User Tag List

Sayfa 4/44 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
827 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Otomobiller & DIY

kado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine bulmuşsun uğraşacak bir şeyler. Güzel günlerde tamirat - tadilat yaparsın inşallah
    ‎kızlar uzadıkça çirkinleşiyor; kız dediğin 1.60 - 1.75 olacak. 1.85 kız mı olur ya. he bu arada 1.45 de olmaz, o ne lan öle iddaa oranı gibi..

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun kral
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine bulmuşsun uğraşacak bir şeyler. Güzel günlerde tamirat - tadilat yaparsın inşallah
    yolumuz uzun ama bir yerden başladık, 2 araçta da soğutma işiyle ilgili bakımı tamamladım.

Alıntı gökan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun kral
    Sağ olasın Gökhan,

En son yakıt tüketimini ölçecektik,

264 km yi 195 TL ye yapmışız uzun yolda, 2.95 LT gibi bir ortalama oluyor. 125 lik aynı yolda 178 TL yakmıştı biz 195 TL yaktık. Daha ağırız daha hacimliyiz tüketim normal bence.

Motoru aldığımda varyatör vs bakımı yapınca yağ su işini ertelemiştim. Şimdi yola da gidiyoruz hadi sıvı bakımlarını da aradan çıkartayım dedim.

Malzemelerimiz geldi,

Motor de (2010 model) Yağ filtresi yok, yağ tapasını sökünce (21 mm lokma) bir metal filtre çıkıyor, şu aşağıdaki malzeme.

İçinde ıvır zıvır silikonlar vardı, güzelce temizledim. 20-25 dk sürdü.

Sonrası geldi kafa hariç tüm grenajları söktüm, 1 saat kadar sürdü sürmedi, 20+ yıldız vida 8+ 10 mm lokma ve allen cıvata vida sökülüyor.

Sökünce biraz korkmadım değil çok fazla parça olunca bir araya getirmek o kadar zor oluyor. Ama lego gibi sök tak çok keyifli oldu.

c2 den kalan şanzıman yağım olmasına rağmen gidip aynı yağdan sipariş etmişim, garajda o kadar çok sıvı var ki farklı farklı artık ipin ucunu kaybettim nerede ne var anımsayamıyorum.

Ve icatlar ihtiyaçlardan doğar sözünün bir iz düşümü olarak aşağıdaki fotoyu ekliyorum.

Su koyma yeri yakıt depo kapağının altında, çok ters bir yer, bidondan doğrudan su koyamıyorsunuz.

atıl 30 cm bahçe hortumu, kafası kesilmiş asperox şişesi ve sıcak silikon ile su hunisi yaptım.

O kısmı geçtik derken bu sefer diferansiyel yağ tapası arka sol amortisörün arkasında kalıyor.

250 ml yağ alıyor makina. Onun için de motor yağı şişesinden çıkan uç + sıcak silikon + bina elektrik tesisatında kullanılan boru ile dolum aparatı yaptım.

Tamam ölçekli şırınga kadar görseli yok ama kesinlikle aynı işi görüyor.

Bu iş için ölçekli şırınga satılıyor fiyatı 300 TL ve üzeri, DIY seven adama o rakamlar çok gelir, o yüzden 10 dk da eldeki malzemeler ile bu ihtiyacı ilelebet çözdüm.

Motor suyu tahmin edileceği üzere çamur gibi çıktı, onu su temiz gelene kadar devirdaim ettirdim, sonra da. Fotoda görünen motul ürününü kullandım.

Normal ant koysam da olurdu muhtemelen ama motor konusunda teknik bilgim o kadar yeterli değil, motul sitesinden çıkan uygun ürünü aldım geçtim.

Sonra güzelce motoru köpükledim yıkadım.

Bu arada enteresan bir arızam vardı, motor zaman zaman marş yaparken "tık" diyor kalıyordu. Bazen de sorunsuz marş yapıyordu.

Bu kadar dağıtınca dedim marş motorunu da bir sökeyim bakayım, ona gerek kalmadan marş'ın üzerindeki + kablosunun somunu gevşemiş, o yüzden arada temassızlık yapıp marş basmıyormuş. Aküyü boşa aldığımızla kaldık

Sonra temizlik ve geri toplama işleri.

Temiz iyidir,

Bu arada bahsetmedim, buji anahtarım olmasına rağmen (16mm araç için) bu aletin bujisi 18mm anahtar ile sökülüyor.

Yeri müsait olduğu için 2 ağız ya da yıldız 18 varsa kolayca sökülür.

C5 in de soğutma sıvısı içindeki yağ işini tamamen çözmüş oldum, en son su koymamdan sonra 600 km kadar yol yaptım ve taşırma kabını açınca su koyduğum gibi berrak şekilde karşıma çıktı.

İlk müsait zamanda antifirizini tamamlayıp o işi de bitireceğim.

Bu arada arabada multimedya yok cd çalar va 6 lı changer var, changer çalışmıyor. Müzik keyfi sıfır. Radyolar ***** reklam.

Bunun için bir modül taktırdım araca, onunla ilgili özel bir yazı ayrıca yazacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi maşallah gene ameliyattasın

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yolculuk cok keyifli olmustur, guzel bir motora gectiğimde bende yapmak istiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EmreBC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi maşallah gene ameliyattasın
    Xmax'in bakımı çok güzel oldu gerçekten. Alet şuan yağ gibi gidiyor. Tek eksiğimiz lastiklerim 17 tarihli michelin, onları da seneye kaliteli bir takım ile değiştirmek istiyorum.

E tabi bir de grenaj boya işimiz olacak. Bordo istiyordum ama c5 in kodu ile boya alıp boyatmaya karar verdim, 2 si yan yana güzel durur gibi düşünüyorum.

Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yolculuk cok keyifli olmustur, guzel bir motora gectiğimde bende yapmak istiyorum.
    80 lik yapılmış 50 cc den sonra aradaki fark gerçekten anlatılmaz, çok motor tecrübesi olan birisi de değilim ama Kuba / xmax arası fark anlatılmaz.

50 liğin tek iyi tarafı hafif ve kontrolü kolaydı. Xmax'in sele yüksekliği beni dur kalk trafikte zorluyor, haricinde her şey 10 numara.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi selam, ben de bu aralar scooter bakınıyorum xmax 250 ile nmax 155 arasında çok aman aman fark var mıdır? Fiyat olarak 2022 model fiyatlarına baktımda baya fark var. Nmax alsak üzer mi? Yoksa direkt xmax 250 mi alalım dersin?

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Xmax'in bakımı çok güzel oldu gerçekten. Alet şuan yağ gibi gidiyor. Tek eksiğimiz lastiklerim 17 tarihli michelin, onları da seneye kaliteli bir takım ile değiştirmek istiyorum.

E tabi bir de grenaj boya işimiz olacak. Bordo istiyordum ama c5 in kodu ile boya alıp boyatmaya karar verdim, 2 si yan yana güzel durur gibi düşünüyorum.

80 lik yapılmış 50 cc den sonra aradaki fark gerçekten anlatılmaz, çok motor tecrübesi olan birisi de değilim aam Kuba / xmax arası fark anlatılmaz.

50 liğin tek iyi tarafı hafif ve kontrolü kolaydı. Xmax'in sele yüksekliği beni dur kalk trafikte zorluyor, haricinde her şey 10 numara.
    2017 model lastik 1 seneyi bekleyecek bir durum değil. otomobil gibi düşünme derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seneca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi selam, ben de bu aralar scooter bakınıyorum xmax 250 ile nmax 155 arasında çok aman aman fark var mıdır? Fiyat olarak 2022 model fiyatlarına baktımda baya fark var. Nmax alsak üzer mi? Yoksa direkt xmax 250 mi alalım dersin?
    Benim motor konusundan çok tecrübem yok açıkçası, xmax den memnunum bendeki 2010 model. Üst kasaları da çok şık aletler, mekanik olarak da eminim daha da iyileştirilmiştir.

Hatta dün tesadüf yeni kasayı bi inceledim baya hoşuma gitti. Şehir içi ağırlıklı kullanılacaksa küçük hacim ve daha düşük ağırlık olanı tercih ederim ben olsam.

Rakamlara yorum yapamıyorum takip ettiğim kadarıyla motor gelmiyor, gelenler karaborsa 100 lira olan mal face gruplarında 150 liradan falan satılmak isteniyor.

Ben genel olarak memnunum aletten açıkçası, bakımını da kendim yapıyorum ki zaten atla deve bir iş değil arabaya göre. Almadan önce test etmeni mutlaka öneririm. Nmax hiç kullanmadım ne desem havada kalır

Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2017 model lastik 1 seneyi bekleyecek bir durum değil. otomobil gibi düşünme derim.
    Haklısın aslında 1 takım lastik bakayım ben yine de.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bir kare çektim biraz efekt vs derken hoşuma gitti.

Fotonun orj de bu.

Sonra c2 de iş gören catch can'i c5 içinde yapayım dedim. Hatta bir arkadaşıma daha yaptım.

Montaj yaparken kalorifer hortum purjörünü kırdım, geçici olarak vida + epoxy ile tamir ettim, hortum alacağım, gelene kadar araba atıl kalmasın dedim.

Bunların olduğu gün yazılım için sakarya dr ecu ya gittim ama bağladığı cihaz aracı görmedi, diğer cihaz da başka araçta takılıydı zamanım olmadığından yazılım işini sonraya öteledim.

Bu motor için daha önce yazılım yapan tecrübesi olan varsa bilgisi kıymetli yazarsa sevinirim.

Catch can den 1-2 foto atayım. Bu sefer girişler üstten değil yan dan oldu.

Son olarak görünen kısma sabitledim. Daha temiz bir emme hattı olacak, fırsat bulursam emme hattını sökebildiğim kadarıyla temzileyeceğim.

Gerçi cooler'dan gelen boru ve bağlandığı boğazı temizledim, genel olarak zaten iyi durumdaydı.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline saglık, catch can'i siyaha boyasan orjinal parca gibi durur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eline saglık, catch can'i siyaha boyasan orjinal parca gibi durur
    İç durumunu kontrol etmek için ilk söktüğümde boyayacağım. Bu gün yazılım ve kat iptali yapılıyor bakalım netice ne olacak meraktayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada yeni bir şey öğrendim yaşarsın yaşamazsın bilemem ama fotolarda görünce aklıma geldi.

O amortisörlere geçirilen çoraplar ıslak kalınca bu sfer amortisörleri paslandırmaya başlıyormuş. Ondan dolayı corapsız kullanmakta fayda var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada yeni bir şey öğrendim yaşarsın yaşamazsın bilemem ama fotolarda görünce aklıma geldi.

O amortisörlere geçirilen çoraplar ıslak kalınca bu sfer amortisörleri paslandırmaya başlıyormuş. Ondan dolayı corapsız kullanmakta fayda var.
    Çok doğru, yağmurda hiç binmedim, temizlerken de onları söküp yıkıyorum kuruyunca takıyorum. Her türlü hava da binsek sökmek çok yerinde bir hareket olur.

Yine bakayım ben altına bayadır detay temizlemedim.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar, hocam bir ara teyp de yaptığınız bluetooth sistemini anlatacaktınız merakla bekliyoruz
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pirasa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar, hocam bir ara teyp de yaptığınız bluetooth sistemini anlatacaktınız merakla bekliyoruz
    bu bir ufak çaplı kazıklanma hikayesidir.

Mesele verilen para değil, 400 tl ile kimse zengin olmaz zira. Ama üzücü olan işlemi yapan arkadaşın ısrarla kendi üretimim demesi ve parçayı gönder ben montr ederim dediğimde ısrarla yok yapamazsın çok özel bir cihaz mış gibi bahsetmesidir.

C5 için lexia cihazı ile aux modunun açılması lazım bu işlem için.
    Sonra arkadaş ısrarla kendi üretimi olduğunu iddia ettiği modülü çakmak sigortasına 2mm lik artık bir kablo ile beni az çok tanıyanların yapmayacağım şekilde bir montaj yaptı. Ürettim dediği parça bez bant ile muska gibi sarılmıştı. Neyse dedim ben zaten sökeceğim çalışır teslim etsin kafi diyerek geçtim.

Arkadaşın ısrarla yine ve tekrar tekrar yazıyorum ki yaparken de sordum sen mi ürettim diye evet benim imalatım dediği malzeme şu, buna bir 12v to 5v dc regülatör lehimlemiş o kadar. 1 tane usb deck 1 tane de usb uzatma = ben ürettim. Buna kızıyorum işte. Yoksa ürün çalışıyor sorun yok.

Arkadaşın yaptığı halini çekmemişim. Ama şunun etrafının bez bantla saçma sapan sarılmış gibi hayal edin.

Ben söküp şöyle bir kutu yaptım, netice de ısınma ihtimali var. Arabayı yakmaya gerek yok.

n11'den XY-BT-Mini Bluetooth Kablosuz Ses Müzik Mp3 Çalar Amfilikatörlü seçtim! Milyonlarca ürün, kaçırılmayacak fırsatlarla sana gelir!
    XY-BT-Mini Bluetooth Kablosuz Ses Muzik Mp3 Calar Amfilikatorlu Fiyatları ve Ozellikleri

Cihaz sorunsuz çalışıyor bu arada. Bt ile bağlanıyorum sorun yok.
    Bir tane eski telefon aldım ona attım şarkıları oradan multimedya gibi kullanıyorum, ama zahmetli oluyor. Bir de araba da pilli bir cihaz bırakmak istemiyorum. 7" Android slim bir cihaz denk getirirsen custom bir çerçeve ile monte edeceğim ama cihazlar hep yurt dışı, ben görerek almak istiyorum. Tablet koymayı denedim onu da pilsiz çalıştırmayı başaramadım.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle geçmiş olsun benzer bir sistemi denemiştim fakat direk arabadaki 12v a bağlı olduğundan dolayı çok fazla parazit oluyor. bu arada 400 çok fazla fakat 200 gayet uygun. linkini verdiğin bluetooth alıcısı sana takılan sinilink alıcıdan çok çok kalitesiz hatta sinilink ses üzerine ürünleri olan bir marka fakat 400 hala çok para . normalde araçta aux olmasına rağmen teknoloji geliştiği için 3.5mm jack telefonlardan kalktı ve bluetooth a mecbur kaldık
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle geçmiş olsun benzer bir sistemi denemiştim fakat direk arabadaki 12v a bağlı olduğundan dolayı çok fazla parazit oluyor. bu arada 400 çok fazla fakat 200 gayet uygun. linkini verdiğin bluetooth alıcısı sana takılan sinilink alıcıdan çok çok kalitesiz hatta sinilink ses üzerine ürünleri olan bir marka fakat 400 hala çok para . normalde araçta aux olmasına rağmen teknoloji geliştiği için 3.5mm jack telefonlardan kalktı ve bluetooth a mecbur kaldık
    aslında lightning ve usb-c'yi 3.5luk jacka çeviren aparatlar var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parazit hiç yok bt ile. Gayet iyi ses alıyorum.
    Ben snaırım yazarken hatalı aktardım. Kullanılan bt alıcı sinilink e ait değil. Aliexpres den toplu alınmış bir ürün. Xy-abt Bluetooth bağlantı adı. Sinilink app i ni kullanabiliyorsun sadece.

Ürün basit ama iş görüyor. Verdiğim parada da değilim ama üretmek ile montaj yapmak çok ayrı şeyler bence.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler