User Tag List

Sayfa 24/44 İlkİlk ... 14222324252634 ... SonSon
821 sonuçtan 438 ile 456 arası

Konu: Otomobiller & DIY

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Filmleri camın dış kısmına mı yapıştırdınız? İçeriden yapıştırıldığına dair bir bilgi göremedim.
    Filimler içerdenmi yapıştırılıyor taş çarpması vb için koruma sağlamıyormuydu.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Filmler içten yapıştırılmalı

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende filmlerin içeriden yapıldığını gördüm hep. Oto camcılar yada filmciler tarafından.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende filmlerin içeriden yapıldığını gördüm hep. Oto camcılar yada filmciler tarafından.
    Benim de hem yaptırdığım hem de izlediğim videolarda gördüğüm kadarıyla dışarıdan ölçü alıp içeriden yapıştırıyorlar...
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Filimler içerdenmi yapıştırılıyor taş çarpması vb için koruma sağlamıyormuydu.
    Taş çarpması ile ilgisi yok zaten filmin mukavemeti de yok.
    Herkes içeriden yapıştırıyor.
    Dışarıdan olursa araba yıkamada falan çıkar rahatlıkla. Hatta deterjan filmi bozabilir bile.
    Okumadan imzalamam.....

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Disardan da film yapan oluyor. Cam cizilmesini vs onlemek amaciyla. Belki o yuzden disaridan yapmistir.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi ki dıştan yapıştırdım.
    en güzeli dıştan olanı polis direk içeri bakıyo film varmı diye hem herkes içten yapıyor ne gerek var başkalarına benzemeye

not: espridir yapılma şekli de bariz belli

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    film konusuna açıklık getirelim. cam filmi çekme işlemini olması gerektiği gibi içten yaptım.

Zaten filmin dıştan yapılma ihtimalini şahsen hiç düşünmemiştim, demek ki düşünmek lazımmış

Fotoların olduğu kısımda da şu şekilde yazmışım ama demek ki biraz daha açıkça yazsam daha iyi olacakmış.

3-5 dk arası alıştırdıktan sonra folyo üzerindeki şeffaf bandı söküp cama yapışacak kısmı bolca ıslatıyoruz, keza camın iç kısmını da benzer şekilde ıslatıyoruz.

Kenarlarından tutuyoruz ve ortasında camın üzerine koyuyoruz. Zaten 2 yüzey de ıslak olduğu için film hareket ediyor, güzelce ayarladıktan sonra ucu bezli ragle ile ortadan yukarı aşağı ve yanlara doğru içerideki suyu atıyoruz.

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    film konusuna açıklık getirelim. cam filmi çekme işlemini olması gerektiği gibi içten yaptım.

Zaten filmin dıştan yapılma ihtimalini şahsen hiç düşünmemiştim, demek ki düşünmek lazımmış

Fotoların olduğu kısımda da şu şekilde yazmışım ama demek ki biraz daha açıkça yazsam daha iyi olacakmış.
    Hayır inanmıyorum. toplumun yüreğine sus serpmek için yapılmış bir açıklama. Dünyanın düz olduğu nasıl bir gerçekse bu filmin dışarıdan yapıştırıldığı da o denli çarpıcı bir gerçek. Resmen sakaryadan dünyaya megane rs yardımı ile gerçekleştirilmiş bir algı operasyonu. yargılanacaksınız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OMTechJr. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır inanmıyorum. toplumun yüreğine sus serpmek için yapılmış bir açıklama. Dünyanın düz olduğu nasıl bir gerçekse bu filmin dışarıdan yapıştırıldığı da o denli çarpıcı bir gerçek. Resmen sakaryadan dünyaya megane rs yardımı ile gerçekleştirilmiş bir algı operasyonu. yargılanacaksınız.
    muahahahahahhhahaaa
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En son film kısmında kalmıştık, artık boya işlerini halletmeye başladım. İşler çok ağır ilerliyor zira komşum air süspansiyon almış onun bağlantılarını yapıp araca uydurmak tesisatını çekmek vs derken kendi arabama vakit ayıramadım.

Air işi bana çok uzak olsa da uğraşması ve yeni bir şeyler öğrenmesi keyifli oldu. İşin mantığını çözdük, bir de basit bir kumanda yaptım ona.

Fotolar çok iyi değil, ama bu gösterge ve kumadan araca takıldıktan sonra kaplanıp tuşları siyahları ile değiştireceğiz, prototip gibi düşünmek lazım.

Hem manuel olarak valfleri çalıştırabiliyoruz, hem de uzaktan kumanda ile bağlantısını tamamladım. Dün akşam da araç üzerine attık kompresörü çalıştırdık.

Sıfır sorun ve tertemiz bir işçilik ile kablolaması tamam. Sadece körükler takıldıktan sonra kumanda ve gösterge paneli işi kaldı. Ha bir de bagaj içi kurulumu daha şekilli hale getireceğim, onu da paylaşırım yaptığımda.

3cm lik air kumanda.

Bu da körüklerdeki basınçları gösteren ve kompresörü açıp kapatan kısım, 4 düğmeyi bunun üzerine geçireceğim sadece butonlar gözükecek.

Butonları da siyahları ile değiştireceğim.

RS uzun zamandır yatıyor *****, yoğunluk hafta sonu gezileri derken arabayı ihmal ettik. Fırsat buldukça trim kısımlarının astarlama işini yapmaya çalıştım.

Zira parçalar üzerinde benim pek de hoşlanmadığım bir sulu transfer karbon kaplama vardı.

Öncelikle en çok uğraştıran parça bu oldu, yanılmıyorsam 3 tur astar zımpara yaptım.

Reklam olmasın ama memnun kaldığım bir ürün denk geldi onu da paylaşıyım, casati nin astarı ve mat siyahı çok güzel ürünler, tavsiye ederim.

Bir de boya işi için şöyle saçma sapan bir alet vardı nette onu aldım, ama baya faydalı bir ürün çıktı sprey ile boya yapanlar bilir bir süre sonra bastığınız parmak yorulur güç azalır ve boya tükürük şeklinde düşer, parçayı mahveder. Bu alet onun önüne geçti. Kompresör + tabanca alana kadar bu şekilde devam.

Benim zımpara sıralamam şu şekilde belki yapacak olan olur faydası olsun.

1- 320 kum zımpara
    2- 500 & 600 kum zımpara (Hangisi varsa)
    3- Astar atma işlemi ve astar kuruduktan sonra zemin kontrolü,
    4- Eğer hata yoksa 1000 & 2000 kum astar üzerine sulu zımpara
    5- Boyama işlemi.

Genelde 2 kat atıyorum mat siyahı sonuç tatmin edici oluyor, aşağıya boyadığım 1 parçayı koyacağım.

Astar çok güzel düşüyor cidden casati işimi çok kolaylaştırdı.

el freninin altında kalan kısım,

Bardak yuvası için aydınlatma yaptım, lazım olan olursa 3 lü şerit ledden tek led'i kessin 2.7kohm direnç lehimlesin devam etsin.

Astar ın şöyle bir güzelliği var, hataları müthiş gösteriyor, yani hata varsa astar üzerinde görmeme şansınız yok.

Son kat astarını attım kurumaya bıraktım.

Karbon görünümlü hali,

zımpara sonrası astarlı hali,

Klima teyp kumanda panelleri tamamen astarlandı boya işi kaldı sadece.

Bir da kolçak kısmını boyayacağım onun astarı kaldı.

zımpara + astar + tekrar zımpara,

Ve mat siyah (Mat vernik öncesi) boyandıktan sonraki o prüzsüzlük

Ay sonu garajdan çıkartırım diyordum ama sanırım biraz daha uzayacak

C5 i e ihmal etmedik haliyle, silindir kapağında bir tapa delik olunca onu yaptırdıktan sonra taşırma kabını sıfır aldım ve soğutma sıvısını yeniledim.

Kaputu açıp şu rengi gördüğümde içim huzur doluyor desem yalan olmaz

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benim zımpara sıralamam şu şekilde belki yapacak olan olur faydası olsun.

1- 320 kum zımpara
    2- 500 & 600 kum zımpara (Hangisi varsa)
    3- Astar atma işlemi ve astar kuruduktan sonra zemin kontrolü,
    4- Eğer hata yoksa 1000 & 2000 kum astar üzerine sulu zımpara
    5- Boyama işlemi.
    Şimdi, Bilal'e anlatır gibi yapalım, zira örnek alacağım bu kısmı. Parçaları alayım geleyim senin gözetiminde yapayım bile diyebilirim garajda olacağın bir gün denk gelirse

4. maddedeki de 2'deki gibi "1000 VEYA 2000 kum zımpara", sonra astar, ardından kontrol mü yoksa 1000 veya 2000 diye kum astarı diye bişey mi var boyacıya gidip rezil olmayalım

Sana ek iş çıkarayım, benim Megane'ın UPC diye bir beyni bozulmuş, silecekleri kontrol eden. Muhtemelen su aldı. Aküyü çıkarıyosun sürüc tarafından akünün olduğu yere doğru çekip çıkarılan bir şeymiş. Sen bir bak bakayım seninki ne durumda, su alıyor gibi falansa şimdiden evladiyelik biz çözüm uygulamak isteyebilirsin.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi, Bilal'e anlatır gibi yapalım, zira örnek alacağım bu kısmı. Parçaları alayım geleyim senin gözetiminde yapayım bile diyebilirim garajda olacağın bir gün denk gelirse

4. maddedeki de 2'deki gibi "1000 VEYA 2000 kum zımpara", sonra astar, ardından kontrol mü yoksa 1000 veya 2000 diye kum astarı diye bişey mi var boyacıya gidip rezil olmayalım

Sana ek iş çıkarayım, benim Megane'ın UPC diye bir beyni bozulmuş, silecekleri kontrol eden. Muhtemelen su aldı. Aküyü çıkarıyosun sürüc tarafından akünün olduğu yere doğru çekip çıkarılan bir şeymiş. Sen bir bak bakayım seninki ne durumda, su alıyor gibi falansa şimdiden evladiyelik biz çözüm uygulamak isteyebilirsin.
    ben şöyle anladım. astar atıldıktan sonra hata yoksa sulu olarak önce 1000 sonra 2000 su ile kum zımpara yüzeyi pürüzsüzleştirmek için sonrasında güzelce temizlik ve boya.

ev alma komşu al diye boşuna dememişler. biz de komşularla park yeri kapmaca oynayalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

sırayla anlatıyorum kendi adımlarımı tekrardan Bilalciğim

Öncelikle parçayı güzelce yıkıyorum ve kurutuyorum. Darbe vs olan kısımlar varsa oraları öncelikli olarak bastırarak sulu şekilde (ki bende bolca vardı) 320 kum zımpara ile zımparalıyorum.

Çok derin çizik (tırnak takılması gibi ) yoksa çok bastırmadan 320 ile zımparalıyorum. Sonra elimdeki 500 kum zımpara ile tüm zemini yeniden zımparalıyorum. Zaten çiziklerin azaldığını göreceksin.

Bu işlemden sonra tekrar kurutup kontrol ediyorum, 500 zımpara ile bazen her yere giremiyorsun, 320 kum'un çiziğini astar kapatmıyor öyle olunca.

Bu noktadan sonra astar atıyoruz, astarı atarken yakın mesafeden dolu dolu atıyorum, (pıs pıs basınca tozlama gibi atıyor) zemini astar rengi ile kaplayacak şekilde atıyorum kısacası.

Bu esnada zamanla öğrenilen bir el ayarı var onu buradan yazamam, he astar aksa da ziyanı yok zımpara ile düzeltiriz.

Astarı da düzgünce attık diyelim, boya öncesi astarlı yüzeyi kontrol ediyoruz, hata delik çentik göze takılan bir yer varsa o kısmı yukarıdaki 320-500 sırası ile zımparalıyoruz yeniden, sonra üzerine tekrar astar atıp kurumasını bekliyoruz.

Bütün düzeltmeleri yaptık zemin de hata yok diyelim, boya öncesi 1000 kum ya da 2000 kum zımpara ile fazla bastırmadan astarın üzerinde elle dokunduğunda belli belirsiz bir pürüz olacak onu alıyoruz. Asla astarın altındaki zemini açacak kadar baskı uygulamıyoruz, maksat astar ile düz bir zemin elde etmek.

Bu aşamada da tamamsak artık boyaya geçiyoruz, orada 1 kat tozlama şekilde (uzaktan pıs pıs yaparak) atıp 10-15 dk bekliyoruz (Bu arada hava 10-20 derece arası olursa iyi olur)

15 dk sonra tekrar parçanın üzerine baskılı şekilde boya atıyoruz. Bunu da şöyle düşün daha yakın mesafeden elini spreyin butonundan kaldırmadan parçanın dışından sıkmaya başlayıp parçaya püskürttükten sonra yine parçanın diğer tarafından bırakıyoruz.

Burası da tamamsa parçayı mümkün mertebe 10-15 dk ellemiyoruz, kendini çektikten sonra alıp varsa ellenmeyecek bir yere güneşe bırakıyoruz iyice kurusun diye.

Aşamalar gerçekten uzun sürüyor bekle boya, hata oluyor tekrar boya derken baya zaman geçiyor.

Ben RS in klima göstergesinin olduğu kısmı 4. ye zımpara boya yapıyorum şu ara. Boyadığımda zeminden kusma yaptı 1 daha zımpara 1 daha astar 1 daha boya derken baya uğraştırdı.

Ama çıkan iş güzel oluyor, olacak.

Sana ek iş çıkarayım, benim Megane'ın UPC diye bir beyni bozulmuş,

uhc beyni o kısım, silecek altındaki su kanalları tıkanınca bu hadise oluyor. Ben sileceği söküp kanalları açayım derken tıpayı kendime taktım ön camı kırdım

Sırf silecek sökmek için şunu aldım,

O kısmı ben de aracı topladıktan sonra elden geçireceğim, aman sen dikkat et sökersen camından olma durduk yere ben gibi.

Alacağın malzeme

1 ad 320 kum zımpara
    1 ad 500 kum zımpara
    1 ad 1000 kum zımpara
    1 ad 2000 kum zımpara (bu biraz fantezi açıkçası almasan da olur, ama al dursun lazım olur)

ben 2 kutu astar ile megane'ın tüm klima paneli, vites konsol üstündeki parça, teyp üstü kep kısmını astarladım. Ama dolu dolu attım astarı acımadan.

Boya olarak casati den memnun kaldım öneririm, olmazsa her yerde bulursun BEST'in ELİTE serisini al.

Garajda olma durumuna göre gel memnuniyetle ama o kadar yol gelinmez parça boyamak için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben şöyle anladım. astar atıldıktan sonra hata yoksa sulu olarak önce 1000 sonra 2000 su ile kum zımpara yüzeyi pürüzsüzleştirmek için sonrasında güzelce temizlik ve boya.

ev alma komşu al diye boşuna dememişler. biz de komşularla park yeri kapmaca oynayalım
    Evet doğru tam olarak böyle, biraz kestirme gitmişim ama üst mesajda az daha detaya girdim

Komşum sağolsun güzel bi adam böyle insanlar az denk geliyor, hem İNSAN hem araba ile ilgili.

Tarzlarımız çok farklı aslında. O tamamen aksesuar ve görsel tarafında benim için öncelik tamamen mekanik.

Ama herhangi konu olsa karşılıklı her türlü destek oluruz, bir şey lazım olsa alır veririz öyle bi güven oluştu aramızda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin de tam işsiz anına denk gelmişsiz he, Bilal, Bilal olduğuna pişman

eyv ver bunu chatGPT'ye videosunu yapsın, o kadar net olmuş, herkes faydalanır

silecek mevzusunu servise bıraktım ya inşallah cam kırılır zaten çok çizik değiştiririz o bahaneyle kaskodan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin de tam işsiz anına denk gelmişsiz he, Bilal, Bilal olduğuna pişman

eyv ver bunu chatGPT'ye videosunu yapsın, o kadar net olmuş, herkes faydalanır

silecek mevzusunu servise bıraktım ya inşallah cam kırılır zaten çok çizik değiştiririz o bahaneyle kaskodan
    inat ettim cam almıyorum çeyiz dizer gibi arabaya parça alıyorum ha bire.

Geçen uygun olduğunu düşündüğüm rakama arka diskler denk geldi onları aldım kenara koydum.

Bu gün wh grubunda bi arkadaş 14t turbo satıyordu sıfır ürün, revizyon parasından daha uyguna vereceğim diyince onu da aldık koyduk kenara

45 gün olmuş arabayı alalı her 15 güne 1 asgari ücret kadar masraf etmişim, şimdi excel e bakınca moralim bozuldu

yaptığım km de 2000 değil

Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel ticaretler, lazım olur. arka disk sidikli megane sedanın da pahalıymış, ustaya bi fiyat çıkar frenlere dedim ona göre komple yenilenebilirler yoksa gitsin 1 ay daha, gerekirse el freniyle dururuz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel ticaretler, lazım olur. arka disk sidikli megane sedanın da pahalıymış, ustaya bi fiyat çıkar frenlere dedim ona göre komple yenilenebilirler yoksa gitsin 1 ay daha, gerekirse el freniyle dururuz
    Pahalı olmasından ziyade bazı spesifik parçalar yok ya da çok pahalı. Ön amortisör hem yok hem 9k şuan kw3 mü alıyoruz noluyoruz.

Salıncakları ve volanı sorun, hafif volan almak lazım 15k+

RS kendi sınıfında parça fiyatı olarak altta kalsa da, benim psikolojik sınırımın üzerinde maliyetler doğuruyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler