User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
88 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Deeperblack's DIY Garage

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GÖKTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize emeğinize sağlık takipteyiz
    Teşekkür ederim.
    Alıntı R-13239 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım “asıl macerayı” bekleyerek geldim ama bambaşka bir şey çıktı karşıma. Ben de yakında bir macera ile dönüyorum, ilk fırsatta uğrayacağım yanına.

Allah yar ve yardımcın olsun abicim
    Amin kardeşim herzaman beklerim.

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhteşem bir konu daha. Elinize sağlık gelişmeleri merakla bekliyorum.

Böyle bir iki fotoğraflara atlatıp geçince sanki çok kolay işlermiş gibi yazmışsınız ama o zorlukları bilen bilir far işi gerçekten büyük stres sıkıntı.
    Bende konuya post atarken söylediğiniz yaşıyorum. 2 Mesajda bitti ne güzel ama yaparken saatlerimi alıyor. Yemek yapmak gibi aslında 3 saat uğraş 15 dakikada ye betir

Alıntı enesy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cumhur abi büyük büyük dedemin bir sözü ile hoşgeldin demek isterim.
    “ Big Dick Back In Town” .

Yap da biz de heveslenelim azıcık. En son seyyar atölye yapacağım kendime küçük bir hidrolik kriko, büyük küçük lokma seti, polisaj makinesi vs.

Bis in çok basit elektrik işleri var ustalardan bezdim en son kendim girişeceğim. Sen az paylaş abi ben de geleyim senin izinden.
    Ahahaha - Gel kardeşim su çok güzel. Madem back in town ozaman şenlendirelim biraz daha.

Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10-12 derecelik havayı nerde buldunuz, konum atın lütfen, yanıyoruz biz
    Farları haziran başında yapmıştım sanırım. Riva tarafındayım. Burası şehire göre 4-5 derece daha serin. Hatta bu gece bile sweatshirtle oturuyorum Serinlemeye beklerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet gelelim sıradaki aracımıza.

Bir müşterimle C-max in önünde arabaya yaptıklarımı anlatırken
    ya bizim bi arkadaşta araba var satmayı düşünüyor bi soralım sen uğraşırsın seviyorsun böyle şeyleri demesi ve benimde a neymiş araba bi bakalım fotoğrafı varmı fotoğrafları diyaloğundan 3 saat sonra kendimizi noterde bulduk
    Hayatımda aldığım en ilginç araba ticareti oldu aslında. Hiç aklımda yokken birden KA landım.

Araç 2000 model. Ehliyetimi aldığım gün trafiğe çıkmış hatta. Genelde motorsiklet kullanan karda kışta lazım olur diye kenarda tutulan evin yedek arabası olarak uzunca süre görev yapmış. Tasarlayan mühendis arkadaşlar kilometre sayacına 6 hane koymayı es geçmişler. Heralde bu araba 100k kilometreleri görmez diyemi düşündüler yoksa yer yoktu ekonomi yapalım diyemi düşünmüşler orasını kestiremedim. Kadranda 12.200km yazıyor. Hemen sevgili ppt avm ye 9₺ ücret ödeyerek araç kilometre ve muayene sorgulama yaptım. Muayeneler arası 20 bin km lik boşluklar var ve sonuncusu da 2022 de 108bin olarak görünüyor. Yani aracımız şuanda reel olarak 112 bin km de. Araçta atiker marka lpg takmışlar. Gerçi ilerde detaylarını paylaşıcam takmamışlar üzerine atıp kablolarını sarmışlar malesef.

Arabaya yaklaşınca gülüyorum. Binip marşa basıyorum gülüyorum. Sürmeye başlıyorum gülüyorum. İnip tekrar bakıyorum yine gülüyorum
    Aurası çok pozitif gerçekten arabanın. Ya ebadının küçüklüğü yada renginden dolayı gören herkes gülüyor. Tabi bu tip ebat ve göbekle KA ya bindiğimi görenlerde aynı şekilde gülüyor. Finalde hepimiz gülüyoruz.

Çenem düştü biraz fotoğraf paylaşayım bari.

Bunlar ilk fotoğraflar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabayı aldık güzel hoş ama şimdi ne olacak? Biraz temizleyip satmak mı yoksa binmekmi ?
    Birkaç gün kullandım ve sürüşü tahminlerimden çok daha ötede keyifli geldi açıkçası.
    Aracın 60hp lik motoru kasanın hafifliği sayesinde gayet atik hareket etmesini sağlıyor.
    Manevra - park kolaylığı bide 2000 li yılların tasarımlarındaki yüksek sürücü oturma pozisyonu sanırım destekleyici bir unsur.
    Yol tutuş için birşey diyemeyeceği henüz. Keza önce yürür aksam kontrolü ardından doğru düzgün 4 adet lastik ve belki 15" jant sonrası yorum yapabilirim.

Bayram tatilindeki 5-6 günlük boşluğu güzel değerlendirmek için hemen bir eksik gedik raporu çıkarttım. Hayatımda hiç lpg li araç kullanmadım ve sahip olmadım. Bu nedenle önce onu biraz inceledim. Kablolar - hortumlar gözüme çok eski göründü. Lpg filtresi gördüm; dedim bunuda değiştirmek lazım onu aldım, Gaz falfi baya eski duruyordu onuda temin ettim.
    Motor üst kapak çevresinde yağ kaçakları bolca mevcuttu onada yeni bir üst kapak contası aldım. Polen - hava filtresi
    Siyah - mat -parlak motip sprey - ısıya dayanıklı sprey boya - balata spreyi aklıma gelen cincik boncuğu toparladım nevaleyi.
    Birazda klips - sekman aldım. Tabi nerde ne eksik olacak bilmediğim için 5er 10 ar tane attım poşete.

Geldik bayrama.

Moto içi bu haldeydi. Dedim ufak ufak şunu bir temizliyim. Birkaç parçayı sökerim kalanı yüzeyden temizlerim.
    Ama işler hiçte öyle gitmedi. E elimin ayarıda yok tabi.

Temizlikten ilk nasibini alan fren merkezi üst deposu oldu.

Polen filtresi kendi habitatını oluşturmuş. Bi süre daha ellemesem çimendi böcekti yetişmeye başlayacakmış.

Direksiyon hidroliği deposunu söktüm ve altındaki durum. Bu tarz oluşumlar beni çok tedirgin ediyor açıkçası. Altında çürük çıkma ihtimali çok yüksek oluyor. Neyseki biz çürük vs. konusunda çok şanslıyız. Arabada çok az bir iki yerde mevcut.

Motor üst kapağındaki sarımsı şeyde neymiş diye incelerken malzemenin oil catch tank olduğunu keşfettim. İçinde baya bulaşık teli tadında birşeyler var. Ama ilginç olanı giderini hava filtresine vermiş olmaları oldu benim için.
    Neyseki yeni hava filtresi aldığınızda altta bölünmüş olan kısmın önündeki sünger parçayıda veriyorlar.

Ön cam altındaki bakalitleride söktüm.

Hala söküyoruz.

Sevgili silecek depomuz - motorumuz

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KA çok iyi hareket olmuş abi merak ettim bi görmeye geleyim

günlük kullanım için süper bence kliması da çalışıyosa devamke

kazasız belasızzz

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık Cumhur süpersin.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Moto içi bu haldeydi. Dedim ufak ufak şunu bir temizliyim. Birkaç parçayı sökerim kalanı yüzeyden temizlerim.
    Ama işler hiçte öyle gitmedi. E elimin ayarıda yok tabi.

Hala söküyoruz.

Sevgili silecek depomuz - motorumuz
    Abi kendin delirdin bizi de yoldan çıkartıyorsun. Senin konuya bakıyorum , ulan herşeyi söktük sıfırladık acaba silecek falan ne durumdaydı dur sökeyim onu diyorum. Kaan ın tarafa geçiyorum benim pedal’da kötüydü dur cumartesi de onu sökeyim diyorum. Sökerim arabasını

Senden ve @KÖROĞLU dan davacıyım.
    Arif Işık - Her Türlü Halı Kilim Travel

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi kendin delirdin bizi de yoldan çıkartıyorsun. Senin konuya bakıyorum , ulan herşeyi söktük sıfırladık acaba silecek falan ne durumdaydı dur sökeyim onu diyorum. Kaan ın tarafa geçiyorum benim pedal’da kötüydü dur cumartesi de onu sökeyim diyorum. Sökerim arabasını

Yapa yapa gelişecek takım toplamaya başla şimdiden.

Bir süre sonra yeni bişi alsak da azıcık kurcalasak diyeceksin.

Kendi yaptığının tadı bambaşka oluyor. Kafan rahat ne yapıldığından eminsin. Mis gibi.

Ka çok güzel araba, Cumhur hocama da baya düzgünü denk gelmiş.

Güzel de yapıyor elinden de geliyor mis gibi. Daha detaylı foto anlatım bekliyoruz.

Artık ustalar sök tak cı olmuş, kimse böyle özenerek iş yapmaz.

Maşallah

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son derece keyifli başlayan konu KA ile resmen şenlendi Eline emeğine sağlık. C-Max olması gereken sahibini bulmuş. KA aşırı tatlı, Allah kaza bela vermesin. Ben de ufaktan girişmek istiyorum DIY işlere, ancak en son Fiat 500 ün motoru temizleyelim derken sandık motor almak zorunda kaldım, ulan diyorum acaba temizlerken beyni falan mı bozdum, korkuyorum artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son derece keyifli başlayan konu KA ile resmen şenlendi Eline emeğine sağlık. C-Max olması gereken sahibini bulmuş. KA aşırı tatlı, Allah kaza bela vermesin. Ben de ufaktan girişmek istiyorum DIY işlere, ancak en son Fiat 500 ün motoru temizleyelim derken sandık motor almak zorunda kaldım, ulan diyorum acaba temizlerken beyni falan mı bozdum, korkuyorum artık
    Suyu basmadıysan sağa sola o ihtimal zor. O arabanın derdi bence servisin bir şeyler yapması ya da yapamamasıydı.

Hepimiz usta olucaz yakında, sonra toplaşıp imece usulü birbirimizin arabalarını tamir edeceğiz

KA bu DIY için ders olarak okutulabilecek basitlikte bir arabadır. Keyiflidir sökmesi takması.

devamı yok mu bu konunun

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Cumhur abi Eski isimleri forumda aktif görmek sevindiriyor
    eline emeğine sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KA çok iyi hareket olmuş abi merak ettim bi görmeye geleyim

günlük kullanım için süper bence kliması da çalışıyosa devamke

kazasız belasızzz
    Sözünü dinledim C-Max i satılığa çıkardım
    Ka bide düplü. Klima mermi gibi. Benim yol zaten şehirdışı. Keyifli olur inşallah.

Alıntı Ahmet.S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık Cumhur süpersin.
    Sağol başkanım. Özleştik valla ne zamandır iletişemedik.

Konu devamı için bu gece erken geldim. Bukadarına delirdiysen suyun ayarlarıyla oynayalım ozaman

Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler kardeşim. C-Max günlük binmek için elini yüzünü biraz toparladık ama Ka dan sonra direk satmaya karar verdim. Konu devamı şenleniyor.

Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Cumhur abi Eski isimleri forumda aktif görmek sevindiriyor
    eline emeğine sağlık.
    Çok saol kardeşim. Elimizden geldiğince yapıyoruz bişiler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gelelim maceranın devamına.

Silecek suyu deposunun temizliği yağlaması bitti onun fotoğrafını çekmemişim.
    Her Ford Ka sahibinin baştan sona incelemesi gereken Kaan başkanın konusunu tam bir baş yapıt.
    Konuyu baştan sonra 2-3 kez hatim ettikten sonra sıranın emme manifoldunun sökülmesi ve su kaçağının kontrol edilmesi gerektiğini farkettim.
    Kaan da belirtmiş sökmesi çok ızdıraplı arkada 6 tane somunlu civatası var ve biriside alttan sökülüyor diye. Yukardan halledermiyiz diye bir girişimde bulundum.
    Başardım ama eller - kollar parmaklar çizik yırtık içinde kaldı. Özellikle emme manifoldunun arkasındaki koruma metali çıkartırken beni mahfetti. Bayram günü sabah 5 te ben hala motoru bızıklıyodum.

Gün ağardı sabah oldu hemen Kaan a mesaj gönderdim. Hızlıca döndü saolsun. Baktık liseli gibi yazışıyoruz dur dedim bir arayayım. Kafalar aynı frekansta olunca 40 yıllık dost gibi anlaştık. Saolsun inanılmaz yardımcı oldu. Hala da en ufak sorunda takıldığım yerde direk çözüm üretiyor yada alternatif yöntem sunuyor. İyiki varsın Kaan başkan

Ka nın bu kronik sorunu için geliştirdiği parçayı zaten incelemiştim. Bir tanede ben aldım. O Sakarya ben Beykoz. Saolsun minibüse verdi izmit tarafına kadar geldi parça. Bende güle oynaya evin götügetircisi Jazz a atlayıp çıktım yola. Henüz 10-15 km gitmiştimki sağ arka lastik aramızdan ayrılmış Lastikler 2022 Aralık üretimi ama bu 2. patlayan lastik. Yanakta balon oluşuyor ve o balondan yarılıyor. İstepne diye bagaja koydukları hardal rengi parçayı patlayan lastiğin yerine taktım.
    Eve dönsem 25dk. izmite gitsem 25 dk. Dedim bu niyetle yola çıktık haydi devam. 80 le tıntın gittim aldım parçayı ve yine tıntın döndüm eve.

Adı geçen emme manifoldumuz.

Plastik aksamda aşırı bir sorun yok ama yinede işi sağlama almak en mantıklısı.

Sıvı conta ile bolca desteklenen manifold contamız.

Buda emme tarafı ve ateşlememiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parçamız budur. Saolsun Kaan alt kısmınada ek sensör takıp içerden ısıyı görebilmem için bir yer açtı .Orayada şimdilik bir vida ile körtapa yaptık. İlerde onunla ilgili bir iki projem var. Önce işin bir kabasını bitirelim. Sorasında detaylara başlarız.

Parçamız budur

Et kalınlığı emme manifoldu ile aynı. Böylelikle aynı vidaları kullanabiliyoruz.

Parçanın montajı için önce emme manifoldunun su giriş kısmını kesiyoruz. Su girişinin metaline kadar geldikten sonra papatya gibi açılıyor aradan hortum giriş ağzını çıkartıp kesmeye devam ediyoruz. Kestikten sonra önce kalın bir zımparayla çapakları alıyoruz. Sonrasında ince bir zımparayla zemini düzlüyoruz.

Metal manifold contasını saç makasıyla dikkatlice kesiyoruz.

Motor kısmınıda ince zımparayla güzelce zımparalayıp sonrasında tiner yada benzeri bir uçucuyla güzelce temizliyoruz.
    Bu işlem kullanacağımız sıvı contanın zemine daha sağlıklı yapışmasını sağlayacak.
    Parçanın etrafını ısıya dayanıklı sıvı contayla dönüyoruz. Ben motor tarafınada uyguladım.

Orjinal 2 vidayı yerine takıp güzelce sıkıyoruz ve 24 saat kurumaya bırakıyoruz.

Bitmiş halide şu şekilde :

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline emeğine sağlık. Gerçekten sohbet çok keyifliydi frekanslar aynı olunca muhabbet uzadıkça uzuyor. Parçayı taşıyan arkadaşların işgüzarlığı biraz yordu seni ama neticesi iyi oldu.

Lastik olayı ise tamamen talihsizlik oldu ona ben de üzüldüm çok.

Manifold kötü durumda değil aslında, ama geçmişte ufakta olsa bir işlem görmüş. Ama illaki bir gün bir su kaçıracaktı, ve o gün muhtemelen çok geç olacaktı.

Benden parça alan arkadaşların %20 si neredeyse motoru bu yüzden hareret yapıp yolda kalan ve rektefiye yapmak zorunda kalan arkadaşlardan oluşuyor.

Kendim yaptım diye söylemiyorum ama böyle bir şeyi yapıp geliştirip birilerine fayda sağlamaktan müthiş bir manevi haz alıyorum. Senle birlikte 190+ KA oldu.

İlk parçayı yaptığımda 100 adet idi hedefim, o dönem KA ilanlar 170 civarındaydı. Hatta parça sayesinde bir wh grubu kurdum ki sen de dahilsin gruba.

Aurduino ile çok görsel bir şey yapabiliriz, ya da en basit ve uygun yollu yöntem ile m8 dişli ntc + gösterge ile 200 TL gibi günümüz şartlarında komik bir rakama gösterge yapabiliriz.

Ama bu kadar emek varken ben net şekilde aurduino ile devam etmen taraftarıyım. Külbütör contanı da değiştirdin diye hatırlıyorum, 20+ yaşında arabalar artık bu tür özenli bakımlara çok ihtiyaçları var.

Ki sendeki ka kendi aracım da dahil bu güne kadar gördüğün en düzgün 3 KA dan 1 tanesidir. Sen de süper işler yaparak arabayı başka bir boyuta taşıdın, bittiğinde güzel bir lastik ve ön takım bakımı ile bence %100 pist e girip turlamalısın.

Ka nın bence tek eksiği 90-100 hp bandında bir motora sahip olmaması. Öyle olsa inanılmaz keyifli bir alet olur.

gorke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cok selamlar yillar sonra tekrar buralardayiz yaslandikca, eski fordlarda degisik bir rahatlik ve tokluk var, ka ya gelince, bu arabaya 140-150hp na bir sekilde pistte kesinlikle denemek lazim. eskiden pist yarislarinda ve rallilerde bazi kasalar vardi, cilgin zevkli ve cok komik bir hale geliyor.
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline emeğine sağlık. Gerçekten sohbet çok keyifliydi frekanslar aynı olunca muhabbet uzadıkça uzuyor. Parçayı taşıyan arkadaşların işgüzarlığı biraz yordu seni ama neticesi iyi oldu.

Lastik olayı ise tamamen talihsizlik oldu ona ben de üzüldüm çok.

Manifold kötü durumda değil aslında, ama geçmişte ufakta olsa bir işlem görmüş. Ama illaki bir gün bir su kaçıracaktı, ve o gün muhtemelen çok geç olacaktı.

Benden parça alan arkadaşların %20 si neredeyse motoru bu yüzden hareret yapıp yolda kalan ve rektefiye yapmak zorunda kalan arkadaşlardan oluşuyor.

Kendim yaptım diye söylemiyorum ama böyle bir şeyi yapıp geliştirip birilerine fayda sağlamaktan müthiş bir manevi haz alıyorum. Senle birlikte 190+ KA oldu.

İlk parçayı yaptığımda 100 adet idi hedefim, o dönem KA ilanlar 170 civarındaydı. Hatta parça sayesinde bir wh grubu kurdum ki sen de dahilsin gruba.

Aurduino ile çok görsel bir şey yapabiliriz, ya da en basit ve uygun yollu yöntem ile m8 dişli ntc + gösterge ile 200 TL gibi günümüz şartlarında komik bir rakama gösterge yapabiliriz.

Ama bu kadar emek varken ben net şekilde aurduino ile devam etmen taraftarıyım. Külbütör contanı da değiştirdin diye hatırlıyorum, 20+ yaşında arabalar artık bu tür özenli bakımlara çok ihtiyaçları var.

Ki sendeki ka kendi aracım da dahil bu güne kadar gördüğün en düzgün 3 KA dan 1 tanesidir. Sen de süper işler yaparak arabayı başka bir boyuta taşıdın, bittiğinde güzel bir lastik ve ön takım bakımı ile bence %100 pist e girip turlamalısın.

Ka nın bence tek eksiği 90-100 hp bandında bir motora sahip olmaması. Öyle olsa inanılmaz keyifli bir alet olur.

Tekrar desteklerin için çok teşekkür ederim üstad. Bakalım birlikteliğimiz ne şekilde ilerleyecek Ka ile. Gönül üsterki bu arkadaşa şöle yakışıklı dertsiz bir B16 Ama tabi rollcage - fren - koltuk vs. derken bu kurlarla bu piyasada hayal mi olur gerçek mi onu bilemiyorum. Yada okadar bütçe ayrılacaksa komple elektrikliyede dönülebilir. Külbütör contasınıda değiştirdim henüz oralara gelemedim. Adım adım yaptıklarımı paylaşıyorum. Aurdino ile birşeyle yapıcaz gibi. Hatta kafamda animasyonlu stoplar bile varda hele bi kabası bitsin. İncesine sonra bakıcaz

Alıntı gorke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok selamlar yillar sonra tekrar buralardayiz yaslandikca, eski fordlarda degisik bir rahatlik ve tokluk var, ka ya gelince, bu arabaya 140-150hp na bir sekilde pistte kesinlikle denemek lazim. eskiden pist yarislarinda ve rallilerde bazi kasalar vardi, cilgin zevkli ve cok komik bir hale geliyor.
    Çok teşekkürler başkan. Yaşlanmak yok yahu biz yaş alıyoruz Eski Fordlarda gerçekten plastik kalitesi olsun gayet kaliteli malzeme kullanılmış. Aracın bir iki parçası dışında çatlayan plastik aksamı olmaması beni şaşırttı. 2000 li yıllarda Ford Ka Press Cup vardı. Ama teknik detay hiç bulamadım onlarla ilgili.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uygulamalar 1 hafta kadar geriden geliyor. Araçla uğraşırken sürekli fotoğraf çekiyorum ama zaman okadar kısıtlı ki arada derede gelip burda yaptıklarımı paylaşabiliyorum.

Su gibi önemli konuyu atladıktan sonra sökmelere devam ediyoruz. Aslında niyetim üstten şöyle bi kabasını alıp temizlemekti gerçekten. Ama söktükçe önceden yapılan işlemlerin başarısızlığı hepsini toparlayıp tekrar yapmayı gerektirdi.

Emmeyi söktükten sonra külbütör kapağınıda dikkatlice söktüm. Etrafında yağ kaçakları ve biriken tozlar olduğu için önce güzelce temizledim. Sonra kabaran boyaları matkap ucuna takılan tel fırçayla kazıdım. Tekrar zımparalayıp boyaya hazır hale getirdim.

Boya olarak Motip ısı dayanımlı boya kullandım. Rengi hoşuma gitti açıkçası.

İlk kat hali bu. Sonrasında 2-3 kat daha attım.

Emme manifoldunun hemen altında ateşleme bobini duruyor.Onuda söktüm. Kablolarını kontrol ettim orda sorun yoktu.
    Ayağı bi miktar korozyona uğramış. Onuda fırçayla güzelce temizledim.
    Öncesi - sonrası

Buda sevgili ateşleme bobinimiz. Eskiden tevzi makarası vardı ne güzel. oje sürerdik

Fren merkezide zamanla sızan fren hidroliklerinden ve yıllardan nasibini almış. Komple sökmek biraz zor olacağı için etrafını eldeki kartonlarla maskeledim. Yine tel fırça - zımpara sonrası boyaya hazırladım. Bunun için elimde mat siyah vardı. Onu kullandım.

Bu ön kısım boyanmış hali.

Buda bitmiş ve toplanmış hali. Tabi ordaki hortumları sökerken frenlerin hava yapacağını biliyordum. Daha önce hiç frenle uğraşmadım ama illaki bir şekilde hallederiz diye düşündüm.

Polen Filtresi kutusunuda söktüm. Altında yine tahmin ettiğim gibi baya toz yaprak ve çamur birikmişti.

Açmışken motor kısmının etrafını ve pervaneyide güzelce temizledim.

Yeni polen filtremiz.

Buda bitmiş hali.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ka nın en çok su alan yeridir burası. Aslında toplamadan önce fan motorunu da söküp bi bakım yapsamıydık, çünkü buraya erişmek be kadar uzun sürüyor sökmeyen bilmez. Polen kabını monte ederken conta olarak ne kullandık?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ka nın en çok su alan yeridir burası. Aslında toplamadan önce fan motorunu da söküp bi bakım yapsamıydık, çünkü buraya erişmek be kadar uzun sürüyor sökmeyen bilmez. Polen kabını monte ederken conta olarak ne kullandık?
    Fan motorunuda söktüm güzelce tüm palleri temizledim iç kazan dahil ama o sıra hiç fotoğraf çekmemişim. Polen kabının altındaki conta baya iyi durumdaydı ama aklımda bulunsun yağmur vs. sonrası bir kontrol edeyim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler