User Tag List

Sayfa 22/44 İlkİlk ... 12202122232432 ... SonSon
821 sonuçtan 400 ile 418 arası

Konu: Otomobiller & DIY

Oznc35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncellikle tüm işler için elinize sağlık, imrenerek takipteyim. bu ön çift lastik motorların tam olarak olayı nedir, motorla tamamen cahilim daha mı dengeli benim gibi acemiler daha kolay mı kullanır? hangi amaca hizmet ediyor yada benim gibi bu konuda ki cahilleri aydınlatabilir misiniz?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznc35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncellikle tüm işler için elinize sağlık, imrenerek takipteyim. bu ön çift lastik motorların tam olarak olayı nedir, motorla tamamen cahilim daha mı dengeli benim gibi acemiler daha kolay mı kullanır? hangi amaca hizmet ediyor yada benim gibi bu konuda ki cahilleri aydınlatabilir misiniz?
    Est. cahiilik olmaz. Bu 3 tekerlilerin olayı viraj kabiliyeti ve denge. Bazı 3 tekerli motorlarda ( Benim bir sonraki hedefim Piaggio mp3 250) aktif denge sistemi var, ışıklarda durdun diyelim kendisini kitliyor, bildiğin araba içinde oturur gibi sabit duruyorsun, yani ayaklarını yere koymana gerek yok.

Bu alette böyle bir özellik yok, ama xmax'e göre sele yüksekliği bizim boyumuza göre daha uygun. Ben dur kalk trafikte xmax ile bir süre sonra zorlanıyordum hem motor ağır 160+ kg (1.73 75 kg 'ım) hem de ayaklarımın sadece ucu yere basıyor.

Tricity de ayaklarım tamamen taban dahil yere basıyor, ve 3 teker üzerinde durduğundan düşme / yan yatma eğilimi xmax e göre çok daha az. Zaten xmax ten 1 defa düştüm, belli bir açıdan sonra tutsan da seni alır götürür o ağırlıkla.

Benim uzun zamandır merak ettiğim bir aletti bu, biraz nedir ne değildir diyerek almak istedim. O yüzden de takas işine girdik.

5-6km kullanımda viraj işi cidden farklı 2 tekerli alete göre, kullanım net şekilde daha rahat ( xmax e göre konforsuz).

Şehir içi için bence güzel ideal bir alet, motor yeni başlayanlar için dengeli olması açısından da tercih sebebi olabilir. Biraz daha kullanalım farkları daha net analiz eder yazarım.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle daha ağır değil, tartmadım ama aralarında 15 kg dan fazla fark var tricity lehine.

Ayrıca xmax 2 teker olduğundan hareket ettirirken sürücüye yük çok biniyor, durduğunda ayaklar yere tam basmayınca zorluyor insanı.

Bunda sele yükselmiş olmasına rağmen ayaklar tam yere basıyor ve motorun kendine has bir dengesi var 3 tekerden dolayı kullanıcıya yük bindirmeden rahatça ayakta tutabiliyorsun.

Çok farklı araçlar denemen lazım mutlaka.
    satmayacağın bir arayı söyle geleyim çekeyim

Bu arada konjektör sorunu bu motorlarda olabiliyor. çok yağmur sevmiyor.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ist. trafiğinde araya girmez )

h. olsun kaan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    satmayacağın bir arayı söyle geleyim çekeyim

Bu arada konjektör sorunu bu motorlarda olabiliyor. çok yağmur sevmiyor.
    2023 ü kapattık tamam artık al ver al ver mart nisan ayı galerici gibi takıldım. Az keyfini süreyim.

Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ist. trafiğinde araya girmez )

h. olsun kaan
    Çok şükür abi ist da yaşamıyoruz, 11km ev iş sürekli akan trafik 15 dk ya evdeyim maximum motorla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DIY dolu dizgin devam ediyordu

Evet siparlik camını ve elcikleri boyadım, ufak kusurlar dışında gayet iyi oldu. Grenajın kırık kısımlarını da onarmıştım üzerine geçici olarak astar niyetine beyaz sprey attım, ufak tefek tesviye işi kaldı. Kendi renginden boya yaptırdığımda ufak tefek rütuşlarını yapıp tamamlayacağım.

Siperlik camının vidaları görünmesi diye kapakların altına sıcak silikon sıkıp kapattım, şık oldu bence.

Elcik korumaların da alt kısmını gri üstünü siyah yaptım, değişik durdu.

Sonrasında kayış ve varyatörün durumunu bir göreyim , hava filtresi ve lastik aldım onların da montajı için başladım sökmeye.

Lego gibi gerçekten tık tık sökülüyor

Kayış ve varyatör iyi durumda, debriyaj da iyi durumda yay vs sorunsuz. Kayış YAMAHA ve aşınma durumu gözle görülür bir sorun yok.

Hava filtresi çok kötü durumda, söküp kimse bu alanda bir temizlik yapmamış bu güne kadar.

Varyatör kapağı ve filtre, filtrenin üzerinde metal delikli bir plaka var o yerinden ayrılmıştı söktüğümde. Kaç km de acaba :S

Bunlar boyanacak parçalar üstten bir yıkadım 1-2 tur yıkayıp mat siyah ile boyayacağım.

Lastiği sökmek cidden eziyet bu motorlarda, egsozu sök, balatayı sök, amortisörü sök, sonra tekerin şaseye bağlanmasını sağlayan fotodaki parçayı sök diye liste uzuyor.

Şeritlerden kurtuldum bu arada, sökmüşken jantı da boyayıp takacağım.

Onarıp boyadığım egsoz koruması, egz. bağlantı yerinden kaçak vardı, oraya egz. macun pastası aldım sürdüm bakalım iş görecekmi.
    Bunu sırf meraktan yaptım bakalım boşa mı aldık pastayı.

Sonunda sökülen teker, takmadan önce güzel bi temizliği hak ediyor.

Şanzıman yağını da boşalttım ve ölçtüm, user manuel de 0.2L olarak gösteriyor, ölçü kabında da tam 0.2L yağ çıktığını gördüm.

Xmax için 1LT yağ almıştım, 200 gram koyacağım eski yağ çıksın diye biraz kullanıp yeniden yağ değişimi yapacağım.

Motor yağı yolda geliyor, motor ya bakımını da yapacağım. Sökmüşken fren hidroliğini de değiştirip sezonda sorunsuz binmek istiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yine mest oldum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yine mest oldum
    İşleri bitsin garajdan çıkarıp slr makina ile çekince o zaman daha güzel görseller gelecek.

Arka plan (Garaj) çok karışık şuan her yer her yerde, o yüzden foto algısını bozuyor.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla yine dokturuyorsun keyifle okudum eline saglık, ön siperliğin rengi benim hoşuma gitmedi belki fotograftan öyle geldi bilemiyorum. Ara ara bende bakıyorum 3 tekerlere sonra vazgeciyorum motor saçma bi alışkanlık getiriyor hava az guzelse hiç arabaya binesim gelmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla yine dokturuyorsun keyifle okudum eline saglık, ön siperliğin rengi benim hoşuma gitmedi belki fotograftan öyle geldi bilemiyorum. Ara ara bende bakıyorum 3 tekerlere sonra vazgeciyorum motor saçma bi alışkanlık getiriyor hava az guzelse hiç arabaya binesim gelmiyor.
    Gündüz gözü daha güzel fotolar çekeyim sonra bunu bir daha konuşalım

Bu akşam bitirdim işlerini ama ben de iptal oldum. 10 dk önce girdim eve. 8 den buyana garajdayım, lastiği taktım. Motor yağı şanzıman yağı değiştirdim. Hava filtresini taktım. Fren hidroliklerini değiştirdim. Boğaz kelebeği gevşekmiş ve hava filtre hortumu yanlış montaj yapılmış, hepsini düzelttim. Görselleri artık müsait zamanda paylaşacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En son dağınık fotolar vardı şimdi biraz da toplanma aşaması ve toplanmış fotolara bakalım.

Öncelikle motor yağını boşaltım simsiyah bir yağ çıktı içinden, şaşırdım mı hayır şaşırmadım,

Diferansiyel yağını boşalttım ondan da olması gerekenden koyu bir ton ve kıvamda yağ çıktı ona da şaşırmadım.

Ama fren hidroliğini değişirken şaşırdım, bu kadar kötü beklemiyordum simsiyah bir yağ çıktı. Neyse ki olması gereken tüm sıvılar mevcuttu sadece düzgünce kuralına uygun şekilde değiştirmek gerekiyordu.

Öncelikle sökülen temizlenir işine devam ettim, yağ çubuğunu söktüm ve temizledim. Adamlar ne güzel üzerine yazmış 0.8L koy diye, daha ne yapsınlar.

Diferansiyel yağı kapağı küçük ona yazmamışlar ama yanındaki metal parça üzerine yazmışlar, güzel detaylar.

Yağ filtresi, yağ filtre yayını da temizledim. Egsoz somunlarını ve arka tekeri sıkan somunu da yeniledim.

500
    Yeni yağ sipariş etmiş olmama rağmen bayram üzeri yoğunluktan teslim edilmedi, çıkan yağın durumu da çok kötü olunca makinanın içi biraz temizlensin diyerek elimdeki liqu moly 500ML + Total 10w40 dan da 300ML ekleyerek yağını koydum. Hem elimdeki yağlar bitmiş oldu, hem de ne olursa olsun içindeki yağdan daha iyisini koymuş oldum.

Hatun dan çatladı diye çaldığım sonra garajda onardığım ölçü kabı çok işe yarıyor. farklı yağlar koyarken içine, kontamine olmaması adına güzelce temizliyorum.

200 ML Diferansiyel yağı alıyor, bu yağ da xmax için almıştım kenarda duran bir yağ. Tabi alt tapayı kapamadan üstten yağı koyunca her yer yağ oldu. Bir yandan da iyi oldu zira üstten koyduğum yağ alttan çıkarken içerideki kötü yağın kalanını da dışarı attı.

Montaj yardımcısı malzemeler, anti seize sıkışma önleyici ve yüksek ısıya dayanıklı bir gres. Arka tekeri takmadan önce bu gres ile incecik bir tabaka halinde mili yağladım.

Sonra tekerin egzos tarafına bakan kısmındaki rulmanın içini de incecik bir katman halinde yağladım. Sürtünmeyi azaltacağına inanıyorum.

Orta sertlikte cıvata sabitleyici, motor aleti ***** arabaya göre çok daha titreşimli, o yüzden bu sıvı kesinlikle kullanılmalı.

Arka somunu fiberli aldım ama yine de cıvata sabitleyici sıkarak monte ettim.

Bi gün birinin işine yarar belki 24mm lokma ile sökülüyor somun.

Artık bu alışkanlık oldu, cıvatları da temizlemeden takmıyorum.

Gelelim can sıkan kısma, fren manetlerinin sağ ve solunda hidrolik depoları var, araçlardan farklı olarak. Bir açtım yağı çektim manzara bu,

Kara kuyu,

Bunlarla birlikte sıvı bakımlarını tamamladım. Şaşırtıcı şekilde aletin içinde antifiriz vardı, beklemiyordum açıkçası ama iyi oldu onu da değiştirmek zorunda kalmadım.

Sonra topladım motoru, egzos kısmında bir sorun vardı 2 parça geçmeli bir sistemi var egzosun, kelepçesi tam sıkmadığı için aradan kaçırıyordu ve gürültülü çalışıyordu.

Kelepçenin sıktığı yeri bantladım ve ölçüsünü aldım. Gittim o bantladığım kısım uzunluğunda bir metal parça kestim, metal parçayı da site de birisinin kenara bıraktığı davlumbaz üstü baja kapama parçasından kestim

üzerine de würth ün egsoz macununu sürdüm ve sıktım. Gece kurusun diye marş yapmadım, sabah ilk marşta motorun çalışması sesi, yok olan titreşimi beni müthiş mutlu etti.

Tek marşta tık diye çalıştı, ses inanılmaz azaldı ve titreşim de fark edilecek kadar azaldı.

Zaten hava filtre kazanını söktüğümde boğaz kelebeğine giden boruyu tam takamadıkları için etrafına saçma sapan bir yapıştırıcı sürmüşler. Onu da geçtim boruyu dışarı alayım derken boğaz kelebeği komple çıktı, meğerse kelebek zaten gevşekmiş. Onu hallettim, borusunu olması gerektiği gibi taktım topladım.

Mekanik ve sıvı işleri bitince ön kısımdaki piano black alanı polisaj yaptım.

ufak bir ara birazdan devam edeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne diyorduk o oldu bu oldu onu söktük bunu taktık artık yapılacak işleri %90 bitti benim gözümde.

Artık keyfini sürme zamanı, komşumdan çaldığım makinayı attım sele altına çıktım gezmeye, güzel yeşillik olan bir park vardı sakin bir yer, oraya gittim ve aşağıdaki kareleri çektim.

Motoru ilk defa bu kadar uzun süre bu gün kullandım, çok keyifli gerçekten, aşırı keyif aldım kullanırken, özellikle viraj dönme işi muazzam. Motor sevenler mutlaka bunu deneyin.

3 kusuru var bence 1. si aynalar ufak, bu hallolur. 2. si cc az xmax 250 den sonra hantal, stabil olarak 70km/h larda seyehat ettiriyor. Ama daha fazlasını istersen çok gürültülü oluyor.

3. sü de ayak koyma yeri darlığı, ben yayıla yayıla binmeyi sevdiğimden xmax in bu özelliğini aradım bu gün.

Biraz boya biraz pasta, alet baya kendine geldi. Çok bakımsız kalmış bize gelene kadar, neyse ki artık emin ellerde.

2 teker arasına taktığım selektör amaçlı sisler de görünmüş,

Sağ tekerdeki şeridi çıkarmadım henüz,

Güneş burada tam arkadan geliyor ton sarıya dönmüş biraz,

Bu kaskı çok beğenerek aldım, atla deve bir ürün değil ama yarım kaskım vardı bu full face model geçmek güvenlik açısından sanırım biraz daha iyi oldu.

Rs ve c5 için de boş durmadık.

C5 in süspansiyon yüksekliğini ayarlamak için kanal ararken bir lastikçi denk geldi, daldım içeri.

Sizin kanalı 20 dk kullanabilir miyim, tabi dediler. Neyse Çalışan arkadaş da destek oldu süspansiyonu jant göbeği - çamurluk ağzı arası 39 cm olacak şekilde ayarladık.

Tam 39 olmasa da 39-40 arası oldu. Nedir borcum dediğimde ne demek abi ne borcu dediler, içime sinmedi.

Zaten c5 in ön sol lastikte balon vardı, hazır lastikçiye gelmişsin oğlum adamlar da düzgün esnaf çıktı bak pazar olsun alışveriş yap dedim önlere 215 55 16 orj ebatta 2x nexen lastik taktırdım.

Sonra aynı yere RS ile gidip aks körüğü değişimi sonrası sola çekmeye başladığı için bir rot ayarı yaptırdım. Bu ay gereklilikten ve keyfiyetten araçlara haddinden fazla zaman ve nakit harcadım biz onlara bakarsak onlar da bize hizmet eder diye kendimi ikna ediyorum.

Yapılacak iş bitmez, c5 in yağ bakımı geldi yağ filtre ıvır zıvır aldım ama taşırma kabı içime sinmiyor onu da yenileyeceğim.

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni araçlar hayırlı olsun abi, eline emeğine sağlık maşallah
    Barış

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Zira c5'i versem (Kabaca 300k civarı etmeli) c5 in sunduklarının 3 te 1 ini sunmayan arabalar daha pahalı, hal böyle olunca eldeki en iyisidir diyerek ona yatırım yapmaya devam edeceğim.

E zaten rs de p/f olarak çok üst nokta da hadi oda kabaca 400k desek, 400k ya 140 binde kazasız roof lu 260 hp araba kimse vermez sana.

Bir kaza bela olmazsa mevcutları iyileştirip yola devam edeceğim.
    her işin sonu buraya çıkıyor zaten bu aralar, kaşınma aynen devam et bence de yarın bir anda toplu bir para ekleme fırsatın olana kadar

Yalnız makineyle fotoğraf çekerken ışığa dikkat et, genelde karşıdan falan almışsın öyle olunca zayıf çıkmış fotoğraflar. Güneşi arkana alırsan daha kolay olur Beyaz ayarı dahil her şey otomatikte sanırım, sarı çıktığını düşündüğün noktada makinenin beyaz ayarlarıyla oynayıp istediğin kıvamı tutturabilirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her işin sonu buraya çıkıyor zaten bu aralar, kaşınma aynen devam et bence de yarın bir anda toplu bir para ekleme fırsatın olana kadar

Yalnız makineyle fotoğraf çekerken ışığa dikkat et, genelde karşıdan falan almışsın öyle olunca zayıf çıkmış fotoğraflar. Güneşi arkana alırsan daha kolay olur Beyaz ayarı dahil her şey otomatikte sanırım, sarı çıktığını düşündüğün noktada makinenin beyaz ayarlarıyla oynayıp istediğin kıvamı tutturabilirsin
    Fotoğraf konusunda çok başarısızım Önden çektiğim fotolarda ışığa karşıydı hep, arkadan çektiklerimde de güneş batıyor gibiydi.

Makina üzerinde 1513 tane tuş var, oto ya alıp zoom yapıp çekiyorum. toplam 3 tuş lullanıyorum. Aç kapa / deklanşör / foto önizleme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu gün rs ile biraz gazladıktan sonra sökmeye başladım. İç mekandaki yılların verdiği eskimeleri sıfıra indirmek için boya işleri olacak. Bardaklık için ambiyans aydınlatma yapacağım, kapı açma kollarına da ambiyans aydınlatma yapacağım. Kapı pandizotlarını sökünce cam filmi yapacağım.
    İç temizlik zaten olmazsa olmaz.

Motor içindeki tesisat kablosunu iptal etmiştim. Şimdi komple sökeceğim, std sistemi bana yetiyor açıkçası.
    Tesisat ile işim yok, gereksiz ağırlık bana kalsa.

Mayıs sonuna doğru bitiririm sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İçini komple söktüm, elimde ufak tefek zımpara işleri için aldığım bir makina vardı. Onu koydum halının üzerine çalıştırdım aynı zaman da süpürgeyi de çalıştırdım.

Müthiş bir temizlik oldu, tozlar kemençe sesi duyan laz uşakları gibi horona kalktı, ben de hepsini hapsettim

Şimdi gelelim can sıkıcı kısma, araba da aynalı film var ama özelliğini yitirmeye başlamış.

Işık konusunda aşırı hassas gözlerim var, şöyle özetleyeyim odamda kalın siyaha fon perde + store + göz bandı ile yatıyorum, biliyorum piskopatça ama ışıktan bu derece rahatsız oluyorum. Gözlüksüz dışarıda öğlen vakti görüşüm çok azalıyor gözlerimi açamıyorum neredeyse. Bu kadar gerekli olmayan bilgi den sonra cam filmlerini söküp siyah ve daha koyu tonda bir film yapayım dedim.

Demez olaydım, filmi söktüm ve filmin plastik katmanı elimde kaldı yapışkan kısmı camda kaldı, hadi bunu falçata ucuyla temizledim, sonra diğer cama geçtim.

Bu sefer filmin nerdeyse tamamı yapış yapış camda kaldı, 1 cam için 1 saat kazıma yaptım. Sağ el baş + işaret parmağı şuan gruptan ayrılmış durumda.

Akşama iç temizlik + yetişirse ön camların filmlerini sökeceğim, sonrasında da film çekeceğim. Daha önce 2 arabaya yan camlarına film yaptım ve netice güzel oldu.

Elimde de bolca malzeme var deneyeceğim bakalım ne çıkacak ortaya.

O arada c5 in bakımı da gelmişti, aslında gelmedi de benim titizliğimden ötürü 7500 KM oldu diye yağ bakımı yapayım dedim.

Günlük biniyorum alete o yüzden bakımlı olması şart, biz ona bakalım o da bizi taşısın.

meg3 için aldığım kenarda duran tapa ile c5 in tapası aynıymış sıfır tapayı da c5 de değerlendirdim

Filtre değişimi oldukça kolay c5 de, motor içi zaten fazlaca geniş, filtre de hemen üstte kalıyor. Değiştirirken yağ filtre kabının içini de güzelce eski yağdan arındırdım. Ne kadar az eski yağ o kadar iyi bence. Yağ süzülmesi için de 1 saat kadar bekliyorum değişim anında, karterde eski yağdan olabildiğince az kalsın istiyorum.

Hava filtre kutusu çok toz toprak dolmuştu güzelce dağıttım yıkadım topladım. Mazot filtremiz yakın zamanda değiştiği için onu sonraki bakımda değiştireceğim.

Akşam biraz çalışayım yarın konuyu güncellerim.

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu iç temizlik kadar insanı rahatlatan bişey yok.Emeğine sağlık abi.

Eski cam filmini söktüğümde benim de tamamı camda kalmıştı Ben de Selsil markasının etiket sökücüsüyle temizlemiştim.Baya baya sökmüştü yapışkanı.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu iç temizlik kadar insanı rahatlatan bişey yok.Emeğine sağlık abi.

Eski cam filmini söktüğümde benim de tamamı camda kalmıştı Ben de Selsil markasının etiket sökücüsüyle temizlemiştim.Baya baya sökmüştü yapışkanı.
    Aldım ben de şimdi 2x akfix in etiket sökücüsünü arka camdaki rezistansa da zarar vermeden sökebilirim umarım.

Aseton önermişler ama önce bununla bir deneyeyim, baya olumlu yorumlar var malzeme ile ilgili.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler