User Tag List

Sayfa 1/33 12311 ... SonSon
627 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2010 BMW 520d Premium / Bitirme Tezi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2010 BMW 520d Premium / Bitirme Tezi

herkese selamlar;
    çok sevgili CCZ E60'ımı sattıktan sonra BMW 520d ///Msport - LCI 2009 , geçen süreçleri az çok hepimiz biliyoruz
    Önce a3, sonra a6 sonra f30 derken , yaya olarak dolaşırken etrafımdan her E60 geçtiğinde gözümün takılması sebebiyle dinmeyen E60 sevdam, çok yakın arkadaşımın beni arayıp 2010 model 134.800 km'de 2. sahibinden E60 buldum diyip fotoğrafları atmasıyla alevlendi. Önce bu premium , yok binmem dedim, 4-5 gün fotoğraflara baktım, olur muydu olmaz mıydı düşündüm. E60 olacaksa mutlaka m sport olacak dedim, olmayacaksa da başka arabalar bakarım diyip, sırasıyla 2006 e60 535d ( şimdiden 16 yaşında ve 200.000 km'de oluşu dezavantajdı), 2007 e70 x5 3.0d , a4 2.0tq s line benzinli , E92 320d, F10 520d , 2010 Makyajsız E Coupe 170.000 km boyasız benzinli, araçların hepsine bakıp binip kullanıp arkadaşımın yolladığı premium E60'ı alıp sanayi mesaisi yapmamak için elden geleni yaptım. Ancak o 134.000 km ve 2010 son üretim olduğunu düşündükçe kaşıntımı durduramayıp F30 'u @Deniz. 'e devredip başladım maceraya

Herşeyden önce bir daha 2010 LCI son üretim ve 135.000 km'de bir E60 bulamayacağımı bilerek , bu aracı bitirme tezi niteliğinde yapıp, 4-5 yıl kullanmaya niyetim olduğu için özel plaka alarak yola başladım.
    Plaka olarak 34 VK 520 olarak anlaştık el sıkıştık, tüm işlemler buna göre yapıldı, plakalar ve app plakalar bile basıldı noter günü hazır olması için , ancak devir işlemleri sırasında plaka sistemde "çalıntı plaka" olarak gözüktüğü için işlenemedi.
    Ne yapalım bari 34 VK 360 olsun dedim, 3 sayısı E harfinin tersi gibi olup E60 olması amacıyla, o da doluydu. Mecburen 34 VK 0360 oldu plakamız. Hem 36. yaş günümde kaporasını verip kendime E60 oldum, hem de E60 satıp 360 derece dönüp tekrar E60'a gelmiş olmamın şerefine 0360 da güzel bir plaka oldu benim için

aracı görmeye gittim, etrafında bir tur dolandım, kullandım ve E60 'la yol yapma hissini ne kadar özlediğimi anladım, araca vuruldum.
    Bu noktadan sonra,aracı denizliden istanbul'a kemal tepretoğluna çektirdikten sonraki tüm süreci , şu anda nickini bir türlü bulamadığım site üyesi GörkemR yönetti. son derece içim rahat , kafa rahat bir otomobil alım süreci sağladı., tekrar teşekkür ediyorum. ( Görkem buraya bir yaz abi de nickini bileyim . )

İlk görüşten fotolar ; ( oldukça kirliydi ancak boyanın diriliği belli oluyordu, ekstra olarak style 135 jantlar ve shadowline cam trimleri vardı dolayısıyla aracı m sport'a çevirme sürecinde çok büyük katkısı olacaktı. Stoplardaki füme folyo ise sanki dizel dumanıyla is tutmuş araç izlenimi veriyordu. Noteri aldığım anda sökerim dedim içimden aracın üzerinde 2020 conti ssr runflat lastikler vardı, önler 7,5mm arkalar 6,5 mm idi expertiz raporunda.

kaporasını verip ayrıldıktan sonra, plaka vs işlemlerin perşembe cuma sonuçlanacağını öğrenince F30 'la son kez yolculuğa çıktım tatile gittim.
    Tatildeyken aracın bodykitine karar verdim ; Ön m5 sissiz tampon olacak, geri kalan tüm kısımlar m sport olacaktı, arkada kesinlikle 4 egzos istemiyordum.
    Tatilin son günü spacerların da siparişini verdim , 19" a geçene kadar style 135'ler tok durmalıydı, arkalara 20mm spacerı mgdracing 'den sipariş verdim.
    Tatilden döndüm ve noter işlerini bitirince almaya gittim. Araç yıkanmıştı, hemen gidip stoplardaki folyosunu söktüm

yüzümde tebessüm ile alıp evine getirdim oğlumu

dışarıda iyice inceledikten sonra kapalıya çektim;

sabah uyanınca ilk iş K&N filtremi taktım ne hikmetse sanki bir kez daha n47 motor alacağımı biliyormuşum gibi kenarda saklamıştım. kısmet bunaymış.

ardından hemen çıkıp spacerları taktırmaya geçtim;

spacerlar sonrası;

spacerları taktırdıktan sonra Bodykit'in montajını yaptırmaya OtoGala'ya geçtim. Bu firmadan oldukça memnun kaldım, gerek iletişim hızları, gerek fiyat seviyesi , gerek seti bozarız öne m5 yaparız diyerek esneklik sağlamaları , boyayı 2 günde çok da uzun bir süre olmasa da kusursuzca yetiştirmeleri derken herşeyiyle memnun kaldım.

Montaj öncesi son bodykitsiz fotolar;

parçalar hazır , sis farı bölümünü iptal edeceğim için fktuningden bal peteği ızgara aldım. Daha önce ccz 'de kullanmıştım, m5'in orta ızgarası ile aynı patern olduğu için birebir uyum sağlıyor.

montaj yaklaşık 4-5 saat sürdü, orijinal tampondaki tüm park sensörü braketleri ve contalarını yeni tamponlara aktararak kusursuz işçilikle montajı yaptılar, aklımın kaldığı en ufak bir nokta olmadı.
    Sonuç gayet tatmin edici oldu.

Bütün haftasonu emeğin sonunda görseli güzel ancak daha çok yolu olan bir E60 ortaya çıktı
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 13:57 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E60'ın geriye kalan işleri;

*Krom böbrekler ( siparişi verildi, çarşamba günü bende olacak , perşembe takmış olurum.)
    *Bej renk RECARO ısıtmalı koltuklar , aracın kaporasını verdiğim gün @Deniz. 'in sayesinde bulgaristanda bulunmuştu bugün Türkiye'ye girdi, 1-2 hafta içinde herhalde takmış oluruz.
    *Soldan çift çıkış egzos ucu.
    *Beyaz renk m5 stili kadran aydınlatma ( @Deniz. 'in kusursuz işçiliği için müsait gününü bekleyecek.)
    *Bluetooth modülü montajı

veee gelelim zurnanın zırt dediği yereeee;

araç m sport olmadığı için önceki CCZ gibi silah gibi durmuyor yüksek duruyor. Eibach prokit takar geçerim dedim, onu bulduğum gibi H&R Sport ( - 3cm) de buldum.
    daha önce insigniamda h&r kullanıp gayet memnun kalmıştım.

ANCAK

elde para varken , yay fiyatını x3 yaptığım durumda, Koni Sarı renkli yumuşaklık ayarlı amortisörler + H&R Sport kiti alabiliyorum.
    Bir daha E60 satıp, daha da düşük km E60 bulup yenisini yapamayacağıma göre, sanırım bu arabanın hakkı bu kombo olacak.
    Yarın nihai kararı vereceğim.
    Önerilerinize açığım.

Tüm bu sportif unsurlar tamamlandıktan sonra araç iç mekanda halen bana istediğim sportifliği vermiyor ise, Tavanı , direkleri , güneşlikleri vs siyah renkte kaplatacağım, fiyat aldım aklıma yattı, randevu almadım şimdilik.

Bunun dışında ilerleyen zaman 19" jant lastik gelir diye düşünüyorum. Başka da yapılacak bir şey kalmaz, o sebeple çok hızlı ilerlememeye çalışıyorum
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buralar değerlenir...

yer kapalım önlerden

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "bu aracı bitirme tezi niteliğinde yapıp, 4-5 yıl kullanmaya niyetim olduğu için"
    sihirli cümleyi sarfetmeyeydin iyidi

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    rezerve, sonra geçiricem sana
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlız bir spacer bu kadar mı değiştirir görüntüyü
    her arabada her jantta böyle bir etki çıkmıyor ortaya
    maaşallah

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah, kazasız belasız inşallah.

Sunroofa karşıydınız, bu sunrooflu olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "koni + h&r" abicim , madem bütçesel müsaitlik var , ilacı vermelisin bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle temiz araçlar 4-5 sene değil 14-15 sene üzerinden hesap edilmeli. Hayırlı uğurlu olsun
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah ama madem 4-5 sene diyorsunuz ST coilover düşünün derim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Hayırlı olsun ST Coilover uzun süre binmek için ilaç olur gibime geliyor

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Masallah kazasız belasız, mermi gibi.

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Volkan ne kadar mutlu olduğun yazından bile belli oluyor Allah gönlüne göre vermiş bundan sonrası için daha da iyi olacağı kesin.Elin değmiş bile,güzelde bir polisaj ile canavar olur ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Koni amortisör + h&r yay ikilisi 12.000 tl ye alınabilirken St coilover 1400 euro yani 28bin tl
    12 ye karşılık 18 falan olsaydı belki düşünülürdü ama iki katından daha fazla , ve amacım basıp kullanmak değil , m sport’un sürüş karakterini yakalamak.

Koni + eibach -5 kombosunu eskiden leonumda kullanmıştım , o basıklığa inanılmaz konforluydu, çok iyi de yol tutuyordu. Yine aynısını yapıp, ilk 159umda eklediğim powerflex arka burçları eklersem rayda giden bir e60 hissi verebilir.
    Bakalım bugün bir karar vereceğim.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koni amortisör + h&r yay ikilisi 12.000 tl ye alınabilirken St coilover 1400 euro yani 28bin tl
    12 ye karşılık 18 falan olsaydı belki düşünülürdü ama iki katından daha fazla , ve amacım basıp kullanmak değil , m sport’un sürüş karakterini yakalamak.

Koni + eibach -5 kombosunu eskiden leonumda kullanmıştım , o basıklığa inanılmaz konforluydu, çok iyi de yol tutuyordu. Yine aynısını yapıp, ilk 159umda eklediğim powerflex arka burçları eklersem rayda giden bir e60 hissi verebilir.
    Bakalım bugün bir karar vereceğim.
    Volkan Hayırlı olsun öncelikle.

Sarı koni+H&R 3.5 yayı bende önceki aracımda kullanmıştım, aracın yol tutuşu efsane olmuştu. Düşüklüğü de sadece spor yay takılı halinden bir tık daha fazlaydı. bozuk yollarda zorluyordu ancak spor sürüş hissiyatını sonuna kadar yaşatıyordu.

Benim kafama takılan Yeni nesil BMW lerde M sport araç alsan dahi çoğu M sport suspansiyon iptali ile geliyor. RFT artı M sport süspansiyon çok sert olduğu için TR de iptalli geliyor Borusan tarafından diye hatırlıyorum. E60 larda böyle değil sanırım M sport süspansiyonlu araçlar giriş yapmış. Senin case de Koni amortisör artı 3.5 luk yayla M sport tan daha iyi bir yürüyen yaparsın bence.

Kendi f30 umda araştırırken M sport araçla normal araç arasında suspansiyon farkı olmadığını farketmiştim. Yaylar ve süspansiyonlar aynıydı. Süspansiyonlar Sachs dı hatta sanırım. OEM Bilstein lerde vardı ancak onu da taksan araç düşmüyordu yükseklik olarak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotoğraflar gözükmüyor ama bi de buradan söyleyim hayırlı olsun zevkle izliyoruz

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    8 senede okulu bitiremeyen çocuklar gibisin evladım.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan Hayırlı olsun öncelikle.

Sarı koni+H&R 3.5 yayı bende önceki aracımda kullanmıştım, aracın yol tutuşu efsane olmuştu. Düşüklüğü de sadece spor yay takılı halinden bir tık daha fazlaydı. bozuk yollarda zorluyordu ancak spor sürüş hissiyatını sonuna kadar yaşatıyordu.

Benim kafama takılan Yeni nesil BMW lerde M sport araç alsan dahi çoğu M sport suspansiyon iptali ile geliyor. RFT artı M sport süspansiyon çok sert olduğu için TR de iptalli geliyor Borusan tarafından diye hatırlıyorum. E60 larda böyle değil sanırım M sport süspansiyonlu araçlar giriş yapmış. Senin case de Koni amortisör artı 3.5 luk yayla M sport tan daha iyi bir yürüyen yaparsın bence.

Kendi f30 umda araştırırken M sport araçla normal araç arasında suspansiyon farkı olmadığını farketmiştim. Yaylar ve süspansiyonlar aynıydı. Süspansiyonlar Sachs dı hatta sanırım. OEM Bilstein lerde vardı ancak onu da taksan araç düşmüyordu yükseklik olarak.
    valla süper bilgi oldu bu, açıkçası aşırı düşsün istemiyorum, ön arka bir buçuk parmak düşmesi bana yeterli geliyor. Bu sebeple de , A6'da yaptığım gibi sadece eibach prokit takıp geçip beyefendi işi yapsam mı diye düşünüyorum. Sadece bu aracı yıllarca tutmaya niyetim olduğu için bir daha bu paralara hazır stokta koni bulamam diye alasım geliyor.

"Düşüklüğü de sadece spor yay takılı halinden bir tık daha fazlaydı. "" derken daha düşük mü daha yüksek mi demek istedin onu tam anlayamadım.

Borusan Oto'da satış danışmanlığı yaptığım dönemde, tüm F serisi araçların hepsi bir kod girilerek M süspansiyon iptali ile geliyordu, araç teklif formunda da yer alıyordu. Hatta son satılan dışı M olup için M olmayan E90'lar da öyleydi. O da ayrı bir paketti. Bu durum o dönemdeki w211 kasa mercedes ile , e60 arasında kullanıcıların , M paketli aracın çok sert geri bildirimlerinden dolayı , F30-F10 dönemine gelindiğinde satış kaybı yaşanmaması için yapılan bir hareketti.

E60 M sport dediğinde, süspansiyondan alt takımdaki burçlara kadar fark var. O sebeple de sürüş daha farklı hissettiriyor. Şimdiki E60 kesinlikle süspansiyon aksamında geliştirme istiyor o çok net.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotolari imgyukle harici biyerden linklerseniz sahane olacak. Tr harici erisim engelinden dolayi görünmüyor ne yazikki
    Konu 5500 tarafından (14-06-2022 Saat 08:49 ) değiştirilmiştir.
    Bazı tsi lar doğuştan şanslı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler