User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
92 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Citroën C5 - X7 2.0HDi Exclusive BVA, Euro 5 (163hp)

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olması gereken şeyler olması gerektiği gibi yapılmış.Emeklerinize sağlık
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son mesajın üzerinden tam 6 ay geçmiş. Zaman ne kadar hızlı geçiyor...

Yoldaki süzülüşü ve konforunu sakin bir deniz üzerinde tekne ile gidermiş gibi hissettiğim için kendisine GULET ismini taktığım C5 ile birlikteliğimiz tam gaz devam ediyor. Kilometremiz 165.xxx oldu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında güzel bir detaylı temizlikten geçti kendisi. Boyası üzerinde yılların hareleri mevcuttu. Bu konuda işini çok iyi yapan bir arkadaşımdan destek aldım, gerçekten ortaya pırıl pırıl bir GULET çıkardı sağ olsun.

Tabi aldım elime makinayı, hemen dışarıda bir iki hatıra çekimi yaptım;

Şimdi bu hafta ön iki amortisör ve 2 sifer (küre) değişimi yapılacak. Yaşından ötürü amortisör takozları (aslında bunlarda ayrı bir takoz yok, amortisörlere entegre durumda lastikler mevcut), bunlar zamanla yıpranıyor. Sol ön amortisörün içerisinde de bir sıkıntı var, tıkırtı yapıyor. Üzerinden çıkan amortisörleri (birisinde zaten sıkıntı yok gibi duruyor ama) tamir ettirebilirsem yedek olarak kenarda duracaklar. Siferler de aynı şekilde elimde yedekte dursun istiyorum. Çünkü artık yavaş yavaş bulunması zor parçalar statüsüne doğru gidiyorlar (yurtdışında bolca mevcut, orjinal PSA dışında Eurorepar veya farklı yan sanayi üretimleri de mevcut, sıkıntı yok ancak ülkemiz koşullarında durum maalesef bu). Örneğin denk geldikçe iç trim parçalarını da ediniyorum. En son elektronik el freni butonunu satın aldım, kırılması muhtemel bir parça çünkü.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Ozan Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Maşallah. Elinize,emeğinize sağlık.
    GErçekten çok güzel duruyor aracınız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ozan Özer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim, eksik olmayınız.

Geçtiğimiz dönemde paylaşma fırsatı bulamadığım ancak yine birkaç ay önce yapılan bazı işlemlerden bahsetmek isterim. Bu konuya artık otomobilimin hatıratı gözüyle de baktığım için her şeyden biraz biraz bahsetmek keyifli oluyor.

Kapı açma kolları önceki C5'imde de olduğu gibi bu araçta da biraz yıpranmıştı. Yumuşak bir plastikten bu malzeme ve aslında dışında soft kaplama mevcut. Haliyle 12 yaşındaki bir otomobilde bu kaplamalar çizikler ile dolu bir hal alıyor. Sökümü çok kolay olan bu trim parçalarının önceki hallerinin görsellerini ne yazık ki saklayamamışım, silinmiş. Ancak bunları daha önce jantlarımı da boyayan bir kardeşime emanet ederek soft kaplama havası verecek bir tonda (tam siyah olmayacak şekilde hafif koyu gri) temiz bir hale getirdik.

Trimlerin sökülmüş hali;

Sürücü kısmında hafızalı koltukların kontrol butonları olduğu için buradaki trimi sökerken bu butonların soketlerini de çıkarmak gerekiyor. Ayrıca dört kapıdaki kolda da aydınlatma olduğu için bir de ampul soketlerini de sökmek gerekiyor. Gayet kolayca sökülebilen ve takılabilen yapıdalar. Yapmayı düşünenlerin korkmasını gereken herhangi bir durum yok, tamamını kendim sökerek boyaya teslim ettim akabinde tekrar montajlarını gerçekleştirdim.

Dört kapı kolunun da boyası tamamlanmış hali;

Ön sol/sağ;

Arka sol/sağ;

Daha önce C5'in (ve kardeşleri olan Peugeot 407 ve 508'in) alt takımlarının bağımsız süspansiyon ve çift salıncaklı yapı sebebiyle oldukça karmaşık olduğundan ve tüm bu parçaların birbirleri ile titreşimsiz ve uyumlu çalışabilmesi için toplam 22 adet burç bulunduğundan bahsetmiştik. Zaman zaman C5 sahipleri aracının çukurlara girdiğinde tıkır tıkır sesler çıkardığını, salınımlar yaptığını, bilhassa arka tarafın eski makaslı Amerikan otomobilleri gibi sağa sola oynadığını söyler. Kabaca bu sorunların tamamı burçların artık işlevini yitirmiş olmasından veya özellikle arka taraftaki denge kollarının veya salıncakların zamanla alınan darbelerden ötürü yamulmasından v.s. kaynaklanabiliyor. Benim aracımda bunlara benzer çok büyük problemlerim olmamasına rağmen her geçen gün parça fiyatlarının artması ve bulunurluklarının da azalması sebebiyle yürüyen aksamdaki tüm burçların değişimine karar verdik.

Tüm sistem, tabiri caizse tüm eklemler aşağıya indi

Sistem üzerinden çıkan burçların tamamı;

(Bu bakımda ayrıca artık ömrü tamamlanmışolan 2 adet arka disk ve balataları da değiştirdik)

Değişimlerin bir kısmından birkaç örnek görsel;

Bu olay Hydractive modeline özel bir durum değil, Hydractive olmayan C5'in de yürüyeninde aynı miktarda burç bulunuyor. Tabi bu noktada mümkün mertebe orjinal parça kullanmak daha uzun ömürlü bir kullanıma olanak sağlayacaktır. Lakin bazı burçların örjinali maalesef mevcut değil, bazılarının ise sadece orjinali mevcut. Buna göre biz de elimizden geldiğince en kaliteli kombinasyonu yaparak değişimlerini gerçekleştirdik. Oldukça meşakkatli bir iş ve araç tüm gün lifti meşgul ediyor. Bu sebeple servis için uygun zamanı ve işinin ehli bir ustayı denk getirmek gerekiyor.

Sıradaki paylaşımlarda 3 hafta önce yaşadığım termostat sorunu macerası, geçen hafta değişimini yaptığımız 2 adet ön süspansiyon ve 2 adet sifer ile bu haftasonu yaptığım birkaç kozmetik işlem yer alacak.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine dünyanın ne kadar boş olduğunu hatırlattı bize doğal afet.
    Belki üzdüğümüz yakınlarımız, dostlarımız; belki üzüldüğümüz şeyler geldi aklımıza. Dünyevi işler, her şey film şeridi gibi gözümüzden geçti.
    Ne yaparsak yapalım, okuduğumuz hikayeler, gördüğümüz manzaralar aklımızdan gitmeyecek. Allah hayatını kaybedenlere rahmetlerini eylesin, geride kalanlara sabırlar versin. Tamiri çok mümkün olmayan yaralar var maalesef...

Aradan bir buçuk ay geçti. Ne kadar kalbi olarak toparlanamasak da, bazen belki gündelik yaşama dair kendimizi suçlu hissetsek de bir şekilde devam etmek durumunda kalıyoruz. Kasvetli kafadan biraz çıkmak için şuraya bir şeyler yazayım istedim.

Sonunda aracın yürüyen kısmını bitirebildik. Normalde bir önceki paylaşımda yaptığım işlem bizim araçlarda yürüyende çıkabilecek en gerekli ve masraflı işlemlerden birisi ancak süspansiyon konusunda benimkisine biraz şanssızlık diyelim. Aracımın sol ön amortisöründe bir arıza yaşandı. Emsalleri genellikle 250 bin kilometrelerde veya daha yukarılarda bu sorunları açmaya başlıyor (ben şu sıralarda 170bin km'ye yaklaşıyorum). Genellikle yaşanan sorunlar amortisörlerde yağ kaçakları, sistem hortumlarında yağ kaçakları, siferlerde (kürelerde) basınç kayıplarından yaşanan bozulmalar v.b. şeklinde olur. En yüklü masrafı açacak arıza ise Hydractive sistem kompresörünün arızalanmasıdır ancak artık ülkemizde onun da tamirini yapabilen maharetli ustalar mevcut. Bu kısa genel bilgilerden sonra geçelim bizim son işlemlerimize.

Bir akşam şehirlerarası seyahat halindeyken (çokça uzun yol yapıyorum) motor soğutma suyu sıcaklığının yükselmediğini fark ettim. Aracı sıkıştırınca yarılara kadar anca çıkıyor, kompresyona bırakınca hızlıca düşüyor ve hatta motor içi yağ sıcaklığını dahi aşağıya çekiyordu. Termostatın açık kaldığı ortadaydı.

Sağlıklı bir C5'in gösterge panelinde (motor tipi farketmeksizin) sol taraftaki soğutma sıvısı sıcaklığı 7 kutu (ya da 7 çizgi, artık ne derseniz) ve sağ taraftaki motor içi yağ sıcaklığı ise yine 7 kutu göstermelidir. O gece bizde ise durum bu şekildeydi;

Bu sürpriz ile devam etmem gereken 150km kadar yolum olduğu için bir benzinlikte durup radyatörün önüne denk gelen hava girişi kısmına boydan boya karton yerleştirdim, güzel de işe yaradı. Sonrasında servise gidesiye kadar kartonu biraz daha estetik hale getirdim ama neticede eskiden kış zamanı etrafta dolanan hava soğutmalı Magirus minibüsler gibi olduk.

Nitekim serviste termostatı değiştirip gerekli test yapıldıktan sonra her şey normale döndü.

Aracımın amortisörlerinde, sistem hortumlarında v.b. herhangi bir kaçak veya yağ eksiltme, hatalı çalışma, pozisyon bozukluğu ve benzeri bir sorun yoktu ancak sol ön amortisörün içerisinde mekanik bir arıza sebebiyle her türlü bozuk satıh ve çukurda tıkırtı ve titreme yaşanmaya başlamıştı. Bunun sonucunda da bir süre sonra sol amortisör üzerindeki siferde (kürede) kilitlenme yaşandı. Bu kilitlenme ile birlikte siferin amortisörün içindeki basınçlı yağa verdiği yaylanma etkisi sıfıra düşüyor ve amortisör resmen makaslı kamyonet kasası gibi kazık oluyor. Neticede amortisör ve siferin değişmesi şart oldu. Sağ/sol takım halinde değişmesi daha sağlıklı olacağı için birer amortisör ve birer sifer sipariş vererek bunların değişimlerini gerçekleştirdik. Üzerinden çıkan arızasız olan sağ takımı da temizleyerek yedeğe kaldırdık.

Naturel yükseklik ayarı da yapıldıktan sonra yine yolları arşınlamaya hazırız.

Hesapta olmayan herhangi bir sıkıntı olmaz ise mekanik işlerin çoğunluğu bitti sayılır. Bundan sonra da aklımdaki görsel değişikliklere devam etmeye geçtim.

2008 - 2010 yılı arası üretilen ilk 3. nesil C5'lerin farlarının alt kısımlarında gündüz seyir/park ampulleri bulunuyordu. Stoplarda ise orta kısımdaki sinyal/geri vites lambalarının bulunduğu grup pembe renkte cama sahipti. 2011 yılında gelen küçük makyaj ile birlikte farların altına şerit şeklinde gündüz ledleri geldi, stop grubu ise karartmalı ve daha modern bir hal aldı.

Mercekli fara sahip Exclusive donanımdaki C5'lerin çoğunun far taslarında sorun oluyor ve bir süre sonra çok bozuk yollarda farlarda titreşim meydana geldiğini görüyorsunuz. Aracımın benden önceki/ilk sahibi daha önce iyi niyet garantisi ile yetkili serviste far grubunu değiştirtmiş ancak ellerinde makyajlı kasanın yeni nesil farları olduğu için onları takmışlar. Durum böyle olunca aracın ön tarafı makyajlı, arka tarafı ise makyajsız idi. Şimdi bakınca derdin mi yok diyorum kendime ama, orijinal makyajlı stopları zaten daha önce sipariş vermiştim, evde duruyordu.

Geçen hafta sonu artık değiştireyim dedim. Kapının önünde hallettim, yaklaşık bir saatimi aldı. Gayet kolay bir işlem.

Öncelikle bagaj kapağının iç kısmını kaplayan döşemeyi ve bagaj havuzunun sağ ve sol yanındaki döşeme parçalarını klipslerinden kurtararak söküyorsunuz. Böylece stop grubunun tamamına arka bağlantı kısımlarından ulaşım sağlamış oluyorsunuz.

Bagaj kapağından stopların iç parçalarına ulaştıktan sonra vidalı sistemdeki bağlantı noktalarını söküp kasalarını yanlara doğru ittirerek kolayca çıkartabiliyorsunuz. İki yandaki stopların devamı olan asıl kasalarını da aynı şekilde kolayca çıkartabiliyorsunuz.

Stop grubunu komple söktükten sonra altlarında kalan kaporta sacını güzelce temizledim. Sol tarafta gördüğünüz aracın orjinal makyajsız pembe stop grubu.

Yeni stopları da yerlerine taktıktan sonra arka kısmımız da makyajlı görünüme kavuşmuş oldu.

Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel işler maşallah, c5 severiz x7 kasası özelllikle hydractive ise daha çok severiz.

Silindirler de iç kaçak mı vardı ? Aracın bir tarafı stop ettiğinde yere mi düşüyordu ?

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabaya yakışan şekilde bakımları yapılmış.Makyajlı far ve stoplar c5e çok daha fazla yakışıyor , çok iyi yapmışsınız.Emeğinize sağlık.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk sayfayı okumuşum ama sonra kaçırmışım bazı mesajları, şimdi oturup bir şeyler yerken youtube videosu izler gibi okudum hepsini, çok keyifliydi, elinize sağlık

Araçlarınız çok şanslı, onlar da size iyi davranmaya, üzmemeye devam eder umarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olması gereken şeyler olması gerektiği gibi yapılmış.Emeklerinize sağlık
    Alıntı Ozan Özer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanıtlamayı atlamışım kusura bakmayınız, çok teşekkür ederim. Sağolun.

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel işler maşallah, c5 severiz x7 kasası özelllikle hydractive ise daha çok severiz.

Silindirler de iç kaçak mı vardı ? Aracın bir tarafı stop ettiğinde yere mi düşüyordu ?
    Tekrar teşekkür ederim, iç kaçak veya çökme/düşme yoktu. Ön sol silindirin içerisinde mekanik olarak bir şeyler dağıldı sanırım, tam olarak ne olduğunu da çözemedik. Parçalayıp açıp bakmak lazım, kenarda duruyor hala. Bir de sökünce gördük ki artık lastikleri de (yani takozları) bayağı deforme olmuş. Sol silindirden sürekli bir tıkırtı geliyordu bozuk satıhta, bir süre sonra da sifer kilitlendi. O taraf taş gibi oldu. Şöyle ki, trafik ışıklarında fren yapıp durunca dahi mesela sol taraf kazık gibi sabit durup araba sağ taraftan öne doğru yaylanıyordu. Zaten araç kapalı halde dururken dört köşesinden de baskı uygulayarak sallayınca muhallebi gibi dalgalanması lazım. Sol ön tarafta bu etki yoktu. Değişimden sonra tabi bir sınıf daha atladı sürüş kalitesi. Şu anda çok memnunum.

Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabaya yakışan şekilde bakımları yapılmış.Makyajlı far ve stoplar c5e çok daha fazla yakışıyor , çok iyi yapmışsınız.Emeğinize sağlık.
    Evet haklısınız. Far ve stoplardaki makyaj detayları ufak detaylar da olsa güncel halleri daha genç gösteriyor aracı.

Dün postu çarşaf gibi uzatmamak adına sonraya bıraktığım küçük bazı değişikliklerden de bahsedeyim;

Ufak tefek aliex dokunuşları. Uzakdoğu işi malzemeleri normalde sevmiyorum ancak Çin'de o kadar çok C5 var ki (2019'da Shanghai'a gittiğimde kendi gözlerimle de şahit olmuştum), bu sebeple alışveriş sitelerinde de çokça ıvır zıvır ürün mevcut. Deneme amaçlı bir iki şey almıştım, uygulayınca da hoşuma gitmedi değil.

Dış aynaların kapıya bağlandığı yerde bulunan beyaz sinyallerin yerine led siyah sinyaller taktım;

Bu sinyalleri sökmek çok kolay, alttan biraz kanırtınca hemen tık diye atıyor, soketinden söküp yenisini yerine takıp oturtuyorsunuz. Bu kadar.

Şu da videosu : Citroen C5 X7 Wing Mirror Led Indicator - YouTube

Bunlar da iç kısımda 4 kapı hoparlörlerinin üzerine uyguladığım Citroën logo ve yazısı. Basit, küçük ama hoşuma giden bir eklenti oldu.

Konu etc tarafından (16-03-2023 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk sayfayı okumuşum ama sonra kaçırmışım bazı mesajları, şimdi oturup bir şeyler yerken youtube videosu izler gibi okudum hepsini, çok keyifliydi, elinize sağlık

Araçlarınız çok şanslı, onlar da size iyi davranmaya, üzmemeye devam eder umarım.
    Çok teşekkür ederim, sağ olun. Bu araç çok beklediğim bir araçtı, o sebeple üzerine bu kadar düşüyorum. Çocukluktan bu yana hayalim olan DS21'in genlerini taşıyor.
    Önceki araçlarım ile bu kadar uğraşmadım yalan yok, görece hep standart otomobillerdi. Hidropnömatik olduğu için bunun benim için biraz farklı bir ruhu var.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

taytay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kanka zaten güzel olan bir c5 i çok daha güzel hale getirdin be maşallah.

Sürekli bilgi alışverişi yapıyoruz karar aşamasındayım zaten )

Sayende hydractive olan aşkımı yaşıyorum arabanda uçan halı spec

serkan_2120 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok özel değilse siferleri nerden ve ne kadara aldınız izmirdemi değişimi yapıldı bende c5 sahibiyim siferleri kontrol ettirmek istiyorum ama izmirde bir yer bulamadım bunu yapacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı taytay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kanka zaten güzel olan bir c5 i çok daha güzel hale getirdin be maşallah.

Sürekli bilgi alışverişi yapıyoruz karar aşamasındayım zaten )

Sayende hydractive olan aşkımı yaşıyorum arabanda uçan halı spec
    Birlikte yaşıyoruz Ben Hot-Hatch ve hızlı otomobil aşkımı törpülüyorum seninle, sen de Hydractive aşkını hahaha...

Alıntı serkan_2120 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok özel değilse siferleri nerden ve ne kadara aldınız izmirdemi değişimi yapıldı bende c5 sahibiyim siferleri kontrol ettirmek istiyorum ama izmirde bir yer bulamadım bunu yapacak
    Estağfurullah, ben tüm Citroën'lerimi etiyle kemiğiyle yıllardır sadece tek bir yere emanet ediyorum. Denizli'de yaşamama rağmen işim gereği her hafta İzmir'e gittiğim için en ufak şeyi dahi İzmir'deki bu PSA servisinde hallediyorum. Parça olarak da kendileri orjinal PSA ürünleri tedarik ediyorlar, yan sanayi ürün kullanmıyoruz. Silindir ve siferleri de Citroën'den sipariş ettik ancak PSA üretimi siferler Fransa stoktan gelecekti, uzun bekleme süresi vardı. Mecburen lokal stoktan Eurorepar çektik. Eurorepar da neticede PSA/Stellantis grubunun sahip olduğu parça tedarikçisi ve yetkili servisin kullandığı sarf malzemelerini sağlıyor. Orjinal siferler bir tık daha iyi ancak o an için hızlıca bulamadığımız için bunları taktık. Size DM'den servisin bilgisini veririm ancak Hydractive araç konusunda bir ihtimal destek vermeyebilirler (yani bu kendi tercihleri). Bunun dışında Denizli'de, Antalya'da, Ankara'da ve İstanbul'da da Hydractive bakımı/tamiri yapan çok iyi ustalar mevcut.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eveeet, sonunda nihayet sıra geldi biraz daha hızlanmaya ve de akılda kalacağına üstünde dursun dediğim birkaç eklentiye.

Aklımdaki tüm mekanik ihtiyaçları giderdikten sonra en başından beri yapmak istediğimiz yazılım işini sonunda 10-15 gün önce gerçekleştirdik.

Sonuç benim için gayet tatminkâr oldu. Neticede bu bir spor otomobil değil, maksat biraz daha eğlenceli hale getirmek. Sürekli uzun yol yaptığım için yolda denk gelen diğer D segment araçlar ile oynaşmak keyifli oluyor.

Üzerindeki 2.0lt Euro5 dizel ünite stok halde 163hp güce ve 340nm torka sahip olan bir motor. Tabi her ne kadar bakımlı olsa da artık 12 yaşında olan bir otomobilin bu gücün tamamını ilk günkü gibi vereceğine ben inanmıyorum, yani şu kadar beygir olduk şu kadar tork olduk gibi varsayımsal söylemlerden hoşlanmıyorum. Bu motorun Euro6 normlarına uyan en son nesil versiyonu 180hp güç ve 400nm tork değerlerine sahip. O motora sahip C5'ler Türkiye'ye hiç gelmedi. Güncel kasadan bir önceki nesil Peugeot 508'in makyajlı versiyonlarında ve Vito/Transporter sınıfı otomobil ruhsatlı Citroen Jumpy Spacetourer ile kardeşlerinde 8 ileri EAT şanzıman ile birlikte mevcut. O motor ve şanzıman ikilisi çok çok güzel bir kombin.

Değerler bu güncel motora yaklaşsa benim için kâfi idi, nitekim hissiyatta da öyle oldu diyebilirim. Aşağıda yazılımdan sonra çektiğim bir hızlanma videosunu ekliyorum;

Denemeyi özellikle normal modda gerçekleştirdim, şanzımanı ve süspansiyonu spor moda almadım.

Citroen C5 2.0 HDi Remapped (Ecu Remap) Acceleration 0-120 km/h - YouTube

Üzerindeki egzoz/egr/dpf v.s. olduğu gibi standart halde duruyor. Şimdilik bir şey yapmayı da düşünmüyorum. Sıkılırsam belki ileride biraz daha heyecan tazelemek için değişiklikler yaparız.

245/45/18 ebatlarındaki lastikleri ve tombul jantları ile C5'in duruşu hiç fena değil ancak arka kısımda biraz daha kaslı görüntü hoşuma gidiyor. Bu sebeple 2cm kalınlığında spacer sipariş etmiştim. Bu sene doğru düzgün kış yaşamadık, normalde Mart sonuna kadar kışlık lastikleri arabanın üzerinde tutmaya çalışıyorum ancak boşuna ömürlerini kısaltmaya gerek yok diyerek yazılım işinden birkaç gün sonra Gulet'i yazlık lastik ve jantlara geçirip arka tekerlerine de spacer montajını gerçekleştirdik.

Dünyaca bilinen bir tuning markasının ürettiği özel bir spacer değil tabi ki ama bir önceki C5'imde yaklaşık 3 yıl ve 100 bin km boyunca sıkıntısız kullandığım, bilindik bir üreticiden aldığım ürün. Umarım bu araçta da sorun yaşamadan kullanabilirim.

Ve netice; beyaz otomobil kirliyken tam bir facia oluyor...

Yine bir iki ay önce Çin'den paçalık sipariş vermiştim. C5'in o dönem üretilen orjinal aksesuar paçalıkları artık PSA'dan bulunamıyor ancak birebir replikalarını üreten satıcılar mevcut. Malzeme kalitesi de hiç fena değil, ne sert ne yumuşak, ortaya karışık bir plastik ama etli bir yapısı var ve oldukça sağlamlar. Ön tarafları daha önce takmıştım, arka kısımlar için de spacer'ları bekliyordum.

Bu sabah güzel havayı bulunca çıkıp önce arabayı yıkadım ve sonrasında arka paçalıkları taktım.

Aracı en yüksek konuma alınca çamurluk içerisinde işlem yapmak kolaylaşıyor. Böylece lastikleri sökmeme de gerek kalmadı. Zaten paçalık da orjinalinin kopyası olduğu için birebir trim vidalarının yerlerne uygun delikleri var.

En yüksek konum : Dosta güven düşmana korku modu

Evet, neticede hayalimdeki görüntüye çok büyük ölçüde yaklaştım diyebilirim.

Şimdi yukarıya orjinal port bagaj demirlerini araştırıyorum. Bırakın Türkiye'yi, yurtdışında bile bulmak zor. Ama şansımızı deneyeceğiz...

Akabinde Ön cama LLumar PP60, yan camlar ve arka cama ise LLumar PP35 film yaptırmayı düşünüyorum. Zından gibi karanlık film sevmiyorum, aracın içi deri olunca sıcakta hiç çekilmiyor. O yüzden bu modelin amacına uygun olduğuna, gerçekten yalıtıcı ve hafif aynalı yapısı ile de beyaz C5'te gayet güzel duracağına inanıyorum.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İnsana C5 aldırır Fotoğraflar da çok güzel, yazılar da blog tadında. Elinize sağlık

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok çok iyi durmuş tümüyle birlikte maşallah

sadece solda çift çıkışlı egzoz ucu nasıl durur diye bir düşündürdü
    Yaptıklarımızı ve yapacaklarımız için inceleyebilirsiniz

youtube.com/kaankara

www.instagram.com/tosi_mitology/

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son dokunuşlar çok iyi olmuş, remap sonrası da hızlanmıştır. Nacizane bir öneri bu ağırlıktaki bir aracı sıfırdan kaldırmak sağlıklı olmuyor bence, eski c5 imde aksı kırmıştım bu yüzden. Ben zararlı olduğunu düşünüyorum en azından hareket galindeyken 60-120 gibi süreler almak bana daha makul geliyor.

Kıyas yapmak için eğer obd varsa 80-120 ölçebilir misin ? Hacimlerimiz aynı bendeki 138 lik olan makina. (Downpipe + remap var sadece)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnsana C5 aldırır Fotoğraflar da çok güzel, yazılar da blog tadında. Elinize sağlık
    Çok teşekkür ederim, sağolun. Aracın kapsamlı bir hatıra defteri olmuş oldu burası sayesinde.

Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok çok iyi durmuş tümüyle birlikte maşallah

sadece solda çift çıkışlı egzoz ucu nasıl durur diye bir düşündürdü
    Çok teşekkür ederim, sağolun. Egzoz ucu olarak aşağıya bakan değil de düz çift çıkış olsa nasıl olurdu diye düşündünüz sanırım.
    O şekilde yapanlar çokça var aslında, fena durmuyor ama ben bu tarzı sevdiğim için böyle yaptırdım.

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son dokunuşlar çok iyi olmuş, remap sonrası da hızlanmıştır. Nacizane bir öneri bu ağırlıktaki bir aracı sıfırdan kaldırmak sağlıklı olmuyor bence, eski c5 imde aksı kırmıştım bu yüzden. Ben zararlı olduğunu düşünüyorum en azından hareket galindeyken 60-120 gibi süreler almak bana daha makul geliyor.

Kıyas yapmak için eğer obd varsa 80-120 ölçebilir misin ? Hacimlerimiz aynı bendeki 138 lik olan makina. (Downpipe + remap var sadece)

Çok teşekkür ederim, sağolun. Hissedilir şekilde hızlandı araç.
    Sıfırdan dikmek tabiriyle hızlanmaları çok yapmıyorum. Deneme amaçlı bir iki seferden bir şey olmaz ancak bu konuda haklısınız. Ne olursa olsun sağlam bir tork var ve aracın boş hali 1700 kilo civarı, o da bu şekilde zorlamalarda direkt olarak aksların canını alıyor.

Cihazım yok ancak arkadaşımdan temin edip veya kendisiyle buluşup 60-120, 80-120 ölçebilirim, ben de merak ediyorum. Neticeyi buradan paylaşırım.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

taytay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ölçeriz süre kanka sıkıntı yok

Maşallah hilti oldu makine denizli-izmir arası otoban bakanı passat killer

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler