User Tag List

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon
240 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: Peugeot 107 Otomatik / Mini restorasyon MMT hakkında bilgilendirme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    plastik kapaklı radyatöre giden radyatör taşırma kabı.başka nerde var.

camsuyu sağ far arkasında mavi kapak

10w40 motul 6100+ öneririm.
    Akünün önünde metal ve plastik kapak var. Metal kapak sıyah kalın hortuma gidiyor, plastik kapak beyaz su bidonunun kapagı, bu bidon boş benim araçta.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Amac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akünün önünde metal ve plastik kapak var. Metal kapak sıyah kalın hortuma gidiyor, plastik kapak beyaz su bidonunun kapagı, bu bidon boş benim araçta.
    Tamam mavi kapak olan bidona su ya da özel mavi renk vs olan cam sularından koyun.

Metal kapak aracın motorunun içinde dolanan sıvıyı ihtiva eder, orada da antifiriz olması lazım.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın bu gün kompresyon testini yaptım, işlem basit. Buji bobin enjektör soketi sök, test aletini bağla marşa bas.

Şurada çok güzel de bir döküman buldum, ekliyorum yeri gelir ihtiyacı olan olur.

https://apps.techcollege.dk/autoqr/v...anical%201.pdf

Gelelim duruma. 3 silindir de 180-190 psı civarı değer verdi. Silindirler arası fark neredeyse sıfıra yakın.

Aracın fabrikasyon değeri ( Yukarıdaki link sayfa 22) 1.45 bar 210 psı olarak belirtilmiş.

Şimdi ekspere gönül rahatlığıyla söylenebilirim

makina yılan masallah

1.silindiri tekrar ölçmen çok iyi olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ilk defa bir aracın kompresyon değerini ölçtüm, belki de marşa daha uzun bassam daha yüksek değer görecektim.

Marş yapan da eşim zaten bu işlerden hiç anlamaz. Gaz pedalına bas da demedim, normal ve kısa süreli marş ile 185+ değerleri alınca 3 silindirde de dönüp tekrar etmedim.

1. silindir den sadece ikna olmadığım için tekrarladım ve değerler çok makul ve iyi çıktı.

Eksperin halt etmesi işte, hadi biz Aykutla aramızda çözdük, bu arabayı almak için adam kalkıp uzak yoldan gelseydi, adama yazık değil miydi ?

Onu da geçtim bizim düştüğümüz durum adam karşısında hem eksperi hem yol masrafını öde, bize de yazık değil miydi.

Oraya yazana kadar kontrol diye, benim 800 tl lik cihaz ile yaptığımı sen yap madem. Ben paramı alayım alıcı satıcı ne yaparsa yapsın yaklaşımı çok saçma.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ilk defa bir aracın kompresyon değerini ölçtüm, belki de marşa daha uzun bassam daha yüksek değer görecektim.

Marş yapan da eşim zaten bu işlerden hiç anlamaz. Gaz pedalına bas da demedim, normal ve kısa süreli marş ile 185+ değerleri alınca 3 silindirde de dönüp tekrar etmedim.

1. silindir den sadece ikna olmadığım için tekrarladım ve değerler çok makul ve iyi çıktı.

Eksperin halt etmesi işte, hadi biz Aykutla aramızda çözdük, bu arabayı almak için adam kalkıp uzak yoldan gelseydi, adama yazık değil miydi ?

Onu da geçtim bizim düştüğümüz durum adam karşısında hem eksperi hem yol masrafını öde, bize de yazık değil miydi.

Oraya yazana kadar kontrol diye, benim 800 tl lik cihaz ile yaptığımı sen yap madem. Ben paramı alayım alıcı satıcı ne yaparsa yapsın yaklaşımı çok saçma.
    bu yüzden ben kavga ettim ekspertiz ile arkadaşın babasına mazda alırken.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlatamadım ki. İki kapakta da soğutma sıvısı yazıyor. Plastik kapakta coolant diğerinde engine coolant yanya a bu kapaklar. Can suyu sol tarafta. Odegil sordugum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlatamadım ki. İki kapakta da soğutma sıvısı yazıyor. Plastik kapakta coolant diğerinde engine coolant yanya a bu kapaklar. Can suyu sol tarafta. Odegil sordugum

Fotoğraf atar mısın bakalım. Yazışarak olmayacak belli ki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu iki hazne kafamı karıştırıyor. Hangisine motor suyu koyuyoruz
    Bir plastik birde metal kapak var yanyana

[IMG][/IMG]
    Konu Amac tarafından (04-10-2023 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu iki hazne kafamı karıştırıyor. Hangisine motor suyu koyuyoruz
    Bir plastik birde metal kapak var yanyana

[IMG][/IMG]
    O taşırma kabı. Üzerinde min max değeri olur. Araç stop ettiği anda sıvı seviyesi max çizgisinde olmalı.

Araç hareket halinde ısındığında genleşen su bu hazne de birikir.

Bu hazne de sıvı olması şart. Bir ışık kaynağı ile bidon üzerindeki seviye noktalarını görebilirsiniz.

Su yoksa sıkıntı var demektir.

Metal kapak radyatör üzerindeki kapak. Basınç anında tahliye etmek için üzerinde belli değerde açılan bir mekanizma var.

Onla işimiz yok. Sağındaki depoyu güzelce kontrol ettirin.

Şu linkteki ürün ile aynı.

Üzerindeki seviye noktaları belli.

Radiator fan TOYOTA AYGO (_B1_) 1.0 (KGB10_) 2266891 | B-Parts

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bi std ı yok ve yoruma açık şekilde davranıyorlar.

Haliyle yaşanıyor böyle hadiseler.

Şimdi gidip bunlarla papaz olsan boşuna tartışma yaşarsın durduk yere.

Sunacağı tek argüman ama araba duman attı olacak.

Herkes her işi yapmamalı. Ama mantar gibi çoğaldı bu eksperler, cebine para koyan 2 boya makinası alan yanında 1 kaportacı çalıştıran eksper oldu ülke de maalesef.

Diploma şart ) sosyal mesajsız olmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Expertler aracı lüzumsuz dyno ya sokacaklarına bu ölçümü yapsalar 10 kat daha hayırlı iş yapmış olurlar.

Yine döktürmüşsün.

Ayrıca aleti benzinli motorlarda da kullanabilirsin. sadece oradaki yeşil kırmızıya takılma. Her motor için fabrikada belirlenen bir değer var onu kontrol etmek yeterli olur.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Expertler aracı lüzumsuz dyno ya sokacaklarına bu ölçümü yapsalar 10 kat daha hayırlı iş yapmış olurlar.

Yine döktürmüşsün.

Ayrıca aleti benzinli motorlarda da kullanabilirsin. sadece oradaki yeşil kırmızıya takılma. Her motor için fabrikada belirlenen bir değer var onu kontrol etmek yeterli olur.

Doğru ama o sökme takma riskini almak, o işi yapacak teknik personel yerine dönen bir rulo üzerinde pasta grafikli şekiller vermek kullanıcılar açısından daha tatmin edici oluyor muhtemelen. Her aracın değeri de farklı, bunu bulmakla falan uğraşmazlar. Sökerken buji yuvasını mesela yalama yapsa başına dert alır.

Kılçıksız rulo üzerinde teker döndürüp % sel olarak motor sağlığı vermek varken çok fazla teknik kalıyor bu durum.

Diğer yandan dizel olanı iade ettim ben o zaman, zira 800 tl ödeyip1800 tl lik ürüne (Hatalı gelen) el koymuş gibi olacaktım, ya da farkını ödeyecektim ikisini de istemedim.

710 TL ye rico nun benzinli setini aldım ist da bir toptancı dan. Ölçüm neticesi de yukarıda zaten. Memnun kaldım aletten, yaptığı iş gayet basit ve güzel.

Kafamızdaki soru işaretlerini de sildik, eksperin hatalı tespitini de düzeltmiş olduk. İnsanlar 3 eksper parası için 1 ay çalışıyor koskoca 1 ay.

Bu kadar basit hatalar olmamalı gerçekten.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün kuzenime araç bakarken bir 107 atmışlar. Ben de diğerlerine bakayım dedim. Bir baktım plaka tanıdık. Bu plaka ezberleme olayından kurtulmak lazım. Aracın son hali mükemmel olmuş. 97 otomatik Astra vereyim. Değişelim.�� Hanım başımın etini yiyiyor. Harcadığınız emek takdire şayan. Bir düşünmedim değil yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün kuzenime araç bakarken bir 107 atmışlar. Ben de diğerlerine bakayım dedim. Bir baktım plaka tanıdık. Bu plaka ezberleme olayından kurtulmak lazım. Aracın son hali mükemmel olmuş. 97 otomatik Astra vereyim. Değişelim.�� Hanım başımın etini yiyiyor. Harcadığınız emek takdire şayan. Bir düşünmedim değil yani.
    3 Araba oldu evde şuan, güzel ülkem de 3 aracın yasal gerekliliklerinin külfeti *****. O sebeple nakit satılık. Çok emeğim var araçta gerçekten. Son hali de oldukça iyi oldu açıkçası.

Düşünürsen rakamda yardımcı olurum elbette.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya şöyle bir durumum var. İş değiştirdim. Biraz gelirim düştü. Bir de inşaat yapıyorum. Bir de en önemli etken bu araca bakmak benim Opel'den daha zor mudur acaba? Opel'in yakıt hariç bir sıkıntısı yok. Kendime olmasa da kuzen için istiyorum aslında bu aracı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya şöyle bir durumum var. İş değiştirdim. Biraz gelirim düştü. Bir de inşaat yapıyorum. Bir de en önemli etken bu araca bakmak benim Opel'den daha zor mudur acaba? Opel'in yakıt hariç bir sıkıntısı yok. Kendime olmasa da kuzen için istiyorum aslında bu aracı.
    pazarlamacı ayağınıza geldi hahah.

Ben bildiklerimi yazayım @mikelazi Gökhan abi daha net bilgi verir sana.

Araba birebir toyota, daha doğrusu mekanik her şeyi toyota. Motorundan şanzımana. Haliyle japon sorunsuzluğu diyebiliriz.

Yanılmıyorsam gökhan abi 7 tur ispark ta süre kovaladı. Yaptığı tek masraf lastik + baskı balata + yağ filtre.

Masraf kısmına gelirsek yürüyen ve motor parçaları makul rakamlarda bana kalsa.

3 ağustos 2023 de

filtron yağ filtresi + hava filtresi + polen filtresi + ön disk + ön balata + aisin marka baskı balata için 5270 TL ödemişim.

Motor zaten zincirli olduğundan ses yapana kadar değişim gerekmiyor.

Geçen hafta gökhan abinin c1 e ön + arka amortisör takımı aldık 4k civarı tuttu. Amortisörlerin bilyası takozu ıvırı zıvırı hepsi içinde.

107 ye viraj askı rotlarını aldım mesela 250 TL güncel ülke durumun bakılırsa 1 hamburger parası

Kıyas doğru değil ama elimdeki c5 ve rs e göre bakım maliyetleri düşük. Zaten 3.x LT yağ alıyor oradan da kardasın

Trim parçaları pahalı ama, şu el kadar ayna önü parçası 2400 TL

bu araba özelinde masraf isteyen 2 şeyi var, 1. si baskıyı değiştiren ustanın sözüne güvenip aks keçelerini değiştirmedik, iyi dedi çünkü.

Ama eksper de aks keçesinden yağ geliyor diye bir veri var. O değişecek.

Bir de ön cam değişebilir. (Ön cama 4500 TL fiyat aldım)

Haricinde kısa vadede bir sorun çıkaracağını ben sanmıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahaha. Çok teşekkür ederim çok güzel açıklama olmuş. Böyle satıcıları hep severim. Şanzıman hakkında ne söyleyebiliriz. Benim araba tam otomatik. Takoz gibi ama sağlamlığı çok güzel. Daha yağ bile değiştirmedim. Bir de yakıt durumu nasıl gidiyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahaha. Çok teşekkür ederim çok güzel açıklama olmuş. Böyle satıcıları hep severim. Şanzıman hakkında ne söyleyebiliriz. Benim araba tam otomatik. Takoz gibi ama sağlamlığı çok güzel. Daha yağ bile değiştirmedim. Bir de yakıt durumu nasıl gidiyor?
    Aletin şanzımanı zaten yarı otomatik, toyota da mmt psa 2tronic two tronic vs deniyor.

Çalışma mantığı basit bakım maliyeti düşük tam otomatik şanzımana göre.

mekanik kutu + aktüatör + vites seçici.

Mekanik kutu: Manuel araçlar ile aynı mantık, baskı balata var üzerinde.

Aktüatör: Kullanıcı yerine zamanı geldiğinde (TCM den gelen bilgiye göre) vites çatalını ittiren bir mekanizma. Geçmiş sayfalarda foto + video ile detaylı anlatmıştım. Sol ayak gibi düşün

Vites seçici: Yine TCM den gelen sinyale göre 4 ten 3 e çeken 1 den 2 ye atan mekanizma. Üzerinde 2x 12v motor var dişli ve millerden oluşuyor.

Aktüatör zamanla kömürlerden dolayı arıza yapar, içindeki dişliler özellkle uğraşmadıktan sonra kıramazsın keza seçici de öyle.

Arabayı kullanırken dikkat edilecek 1-2 trik var bunları yaparsan çok uzun süre sorunsuz hizmet eder.

1 yokuş yerde yarım debriyaj yaptırmadan manuel kullanacaksın, rampada durdun kalkarken el fren desteği ile kalkacaksın. Bu baskı balata ömrünü ciddi uzatır.

Bu sistemin iyi tarafı: Bakım maliyeti düşük. baskı balata + tcm tamir + şanzıman yağı bana 12 gibi bir rakama geldi. Dışarıda da 15k de maksimum.

Tam otomatik bi şanzımanı bu gün yaptırmaya kalksan min 50k dan kapı açarlar diye düşünüyorum.

2. si şehir efsanesi, selam verdiren namaz kıldıran şanzıman derler %100 alakası yok. Tamam bir tam otomatik değil. Ama kullanıcı faktörü çok etkili.

Ben kullanayım 107 yi binen anlamaz vites attığını, ama bilmeyene ver teravih kıldırır

Yakıtı bilmiyorum hiç ölçmedim, ama yine gökhan abinin paylaşımlarından hatırlıyorum 6-7 litre arasında dolanıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler