User Tag List

Sayfa 36/44 İlkİlk ... 263435363738 ... SonSon
821 sonuçtan 666 ile 684 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun @KÖROĞLU
    abi macera devam ediyor, 3-5 bölümlük mini dizi çıkabilir işin sonunda beklemedeyiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu ustalar belli ki tuvalette ekmek yemiş , ne cenabet herifler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu ustalar belli ki tuvalette ekmek yemiş , ne cenabet herifler
    Ben şimdi lastikleri umarım sağlam geri alırım tribine girdim 20 km yaptı lastikler daha.

Jantlar gelince, ya biz sizin lastikleri kaybettik falan diyebilme potansiyelleri var

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bence jantları teslim al ama lastikleri bunlar takmasın. İnsan oğlu çiğ süt emmiş, bunlardan bir miktar daha zarar gelebilir sana.

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence jantları teslim al ama lastikleri bunlar takmasın. İnsan oğlu çiğ süt emmiş, bunlardan bir miktar daha zarar gelebilir sana.
    yok abi zaten bunlarla daha işim olmaz, jantları da bunlar boyatmıyor zaten sadece söktüler. Arada amcaoğlu var, ben boya masrafını onlardan başka bir işten çıkarırım dedi.

Düz müşteri olsak şuan ya karakolda ya mahkemedeydik.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun. sanayide gerçekten işçilikler fiyat olarak inanılmaz yüksek kalite olarak yerlerde.

çoğu yakaladığını öpme peşinde öptüğü kadar da düzgün çalışsa insanın içi acımayacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun. sanayide gerçekten işçilikler fiyat olarak inanılmaz yüksek kalite olarak yerlerde.

çoğu yakaladığını öpme peşinde öptüğü kadar da düzgün çalışsa insanın içi acımayacak.
    Ben lastikleri 2700 e buldum normalde, sırf indir kaldır uğraşmıyım. Aldığım yerde taktırayım diye buradan 3k adet ile satın aldım.

tane başı 300 tl verip jantlarımızı çizdirmiş gibi oldum

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben lastikleri 2700 e buldum normalde, sırf indir kaldır uğraşmıyım. Aldığım yerde taktırayım diye buradan 3k adet ile satın aldım.

tane başı 300 tl verip jantlarımızı çizdirmiş gibi oldum
    hem pahali, hem de zarar veriyor. Yukarida da demissin zaten, arada hatir gonul iliskisi olmasa karakol veya adliyedeydim diye, ben senin kadar sakin kalamayabilirdim. Ayrica malini bir an once oradan kurtar derim, @XoR da demis, onlardan sana daha da zarar gelecek gibi duruyor.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hem pahali, hem de zarar veriyor. Yukarida da demissin zaten, arada hatir gonul iliskisi olmasa karakol veya adliyedeydim diye, ben senin kadar sakin kalamayabilirdim. Ayrica malini bir an once oradan kurtar derim, @XoR da demis, onlardan sana daha da zarar gelecek gibi duruyor.
    Başka bir goodyear bayisinden de fiyat aldım rakam aynıydı açıkçası. Adamlarla tek işim şuan lastiklerim orada, jantlar boyadan çıksın sonra lastikleri aldıracağım, daha muhatap olup sinir kastayım yükselsin istemiyorum. Sonra düzgün takacak bir yer bulacağız.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başka bir goodyear bayisinden de fiyat aldım rakam aynıydı açıkçası. Adamlarla tek işim şuan lastiklerim orada, jantlar boyadan çıksın sonra lastikleri aldıracağım, daha muhatap olup sinir kastayım yükselsin istemiyorum. Sonra düzgün takacak bir yer bulacağız.
    ben de onu diyorum, git al lastiklerini bir an once. Aklinda yer edecegine koy garaja dursun.
    öyle işte.

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vay arkadas ya, katil olmamak icin mevlana sabri lazım...

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    onlara göre eski megane olduğundan kaale almıyorlar kesin. mercedesle gitsen aynı muameleyi görmezdin kesin.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onlara göre eski megane olduğundan kaale almıyorlar kesin. mercedesle gitsen aynı muameleyi görmezdin kesin.
    işte gerçek ve en dogru yorum bu ,biz adam olmayız
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10.02.2024 günceli olsun. Uzun zaman önce aldığım fren disk ve balatalarını hazır jantlar da yokken monte edeyim dedim.

Jantlar konusunda yüzüm bir türlü gülmedi. RS grubundan mazda nın 1S niagara silver rengini önerdiler, dedik tamam boya farkını ben vereyim bu renk yapalım.

Yapılan renk bu,

Boyanma sonrası oratay çıkan renk : şeftali baharı grisi oldu

Bu jantlar ile TR de tek olduğumu her türlü iddia edebilirim artık

Boyacıya diyorum ki çizikler gitmemiş, abi zımpara yapmadık, neden diyorum balans yapar diyor.
    Ben de o an fon da "ölür müsün öldürür müsün" çalıyor.

15 den küçük IQ ları ile adam koparmaya çalışan tüm yurdum esnafını buradan vesileyle selamlıyorum.

Jant ve lastik işinden sayelerinden nefret ettim.

Kendim boyarım dedim ama onu da yapmayacağım, kalsın böyle bir süre jant lastik görmek duymak istemiyorum zira.

Neyse gelelim şimdi bizim için önemli olan kısma. Fren bakımını, detaylı anlatmaya çalışayım.

Öncelikle H soket lokma gerekliydi, bende düz ve e soket vardı

Onu da anlatayım yeri gelmişken, normal lokmayı herkes bilir. E soket Yıldız diye geçiyor.

H soket de 6 gen olanı işte. Lokmaları aldık geldik.

Balataları iyi çıksa da riske atmadım, temiz iş olsun istedim.

Sipariş ettiğim balatalar da sökünce anladım düz megane 2 gelmiş. Lazım olan varsa göndereyim DM den ulaşsın.

Hemen gittim sanayiden internetten alacağımız rakamın daha fazlasına aldım gün içinde bitsin diye, esnaf taş mı yesin

Balata kodu: DELPHI lp1701
    Disk kodu : DELPHI BG9136RS

Öncelikle arka diskin durumuna bir bakalım. Diskler ömrünü tamamlamış.

Diski dışarı almak için temelde 3 anahtar lazım.
    1 H soket lokma balata tutucu parçayı sökmek için,
    2 18 mm lokma kaliperi sökmek için
    3 30mm lokma porya somununu sökmek için.

Porya içini + kaliper içlerini balata spreyi ve tel fırça ile olabildiğince temizledim. Kaliperleri özellikle boyamadım sonra o işi yapacağım.

Şunun üzerinde 200+ km hızlara çıktığını düşününce insan bir korkmuyor değil.

Kaliperi söktükten sonra yeni balatalar + disk daha kalın olacağı için pistonu itmek gerekiyor. Bunun için özel bir alet var. Alternatif yollarla da yapılıyor ama elimizde varken bu alet neden kulanmayalım.

O alet bu alet (link: Rico Profesyonel 12 Parca Fren Pistonu İtme Seti

Kaliper ile balata tutucu arasındaki hareketi bu pimler sağlıyor. Piston tek taraftan ittirince balatayı, pistonun olmadığ tarafı da aslında diske doğru çekiyor. Bu pimleri temizledim, ipa ile sildim, antiseize gres ile montaj yaptım. Uzun süre sağlıklı şekilde hayatına devam eder.

Diski porya ya bağlayan somun, 30mm lokma ile sökülüyor. Disklerin içinden bu somun ve kapakları çıkıyor.
    Ne hikmetse sanayi de bunları değil genelde eskilerini kullanırlar hep.

sabitleyici de sürüyoruz.

En son 100nm sıkıp 20 dk bekledim, sonra 200nm ile torkladım. SOmun kapaklarının altına da sıvı conta sürdüm ki içeriye yağmur çamur girip bilyayı bozmasın.

bu da sol arka tekerimiz.

Sonra ön tekerlere geçtim, önlerde iş çok daha kolay.
    h14 lokma ile kocaman 2 tane saplama 4 pistonlu brembolarımızı porya ya bağlıyor.

Bunu söktükten sonra disk üzerindeki 2 tane yıldız cıvatayı söküp diski aşağı alıyoruz.

Ön diskler oldukça ağır,

Eski disk ile yeni disk arası fark.

Balataları tutan pim lerimiz. Temziledim elbette.

Bakır pasta sürerek balataları monte ettim.

Foto da görünen metal parça bu pimlerin altında kalıyor, bu pimler bu parçaya baskı uyguluyor ve balataların freni bırakınca diskten uzaklaşmalarını sağlıyor.

En son fren yağının da vacumlu alet ile çektirdim, burada biraz eşimden destek almam gerekti, vacum istediğim ölçüde çekme yapmadı.
    Fren pedalına bas bırak yaparak eski usül ile yeni sistemi birlikte uyguladık.

Yağ olarak kaynama noktası daha yüksek olan motul un dot 5.1 ini tercih ettim.

İşi olabildiğince hakkıyla yapmaya çalıştım. Bu işleri daha önce sanayi de de yaptırmış birisi olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki sanayideki çoğu usta yukarıdaki ince işlerin ( cıvata sabitleme pim temizleme anti seize kullanımı bakır pasta vs) büyük kısmını yapmazdı.

Arabayı satacak da olsam, satana kadar bineceğim için öncelikle kendi emniyetim açısından güzel bir çalışma oldu.

Lastikler jantlar ile buluşup garaja getirdiğimde davlumbaz içi detay + kaliper boyama yapıp toplayacağım.

Muhtemelen 1 hafta içinde çözerim bunları.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Temiz işçilik, elinize sağlık. Diskler genelde hafif yağlı gelir paslanmaması için. Takmadan önce temizlemeli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arka diskleri görünce 2 tekrar yaptım okuma kısmını diske porya takmak nedir biri bana anlatsın lütfen. Sıra önlere gelince aha aksları sökecek dedim bir an. Aptal fransızlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Temiz işçilik, elinize sağlık. Diskler genelde hafif yağlı gelir paslanmaması için. Takmadan önce temizlemeli.
    Doğru biz de şirkette parçalar uzun süre bekleyecek ise yağlıyoruz.

Şimdilik ellemedim üzerindeki yağı. Jantları takacağım zaman komple o yağdan arındıracağım. 2 3 gün böyle yağlı kalsınlar pas olmasınlar istedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arka diskleri görünce 2 tekrar yaptım okuma kısmını diske porya takmak nedir biri bana anlatsın lütfen. Sıra önlere gelince aha aksları sökecek dedim bir an. Aptal fransızlar
    Arka diskler içinde rulmanı ile geliyor. Fotoda gördüğün gibi disk sökülüyor porya miline (teknik olarak hatalı isimlendiriyor olabilirim) doğrudan diski takıp somunu ile sıkıyorsun. Eski c4 üm de de böyleydi. Başka marka model de tecrübem yok o yüzden yorum katamıyorum. Tek somun ile diski ve jantı tutması bana da garip geldi. Ama üreten bunun sağlamlığına emin olmasa yapmaz sanki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka diskler içinde rulmanı ile geliyor. Fotoda gördüğün gibi disk sökülüyor porya miline (teknik olarak hatalı isimlendiriyor olabilirim) doğrudan diski takıp somunu ile sıkıyorsun. Eski c4 üm de de böyleydi. Başka marka model de tecrübem yok o yüzden yorum katamıyorum. Tek somun ile diski ve jantı tutması bana da garip geldi. Ama üreten bunun sağlamlığına emin olmasa yapmaz sanki.
    Benim takıldığım kısım diske porya takıp maliyet yükselteceğine soğutmalı olarak üretseydi diskleri keşke.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 konuk)

Bu Konudaki Etiketler