User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kürkçü Dükkanına Dönüş

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kürkçü Dükkanına Dönüş

Selamlar, öncelikle ülkemizde yaşanan deprem felaketi sebebiyle hepimizin başı sağolsun, büyük geçmiş olsun. Ülkenin halihazırdaki negatif atmosferine bir de böylesi yıkıcı bir acının eklenmiş olmasıyla zaten var olan keyifsizliğimiz giderek katlanırken, biz otomobil sevdalıları da en azından araçlarıyla küçük mutluluklar yakalamaya gayret ediyoruz. Eşimin ailesinin de Hataylı olması sebebiyle derin üzüntüler yaşadığımız, büyük fedakarlıklar gösterdiğimiz bu günlerde buralara birşeyler yazarak kafa boşaltmak iyi geliyor.. o yüzden aslında 2-2.5 ay evvel satın aldığım, ancak yazma fırstına anack nail olduğum aracımı tanıtmak geldi içimden.

Bu sefer başlığımız kürkçü dükkanı; daha evvel kullandığım bir araca tekrar dönüş yaptığımı az buçuk anlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Yaklaşık üç sene önce sahip olduğum ve bende fevkaladesiyle müessir duygular bırakan, hangi araca sahip olsam, aklımın bir köşesinden hiç çıkmayan ve özellikle günümüz konjonktüründe oldukça mantıklı bir araç olduğuna inandığım, dünya otomobil literatüründe ise boyundan büyük bir öneme sahip olan Mazda MX-5 ile yeniden yollarımız kesişti - nihayet. Nihayet dememin sebebi maalesef ekonomik durumlar elbet, zira üç sene önce (Ocak 2020) 180.000 TL'ye aldığım araca bugün tam 5 katı fazla bir mebla ödemek insana hem koyuyor, hem de cebi zorluyor.

Aracı kısaca anlatayım, kendisi 2019 model, aldığımda 6500 km'de idi şu an 7200km civarında, makine grisi renginde 1.5 SkyActive-G motora sahip 132 hp güç üreten şirin bir atmosferik. Donanım merak eden olursa geri görüş kamerası, kör nokta ve arka trafik çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi,koltuk ısıtma, 9 hoparlörlü ve woofer’a sahip Bose ses sistemi gibi şeyler sayılabilir.

Bir önceki MX-5'imden* farklı olarak iki yıl daha yeni olması dışında, bu araç SkyActive-G motora sahip, ve tam 2 beygir daha güçlü , direksiyon derinlik ayarı mevcut ve rejeneratif fren sistemi, start stop gibi yeni teknolojilere ve verimliliğe odaklanan E-Loop sistemi ile donatılmış. En büyük fark elbette RF değil ST olması, yani Soft Top - yani tente tavan. Neden RF değil de ST tercih ettin diyecek olursanız birincisi elbette yine fiyattan ötürü zaten RF bakmıyordum (RF'ler daha pahalı haliyle) ancak ondan ziyade denk gelen aracın tente rengi ile araç kombini. Araç ülkemizde oldukça nadir olduğunu bildiğim kahverengi tente, makine grisi metalik renk ve taba iç döşeme kombinine sahip olduğundan, ilanda ilk gördüğüm andan itibaren favorimde başka bir MX-5 olmadı. Fiyat manasında da rakipleri ve ilandaki MX-5'ler arasında en mantıklı seçenek olduğuna inandığım için kendisini tercih ettim. RF ile ST arasındaki farkları merak eden olursa aşağıdaki linkten bir önceki MX-5 RF’imin konusuna ulaşabilir ve aradaki bazı farkları okuyabilirsiniz.

Aracın üstünde halihazırda 18" OZ Ultraleggera jantlar ve pek hoşuma gitmeyen ancak henüz değiştiremediğim 215/35/18 Petlas Velox Sport lastikler ile Eibach Pro Kit yaylar bulunuyordu. Satın aldığım gün 17" Bronz OZ Ultraleggera'ları @Dragger abimizden sipariş geçtik ancak takmak nasip olmadı, sonrasında da -üstündeki jantların duruşuna ve özellikle ET değerinden mütevellit çamurluklara biraz daha yakın durmasına çok alıştığım için olacak- sökmek istemedim. Şimdilik bu şekilde geziyorum, lastikleri değişitirip 18 ile mi devam etmeliyim, yoksa 17 ye mi düşmeli tam emin değilim. Ayrıca 17 inch jantta hangi ölçü lastik kullanmalıyım ondan da emin değilim, 205/45/17 orjinal ölçü, ancak 215/40/17 kullanan da epey mevcut. Bu konudaki değerli yorumlarınızı post altına bekliyorum.. 18 ler ET42, 17 ler ise ET37 yani spacer isteyecek. Yine @Dragger abimizden Eibach'ın Sportline yaylarını alıp taktım, 25mm den 30mm'e düştük gibi görünüyor, en azından çamurluk ve lastik arası bir tık daha kapanarak daha da güzel bir görüntü yarattı.

Fikir vermesi açısından bronz 17" Ultraleggeralar bu şekilde duruyor:

Bunlar dışında şu ana kadar extra olarak yapılanlar Stek Dynolite komple PPF, Llumar cam filmleri, CravenSpeed "The Stubby" kısa anten, Mazdaspeed metal pedal takımı, Bose hoparlör kapakları, oem Apple Carplay entegrasyonu, MX-5 logolu orjinal kauçuk paspaslar, mx5things ön arka smoked Amerikan ledler, Mazdaspeed arka spoiler, oem yükseltilmiş cam orta rüzgar deflektörü, oem metal kapı eşik kaplamaları, Carbon Miata yan smoked sinyal lambaları ve KN Kutu içi filtre oldu. Bir de bu araçların artık kronik sorunu haline gelen kaput fişeklerinin önden en ufak darbede patlaması sıkıntısının önüne geçmek amacıyla fişeklerin iptali için İtalyan DSGarage firmasının ürettiği fişek iptal kitini taktım.

Yapılacaklar listesinden bahsedeyim, yaklaşık 2 ay evvel sipariş verdiğim Mazdaspeed Aero kit henüz elime ulaşmadı, o gelirse inşallah takılacak. Jant konusu yukarıda anlattığım şekilde ancak hangisi olursa olsun yeni düzgün bir takım lastik alınacak, uzun vadede de kit olarak bulabilrsem egzoz sistemi, ön arka ve alt gergiler ile coilover düşünüyorum.

Son olarak RF aracımın konusunda ST ile arasındaki farklardan bahsetmiş ve tecrübelerim el verdiğince kıyasalama yapmaya çalışmıştım, o yüzden uzun uza anlatmayacağım, merak eden linkten bakabilir, ancak ST de kullandıktan sonra iki aracı daha net kıyaslama şansı elde eden biri olarak tecrübelerimi aktarmak isterim. Birincisi RF için "içeriye daha az rüzgar alıyor" ibaresi kullanmıştım, ancak bu tam olarak doğru değilmiş. Otobanda 140-150 km hızla dahi sürüşlerde soft top kesinlikle çok daha az rahatsızlık yaratıyor. İlk sebebinin RF’in arka targa kısımına havanın birikmesi, bu parçanın balon etkisi yaratması olarak yorumluyorum, çünkü RF’in arka cam rüzgar deflektörünü çıkarmazsanız hava türbülansı yüksek hızlarda oldukça fazla oluyordu. İçeriye belki aynı şiddette rüzgar geliyor ancak türbülans sesi ve titreşimi RF’te çok daha fazlaydı. Bu farkın ikinci sebebinin aracıma takılı olan büyük cam orta rüzgar deflektörü olduğunu düşünüyorum. Standart rüzgar deflektörü ile ST’yi çok deneyimleme şansım olmadı. ST’nin RF’e göre deneyimlediğim tek kötü yanı ters ve yan rüzgarda düşük süratlerde ensenize arkadan bazen rüzgar vurabilmesi. Rüzgar konusu dışında ST’nin tente açılış hızı gerçekten çok kullanışlı, tente manuel olarak açıldığı için istenilen hızda anında açılıp kapanabiliyor. Burada benim araca takılan cam orta rüzgar deflektörü tente açmayı biraz zorlaştırıyor malesef orta kısmı açık olmadığı için ama rüzgarı kesmesine değer.

Bu arada aracı aldığımız gün benimle birlikte oradan oraya koşturan @Mutu kardeşime ve @TarikS’a teşekkür ediyorum Aynı zamanda @RaceR in de fotoğrafları çektiğim yeni dükkanının tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

Şimdilik burada noktalayayım yazıyı, eklemeler yaptıkça güncel çekeriz.
    Hepinize keyifli forumlar, sağlıklı günler dilerim.

RF'in eski konusu:

*http://www.techturkey.com/forum/otom...akviyesi_.html

Ürün yerleştirme

Yaylar takıldıktan sonra..

Kaput fişek iptal mödülleri :

Bose kapaklar takıldı..

Amerikanlar kapalı durumda :

İlk montajdan bir kare..

Konu .::EmrE::. tarafından (27-02-2023 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız güzel günlerde kullanın. Dış rengi ve taba rengi iç döşeme çok uyumlu gerçekten.

Oz 18 ler yerine ben farklı bir renk 17'' tercih ederdim bu araç için. Hem agırlık avantajı hemde kasanın ufak olması 17 lere alan açıyor.

Siyah harici bir renkte olursa kombin daha güzel tamamlanır diye düşünüyorum. Maalesef siyah jant modelin tüm detaylarını kapıyor gibi geliyor bana.

Amerikan parklarda kapalıyken daha güzel sanki

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah adaş.Yaz geliyor, olmasın mı bir cabriomuz be
    Kazasız belasız
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

S.Özcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah araç çok güzel, rengi koltukları ayrı güzel duruyor.
    hoparlör kapakları hariç

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler. 18 görüntü olarak cidden daha güzel durmuş ama ağırlık vs konusunda gücü de göz önünde bulundurunca ilacı 17 gibi
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ula baya bir şey yapmışsın he kaşla göz arasında 18ler muhteşem duruyor bence, almasan hiç düşme 17'ye derdim ama söylediğin eklentilerle 17 daha mantıklı olur. 18'leri de güzel paraya satarsan yeme de yanında yat

Kazasız belasız güzel günlerde kullan çiçeem

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bose kapaklar hariç harika kombin maaşallah
    17 jant evet kesinlikle daha hafif , özellikle mx5 gibi hafif gövdeli , tork ve beygirin de nispeten az olduğu ancak keyif verdiği bir araba , gövde toplam ağırlığındaki - hele ki jant ve fren diski gibi dönen aksam ağırlığındaki en ufak azalmaya ciddi olumlu cevap verir
    bu arada jant ile birlikte değişen ebat sayesinde lastik de daha hafiflemiş olacak , yani hem janttan hem lastikten ağırlık atıyor olacaksın

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun 18''ler biraz büyük duruyor 17'' bronz çok daha güzel gösterecektir güzel bir lastik kombiniyle çok daha tadında olacaktır.

İyi günlerde kazasız belasız kullanman dileğiyle.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasiz belasiz eger jantlari degistirme gibi bir dusunce varsa OZ Superturismo oneririm 17" olarak. Abimin Soul Red ST MX-5'inde vardi siyah renk. Sahsi fikrim Leggera'lardan daha cok yakistigi yonunde.
    öyle işte.

speed_emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kanka çok güzel olmuş. Nokta atışları iyi yapıyorusun. Kazasız belasız kullanmak nasip etsin. Maşallah..
    doğuştan araba manyağı

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Şahane duruyor.
    KAzasız belasız kullan

ben ilk fotodaki jant rengini daha çok beğendim
    Konu Evrenoz tarafından (27-02-2023 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    18''lerle kesinlikle oyuncak gibi duruyor, 17 ile çok daha keyifli hale gelecektir diye düşünüyorum. Kazasız belasız kullanın
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel dokunuşlar olmuş, farklı model bi 17" daha şık gösterebilir diye düşünüyorum. araç çok tatlı zaten, keyifli günlerde kullanın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ok gibi duruyor maşallah. İlk jant rengi daha açmış sanki aracı

Kazanız belasız
    Sultan SAKA

TolgaKaraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız kullanman dileğiyle
    2000 E39 530d Sedan

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba şu haliyle görsel şölen ama ilk görseldeki bronz renk ve 17 jantlar daha şık ve işlevsel gibi, yine de ağzımızın suyu aktı tabi maşallah zevkinize sağlık
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız güzel günlerde kullanın. Dış rengi ve taba rengi iç döşeme çok uyumlu gerçekten.

Oz 18 ler yerine ben farklı bir renk 17'' tercih ederdim bu araç için. Hem agırlık avantajı hemde kasanın ufak olması 17 lere alan açıyor.

Siyah harici bir renkte olursa kombin daha güzel tamamlanır diye düşünüyorum. Maalesef siyah jant modelin tüm detaylarını kapıyor gibi geliyor bana.

Amerikan parklarda kapalıyken daha güzel sanki
    Teşekkür ederim Bronz terich ettim 17 OZ'ları tente rengine ve taba iç döşemeye uyar diye, bakalım ilerleyen haftalarda takabilirim Siyah ben de beğenmiyordum açıkçası, o yüzden aracı alırken direk bronz takarım düşüncesiyle sipariş verdim ancak canlıda çok daha premium duruyor siyahlar, pek fotojenik değiller.

Ledler de malesef gündüz DRL'lerine bağlanıyor serviste oem manuele göre, o yüzden gece-gündüz sürekli yanıyor. Dışarda bir elektrikçi farlara bağlasa sadece gece yanardı ancak far beyni yakan birkaç araç oldu bu Amerikanları takarken o sebeple ben de, servisler de DRL'lere bağlamayı uygun buluyor.

Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah adaş.Yaz geliyor, olmasın mı bir cabriomuz be
    Kazasız belasız
    Kışın insan aramıyor da bahar geldi mi cidden cabrio istiyor canım O yüzden ne zaman cabrio aracım olmasa cabrio ararken buluyorum kendimi Teşekkür ediyorum adaş.

Alıntı S.Özcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah araç çok güzel, rengi koltukları ayrı güzel duruyor.
    hoparlör kapakları hariç
    Çok teşekkür ederim, kapakları seviyorum önceki aracımda da aldığım ilk parça onlardı Düz siyah hoparlörler özellikle logosuz hoşuma gitmiyor.

Alıntı Sti_Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler. 18 görüntü olarak cidden daha güzel durmuş ama ağırlık vs konusunda gücü de göz önünde bulundurunca ilacı 17 gibi
    Teşekkür ederim size de.. Performans peşinde değilim artık, ama ciddi fark ediyor bir önceki araç 16 idi bu 18 baya gitmiyor gibi. Üstündeki lastikleri biraz eskitip herhalde 17 ye geçeceğim gibi duruyor.

Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah çok güzel
    Teşekkürler ^^

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ula baya bir şey yapmışsın he kaşla göz arasında 18ler muhteşem duruyor bence, almasan hiç düşme 17'ye derdim ama söylediğin eklentilerle 17 daha mantıklı olur. 18'leri de güzel paraya satarsan yeme de yanında yat

Kazasız belasız güzel günlerde kullan çiçeem
    Sağolasın bebeem, yaptık bişeyler işte boş vakitlerde 18 e bir oy da Tarıktan geliyooor

Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bose kapaklar hariç harika kombin maaşallah
    17 jant evet kesinlikle daha hafif , özellikle mx5 gibi hafif gövdeli , tork ve beygirin de nispeten az olduğu ancak keyif verdiği bir araba , gövde toplam ağırlığındaki - hele ki jant ve fren diski gibi dönen aksam ağırlığındaki en ufak azalmaya ciddi olumlu cevap verir
    bu arada jant ile birlikte değişen ebat sayesinde lastik de daha hafiflemiş olacak , yani hem janttan hem lastikten ağırlık atıyor olacaksın
    Değerler konusunda katılıyorum, bu şekilde gidişi de duruşu da kötü gibi hissettiriyor, ancak yukarda da yazdığım gibi pek performans ve gidişle işim yok artık o yüzden arada kalıyorum Kapak konusunda da yukarıda belirttim, ben seviyorum ya Bose var araçta ama içinde gözle görülür hiçbir yerde logo yok, o yüzden hoşuma gidiyor :P

Alıntı tuner faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun 18''ler biraz büyük duruyor 17'' bronz çok daha güzel gösterecektir güzel bir lastik kombiniyle çok daha tadında olacaktır.

İyi günlerde kazasız belasız kullanman dileğiyle.
    Teşekkür ederim, hepimize inşallah ^^

Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasiz belasiz eger jantlari degistirme gibi bir dusunce varsa OZ Superturismo oneririm 17" olarak. Abimin Soul Red ST MX-5'inde vardi siyah renk. Sahsi fikrim Leggera'lardan daha cok yakistigi yonunde.
    Sağolun Superturismo da güzel aslında dediğiniz gibi, ancak artık almış bulundum Ultraleggera'ları

Alıntı speed_emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kanka çok güzel olmuş. Nokta atışları iyi yapıyorusun. Kazasız belasız kullanmak nasip etsin. Maşallah..
    Teşekkür ederim kankacım, amin hepimize inşallah.

Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahane duruyor.
    KAzasız belasız kullan

ben ilk fotodaki jant rengini daha çok beğendim
    Teşekkür ederim ^^ bakalım anket gibi oldu sonuca bakarak bir karara varırım herhalde.

Alıntı 131mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    18''lerle kesinlikle oyuncak gibi duruyor, 17 ile çok daha keyifli hale gelecektir diye düşünüyorum. Kazasız belasız kullanın
    Teşekkür ederim =)

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel dokunuşlar olmuş, farklı model bi 17" daha şık gösterebilir diye düşünüyorum. araç çok tatlı zaten, keyifli günlerde kullanın
    Çok teşekkürler

Alıntı S.Saka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ok gibi duruyor maşallah. İlk jant rengi daha açmış sanki aracı

Kazanız belasız
    Çok sağolun +1 bronz daha

Alıntı TolgaKaraman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız belasız kullanman dileğiyle
    Teşekkür ederim ^^

Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba şu haliyle görsel şölen ama ilk görseldeki bronz renk ve 17 jantlar daha şık ve işlevsel gibi, yine de ağzımızın suyu aktı tabi maşallah zevkinize sağlık
    Güzel yorumunuz için teşekkür ederim aşk ve mantık evliliği seçimi gibi, bakalım ne olacak

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız ilk jant rengi daha bir uyumluymuş sanki iç döşemeyle kombin olmuş tabi ikinci rengide efsane olmuş o ayrı tekrardan kocaman maşallah
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler