User Tag List

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
92 sonuçtan 77 ile 92 arası

Konu: Citroën C5 - X7 2.0HDi Exclusive BVA, Euro 5 (163hp)

Emre Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim merak ettiğim bir konu var. 1.6 THP Exclusive ile 2.0 Hdi Exclusive arasında bir fark var mı sizin bildiğiniz? Genelde şehiriçi kullanım için THP daha mantıklı bir seçim mi yoksa kronik sorunları olan bir motor mu?

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim bir konu var. 1.6 THP Exclusive ile 2.0 Hdi Exclusive arasında bir fark var mı sizin bildiğiniz? Genelde şehiriçi kullanım için THP daha mantıklı bir seçim mi yoksa kronik sorunları olan bir motor mu?
    Exclusive paket iki aracın arasında da donanım olarak hiçbir fark yok. Mekanikte ise sadece motorlar farklı, kullanılan şanzıman dahi aynı (AW TF80-SC). THP her ne kadar kronikleri belli ve artık sorunları çözülmüş bir motor olsa da bana dizel ünite kadar güven vermiyor, öyle ekspere sokayım temizse alayım geçeyim şeklinde bir versiyon değil. Yakıt olarak da dizel motor kadar avantajlı olmayacaktır, özellikle şehir içi kullanımda.

Ama fantezi isteniyorsa ilandaki en düşük km Exclusive donanımlı THP alınır, motor içi forged'lenir ve gerekli kronik parça değişimleri, bakımları yapılır. Fazla açılmadan 200-250hp civarı yüklenir, çok da keyifli, sınıfına modeline göre çılgın bir otomobil olur. Ancak günümüz ekonomik koşullarında bu masrafı bu araca yapmaya değer mi, bence değmez.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar. Yeni yılınızı kutlarım. Umarım 2024'te her şey gönlünüzce gerçekleşir, herkes için sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl olur.

Aracın kaput altı motor izolasyon keçesi çok kötü durumdaydı.

Orjinali maalesef hazırda mevcut değil. Fransa'dan sipariş ile de açıkçası biraz fiyatlı. Bunu düşünürken üye olduğum C5 ile ilgili bir sosyal medya grubunda birisinin bu işe el attığını gördüm. Denemek üzere satın aldım ve uyguladım. Muhakkak ki orjinal ürünün yerini tutamaz ama artık düşmeye başlamıştı, bir çok bağlantı kısımları yırtılmıştı. Bununla bir miktar idare edelim, sonra duruma göre bakarız diye düşünüyorum.

Hazır sökmüşken de kaput altını güzelce temizleyip yeni malzemenin montajını o şekilde yaptım.

Arada bir muayeneye girdik, geleneksel pozlar çekilmeden olmuyor. Araç lifte alınacağı için hydractive sistemi en üst konuma (servis konumuna) getirmek gerekiyor, o şekilde teslim ettim, neyse ki Denizli'de çokça hydractive C5 var, şehirde aktif bir Citroen bayii olduğu için zamanında çokça satılmış (daha çok bir önceki nesil, C5 II mevcut). Bu sebeple bu duruma genel olarak hakimler diye düşünüyorum. En üst konumda hoplaya zıplaya tüm testleri tamamladılar. C5'te karoser yüksekliğine göre mercek yüksekliğini otomatik ayarlayan farlar olduğu için ilk defa bir otomobilim ile "kısa/uzun hüzmeli far ayarı bozuk" temalı hafif kusur olmadan elime bir kağıt aldım.

Far üstü kapakları sonradan getirtip takmıştım hatırlarsanız ancak yerleri hazırda olmadığı için biraz havada kalmıştı.

Bağlantı yerlerini orijinal konumlarından delip klipsleyerek o işi çözdük. Zımba gibi oturdular yerlerine artık.

Far yüzeyi temizleme, parlatma işine her ne kadar karşı olsam da, far kapaklarında artık çok fazla çatlak ve deformasyon oluşmaya başlamıştı. Bu sebeple yukarıdan aşağıya doğru da artık kendini epey belli eden bir sararma, buğulanma başlamıştı.

Şu kimyasal ile uygulanan yöntem ile farları parlattık. Bu işin çok uzun ömürlü olmayacağını biliyorum. Ama olabildiğince uzatabilmek için Meguiars'ın bir koruyucusunu aldım. 3-4 yıkamada bir farların üzerine uyguluyorum. Bakalım ne kadar koruyabileceğiz.

En kötü ihtimal, C5'in far kapakları ayrıca satılıyor. Yakında alıp stoklayacağım. Denizli'de de far işini çok iyi yapan bir yer mevcut. Orada bir tur da far kapaklarını değiştiririz zamanı gelince.

Bir son durum ile de bitirelim...

Bu arada kilometremiz 200 bin olmak üzere (300 km kaldı). Bir takım enjektör siparişi verdim, nakliyesini bekliyoruz. Enjektör revizyon/tamir işleri pek kafama yatmıyor (en azından Euro5'ler ile ilgili kabul edilmese de böyle bir gerçek var, revizyon işe yaramıyor. Zaten tamir takımı da yok. Var diyen de çıkma enjektörlerin parçalarını kullanarak birşeyler yapmaya çalışıyor). Yakında da o değişimi yapacağız bakalım...
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba aracınız çok güzel
    bende aracımızın farlarını 2 kere parlatmıştım.Bu şekilde temizleyince ne yazık ki farın üstündeki koruyucu vernik tabakası diyelim kayboluyor
    En son temizlemeden sonra 2 fara da ppf (şeffaf koruma filmi) çektirdim.Hala temizlettiğim gibi duruyor.Hatta 1.5 yıl oldu sararıp solmadıda
    Çok geçmeden uygun bir yerde yaptırmanızı öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı janet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba aracınız çok güzel
    bende aracımızın farlarını 2 kere parlatmıştım.Bu şekilde temizleyince ne yazık ki farın üstündeki koruyucu vernik tabakası diyelim kayboluyor
    En son temizlemeden sonra 2 fara da ppf (şeffaf koruma filmi) çektirdim.Hala temizlettiğim gibi duruyor.Hatta 1.5 yıl oldu sararıp solmadıda
    Çok geçmeden uygun bir yerde yaptırmanızı öneririm.
    Çok teşekkür ederim. Ayrıca şeffaf film ile ilgili verdiğiniz bilgi için de teşekkür ederim. 1,5 yıl güzel bir zaman örneği.

Bu konuyu biraz araştırmıştım ve bu işlemi yaptırdıktan sonra asıl zararın güneşten gelen UV ışınları sebebiyle oluştuğu aşikar. Koruma ile ilgili üç sabit fikir mevcut gördüğüm kadarıyla. İlk grup bu işlemden sonra vernik atılmalı diyor. İkinci grup bahsettiğiniz gibi şeffaf film öneriyor. Üçüncü grup ise ne yaparsanız yapın işe yaramaz, koruyucu cila benzeri malzeme kullanıp akışına bırakın diyor Camın üzerindeki fabrikasyon koruyucu tabaka gidince tabi ***** son kaçınılmaz ama açıkçası ben de çok emin olamadım. Belki dediğiniz gibi kaliteli bir şeffaf film uygulaması yapılabilir.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaput altı izolatörü ben çok beğendim, far kapaklarının sıfıra sıfır oturması da iyi olmuş. kazasız belasız aracınız çok şık

Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle emek harcanan kıymeti bilinen özel araçlar görünce bayılıyorum. Emeğinize cebinize sağlık diyelim

Bir dönem babam 2011 1.6 hdi manuel 190.000km civarında , SX modeline sahipti . Fevkalade kondüsyon da bir araç olmamasına rağmen ve baz donanımına nazaran kendi kullandığım araçlar içerisinde, E39'dan sonra en konforlu araçtı diyebilirim C5 için. Bir kez İstanbul - Trabzon gidip geldim ve konfor ve yola oturma anlamında çok memnun kaldım.

Araç bende iken seyir halinde tampona vurup kaçan birini aracın sınırlarını çok fazla zorlayarak kovalarken yağ pompası bozuldu şansıma ve yatak sardı motor. Reis'e haber etmeden hemen gidip motor, ön takım vs. eskisinden çok çok daha harika bir kondüsyon'a getirdim arabayı bir kaç güne. Filmin sonunda babaya anlattım durumu arabasını teslim ederken ama bunları duyar duymaz arabadan soğudu ve marşına basmadan sat bunu diye emretti. Babamın da öyle bir huyu var bir araba büyük arıza yapıyorsa daha binmez ona

Emrini yerine getirdim ve ettiğim masraflar ile yeni kullanıcısının bol duasını alarak çok uygun bir rakama sattık.

En güzel motor, donanım kombinasyonuna sahipsiniz. Aracınıza maşallah diyor, kazasız belasız keyifli günlerde kullanmanızı diliyorum
    Konu Birkan61 tarafından (04-01-2024 Saat 11:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: Harfler'deki karışıklığı düzelttim
    - Bize Her Yer TRABZON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaput altı izolatörü ben çok beğendim, far kapaklarının sıfıra sıfır oturması da iyi olmuş. kazasız belasız aracınız çok şık
    Çok teşekkür ederim, sağolun.

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle emek harcanan kıymeti bilinen özel araçlar görünce bayılıyorum. Emeğinize cebinize sağlık diyelim

Bir dönem babam 2011 1.6 hdi manuel 190.000km civarında , SX modeline sahipti . Fevkalade kondüsyon da bir araç olmamasına rağmen ve baz donanımına nazaran kendi kullandığım araçlar içerisinde, E39'dan sonra en konforlu araçtı diyebilirim C5 için. Bir kez İstanbul - Trabzon gidip geldim ve konfor ve yola oturma anlamında çok memnun kaldım.

Araç bende iken seyir halinde tampona vurup kaçan birini aracın sınırlarını çok fazla zorlayarak kovalarken yağ pompası bozuldu şansıma ve yatak sardı motor. Reis'e haber etmeden hemen gidip motor, ön takım vs. eskisinden çok çok daha harika bir kondüsyon'a getirdim arabayı bir kaç güne. Filmin sonunda babaya anlattım durumu arabasını teslim ederken ama bunları duyar duymaz arabadan soğudu ve marşına basmadan sat bunu diye emretti. Babamın da öyle bir huyu var bir araba büyük arıza yapıyorsa daha binmez ona

Emrini yerine getirdim ve ettiğim masraflar ile yeni kullanıcısının bol duasını alarak çok uygun bir rakama sattık.

En güzel motor, donanım kombinasyonuna sahipsiniz. Aracınıza maşallah diyor, kazasız belasız keyifli günlerde kullanmanızı diliyorum
    Çok teşekkür ederim, sağolun. Benim bundan önceki C5'im de 2011 model 1.6 HDi idi. Yağ pompası hepsinde kronik anlaşılan. 200 bin km'lere yaklaşınca cortluyor. Benim sattığım araç da benden sonraki sahibinde yağ pompası patlattı. Neyse ki onda yatak sarma gibi kötü bir senaryo yaşanmadan çözüldü. Bu aracımda da henüz bir sıkıntı olmasa da ne olur ne olmaz yakın zamanda yağ pompası değiştirmeyi planlıyorum bakalım. 2.0 HDi'lerde de yabancı forumlarda falan birkaç senaryo okumuşluğum var çünkü.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kırılan paçalıkların yerıne yenısı geldı deme ? hala içim sızlar

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı powERS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kırılan paçalıkların yerıne yenısı geldı deme ? hala içim sızlar
    Geldi bro, geldi merak etme
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam maşallah arabanız çok güzel böyle özenle yapılıp bakılan arabalara hayranım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MambaOut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam maşallah arabanız çok güzel böyle özenle yapılıp bakılan arabalara hayranım.
    Teşekkür ederim, sağolun. Güncel koşullarda elimden geldiğince iyi bir kondisyonda tutmaya çalışıyorum aracı.

Yeri gelmişken madem bir son bakım günceli geçelim.

Bir süredir enjektörlerden yavaş yavaş şikayet etmeye başlamıştım, kilometre olarak 200.000'i henüz geçtik. Soğukken şakırdama ve zaman zaman teklemeler başlamıştı. Enjektör bakımı olayına çok güvenmediğim için (özellikle Euro 5 PSA motorlarında) bir takım yeni enjektör sipariş verdik ve gelişine müteakip (zaten yağ bakım zamanı da gelmişti) güzel bir 200 bin bakımı yapmış olduk.

Külbütör kapağını söküp enjektörleri aldıktan sonraki görüntü;

Aslında bu kilometredeki bir araç için beklenenden daha az kurum bağlamış. Kullanılan mazot, yağ ve sık bakımın olumlu etikleri diyelim. Külbütör kapağı ile birlikte bölge komple temizlendi.

Üzerinden çıkan enjektörlerin durumu. 2-3 tanesinin püskürtme değerleri zaten ölçümde kötü çıkıyordu.

Temizlik ve yeni enjektörler;

- 4 adet enjektör değişti
    - 4 adet enjektör bağlantı ayakları değişti
    - Külbütör kapak contası değişti
    - Emme manifold O-ring değişti
    - Enjektör kodlama yapıldı

Standart bakım malzemelerimiz + bu bakım için ilave alınanlar;

- TopTec 4300 Motor Yağı (hemen hemen en başından beri bu yağı kullanıyoruz)
    - Ceratec (50 bin kilometrede bir bunu kullanıyorum, bu ikinci koyuşumuz)
    - EngineFlush, ortalama 2 veya 3 bakımda bir kullanıyoruz
    - Emme supap temizleyici (enjektörleri değiştirdiğimiz için bu bakımda kullandık)
    - Yakıt katkısı (enjektörleri değiştirdiğimiz için bu bakımda kullandık)

Ve kısmetse daha fazla kilometreleri yemeye hazırız... Şimdi çekişi gerçekten fark etti doğal olarak, çok daha düzenli çalışıyor, daha canlı. Tabi sesler şakırdamalar falan da gidince ister soğukken ister sıcakken motor daha rijit hale geldi. Enjektör değişiminden bu zaman yine bir 4500 kilometre yol yapmışım. Yakıt tüketimi de 0,3 litre kadar düştü.

Geçtiğimiz hafta arkadaşlar ile küçük bir buluşma gerçekleştirdik; oradan birkaç kare ile bitirelim...

Konu etc tarafından (02-03-2024 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: İlave bilgiler eklendi
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizin araçtan sonra c5 sevgim kabardı.
    Aslında kullandığım bir araç 2007 c5 1.6 hdi sx pk - 2012 1.6 hdi dynamique, jetta, insignia, f30 olarak devam etti serüven.
    F30 un yanına günlük binmeye almayı düşünüyorum ciddi km yapıyoruz günlük 200 km civarlarında. Kararsızım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ertantamer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin araçtan sonra c5 sevgim kabardı.
    Aslında kullandığım bir araç 2007 c5 1.6 hdi sx pk - 2012 1.6 hdi dynamique, jetta, insignia, f30 olarak devam etti serüven.
    F30 un yanına günlük binmeye almayı düşünüyorum ciddi km yapıyoruz günlük 200 km civarlarında. Kararsızım.
    Günlük binmek üzere, eğer performans takıntınız olmayacak ise Euro 5, Executive paket, 1.6 HDi, 2012 sonrası, manuel vites 115 hp olanlardan alabilirsiniz. Nokta atışı tavsiyem bu yönde olur. Mümkünse iyi bakılmış, tek kullanıcıdan, usta usta gezmemiş bir C5 günlük kullanımda sizi mutlu eder. Manuel diyorum çünkü F30'un ZF şanzımanından sonra 1.6 dizel C5'in yarı otomatik robotik şanzımanı size pek katlanılabilir gelmeyecektir.

Ancak 2.0 HDi'ye gelecek olursak, özellikle Hydractive X7 bulmak, temizini bulmak, makul kilometrede olanını bulmak, ona bakabilecek kaliteli bir usta bulmak (İstanbul/İzmir/Ankara'da mevcut) gerçekten kolay değil. Ben aldığım dönem piyasadaki en düşük kilometrede olan ve ilk sahibinden yetkili servis bakımlı olan bu aracı almama rağmen 2,5 yılda yaptığım masraf işte ortada, bu konuda kalem kalem yazılı. Ama bu araç bu bakımı hak ediyor çünkü karşılığında size ederinden çok daha fazlasını sunuyor. C5 olacaksa da, gerçek C5 maalesef bu, yani Exclusive donanıma sahip olan Hydractive bir C5.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı etc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günlük binmek üzere, eğer performans takıntınız olmayacak ise Euro 5, Executive paket, 1.6 HDi, 2012 sonrası, manuel vites 115 hp olanlardan alabilirsiniz. Nokta atışı tavsiyem bu yönde olur. Mümkünse iyi bakılmış, tek kullanıcıdan, usta usta gezmemiş bir C5 günlük kullanımda sizi mutlu eder. Manuel diyorum çünkü F30'un ZF şanzımanından sonra 1.6 dizel C5'in yarı otomatik robotik şanzımanı size pek katlanılabilir gelmeyecektir.

Ancak 2.0 HDi'ye gelecek olursak, özellikle Hydractive X7 bulmak, temizini bulmak, makul kilometrede olanını bulmak, ona bakabilecek kaliteli bir usta bulmak (İstanbul/İzmir/Ankara'da mevcut) gerçekten kolay değil. Ben aldığım dönem piyasadaki en düşük kilometrede olan ve ilk sahibinden yetkili servis bakımlı olan bu aracı almama rağmen 2,5 yılda yaptığım masraf işte ortada, bu konuda kalem kalem yazılı. Ama bu araç bu bakımı hak ediyor çünkü karşılığında size ederinden çok daha fazlasını sunuyor. C5 olacaksa da, gerçek C5 maalesef bu, yani Exclusive donanıma sahip olan Hydractive bir C5.
    Ben bile bu kadar çevrem + yapabilecek yeterliliğim varken hydractive x7 kasaya "acaba" ile bakıyorum. Düz kullanıcı için bakımsızı "çok üzer" demek çok yerinde olur.
    Senin yaptıklarının yarısını yapılmamıştır ilandaki araçlar için.

Çok çok düşük km ve ilk sahibinden denk getirmek lazım ki alınsın, o tür arabalar da ilana düşmeden eş dost arası satılıyor zaten.

Kendi adıma c5 alacaksam eğer executive + roof lu bir 1.6 dizel alırım minimum sorun çıkaracak kombin bu bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bile bu kadar çevrem + yapabilecek yeterliliğim varken hydractive x7 kasaya "acaba" ile bakıyorum. Düz kullanıcı için bakımsızı "çok üzer" demek çok yerinde olur.
    Senin yaptıklarının yarısını yapılmamıştır ilandaki araçlar için.

Çok çok düşük km ve ilk sahibinden denk getirmek lazım ki alınsın, o tür arabalar da ilana düşmeden eş dost arası satılıyor zaten.

Kendi adıma c5 alacaksam eğer executive + roof lu bir 1.6 dizel alırım minimum sorun çıkaracak kombin bu bence.
    Kesinlikle, nokta atışı. Durum budur.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler