User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
92 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Citroën C5 - X7 2.0HDi Exclusive BVA, Euro 5 (163hp)

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ufak bir iki dokunuş ile güncel çekelim.

2010 yılına kadar üretilen C5'ler motor kaputu altında plastik kapak yerleşimi olarak (akü kapağı ve far üstü kaplama kapakları) daha donanımlı idiler. Hemen her markada strateji olarak uygulanan model yenilendikçe atılan fazlalıklar furyasından o dönem C5'ler de nasibini almış ve bu kapaklar donanımdan kaldırılmıştı. Paket/motor farketmeksizin 2010 sonrası C5'lerin hiçbirisinde bu kapaklar yok diye biliyorum. 2008-2010 arası 1.6 HDi'lerde dahi bunlar set halinde mevcut idi.

Velhasıl kaput altı görüntüyü daha derli toplu hale getirmek için bu kapakların siparişini verdim. Akü kapağını stoktan bulmak kolay ama far üstü kapakları Fransa'dan bekledim, yaklaşık 3 ay sürdü gelmeleri.

İlk fırsatta montajlarını gerçekleştirdim, hepsinin yerleri hazır ve uyumlu olarak geliyor. Sadece far kapaklarında bu güncel versiyonda ortada bulunan radyatör üstüne denk gelen büyük plastik kaplamanın alt kısmında klips karşılığı yok. Oraya da bir müdehalede bulunacağım artık.

Bu arada hemen bir iki yukarıdaki postta akslara bir şey olmaz v.s. diye üfürdük, ama dayanamayıp onunla bununla gazlayınca bir miktar elimize aldık. Sürekli yollardayım, bir de artık sıkılıyorum, 4 yıldır aynı yolu gidip gelmekten, ister istemez başka araçlar ile eğleniyorum. Velhasıl ön iki aksta da iç kafalarda artık boşluk mevcut ve direksiyonda da titreme yapar vaziyete geldiler. 180.000 km'yi yeni devirdik. Ben de takım halinde komple sağ/sol ön aks siparişi verdim orijinal olarak. Rakam olarak orijinal ürün biraz yorucu olsa da aks gibi parçalarda yan sanayi kullanma taraftarı değilim. Olmuşken tam olsun, değiştirelim önümüze bakalım.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LDS deposunun üzerinde kapak olmaması çok üzücü, akü ve far üstü kapama güzel olmuş.

eski kasa da kaput altı oldukça dolu bu konuda akü + sifer + lds deposu + motor kapağı ile görsel çok hoş oluyordu.

x7 kasa dıştan çok güzel, kaput altı boş olması güzel olmamış.

aks orj iyidir elbette, ben gsp almıştım aks'ı 2 ye böldüğümde, sorun yaşamadım uzun süre.

Foto tesadüfen denk geldi, tam olarak bu dur

Kutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan bizde de 1.6hdi mcp versiyonu var. Sonraki hedef 2.0 ama seneye km ler iyice yükselecek. Bakalım kısmetimizde vardır umarım güzel bi 2.0. Önceden 2 sene Alfa Romeo selespeed kullandığım için hiç zorluk yaşamadım mcp de. Performans odaklı olmadığınızda baya sarsıntısız değişim gerçekleştirebiliyor aslında.
    C5 i alırken aradığım şey konfor, donanım ve az yakması idi. Bence hedefi 12 den vuran bir araç oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LDS deposunun üzerinde kapak olmaması çok üzücü, akü ve far üstü kapama güzel olmuş.

eski kasa da kaput altı oldukça dolu bu konuda akü + sifer + lds deposu + motor kapağı ile görsel çok hoş oluyordu.

x7 kasa dıştan çok güzel, kaput altı boş olması güzel olmamış.

aks orj iyidir elbette, ben gsp almıştım aks'ı 2 ye böldüğümde, sorun yaşamadım uzun süre.

Foto tesadüfen denk geldi, tam olarak bu dur
    Sizdeki versiyonun kaput altı çok organize tasarlanmış ve mükemmel gözüküyor. Hele ki o dönem V6 motorların kapakları falan bayağı yakışıklı duruyor.

Bunun dışında C5 I ve C5 II yanına gidip incelediğinizde kaporta aksamında da çok keyifli detaylara sahip. Değişik marşpiyel tasarımı, bagaj kapağının liftback tarzı komple açılması v.s. gibi klasik Citroën kafasında güzel detayları var. C5 III ise zaten ilk çıktığında Alman otomobili görüntüsüne sahip, klasik sedan ve klasik SW gibi duran bir otomobil olduğu için Citroën severler tarafından çok eleştirilmişti. Bir çok şeyi de törpülediler bendeki kasa ile ama yine de rakiplerine göre farklı bir otomobil.

Alıntı Kutay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan bizde de 1.6hdi mcp versiyonu var. Sonraki hedef 2.0 ama seneye km ler iyice yükselecek. Bakalım kısmetimizde vardır umarım güzel bi 2.0. Önceden 2 sene Alfa Romeo selespeed kullandığım için hiç zorluk yaşamadım mcp de. Performans odaklı olmadığınızda baya sarsıntısız değişim gerçekleştirebiliyor aslında.
    C5 i alırken aradığım şey konfor, donanım ve az yakması idi. Bence hedefi 12 den vuran bir araç oldu
    Ben de 1.6 e-HDi MCP'den geçtim 2.0 HDi'ye. C5'in konforuna ve sürüş zevkine alıştıktan sonra imkan varsa insanda var olan daha iyi bir modeli ile bir süre daha devam etme isteği uyandırıyor. Mesela ben şimdi de 3.0 HDi V6 olsa ne de güzel olur diye düşünüyorum. İnsanoğlu işte, maymun iştahlı...
    MCP şanzıman sizin de bahsettiğiniz gibi, insanların eleştirdiği kadar illallah ettiren bir şanzıman değil. Bakımını düzgün yapmayıp amacına uygun kullanmayınca ve önden doğru düzgün araştırma yapmadan, daha da önemlisi "ne kadar para verip karşılığında ne aldığını tahlil etmeden" hareket eden insanların tu-kaka ilan ettiği bir model.
    Umarım en kısa zamanda isteğinize göre bir 2.0 HDi bulabilirsiniz. Oldukça keyifli bir otomobil ve sürüş farkını daha direksiyonuna geçtiğiniz ilk kilometrelerde hissediyorsunuz.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    c5 in bendeki kasası şuan ederine göre sundukları açısından gerçekten fayda / maliyet denkleminde rakipsiz.

350+ bandında bir piyasası var şuan arabanın, o rakamlara bu özelliği + konforu sunacak bir alternatifi yok.

Yani aynı an da c1 ve c5 e sahip olduğum dönemde c1 + 50cc = c5 ediyordu Gerçekten çok manasız bir durumdu, bu hala değişmedi neredeyse

En son thp otomatik kullandım kısa bir mesafede gayet hoşuma gitti. Kasa olarak x7 yi ben beğeniyorum gerçekten. Alman algısı evet var kesinlikle, o dönemin araçlarına bakınca kesintlikle tasarım olarak daha güzel görünüyor (göreceli elbette)

amt colt cz3 / mcp c4 üm oldu geçmişte, kullanmayı çözdükten sonra tam otomatiğe yakın vites attırıyordum ben, binen kimse aa bu yarı otomatik mi demiyordu açıkçası.

Dediğiniz gibi ödediği paranın karşılığını tahlil etmeyen insanlar tu kaka yapabiliyorlar. Benim de fransızları eleştirdiğim yerler var ama şu dsg işini fransızlar yapsaydı mesela şuan neler konuşuyor olurduk

c5 II kasa ve X7 kasa kesinlikle güzel araçlar. Marşpiyeller güzel bu arada ama düşerse dert, benim ilk c5 im de fransa dan getirtmiştim.

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Just a moment...

Hocam size bahsettiğim led stoplar buydu.O araba olması lazım yine ilanda.

-2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6 dizelini 2009 yılında 8.000 kmde alıp 2021 yılında 220.000 kmde satmıştık. Çok keyifli bi araba, baştan sona okudum yapılanlar mükemmel. Sağlıkla, kazasız iyi günlerde kullanmanız dileğimle.

15 yıl geriye gidelim:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Just a moment...

İlan uçmuş

ekran fotosu almıştım
    cbf2lbn.PNG

FTHBRK28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlan uçmuş

ekran fotosu almıştım
    cbf2lbn.PNG
    Efsane durmuş yalnız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Just a moment...

Evet, bu aracı hatırladım. Eskiden Protel diye bir yerden ilandaydı, oradan değişik, dolu, kupon araçlar çıkıyor. Bu stoplar sonradan yapılmış.
    İstanbul'dan ilana çıkıldığı dönemde araç çok çok iyi kondisyondaydı. Ama bu araç Euro4 yani bir eski nesil 138hp olan versiyon. Performans olarak Euro5 163hp olanlardan biraz geride kalıyor.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.6 dizelini 2009 yılında 8.000 kmde alıp 2021 yılında 220.000 kmde satmıştık. Çok keyifli bi araba, baştan sona okudum yapılanlar mükemmel. Sağlıkla, kazasız iyi günlerde kullanmanız dileğimle.

15 yıl geriye gidelim:
    Çok teşekkür ederim, eksik olmayınız. Çok fazla uçup kaçmayla işiniz yoksa 1.6 dizeli de son derece keyiflidir, ben de bundan önce yaklaşık 3 yıl / 100.000 km kadar 1.6'sını kullanmıştım. Sizin aracınız da çok güzelmiş, pırıl pırıl. Temiz C5 modeli ve versiyonu ne olursa olsun kendine baktırıyor.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FTHBRK28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Efsane durmuş yalnız
    Evet, oldukça yakışmış. Bu arada egzoz uçları da diğer bir detay. Bu aracın üzerindekiler orjinal mi tam olarak dikkatli göremedim ama bu model 3.0 V6 HDi versiyonun egzoz ucu modeli. Bir dönem birkaç Hydractive sever toplanıp yurtdışından orjinal egzoz uçlarını getirtip araçlarına uygulamıştı.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

FTHBRK28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı etc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, oldukça yakışmış. Bu arada egzoz uçları da diğer bir detay. Bu aracın üzerindekiler orjinal mi tam olarak dikkatli göremedim ama bu model 3.0 V6 HDi versiyonun egzoz ucu modeli. Bir dönem birkaç Hydractive sever toplanıp yurtdışından orjinal egzoz uçlarını getirtip araçlarına uygulamıştı.
    Jantlar da on numara valla tam ayarındaymış araba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı etc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, bu aracı hatırladım. Eskiden Protel diye bir yerden ilandaydı, oradan değişik, dolu, kupon araçlar çıkıyor. Bu stoplar sonradan yapılmış.
    İstanbul'dan ilana çıkıldığı dönemde araç çok çok iyi kondisyondaydı. Ama bu araç Euro4 yani bir eski nesil 138hp olan versiyon. Performans olarak Euro5 163hp olanlardan biraz geride kalıyor.
    İlk ilanını hatırlıyorum.Cidden dediğiniz gibi çok iyi durumdaydı.Son hali pek iyi değil eskisine göre bi de km baya yükselmişti.
    Konu Ssamet tarafından (03-11-2023 Saat 07:55 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birkaç post yukarıda bahsettiğim üzere 185.000 km'ler civarı ön aksları sağ/sol takım halinde orijinal ürünler ile değiştirdik.

Böyle sıfır parça görünce fotoğraflamadan edemiyor insan, aks değişiminden sonra sürüş konforu tabi çok bariz fark edilir şekilde değişti.

Gözüme hoş gelen bir fotoyu da şuraya bırakayım;

Aksları değiştirdikten sonra tabi artık aracı sıfırdan kaldırma işine mümkün mertebe dikkat etmeye başladım ki uzun ömürlü kullanabilelim, çünkü ister istemez sağlam tork var, o sebeple de yürüyen aksamı çok fazla zorlamaya gelmiyor. En azından 150 - 200 bin km daha götürsün bizi. Tabi o kadar daha kullanabilir miyim bu aracı bilmiyorum ama.

Araca marş basılmayan gün neredeyse yok, kilometreler film şeridi gibi geçiyor. 190 binlere geldiğimizde tekrar şanzıman yağı değişim zamanımız geldi (40 bin km'de bir değiştirmeye özen gösteriyorum). Yine aynı konumda aynı şekilde makine ile değişimini gerçekleştirdik. Şanzıman yağı olarak LM ATF 1800R kullanıyorum, bu şanzımana (AW TF-80 SC) uyumlu. LM ürünlerini seviyorum, sipariş vermişken biraz da kışa hazırlık için ilave bir şeyler de aldım.

İlerleyen günlerde cihazı olan bir arkadaşım ile Denizli'de 100 - 200 denemesi yaptık (Aydın-Denizli otobanının yeni açılan ilk kısmında). Aşağıdaki değere ulaştık.

Çok uçmak kaçmak ile işim yok ama araçta sadece remap mevcut. Bu hafta bir de egr'yi iptal ettirdim, gidişi biraz daha canlandı. O şekilde de ilerleyen zamanda bir daha süre alınabilir.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aksları değiştirdikten bir süre sonra arka tekerlerdeki spacer'ları söktüm. Araç en alçak konumdayken arka tekerlerin olağan halinden çıkıntılı görüntüsü çok hoş dursa da normal sürüş konumunda C5'in karoser yapısında ve klasik önden arkaya daralan Citroën tasarımında arka tekerlerin çıkıntılı duruşu güzel olmadı. Sevemedim. Standart hali gözüme daha güzel geliyor.

Velhasıl, yapılan tüm bu mekanik bakımların ardından şöyle yoğun tempolu bir uzun tura çıkmanın zamanı gelmişti. Uzun zamandır eşimle aklımızda olan iki taraftan da atalarımızın (Balkanlardan göçen ailelerimizin) memleketlerine bir tur yapalım dedik ve vurduk kendimizi yola.

Denizli'den hareket ile İpsala sınır kapısından dışarıya doğru 1 haftalık turumuzda Yunanistan'da Dedeağaç > Gümülcine > İskeçe > Kavala > Selanik rotasını izleyerek Gevgeli sınır kapısından Kuzey Makedonya'ya geçtik. Oradan Pepeliste > İştip > Üsküp > Kalkandelen > Kırçova > Ohri > Manastır derken Niki sınır kapısından geri Yunanistan'a girdik. Florina > Notia > Selanik > Loutra (Halkidiki) > Selanik > Serez > Drama > Chrisokefalos ve tekrar aynı güzergahtan Drama > Kavala > İskeçe > Dedeağaç'ı takiben İpsala'dan ülkemize giriş yaptık.

Kapının önünde kilometreyi sıfırlayıp Cumartesi sabahtan yola çıkmıştık. Dönüşte (göstergede Tekirdağ'dayken 3214km'de) tekrar Denizli'ye kapının önüne gelesiye kadar 3800km'yi bulduk. Dönüşümüz de bir sonraki Cumartesi gününü buldu. Balkanların yollarını gidenler biliyordur, otoban ziyadesiyle az, bir de biz ailelerimizin geldiği yerlere, köylere geziler yaptığımızdan bol bol dağ yollarında seyrettik (ortalama hızdan belli zaten). Karma tüketimde (pompa ile aynı rakamı verdi) gösterge üzerinde görünen 6,5lt/100km tüketim ile gezimizi çok şükür kazasız belasız sonlandırdık. 7 günlük turumuzda günde ortalama 550 kilometre yol yaptık, C5 de bizi ne yordu ne de üzdü. Onunla uzun yol yapmak gerçekten çok keyifli.

Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakım için kesenize bereket.Orijinal parçayı arabaya takası gelmiyor insanın.Özellikle böyle büyük bir parçaysa

Geziniz içinse tebrik ederim.Arabayla böyle yolculuklar aşırı keyif veriyordur.Özellikle böyle arabalarla.

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İştipte bi cezai şeyler olmuş ama gezi süper olmuş
    oraların mazotuyla araba coşmuştur
    Yaptıklarımızı ve yapacaklarımız için inceleyebilirsiniz

youtube.com/kaankara

www.instagram.com/tosi_mitology/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakım için kesenize bereket.Orijinal parçayı arabaya takası gelmiyor insanın.Özellikle böyle büyük bir parçaysa

Geziniz içinse tebrik ederim.Arabayla böyle yolculuklar aşırı keyif veriyordur.Özellikle böyle arabalarla.
    Teşekkür ederim. Valla ben çok yol yapıyorum, seviyorum sürmeyi sağa sola. İşim gereği de kullanıyorum, sabit yapmam gereken seyahatler var. O yüzden ne gerekiyorsa tamir bakım tutum imkanım dahilinde alıyorum yapıyorum, aracı hep belli bir kondisyonda tutmaya çalışıyorum. Sürmesi keyifli de, her şeyden ötesi konforlu bir otomobil. Bende sırt ve bel problemi var, bu araçla haftada bir sabah çıkıp 500 km yapıp geri akşam eve geliyorum. Rahatsız olmuyorum. Farklı bir araçla benzer kullanım yaptığımda zorlanıyorum. Bu arada şu an kilometremiz 198.000 oldu.

Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İştipte bi cezai şeyler olmuş ama gezi süper olmuş
    oraların mazotuyla araba coşmuştur
    İştip'te merkezde belediye binasının karşısındaki otoparka koydum aracı bilerek ceza yemeyeyim diye. Çünkü oraya ulaşasıya kadar sokaklarda sağda solda bu şekilde bağlanmış araçlar görmüştüm (çoğu yabancı plaka idi). Otopark çıkışında ödemeyi yapar yoluma devam ederim diye kafada olağan bir senaryo kurarken; işimizi gördük döndük bir de baktım ki otoparkın içinde bağlamış adamlar. Neyse haracımızı verdik devam ettik, ne diyeyim...

Yakıt konusuna değinecektim evet, hatırlattığınız iyi oldu. Konu gerçekten psikolojik değil, özellikle Yunanistan'dan aldığım mazotun farkını gerçekten hissettim. Yunanistan'a senede bir iki defa gidiyorum yine işim gereği, orada araç kiralıyorum genellikle. Çok iyi sürücüler. Gerçekten motosiklet sürücüsünden otomobiline, otobüsünden tırına Yunan vatandaşları bilinçli ve cesur araç sürüyorlar. Arada dozunda oynaşmayı da çok seviyorlar.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler