User Tag List

Sayfa 16/29 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon
537 sonuçtan 286 ile 304 arası

Konu: 2014 BMW 520i / Kürkçü dükkanı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok şükür 2 arabaya da bindim, n13 nedir n20 nedir iyi bilirim, binmesem şu yorumu görüp inanacağım
    @BKaya35i 'nin yaptığı araçlara ve bilgisi ortada, ama yorum biraz marka fanatikliği gibi olmuş , ben markadan bağımsız, sadece aradaki ağırlık farkının bile yürüyüşte çok farklı sonuçlar çıkaracağına emindim.

F20'si olan arkadaşım peak 19 , cont 17 barda yürüyor, dumpvalve + charger pipe kiti var tüm borular yepyeni ve geniş.
    benim aracım peak 21 cont 20 olarak yürüyor. borular orj.

f20'li arkadaşım benim aracımı test edince, 3.viteste 4000 devirden itibaren basmaya başladı özellikle kendi aracına göre farkı görmek için, söylediği şey, seninki de soluksuz çeviriyor + vitesler benimkine göre baya hissedilir sertlikte atıyor dedi. 60-70 'den basıp yürüsek ben öne geçerim ama hız yükseldikçe sen yere basma + daha ciğerli yürüyüşle 200 üstünde kesinlikle alırsın belli dedi.

bana göre bunlar çok önemsiz.

Ben downpipe'sız şekilde, varsın 20-30 hp kısılsın, sağlıklı 200-210 hp bandında bineyim, muayeneden tek kalemde geçeyim sök tak vs uğraşmayayım, çevirmelerde sorun yaşamayayım kafasında aracı cumartesi günü yazılımını revize ettireceğim.
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 12:00 ) değiştirilmiştir.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesinlikle; önemli olan sağlıklı binmek.

Kaldı ki 2 araç denk yürüse bile f20 daha deparlı gibi hissettirmesi çok normal f10 yanında

200'den sonra net f10 ayırır tabii n13 egzozuna el atılmamışsa.

100-200 ölçtün mü, 23 civarı çıkıyorsa normal senin araç da

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracın eski sahibiyle görüşünce konu biraz netliğe kavuştu.

araçta katalizör iptali sadece beyinden yapılmış, downpipe / düz boru vs uygulanmamış.

Bu da büyük ihtimalle katalizörü tıkamış, yazılımcı arkadaşımızla görüştüm, katalizörü temizletirsen sorun kalmaz dedi.

Egzsocu ile görüşünce, eğer katalizörün için komple erittiyse temizlenmeyebilir dedi. Bu durumda downpipe ya da katalizör için boşaltmak gerekir dedi. Ancak her iki durumda da koku ortaya çıkacak + muayene süreçleri ızdıraplı olacak.

Ben öncelikli olarak , yazılımı güncelletip gücü biraz kısıp, beyinden katalizörü açıp egt durumunu , yağ sıcaklığını gözlemleyeceğim. Bu şekilde belirgin bir düşüş olursa şanslıyım.

Olmazsa katalizörün için temizletme ya da çıkma katalizör takma yoluna gideceğim.
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracın eski sahibiyle görüşünce konu biraz netliğe kavuştu.

araçta katalizör iptali sadece beyinden yapılmış, downpipe / düz boru vs uygulanmamış.

Bu da büyük ihtimalle katalizörü tıkamış, yazılımcı arkadaşımızla görüştüm, katalizörü temizletirsen sorun kalmaz dedi.

Egzsocu ile görüşünce, eğer katalizörün için komple erittiyse temizlenmeyebilir dedi. Bu durumda downpipe ya da katalizör için boşaltmak gerekir dedi. Ancak her iki durumda da koku ortaya çıkacak + muayene süreçleri ızdıraplı olacak.

Ben öncelikli olarak , yazılımı güncelletip gücü biraz kısıp, beyinden katalizörü açıp egt durumunu , yağ sıcaklığını gözlemleyeceğim. Bu şekilde belirgin bir düşüş olursa şanslıyım.

Olmazsa katalizörün için temizletme ya da çıkma katalizör takma yoluna gideceğim.
    Benzinli arabada öle dışarıdan fark edebileceğin veya rahatsız olacağın bir koku-ses vs olmaz kat iptalinde gerisi orjinal ise.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinli arabada öle dışarıdan fark edebileceğin veya rahatsız olacağın bir koku-ses vs olmaz kat iptalinde gerisi orjinal ise.
    @cnzdmr ile whatsapptan görüştük, yazılım yaptırmış, sonrasında downpipe taktırmış arıza ışığı yakmış ( yani beyinden kat iptal değil yazılımda) , belirgin bir koku farkı da oluşmuş , 1 hafta sonra katı geri takmış.

kokuyu da geçtim, seste artış,patırtı çatırtı popcorn kuruyemiş vs. , çevirmede sıkıntı, muayenede sök-tak... bunlarla uğraşmak istemiyorum zaten işin temeli bu.
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Yukarıda yazdığına göre onda komple 76mm var ama? 60mm de o kadar fark olmaması lazım. @drago yapmıştı diye hatırlıyorum ama rahatsız olsa o yapmazdı sanki.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

BKaya35i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mantıklı yorum,
    Fakat yolda durum böyle değil.
    16-17 sn civarlarına inen yazılımlı N13 hiç görmedim de duymadım da.
    İki aracı da sadece yazılımlı (stg. 1) olarak varsayıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok şükür 2 arabaya da bindim, n13 nedir n20 nedir iyi bilirim, binmesem şu yorumu görüp inanacağım
    Amacım polemik çıkarmak değildi.
    Ben de iki motorlu araca sahip oldum.
    Tecrübemi paylaştım sadece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağlıklı bir n13 yazılımla beraber 200-210 hp ler civarında oluyor sanırım,

Volkanın n20 de Downpipe yoksa 245-250 hp civarındadır. Aradaki ağırlık farkını göz önünde bulundurunca aşağı yukarı denk hızlanmaları olması lazım sanki.

116i de 17 jant 520i de de 19 jant varsa, 116i daha da atik olabilir.
    Mantıklı yorum,
    Fakat yolda durum böyle değil.
    16-17 sn civarlarına inen yazılımlı N13 hiç görmedim de duymadım da.
    İki aracı da sadece yazılımlı (stg. 1) olarak varsayıyorum.

* 2 önceki mesajımı bu yoruma istinaden yazmıştım, alıntılamayı unuttum.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şunu anlamadım, downpipe olmayan arabaya neden downpipelı yazılım atılmış? Yazılımı düzeltsinler o zaman problemin çözülür bence.

Downpipe ben F30a takmıştım herhangi bir koku yoktu ama geçen arkadaş 124 spidera taktı acaip koku oldu. G20 alırsam da direk ilk gün yaptıracağım mesela yazılımı ona göre stg2 yaptıracağım, ciddi farkediyor.

Polis çevirmesinde sorun yaşamazsın, sabahları cold startın gürültülü olur sadece. Muayene de şans işi biraz, bizim arabalarda çok göremiyorlar diye duymuştum. Ama tabi finalde 250hp stg1 yazılım bu arabaya fazlasıyla yetiyor yaptırmana gerek yok.

N13 - N20 olayına da gelirsek sadece yazılımlı N13 yazılımlı N20yi geçemez. Kilo avantajından öne çıksa da sonra N20 geçer. Tabi daha fazla parça varsa işler değişir.

Benim N13 F30da stg2 yazılım+filtre+335 intercooler+dv+dp+komple egzoz vardı 100-200 14-15 aralığında gidiyordu, şu an F10 16 sonları 17 gibi...200 üstü tabi F10 çok daha iyi gidiyor. 100-200de de bence 1700kg ağırlığa yavaş değil F10, hothatch araçlar harici herkesi geçer yolda.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıda yazdığına göre onda komple 76mm var ama? 60mm de o kadar fark olmaması lazım. @drago yapmıştı diye hatırlıyorum ama rahatsız olsa o yapmazdı sanki.
    Ben downpipe yapmadım, sadece resonatörü iptal ettim.

Dp demek koku demek, kokusuz olanı görmedim daha

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi katı iptal edip düz boru koyuyosan illaki koku oluyo, tabi dediğin gibi egzozun gerisi orjinalse bu daha az oluyor.

Alt devirlerin ölmesi de ayrı bir gerçek. Hele 76mm sistemden sonra ses zaten apayrı bi seviyeye çıkmıştı, hiç binilecek tarafı yoktu yani. Ki bende Voortek kumandalı egzoz vardı, açma kapama imkanım olmasına rağmen saçmaydı ses.

Bende orjinal katı geri taktım huzura erdim. şimdi tatlı sportif bir ses var kimseyi rahatsız etmeyecek seviyede. Sabahları Cold start hariç

Orjinal kat sökülüyorsa en ideali spor kat takmak. 200cel en uygunu bunun için. Maliyetli olduğu için kimse yanaşmıyor düz boru yapıp geçiliyor.
    Bence düz boru yapılan downpipe ın performans olarak çok aşırı bir getirisi de yok. Sürekli üst devirlerde 4k üstü kullanılmıyorsa tabi.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şunu anlamadım, downpipe olmayan arabaya neden downpipelı yazılım atılmış? Yazılımı düzeltsinler o zaman problemin çözülür bence.

Downpipe ben F30a takmıştım herhangi bir koku yoktu ama geçen arkadaş 124 spidera taktı acaip koku oldu. G20 alırsam da direk ilk gün yaptıracağım mesela yazılımı ona göre stg2 yaptıracağım, ciddi farkediyor.

Polis çevirmesinde sorun yaşamazsın, sabahları cold startın gürültülü olur sadece. Muayene de şans işi biraz, bizim arabalarda çok göremiyorlar diye duymuştum. Ama tabi finalde 250hp stg1 yazılım bu arabaya fazlasıyla yetiyor yaptırmana gerek yok.

N13 - N20 olayına da gelirsek sadece yazılımlı N13 yazılımlı N20yi geçemez. Kilo avantajından öne çıksa da sonra N20 geçer. Tabi daha fazla parça varsa işler değişir.

Benim N13 F30da stg2 yazılım+filtre+335 intercooler+dv+dp+komple egzoz vardı 100-200 14-15 aralığında gidiyordu, şu an F10 16 sonları 17 gibi...200 üstü tabi F10 çok daha iyi gidiyor. 100-200de de bence 1700kg ağırlığa yavaş değil F10, hothatch araçlar harici herkesi geçer yolda.
    100-200 de N13 le 14-15 saniye çok iyi değerler. Gerçi senin araba gırtlak doluymuş

bende K&N kutu içi filtre ve cat back 76mm egzoz var sadece. 100-200 15-16 arasında Stage 1 le
    Stage 2 ye çıkıp dp+intercooler+charge pipe da eklesem 14-15 arasına düşer en fazla sanki. 13 lerde yürüyen n20 de var mı bilmiyorum

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    14-15 aralığına düşersin ama 13 cidden zor. Bir dönem 1-2 tane F20 koşuyor diyorlardı da canlı görmedim hiç.

Hoş N13te ben herşeyi yapmama rağmen her bastığımda korkardım, hep bir tahrik arızası stresi olurdu. N20 o açıdan çok rahat 100bin kmdir yazılımlı biniyorum ayağımı çekmeden.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2017 Golf GTİ da downpipe + düz boru deneyimi yaşadım yaklaşık olarak 3 ay kadar bende koku vardı

Sadece deneyimimi paylaşmak istedim.
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu yeni okuyorum da white angel stoplar'dan vazgeçmene sevindim
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2017 Golf GTİ da downpipe + düz boru deneyimi yaşadım yaklaşık olarak 3 ay kadar bende koku vardı

Sadece deneyimimi paylaşmak istedim.
    bilgi için teşekkür ederim, kokuya dayanamadığınız için ya da çevirmede sıkıntı yaşadığınız için mi 3 ay kadar sürdü ?
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzin kokusu illa oluyor DP ile. Ama çevirmede sorun yaşama ihtimaliniz ciddi düşük.

Ortamda azıcık zaten rüzgar varsa, o koku kalmaz ortada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzin kokusu illa oluyor DP ile. Ama çevirmede sorun yaşama ihtimaliniz ciddi düşük.

Ortamda azıcık zaten rüzgar varsa, o koku kalmaz ortada.
    çok fazla kişiyle konuştum egzocusu ayrı, yazılımcısı ayrı konuşuyor. iyice kafam bulandı.
    @Dragger 'la telefon görüşmem sonrası G-Force 'u aradım , görüştük, katalitik iptali yapılmamış arabada , beyinden katalitik kapatmanın mantığını anlayamadı. Gel aracın stock 170 hp yazılımını atalım, 1 hafta öyle kullan , EGT değerlerine öyle bak dedi. Eğer arıza yoksa, değerler normalse, beğenirsen 170 hp yazılımla devam edersin, beğenmezsen de gelirsin yazılımını güncellerim dedi. Çok makul geldi.
    Diğer yandan maslakdpf diye bir yer ile görüştüm, ustanın da kendi aracı 2015 520i , aracın katalitiği eriyip tıkanmış olabilir o zaman yeni kat gerekir 22.000 TL civarı olur dedi, ama gel ücretsiz tespitini yapalım, belki 2- 3 liralık bir şeyle kurtaracaksın görmeden bilemiyorum dedi.

Ben de bu durumda aracın yazılımını yapan firmanın "egzos tıkalı" ısrarına istinaden ctesi sabah önce katalitiği kontrol ettireceğim, sorun yoksa G-Force'a geçip yazılımı önce orjinale çevirip , oralarda test edip, EGT normal değerlerde taklıyorsa, yazılım güncelleyerek için G-Force ile devam edeceğim.

Egzos'un tıkalı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum, tıkalı bir egzosla arabanın o şekilde yürümesi imkansız. Tıkalı bir egzosla arabanın yakıt tüketimi 10-12 civarda gezmesi imkansız , tıkalı bir egzosla şehir içi trafikte seyir halinde boğulmadan yürümesi imkansız geliyor bana.
    Konu TechTurkey tarafından (08-03-2024 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler