız

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah 3.35 ve manuel ne güzel kombinasyon. Güzel günlerde kullanın.
    Instagram: mutusgarage

BYET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle aracınız hayırlı olsun keyifli sürüşler dilerim. Yazılan çizilenlere göre birçok otomobil tutkusu olan insanın yapmak istediği işlemleri tam olarak yapabilmeniz sizleri ve bizi çok mutlu etmiştir. Yıpranmış parçalar ve teknik aksamdaki verim kaybına yol açacak ürünler yenilenerek tam da istediğim ve hayal ettiğim bir yenileme işlemini gerçekleştirmeniz hayranlık verici. Üstelik aracın kendisine ait olan sedan + manuel + ahşap trim gibi sahibini özel hissettiren özelliklerin bulunması ve kuzu postunda kurt misalini düstur edinerek stock şekilde devam etmeniz hem aracınıza hem de kendi zevkinize olan saygınlığın ispatı niteliğinde olmuş. Bir de U.S Spec kasa olarak dış aksamda amerikanvari belirtisini devam ettirirseniz krom ön panjur + ön arka kare plakalık bu iş noktayı koymak gibi olur. Kesenize bereket afiyetle sevdiklerinizle beraber kullanmanız dileğiyle..

R21TURBO 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Masallah cok guzel olmus. Ugrastirmis ama sonuc cok basarili.
    ^^ Insallah ; Masallah ile maneviyatiniz gelisir , guzellesir. Arabani gelistirmek guzellestirmek istiyorsan , para harcamalisin. ^^

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhteşem bir proje olmuş. Kesenize bereket.

Araç mekanik olarak kesinlikle sıfır kondisyonuna gelmiş, görsel olarak da bir iki dokunuş hak ediyor bence.

Nazar değmesin.

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel, kazasız belasız.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne denilebilir ki,herşeyiyle muhteşem.Ben okurken 4 kere falan battım,acıma öldüm maşallah baya harcamışsınız

Kazasız,belasız sürüşler
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık.

Yapılanlara bayıldım gerçekten.335 ve manüel olması tadından yenmecek bir kombin bence. Öne kare plaka fikrine katılıyorum.Bi de ben blackline stopları çok seviyorum.Tabiki sizin zevkinize kalmış.Güle güle kullanın
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

bosporuss06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    335 sedan bulmak zor iş.Maşallah güle güle kullanın...

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Eski arabam aklıma geldi jantları görünce

Kazasız belasız iyi günlerde kullanın..
    #eksikpazar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah.
    Bu foruma yazan okuyan birçok kişinin yapmak isteyeceği vakit, nakit, araç bulamayıp yapamadığı nadide bir araca ve projeye sahip olmuşsunuz.
    Keyfle binin kazasız belasız

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah süper olmuş.Kazasız belasız keyifli sürüşler m3 avcısı
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

kifoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    harika proje olmuş, E90 sevilmeyen bir kasa olmasına rağmen ben bayılıyorum. motoru zaten efsane. ön farların avrupa versiyonuna değiştirilmesi çok yerinde olacaktır.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilanın görülmesinden bugüne kadar geçen sürede hep içerisinde olduğum ve keyifle takip ettiğim bir proje oldu. her şeyiyle kusursuz olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsun ve büyük eşiği aştık bundan sonrası daha da keyifli görsel dokunuşlar olacaktır.

m bodykit ve csl jant gerçekten güzel olur ama nedense bu hali benim için daha kıymetli, TR'de tek dedikleri bu olsa gerek

kazasız belasız kullanman dileğiyle, kocaman bir maşallah.

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah emeğinize kesenize sağlık kazasız belasız keyifle kullanın..Bende sizinle aynı mantıktayım heryeri çizik ezik göçük binmektense herkes keşke boyatıp tertemiz binse ama maalesef güzel ülkemin şartlarından ötürü insanlar daha arabayı almadan nasıl satarıma baktığı için bu pek mümkün olmuyor.

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Levent, kazasız belasız kullanman dileğimle

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler