User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
70 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Tesla Model Y Long Range

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Tesla Model Y Long Range

Herkese selamlar,

Dünyada yayılan elektrikli araç furyasına neden ben de dahil olmuyorum sorusunu sormamla başladı her şey, e2008, e mokka, skywell vs. diye düşünürken Tesla bi anda çok rekabetçi fiyatlarla piyasa girdi ve ilk gün sabah 9 da RWD tek motorlu en boş model için soraya girdim. Zamanla baktım tek motorlu getirmiyolar, siparişimi LR olarak güncelledikten sonra şasi numaram atandı ve aracımı 29 Temmuz’da teslim aldım.

Aracı İstanbul Park’tan teslim aldık, koşa koşa Ankara’ya döndük. Şarj konusunda bi kere yarım saat, bi kere de 1 saatlik mola vererek %50 şarjla vardım, aracı teslim aldığımda %40 civarıydı zaten.

Araç içten yanmalıdan oldukça farklı, alırken güç beklentim yoktu ama 514 beygirlik gücün kayıpsız olarak kontrolünüz altında olması farklı bir iş, içten yanmalı gibi değil.

Fotoda 1000 beygire yakın güç bulunmaktadır sarı octide 350 hp civarı, arkadaşa ait ama 3 aydır bende

Bu yakıt fiyatlarıyla evde şarj ederek 30-40 krş yakmak inanılmaz keyifli, tesla olur olmaz, bu yüzden fırsat varsa içten yanmalıyı 40 liraya ulaşan yakıt fiyatlarını bahane edip bırakmak için doğru zaman diyebilirim.

Benim fırsatım vardı, eve de wallbox kurduk:

Hatta insanların aklında çok fazla soru olduğu için acemice oldukça kötü bir video da çektim:

https://youtube.com/watch?v=frIt5APE8XU&feature=shareb

Aracı ilk başta yadırgıyosunuz, sürüşü çok farklı. Yaşlı insanlar için sürmesi oldukça zor, frene basmıyosunuz zaten, gaz pedalıyla her şey mümkün.

Kalite olarak beklentimin oldukça üstünde bir araç, sonuç olarak teslanın ucuz modeli, yalıtımı ve malzeme kalitesini oldukça beğendim.

Temel otopilot hakkında fikrim herhangi bi acc ve şerit takipli bi araca göre avantajını göremedim, bende ayrıca 2022 308 var(yenisi), o da aynı hünerleri sergiliyor açıkçası, Türkiye’de zaten full otonom aktif değil.

Menzili 550 görmek imkansız diyebilirim, gerçekçi uzun dönem 400-450 km civarı, uzun yolda da artık yer gök şarj istasyonu olduğu için problem yaşama ihtimaliniz düşük. Bununla ilgili yakında arabada yatmalı kalkmalı bir seyahate çıkacağım, onun da güzel bir videosunu çekmeye çalışacağım.

Genel olarak böyle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız.
    Kiralama şirketlerine düşer mi acaba araba?
    Düşerse denemek isterim bir süre......
    Okumadan imzalamam.....

wiesmann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tebrikler gule gule kullanin elektrikliye en uzak olan kisi olarak tipini begenmesemde cok mantikli bir tercih gorunuyor..
    i'm not a monster i'm just ahead of the curve..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız.
    Kiralama şirketlerine düşer mi acaba araba?
    Düşerse denemek isterim bir süre......
    İstanbul’da bi firma kiralama için aldı diye biliyorum, bi bakın derim…

Alıntı wiesmann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrikler gule gule kullanin elektrikliye en uzak olan kisi olarak tipini begenmesemde cok mantikli bir tercih gorunuyor..
    Tipi bence de önden etkileyici değil, D segment MPV sonuçta, arkadan fena değil. Model 3 alma imkanı olsa daha mutlu olurdum ama Çin ötvsi bitirdi onu…

6 aylık 11500 mtv ödeyeceğimi söylememişim, önemli nokta…

johnie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba, güle güle kullanın.
    Bence elektrikli araç evin 2. veya 3. arabasıyla çok mantıklı. İlk araba ise gerçekten zor.
    ikinci ihtimal de çalıştığınız veya evinizde şarj istasyonu yoksa her dakika onunla uğraşmak gerçekten çok yorucu.

İstanbul > Çeşme çok yolculuk yapıyorum, elektrikli araç çok görüyorum, hepsi orta veya sağ şeritte 110-120 bandında gidiyorlar.
    O kadar para verip tadını almadıktan sonra biraz bana abes geliyor. Uzun yolda bekleme falan derken baya dert çektirecek gibi.

Ama dediğim gibi evin 2 veya 3. arabasıysa çok rahat kullanılabilir
    Tekra güle güle kullanmanız dileği ile.
    Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümleten hayırlı cumalarınız olsun

Vergi kaçırıp cumayı kaçırmayan cemaati müslimlerede selam olsun

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı johnie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, güle güle kullanın.
    Bence elektrikli araç evin 2. veya 3. arabasıyla çok mantıklı. İlk araba ise gerçekten zor.
    ikinci ihtimal de çalıştığınız veya evinizde şarj istasyonu yoksa her dakika onunla uğraşmak gerçekten çok yorucu.

İstanbul > Çeşme çok yolculuk yapıyorum, elektrikli araç çok görüyorum, hepsi orta veya sağ şeritte 110-120 bandında gidiyorlar.
    O kadar para verip tadını almadıktan sonra biraz bana abes geliyor. Uzun yolda bekleme falan derken baya dert çektirecek gibi.

Ama dediğim gibi evin 2 veya 3. arabasıysa çok rahat kullanılabilir
    Tekra güle güle kullanmanız dileği ile.
    Ayni kani vardi tesla net olarak boyle degil,
    Cesmeden daha yeni donuldu,
    Min 140km, ortalama 170, 200 ustu.
    Hic bi zaman sarj icin durulmadi,
    Molalarda 2/3 kere ortalama 10/15dk sarj ile yol bitiyor.
    Diger araclar ayni tempoda 10lt yaktilar.

Skywell vs iyi menzilli araclar dediginiz gibi olabilir, ama teslada mevzu cok degisiyor.
    Zateb araba olarak degerlendirilemez yeni nesil cihaz gibi

Tek sikinti bazi istasyonlar ciddi firsatci yuksek rakamli.

Evden ciktigimda yakinlarimda benzin istasyonlari var,
    Ama hic biri duzenli kullandigim rota uzerinde degil,
    Ya ters yondeler yada girdigimde, yoluma gitmek icin bosuna trafige girmem gerekiyor.
    Oyuzden duzenli benzin isigi yanarak ertelemekten benzinin dibine kaliyorum.

Elektirikte avm yemek yerken vs araba her firsatta elektirikte kaliyor, evde takma ihtiyaci hic olmadi.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zoe ve mg denemiştim istpark da değişik bir sürüş hissi var, sessizlik kısmı ve pürüzsüz hızlanma durumu çok çekici gelmişti.

Elektrikli araçlar geleceğin net şekilde galibi olacak, ama batarya teknolojisi geliştiğinde. menzil 1000km lere varmadan bence evin 2. aracı olarak kalmaya mahkum gibiler.

Talep arttıkça haşmetmeapları da bundan nemalanmak isteyecektir ötv dir etv dir vs vs (Elektrik tüketim vergisi bu yeni)

Videoyu izledim, nacizane önerim o panoya çıplak elle o kadar yaklaşıp sağı solu kurcalamayın, es kaza istenmeyen bir temasta çok üzücü neticeler doğurabilir.

Elektrik işi 220 / 380 vs şakası olmayan mecralar. Pano da kaçak akım rölesi işi güzel olmuş direkt sigorta bağlayıp geçebilirlerdi geçmemişsiniz bence iyi etmişsiniz.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Hayırlı olsun ben de performance aldım PPF cam filmi vs yakında açarım konusunu.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel dilekleriniz için teşekkür ediyorum öncelikle.

İlk olarak bence de evin tek arabası olacak konumda bence de henüz değil, olursa dünyanın sonu mu, bence değil. Yılda 1-2 kere uzun yola çıkılıyorsa, uzun yolda hız sınırları dahilinde araç kullanılıyorsa rahatlıkla tek araç olabilir, ben öyleyim misal Ha evde de 2. bi araba var elbet.

Konu dışı olarak, boyası çok hassas, 2 haftada bir sürü taş izi olmuş bile, o yüzden ilerlemesin diye önlemimizi alıp daha öncede kendisinde işlem yaptırıp memnun kaldığım Detaycı Adam Mert Abi’de ön 3 parça ve farı kaplattık.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel tercih keyifle kullanın. Önden görüntüsüne hala alışamadım. Startech body kit bayağı etkili değişim sağlıyor.
    TESLA MODEL Y STARTECH ON TAMPON - Renkligaraj.com
    www.vava.cars

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tipini halaa yadırgasam da ekonomik olarak güzel bir tercih olmuş, keyifli sürüşler ...

kaporta aksamında sıkıntı (değişim ihtiyacı) olması durumunda nerden destek alınıyor ?
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel tercih keyifle kullanın. Önden görüntüsüne hala alışamadım. Startech body kit bayağı etkili değişim sağlıyor.
    TESLA MODEL Y STARTECH ON TAMPON - Renkligaraj.com
    Selamlar,
    Hocam iyisiyle kötüsüyle her zaman orijinalciyim, naçizane öneriniz için teşekkürler

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tipini halaa yadırgasam da ekonomik olarak güzel bir tercih olmuş, keyifli sürüşler ...

kaporta aksamında sıkıntı (değişim ihtiyacı) olması durumunda nerden destek alınıyor ?
    Şimdilik İstanbul’da Otomol var, zamanla yayılacaktır.

Geçenlerde youtube da hızlı büyüyen bi arkadaş bagaj kapağını değiştirdi, sadece parça fiyatı 6300 TL bagaj kapağı tutmuş, fiyatlar beklentinin oldukça altında.

Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın.
    Teşekkürler

delta0o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.Kasko ve sigorta fiyatları nedir.Bir videoda kasko ve sigortanın toplam 50k TL gibi rakamdan bahsetmişti.Öyleyse az kullanan biri için km de yaktığı kuruşları geçer..
    TeKS@S

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun güzel günlerde kazasız belasız kullanın yakında ankara buluşmaları artık elektrikli modeller üzerinde olacak sayısı artmaya başlıyor
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Alıntı delta0o Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.Kasko ve sigorta fiyatları nedir.Bir videoda kasko ve sigortanın toplam 50k TL gibi rakamdan bahsetmişti.Öyleyse az kullanan biri için km de yaktığı kuruşları geçer..
    Bende bunu merak ediyorum. Kaskosu eğer böyle yüksek ile yürütme maliyeti evden şarj olsa da km başı yüksek olabilir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    23bin tl muafiyetsiz kasko sirket uzerine vergi 11tl tek seferde.
    Bugun 2.5 milyona alinan hic bir arabanin indirimsiz kaskosu bunun altina cikmaz,
    Dacia’da 17.000tl kasko cikti,
    Sigortalar bile 6-8000tl.
    En kotu yaptiran 38bin tl duydum. 3/4 kasa bmw lerde durum daha vahim.

Uzun yola surekli motorsuklet ile cikiyorum 6lt altini hic gormedim, 300km de bir yakit icin duruyorum,
    Sadece gs adv uzun gidiyor, ondada kahve sigara molasi,
    Toplasam senede 5 keredir oda.
    Diger elektirikliler ile hesaplama vs zor ama teslanin kendi hizli sarji tum Turliyede olursa oto pilot ile hafata 2 bile uzun yol gidilir,
    Mustakil evi olanlar icin gunes paneli, tesla powerwall yada 2 elektirikli buyuk is yapar, 1 tanesi pil depolama devlete geri enerji satma, dolu olan ile cik tipi harika bir firsat.

135lt benzin alan arabamda zaten 650km gidiyor 1 depo ile.
    Mesafe sadece abd icinde col gibi biryer gecerken 300/400km boyunca in cin yoksa ozaman sorun olur,
    Onun icinde bagaja kamplarda kullanilan sarj uniteleri yaptilar, arabayi surerlen sarj edebiliyor.

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun kazasız belasız iyi günlerde kullanın.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler