User Tag List

Sayfa 26/44 İlkİlk ... 16242526272836 ... SonSon
821 sonuçtan 476 ile 494 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşçilik harika, ellerinize sağlık.
    Biraz ilgi biraz sevgi geçmiş tecrübelerden dolayı doğru malzeme seçimi biraz da özen neticesi güzel oluyor Teşekkür ederim.

Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biri senin elinden trim sökme aparatlarını alsın
    maşallah harika dokunuşlar.
    Ben de yeni trim sökme aparatı bakıyordum tam şu metal makas gibi olan klips sökme aletinden
    Almayayım bari.

Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harbi harbi beceriyo da haaa
    Kendimize yetecek kadar işte RS ler yaşasın güzelleşsin piyasası artsın :P z3 & z4 e giden yollar kısalsın.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bitir de iki gıdım gazlayalım kaynarca yolunda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o yol da güzel valla yara yara geliyordum eskiden kaynarca dan sonra sakarya ya doğru. 1-2 sakat viraj var.

çeker miyiz bi vlog evet arakdaşlar .... kanalıma abone...

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o yol da güzel valla yara yara geliyordum eskiden kaynarca dan sonra sakarya ya doğru. 1-2 sakat viraj var.

çeker miyiz bi vlog evet arakdaşlar .... kanalıma abone...
    Mini bir buluşma olacaksa; haber bekliyorum ben de sizden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mini bir buluşma olacaksa; haber bekliyorum ben de sizden.
    vedat istanbul da, ama sakarya da kendi içimizde yaparız mini mini bir buluşma katılmak isteyen olursa

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CZ3 ile arkanızdan gelmeye çalışırım ben de
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CZ3 ile arkanızdan gelmeye çalışırım ben de
    oo hayırlı olsun meg3 vardı en son, cz3 e ne ara geçtin Süper alet ya çok severim Hayırlı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oo hayırlı olsun meg3 vardı en son, cz3 e ne ara geçtin Süper alet ya çok severim Hayırlı olsun.
    3 sene felan oluyor alalı aslında. Pandemi zamanı denk gelince aldık. Mekanik bakımlarını felan hallettim,sırada kaporta boya var.

KoramiraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vedat istanbul da, ama sakarya da kendi içimizde yaparız mini mini bir buluşma katılmak isteyen olursa
    Beni çağırmayı unutma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öyle imreniyorum ki sana abi kesene bereket son işlemler muazzam olmuş kazasız belasız bin

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 sene felan oluyor alalı aslında. Pandemi zamanı denk gelince aldık. Mekanik bakımlarını felan hallettim,sırada kaporta boya var.
    face gruplarında deneme yapan bi 1.3 cz3 var o sizin mi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    face gruplarında deneme yapan bi 1.3 cz3 var o sizin mi
    Yok ben değilim ama aracın şaşırtan bir performansı var bana göre. ESP olmayınca patinaj çeke çeke yürüyor 1.3 95 hp güzel yürüyorsa 1.5 Tuırbo 150bg CZT nasıl gidiyor az buçuk tahmin edebiliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    06.06.2023 Günceli olsun,

Arabanın genel hatlarıyla işlerini bitirdikten sonra yağ bakımı yapmak istedim.

Yağ filtresini üstten sökmek için blow off + boğaz kelebeği vs sökülmesi gerekiyor.

Ben biraz ileri gidip aküyü alt tablasını vs de söktüm hem temizlik hem kontrol ederim diye. Ecu nun en üst soketine gelen kablo demetinin sargısı hoşuma gitmedi onu yeniledim,

boğaz kelebeğini sökmüşken temizledim (Balata spreyi sıkmayın) temizliği yaparken sulu boya fırçası ve bir kabın içine püskürttüğüm bayata spreyini kullandım.

Alet elektronik ***** başına durduk yere iş gelmesin.

Dışarı aldığım boğaz kelebeğinin kirli hali, daha önce temizlik gördüğünü düşünmüyorum açıkçası.

İç kelebeği ve etrafını temizlediğim hali,

Tel fırça yardımıyla dışına da el attım biraz,

Bu da arabaya takılmadan önceki son hali,

Yağı değiştirmek için karter tapasını söktüm, karşılaştığım manzara pek hoşuma gitmedi.

Orj korumak için sanıyorum ki fabrikanın taktığı karter tapasına kıyıp değiştirmemiş önceki bakım yapan ustalar. Gittim yenisini aldım,

Yenisinin üzerinde mıknatıs olması da iyi oldu ayrıca. Tabiki kauçuk takviyeli pulunu da alıp taktık.

Yağ filtre ve yağı aracı aldığımda alıp kenara koymuştum, araç üzerinden çıkan yağ filtresi şase den çıkmıyor, uzun tip filtre. Aynısının kısa tipi çıkıyor.

Mann olarak orj güvendiğim forum dan Arda kardeşimin çalıştığı firmadan W75/3 olarak temin ettim. Biraz araştırma biraz sağa sola sorunca uzun tip takmanın yağ basıncına olumsuz etkisi olabileceğini söyledi arkadaşlar. O yüzden w75/3 ü takıp geçtim.

Sonra turbo üzerinde aluminyum bir kapama var, bunu da söktüm RS ci arkadaşların önerisiyle. Adamlar test ede ede doğruyu bulmuşlar.

Yine RS camiasından tanıştığım güzel bir kardeşim elinde fazla olan turbo hortumunu vermişti onu da taktım.

Yağ değişimi için atık yağı toplamak için youtube videolarında gördüğüm çok özendiğim şu bidon acaba TR de var mı dedim araştırdım.

Evet var olmasına var ama haziran 2023 için 590 TL fiyatı benim psikolojik sınırımı aştığı için almadım. Gelecek bakımdaki ruh halime göre alabilirim.

Bakıldığında atla deve bir para değil ama bir bidona bu rakamı vermeye gönlüm razı olmadı şuan için.

Neyse ki kapı_önü_tuning de alternatifler tükenmiyor, çöp olarak kullandığım bir kovam vardı içine büyük boy poşeti geçirdim yağı içine akıttım.

Bunu daha sonra araca koyduğum yağ kabına koyup geri dönüşüme götüreceğim.

Akabinde aracın her şeyini yerleştirip sıkıp yağ koyma aşamasına geldim.

Yağı açtım ve manzara bu, yağ YEŞİL, o an enteresan bir şok yaşadım. Hemen sağa sola sordum ve doğru bu yağ yeşil sıkıntı yok mal ceviz kabilinden cevapları alınca RS in kalbine doldurdum.

Yağ rengi gerçekten enteresan yeşil yağ mı olur arkadaş.

Hani bu arabaya ne yağ koyalım diyen olursa şurada dursun,

Boğaz kelebeğinin üzerine bir hortum girişi var, bu girişe daha önce türlü taciz girişimleri olmuş silikon + sıvı conta sürerek denemeler yapılmış ama başarıya ulaşamamışlar ve sanayinin biricik gülü, olmazsa olmazı cırt ile tedaviyi tamamlamışlar.

Cırt işlerini gerekli olmayan yerlerde sevmeyen bir yapım var *****, elimde buraya uyabilecek bir kelepçe vardı onu eğdim büktüm aşağıdaki gibi bir parça yaptım.

Metal kısım borunun üzerine tam basıyor olsa da sertliği beni endişeye düşürdüğü için borunun 1 cm kadar gerisine cırt attım, bu kısmı daha sert bir metal parça ile daha düzgün hale getirip cırttan da kurtulacağım. Akşam denemek için bu şekilde yaptım, elde kalın sac yoktu.

En son deneme öncesi kaput altı bu şekilde oldu, tüm kapakları sökükken çok hoş görünmese de ısıyla alakalı bu kapakların yokluğu oldukça faydalı oluyor.

Showroom tarzı bir araç olsa tak her şeyi dursun ip gibi ama gazladığında kaput altı aşırı ısınıyor o yüzden ne kadar boş alan o kadar iyi soğuma diyerek söktüm ne varsa.
    (Foto da yok ama akü kapağını taktım sonradan)

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hep büyük motor konacak ama küçük motorlu araçlar göre göre kaput fazla dar geldi bana da

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hep büyük motor konacak ama küçük motorlu araçlar göre göre kaput fazla dar geldi bana da
    Kaput altı gerçekten dar, geçen üstten filtre değiştireyim derken kelebeği / aküyü / dv bağlantılarını falan da sökmem gerekti.

Bence asıl konu turbonun arkada olması, o bölge gazladığında egt den dolayı ciddi ısınıyor. Genel kanı rs ci tayfa kaput altı kapak vs ne varsa gereksiz plastikleri sökerek bir adım soğutmaya katkı sağlamışlar.

Kaputu arkadan kaldırma yöntemi deneyen olmuş ama fayda sağlayamamış, ben de fitili sökmeyi deneyeceğim, en azından sıcak hava biraz daha rahat tahliye olur dışarıya doğru.

Boş geçmeyelim, c5 in arka filmleri sökmüştüm, 1 tur denedim ama başarılı olamadım. Kapı içinde kalan filitin sağına soluna yerleştiremedim filmi ve çöp oldu.

2. tur deneme de filmi söktüm , dıştan daha doğrulukla filmi kestim ve uyguladım.

1. yaptığıma göre çok iyi oldu ama genel olarak 10/7 bir uygulama oldu, bu cam işi gerçekten kas hafızası ve sürekli pratik yapmak istiyor.

Sökülü cama ve sabit cama (RS in araka camları) yapmak oldukça kolaymış.

Bitmiş hali fena olmadı, ama camın film ile bittiği noktayı keserken bir türlü düz kesemiyorum, falçata sıfır olmasına rağmen o açıyı tutturamadım.

Edit: Film ler içten yapılmıştır

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bitmiş hali fena olmadı, ama camın film ile bittiği noktayı keserken bir türlü düz kesemiyorum, falçata sıfır olmasına rağmen o açıyı tutturamadım.
    ucunda biraz pay bırak, en sonunde içten dışa doğru demir zımparası gibi şeylerle bıçak biler gibi sürterek filmin fazlasını alarak filmle cam arası pürüzsüz bir geçiş yapmış olcaksın. keserek olmaz o iş

ellerine sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ucunda biraz pay bırak, en sonunde içten dışa doğru demir zımparası gibi şeylerle bıçak biler gibi sürterek filmin fazlasını alarak filmle cam arası pürüzsüz bir geçiş yapmış olcaksın. keserek olmaz o iş

ellerine sağlık
    öyle de deneyince köşeler de sorun yaşadım, ama dediğin gibi o şekilde yaptım en son mecburen.

Videolarda adamlar çatır çatır yapıyor, ben yapamadım :S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    24.06.2023 Günceli olsun.

Rs in egzoz sistemi şu şekildeydi, Down pipe + düz boru + son susturucu.

Bu sistemde araç günlük kullanım için sıradan bir araç ile hemen hemen benzer egzoz sesine sahipti.

Üst devirlerde gazı biraz daha hızlı ve kısa yoldan tahliye etsin diye cutout denilen sistemi uyguladık.

Araç egzoz boru çapı 60 mm.

Ben bunun için iç çapı 63 mm olan flanşlar yaptırdım. İlgili flanşların çizim dosyası mevcut ihtiyacı olan olursa ulaşsın göndereyim.

Fotolara geçelim, tek tek foto atmak yerine bu sefer kolaj denemesi yaptım, bununla ilgili olarak olumlu olumsuz yorum yaparsanız gelecek paylaşımlarda devam edebilirim.

Ben aracı aldığımda üzerine olan hali aşağıdaki gibiydi. Sağ alt karede görünen boru ile ilgili aşağıda açıklama yapacağım.

Takılacak cut out egzoz ve yaptırdığım flanşlar. Flanş yaptırmamın yegane sebebi istediğim anda 4x cıvata sökerek orj sisteme geri dönebilecek olmam.

Can sıkıcı kısım burası biraz. Zira egzoz üzerinde manasız derece de ve yapıda kaynak işleri mevcut. Usta sağ olsun bana söyletmeden kendisi bu kısımları yok edecek şekilde uygulamasını yaptı.

Çok daha düzgün şekilde flanşları monte edebileceğimiz kesik uçlarımız.

Montajlanmış flanşlarımız,

Bu da olası durumda cut out u iptal etmek istediğimde kenara duracak olan borumuz.

cut out araç üzerine bağlanırken, burada ucunu çekiçle açıp boruyu içine oturttuktan sonra kaynak yapılıyor. Ağız kısmı bu yüzden deforme olmuş durumda.

Son foto da çıkan gazın aracın aşağısına doğru gitmesi için verilen eğim. Buradaki kaynak işi çok hoşuma gitmese de çalışmasına engel bir durum olmadığı için müdahele etmedim.

Asıl konu cut out un modül bağlantısında. Kaliteli bir elektrik işçiliği beklemediğim için arkadaşa sen bağla bırak ben düzeltirim dedim.

Ama işin enteresan kısmı ben araç başında durmasam vana ya giden 2x 0.75 kabloyu arkadaş downpipe'ın olduğu boşluktan salacaktı, ne bir koruma var ne de bir izole.

Neyse dedim bu hoşuma gitmedi ben bunu değiştireyim, 2-3 defa iş yaptırdığım için tanış olduk biraz, olmaz etmez demedi. Gittim hemen yarıklı spiral hortum aldım 4 metre,

kabloyu içinden geçirdim, akünün arkasından ( afr tesisatı da buradan geçiyor) sıcakla işi olmayan yerden cutout'un yanına kadar alttan çektim. İçim rahat etti.

Araç içinden camlar kapalı egzoz açık şekilde bir video çektim. Ses açık söylemek gerekirse biraz abartı oldu.

Video da duyulan ses ile camları açınca dışarıdan duyulan ses arasında ciddi fark var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    24.06.2023 egzoz işinden sonra ufak çaplı bir temizlik yapıp aşağıdaki kareleri çektim.

Poposu güzel be

ph2 stoplar gerçekten bu arabanın kaderinde değişiklik yapıyor.

En sevdiğim kare bu oldu,

Sırada zaman buldukça yapılacaklar,

1 jantların boyanması - davlumbaz içi temizlik + pütür + kaliper boyama

2 Koltuklardaki tamir işleri,

3 motor içi temizlik,

4 pasta-cila

5 Korna değişimi için tamponu sökeceğim,

Söktüğümde cooler için bir wahser jet sistemi kurmak istiyorum, bu biraz işin fantazi kısmı.

Bunu yaparsam detaylı olarak yazarım.

Profesyonel olarak yapılacaklar

1 Direksiyon kapalama

2 koltuklar istediğim gibi olmazsa ön 2 koltuğun revizesi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler