User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
51 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Binip Sattıklarım, Abarth'tığım Puntom Ve Son Nokta E36 3.16i Alpinweiss III SWAP

talo16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Wink Binip Sattıklarım, Abarth'tığım Puntom Ve Son Nokta E36 3.16i Alpinweiss III SWAP

Öncelikle Merhabalar,

Foruma üyeliğim daha yeni kabul edildiğinden ve ilk konum olduğundan biraz heyecanım mevcut, bundan dolayı hatam olursa affola

Nasıl başlasam bilemiyorum açıkçası, yazmayı da sevdiğimden dolayı biraz uzun bir konu olması muhtemel. Bol resimli bir konu olucak, resimlerin boyutunu olabildiğince ufak tutmaya çalıştım.

Daha önceden yapmaya çalıştığım ve ya yaptığım araçlar için konu açmak istiyordum ama şimdiye nasipmiş.

Şu anda bu konuyu güncel aracım olan BMW E36 3.16i Aracım için yazıyorum ama oraya gelmeden önce sevgili babamın desteği ile alıp biraz binip sattığım araçlardan hızlıca bahsetmek istiyorum;

İlk aracım diyebileceğim olan, ehliyetimi ilk aldığımda aile aracı olacak alınan Tofaş Doğan Slx 1996
    Evet doğru duydunuz bu araç şahin değil Çok sinir olurdum açıkçası şahin denilince. Modifiye olarak ilk araç olduğu ve ehliyetimin yeni olmasının verdiği heyecan ile sadece jant değişiklikleri ve karlık güncellemesi yapabilmiştim. Aracı ilk aldığımda 15'' Karpuz Jant - amblem ve aynaları kırmızıya çevirme - ikili egsoz ucu montajı yapmıştım.

Daha sonradan bu jantları çok heves ederek rolex ile değiştirmiştim ama piyasaya! yeni girdiğimden dolayı kandırıldım ve tertemiz jant lastiği verip, boyası kötü jantlar ve ortalama lastikler ile kafa kafaya takas edip kazıklandıktan sonra iyi bir fırça yedim ardından

Hemen araca oem+ görünüm verebilmek için altıkol jantı koyup ön yaylardan 1.5 bakla çat diye kestirdim, en sevdiğim hali bu olmuştu açıkçası. Aracın çamurluk ağızlarını rutin olarak 2-3 ayda bir yaptırıyordum ve arabayı kullanmaya alıştıktan sonra elden çıkardık model yükseltmek adına.

Daha sonradan sözde tanıdık bir galeri aracılığı ile tek değişenli tavana kimyasal dökülmüş olan !!! bu Peugeot 307 1.6 benzinli aracı aldık, sürüşü ve yola oturması güzeldi ama görüş açısından ve galeriden almış olmamızdan dolayı pek ısınamadan satalım dedik. Tahmin edeceğiniz üzere (herkesi aynı kefeye koymuyorum ama durum malesef böyle) aracı satarken experde 4 değişenli olduğunu duyunca ufak bir krizden sonra alıcınında anlayışla karşılaması üzerine elden çıkardık.

Ne yapsak diye düşünürken ne varsa eskide var dedikten sonra evdekileri ikna edip 1998 Model Bordo Doğan Slx hanemize hayırlı olsun dedik, Araba dışardan çok diri ve boyası güzeldi, ilk görüşüm gece olmuştu içine dışına geç saatte bakıp pazarlık etmiştik, sonradan biraz pişmanlık geldi çünkü sabah boyadaki ufak kusurlar ve iç aksamdaki eksikler göze batmıştı ama halledilir diyerek sorun etmedim. İlk aldığımda susturucu iptali ve headers vardı ayrıca araç dip basıktı. Tavana yarım açılan minibüs sunrofflarından yapmışlardı ama zevkliydi. Biraz elini ayağını toparlayıp, basıklıktan kurtulduktan sonra bu araçla Malatyadan, Mardine - Bursaya - İstanbula gibi farklı yolcuklar yaptık. Yorucuydu ama nasıl olsa kendimizindi.

Bir gün araca tekrardan güzel bir görünüm vereyim diyerek çıtırdan basayım dedim ama demez olaydım, meğer arabanın kriko yerlerinde ve tabanda yoğun çürükler varmış, krikoyu vurduğumuz yer patır patır gidiyor Arabanın muayenesi yeni olduğundan o konuda sorun olmazdı ama kafamıza bir kere takıldı çünkü bu araçla uzun yol yapyoruz dedik ve yollarımızı bununla da ayırdık. En çok zevk alarak kullandığım araçlardan birisiydi. Üvey kuzeni ile çektiğim bir resmini koyayım buraya da.

Artık biraz daha oturaklı bir araç almanın zamanı geldi diye düşünürken. Karşıma temiz diyebileceğimiz bir Focus MK1 Sedan çıktı. Çift Airbaglı Ambiante paketti, yola oturması - kullanımı güzeldi ama vites geçişleri bambaşkaydı, sanki orjinalden short shift var gibi kemikliydi. Buna güzel bir warex yapmıştım ses olarak ies tadında olmuştu.

Daha sonradan Astra H lip takıp, jant kapaklarını söküp teneke jantlarını siyah yapmıştım tatlı bir duruşu vardı.

O arada bunlar olurken beni yine bir kaşıntı tuttu. Annemin hayali olan bir araç vardı : Fiat BİS 126
    Bende ona bir süpriz yaparak o zamanın nerdeyse 2 cumhuriyet altını parasına almaya karar verdim.
    Belki hatırlarsınız bir zamanlar türk telekom reklamında mavi bir tane oynamıştı, kenan imirzalıoğlu sürüyordu. İşte o araç denk geldi.
    Tabi ki reklamlar ile alakası yoktu araç yıpranmıştı ama sonuçta 1992 model, ne bekliyordum ki ?

Biraz bindikten sonra dedik ki buna kendimiz güzel bir döşeme yapalım. Koltukları komple eve taşıdım süngerlerine kadar ayırdım,
    kalıp çıkardıktan sonra kendimiz bir güzel dikim yapmıştık.

Ama baktık ki bizim aldığımız git gide masraf açıyor (ucuz etin yahnisi hesabı), benimde bir dükkan işim olduğundan dolayı satışını verdik. Alan kişi izmirden gelmişti, daha noterden çıktığımız gibi sert kullanmaya başladı, vitesleri bir atışı var şanzıman arabadan çıkıcak sandım, bir kaç kez uyardım ama dinlemedi ve tabi ki daha şehir dışına çıktıktan sonra beni aradı araç arıza yaptı diye Bende onu uyardığımı dile getirerek geçmiş olsun dileklerimi ilettim.

Bisle beraber focusunda satışını verdik ama bende kaşıntı durmuyor, gittim motor yatak sarmış bir 131 buldum o zaman ki iphone x parasından daha ucuza satın aldım. Lan ben napıyorum demeye kalmadan hemen bir çıkma 1.6 motor buldum, arabaya montajını yapana kadar ustalarla cebelleştik, motor montajı bitti bi ilçeye gidip geleyim dedim daha giderken bayırda araba hararet yaptı yolda hortumlar patladı. Babadan da iyi bir fırça yedikten sonra dedim bundan adam olmaz ver gitsin.

Eee dükkan açtık mal taşıyacaz araba yok tabi ki daha sonra tekrardan araç ihtiyacı olduğu ve bu sefer bizimkiler yeni model olsun artık seninle uğraşamıyacaz dediler ve 2013 model Linea'yı ailemize kattık. Araç biraz yorgun duruyordu ama uyguna aldığımızdan ve motor aksamı iyi olduğundan çok umursamadık. Hemen far ampullerini deli mavi yaptım, güzel bir ön ek ve ön panjuru gövde rengine çevirdim (Türkiye'de benden başka bunu yapan yoktur çünkü nikelaj olan panjuru pahalı) benim çok hoşuma gitti açıkçası. Artık yeter dedim ve gittim kafadan bir basıklık verdim,

Tam bu oldu derken baktım ki ufak macun çatlakları ve kafadan ayarsız duruyor, benimde kafam attı ve ilana girip yeni sahibine teslim ettik. Artık kendi kendime öyle bir araba almalıyım ki hem hızlı olsun, hem düzgün dursun hem de kolay kolay arıza yapmasın. İlanlara bakarken 1.4 T-Jet diye bir motor seçeneği gördüm. Gittim detaylıca araştırdım, baktım, değerlendirdim ve kolay arıza yapmayan - yapsa bile parçası ucuz olan ve tabiki de hızlı olan bir seçenek olduğunu keşfettim. Bir gün puntolar arasında gezinirken onu gördüm, güneş yanıkları, tatlı sert duruşu ve içinin temizliği ile kenarda yeni sahibini bekliyordu, bende dedim gel bana
    Geceleri sokağa çıkma yasakları başlamak üzereyken Bursadan kalktık gittik Konyadan aldık ve evimize geldik. Öncelikle bir inceleme videosu çekmiştim o zamanlar youtubeye atmak üzere : https://youtu.be/hTFT9d48thk?si=-qxh9TJbSEka9ndq
    Araca yaptığım bütün işlemler neredeyse kanalda mevcut.

Daha sonra dayanamadım gittim hemen bir ön ek - yarasa ayna kapağı ve teneke janta doblo kapak takıp dükkanın önünde fotoğrafını çektim...

Punto'ya ayrı bir kısım açacağım çünkü 2 senelik beraberliğimizde farklı setuplar ve görünümler yaptım. Şu ana kadar en memnun olduğum aracımdı açıkçası. Bu arada punto varken dayanamadım ve gidip 1993 model toplamalık bir serçe aldım çünkü ben iflah olmaz bir kişiliğim

Serçeyi aldıktan sonra kaportacıyla anlaştım ve aracı teslim ettim. Teslim ederken 15 gün içinde geri vereceğim deyince aldı beni bir sevinç. İlk hafta hakikaten bir şeyler yapmıştı.

Ama daha sonradan malzeme alacağım bana para vermen gerekli deyince bende bir anlık gaflete düştüm ve verdim. Vermez olaydım!
    O günden sonra bekleye bekleye tam 6 ay adamın elinde kaldı araba, abi bugün yapıyorum, kardeşim haftaya sende, amcaoğlu 2 güne gel al diye diye erteledi. En son babam olaya dahil oldu ve ''lan çakkal sen bizimi gandırıyon ?'' diyip aracı oradan aldı. Bende o tükenmişlik ile beraber arabayı yabancı uyruklu bir ustaya teslim ettim ardından 1 haftada boyadı, tabanda ki çürükleride çok güzel yaptım dedi teslim etti. Bende muayenesi olmadığı için arabayı 131'i yaptığımız ustaya çektim. İzmirden de bir tane 1.6 çıkma motor 1 tanede 5 ileri şanzıman getittirdim. Motoru koydu, şanzımanıda koydu ama nereye olduğunu söyliyip ağzımı bozmayayım şimdi.

Araba burada güzel duruyor ama boyası spreyden bozmaydı, motor konusuna hiç girmiyorum bile. En sona arabayı artık yakma derecesine gelirken dedim ki bari bir muayeneye sokayım, zaten geçmeyecek en azından eksiğini görürüz. Arabayı aldım, egsoz muayenesine giderken çat diye bir kırılma sesi geldi. Egsoz muayenesine gidince dedim ki altına bir bakalım, Allahım birde ne görelim.
    Araba sol şaseden kırılmış. Arabanın tabanını çok güzel yaptım diyen adam saç vidası ile tutturmuş ve silikonu basmış geçmiş. Dedim ki böyle giderse eğer ben katil olucam, en iyisi bunu satayım. Esnaf birisine arabayı yaptığım masrafı kurtaracak şekilde verdim ve konfetiyi patlattım.

Punto var diye içim rahattı ama buradan da değişiklik hissi gelmeye başlayınca puntoyu da sattım. Daha sonra da model yükseltelim ve biraz daha geniş bir araç alalım dedik, bunun sonucunda ise Motorsport Turkey grubunun admininden gidip T-Jet Bravo aldım bilin bakalım o kaç modeldi ? 2010....

Evet model yükseltmek için sattığım aracımın üzerinden 1 hafta geçmeden piyasa patladı ve fiyatlar bir daha inmemek üzere uçuşa geçti.
    Bravoyu aldım almasına ama ben biraz minyon olduğum için çok geniş geldi. Sürüş açısı çok kötüydü. Bende aracı aynı puntoya yaptığım gibi big turbo setup tarzında bir modifiye işlemi uygulardım diye düşünüyordum ama aklım başıma geldi ve fazla masraf etmeden elden çıkarmaya karar verdim. Sadece downpipe - double teyp - tavan döşemesi gerdirme - angel uygulaması vs yaptıktan sonra satışını verdim. Açıkçası araçta pek umduğum gibi değildi.

Daha sonra artık gerçek anlamda yeni model bir araba almalıyız derken daha önceden başvurduğumuz Fiat bayisinden haber geldi ve kendimizi 2023 model fabrikasyon LPG'si olan Safeline paket alırken bulduk.

İlk defa ticari bir araç almıştık, araba sıfır evet güzel ama konforda sıfır. Evet yakıt ta yakmıyor ama gitmiyorda en son dedim ki biz ne yapıyoruz ? Selefi ile bir fotoğraf ekliyorum.

Kocaeliye gittik deneme amaçlı ama yok bu araba hem yakıyor hem de gitmiyor. Puntoyu sattığıma iyice sinir olduktan sonra son bir şans daha verdik ve Çanakkale gezisi yaptık ama yok bundan olmaz diyerek daha gezi bitmeden ilana girdim.

Artık dedim ki bunca arabadan sonra öyle bir araba almalıyım ki hem konfor olsun, hem gitsin, hem hasarsız olsun, hem modifiyeye gelsin. Yani anlıyacağınız olsun da olsun, ee hem de ucuz olsun. İlanlara girdim istediğim gibi bir araba yok, dedim ki bundan daha iyi bir şans olamaz en iyisi yavaştan E36 ilanlarına bakmaya başlıyım. Baktıkça bakıyorum ama yok, yok, yok. Baktığım araçların hepsi turşu olmuş. Artık dayanamadım ve yavaş olduğunu bile bile birazcıkta fazla para vermeyi kabul ederek 4 parça boyalı olan 1997 model 3.16i alpinaweiss III aracıma sahip oldum. Araba fiorinodan sonra ferrari geldi tabi ki

Buraya kadar baya uzun olduğunu düşünüyorum. Buradan sonra önce hep burada konusunu açmayı istediğim puntonun hikayesini (kısaca ) anlatıp BMW konusuna başlayacağım.

Şimdiye kadar okumaya dayananlara teşekkürler
    1992 Tofas Serce (Sold)
    2009 Fiat Punto Abarth T-Jet (Sold)
    2010 Fiat Bravo T-Jet (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. mesaj kendini tanıtmak olsun

Enteresan arabalar olmuş gerçekten rengarenk. Araba nasıl kırılır hadi kırıldı nasıl vida ile tutturulur çok enteresan.

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Okurken yoruldum valla

Sen bütün bunlarla uğraşırken nasıl bir enerjin varmış maşallah

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biraz daha okusam kendi arabamıda satıcaktım acaba masraf açar mı diye bu kadar heyecanı tebrik etmek lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, şimdi geldik fasulyenin fayda... öhm, puntonun hikayesine. İki senede belkide Türkiye'de en fazla değişim gören ve kim bilir belki de maptune sağolsun en hızlı 5-6 puntodan biriside olmuştur. Öncelikle en son aracı orjinal şekilde alıp ön ek, yarasa ayna kapağı ve teneke janta kapak yaptığımı yazmıştım. İlk aldığımda kaputta ve ön tamponda güneş yanığı vardı, evet yanlış okumadınız tamponun verniğini güneş yakmıştı. Bende o haline dayanamadım ve soluğu boyacıda aldım.

E ön eki takamadık, düştü vs. derken onu da boyattım ve montajını yaptırdım ama bir şeyler eksik geldi gözüme, gittim 50 yanak lastik koydum duruşu gözüme çok değişik geldi ama belki alışır diyerek beklemeye başladım. O arada 3.5cm spor yay denk geldi taktım ama fazla alçaltmadı arabayı, tatmin etmedi yani. İlk başta bindiğim en hızlı arabaydı benim için (fabrikasyon 120 tane beygiri var) ama alıştıktan sonra yavaş gelmeye başladı, bende belki sesten dolayıdır dedim ve gidip uyduruk bir düz boru ile warex yaptım arabaya. Ses aşırı tatlı geliyordu kulağa ama arabanın hızında değişiklik yoktu. Bende dedim madem öyle hemen yazılımcıya sürdüm. Güzel bir soft yazılım ve yazılımcımın Popcorn hediyesi ile araba çok keyifli bir hal aldı. (135 at gücü gibi olduğunu düşünüyoruz) Muayeneye kadar bu şekilde bindim.

Muayene zamanı geldi çattı, egsozu orjinale çevirdim alfista bir abimden ödünç alarak, istasyona gittim ama oda ne !
    Araba aşırı basık olmamasına rağmen altında koruma olduğundan ve en önemlisi 50 yanak lastik olduğu için muayene istasyonundaki kanala oturdu kaldı.
    Kendisine buradan teşekkür etmeden geçemeyeceğim muayene istasyonundaki görevli bana yardımcı oldu ve ben hiç gitmemişim gibi evime döndüm, paramı iade alıp. Hemen koştum ve tekrardan 195/55 lastik alıp gezici istasyonda muayenemi tamamladım. Artık bir şeyler yapmam gerektiğini düşünerek önce gidip hemen güzel bir işçilik ile 51'lik düz boru, downpipe, coilover montajlarımızı yaptık ve yazılımımızı güncelledik. O arada bende bir yandan görünüme de el atmam gerektiğini düşünerek fiber abarth tamponların siparişini geçtim ve arabayı soymaya başladım. Ardından şu leziz fotoğraf ortaya çıktı

Abarth tamponlar, dodikler ve marşpiyeller hazırlandıktan sonra gidip tamponların montajını yaptırdım ve arka egsoz ucunu ayarladım.

Görünüş ve gidiş olarak güzel olmuştu ama hala jant eksikti, ardından bende gidip 16'' Advan jant ve sıfır lastik takımı alıp arabaya montajını tamamladım.

Belli bir süre bu şekilde aracı kullandım ama fiber tamponlar en ufak bir yere tıklatmada ya hemen kırılıyor yada tırnakları attırıyordu, bende başlarım böyle işe diyerek orjinal abarth ön tampon aramaya koyuldum. Boş ön abarth tamponu bir abimden temin ettim, bir yandan ona ön panjur ayarlarken bir yandan da arka tamponu custom olarak yapıyorduk (Sadece ek kısmı fiberdi üst kısmında orjinal tamponumu kullandım plastik iyidir) çünkü hiç bir yerde arka tampon bulamadım. Egsoz ucunada ince bir dokunuş ile bence şahane bir görüntü olmuştu.

Biraz düşündükten, maliyet hesabından ve maptune ile görüştükten sonra arabayı daha da güçlendirmeye karar verdim. Çünkü tamponları gerçek grandeye çeviriyorum neden motorda öyle olmasın ?
    Bu şekilde çıktığımda yolda GT1446 Turbo, Audi A4 İntercooler, Astra Big Enjektörler, İridyum Bujiler, Krom Hava Filtresi, Spor Fren Diskleri vs gibi ürünler ile cebimiz yettiğince doldurduk, E dedik ki bu kadar şeye güncel güzel bir yazılım eşlik etmesi lazım. Ama benim aklımda düşünceler havada uçuşuyor.

İntercoolerın montajını kendim yaptım ve borularını büyük ebatlı parça borulardan ayarlamıştım. Patlayacağından korkuyordum açıkçası ve korktuğum başıma geldi. Araca çok yüklenilmediğinde sorun yok ancak ayar için tam yüklenildiği zaman basınç dolu dolu geldiği gibi güm diye bir ses geldi. Kesin motoru kırdık diye bir korku sardı beni. Çektik en yakın oksijene baktık ki hortum atmış, derin bir oh çektim. Daha sonra biraz uğraş sonucunda yine çıktık yola tam gaz bastık güm dedi yine patladı. Bu böyle olma diyerek cooler hortumunun kelepçelerini çaprazlama sonuna kadar sıktım, dedim ki ya bu hortumlar yırtılır yada basar yazılımı yaparız artık yeter!
    Korktuğum olmadı ve güzel bir şekilde aracı yazdık, araba artık hem görünüm olarak hemde motor içi olarak abarth'tan neredeyse farksız gibi olmuştu ve ben buna BA-YIL-DIM. Aşırı zevkliydi. 185-190 HP gibi verdiğini tahmin ediyoruz çünkü 187'lik BMW ile bastığımda 220ye kadar peşinden ayrılmadım ama sonrasında araba kendinden geçince korktum tabi. Aracımın en son hali ise bu şekildeydi,

Kaliperleri kırmızı yapmıştım.

Arkadan 1.5cm flanşlar ile agresif bir duruşu vardı.

Benim imza arabam oldu diyebilirim. Sattığım kişi arabayı aldığı gibi orjinale çevirip bana atınca aşırı üzülmüştüm açıkçası...

Neyse artık bir sonraki kısımda BMW E36'ma geçeceğim.
    Konu talo16 tarafından (08-11-2023 Saat 14:25 ) değiştirilmiştir.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar,

Aslında dün üyeliğimin onaylandığını görünce hemen kendimi tanıtma konusu açtım, yani normalde bu ikinci konum benim
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aşırı yoruldum ve kelimeleri seçerken çok düşündüm

Bir yandan çalışıyorum bir yandan yazıyorum zor oluyor.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler, yazmak benim için bir hobi oldu anında
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okurken yoruldum valla

Sen bütün bunlarla uğraşırken nasıl bir enerjin varmış maşallah
    Alıntı yapmayı yeni öğrendim.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

cihant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun inşallah BMW gönlüne göre olur.
    2011-2019-- W124 E200
    2019-202x-- C4 1.6 e-hdi
    2023-202x-- C5 AirCross

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. mesaj kendini tanıtmak olsun

Enteresan arabalar olmuş gerçekten rengarenk. Araba nasıl kırılır hadi kırıldı nasıl vida ile tutturulur çok enteresan.
    Araba bildiğiniz plastik gibi kırılmıştı tabandan, şok olmuştum gerçekten. 5 senede olan bir macerayı hızlı bir şekilde özet geçmeye çalıştım genel hatları ile
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cihant Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun inşallah BMW gönlüne göre olur.
    Çok badireler atlattım diğer araçlar ile
    E36 bölümüne geçmem için biraz dinlenmem ve kafamı toparlamam gerekli, mutlu aldık ama ufak tefek şeyler moral bozdu onları hallettik şimdide, swap kısmına geçiyoruz o daha da uzun soluklu olucak gibi.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, bütün araçları ve puntoya yazdığım ''kısa'' bilgilendirme yazısından sonra artık şu anda sahip olduğum E36'ya geçme zamanı geldi bence.
    Öncelikle dediğim gibi çoğu E36 turşu kıvamına geldiğinden bayağı bir bakındıktan sonra bunda karar kıldım.
    Aslında 3.16i, Beyaz renk ve sunroffsuz olmasını ilk başta istemiyordum açıkçası. (Yani istemediğim her şey bunda var )
    Herkes'in dediği gibi 3.18is veya 3.20i motor seçeneği, Bordo veya yeşil ayrıca sunroff olmasını istiyordum. Ama bu özelliklerin olduğu araçların hepsi ya bol değişenli ve şase podye işlemliydi yada çok absürt modifiyelere maruz kalmıştı. Bir gün tüm 36'ların ilanlarını açtım ve direk karşıma bu araba geldi.
    Resimlerde canlı duruyordu ve açıklaması çok detaylıydı. Yapılı dedikleri türden 3.20i fiyatı yazıyordu. Biraz fazla para verip temiz! almak istediğimi fark ettim.

Aracım 97 model, 3.16i motor seçenekli, alpinweiss III beyazı renginde, 4 parça boyalı (başka bir eksper 3 boya 1 değişen demiş riske atmamak için ama bence değişen değil), sunroofsuz, 4 airbag - abs - 4 cam otomatik - manuel vites - dijital klima - koltuk ısıtma gibi donanımların olduğu bir paket. Dışı dediğim gibi beyaz renk ama en hoşuma giden yönü içi de beyaz renk ve döşemeleri gerçekten temiz.

Araba şaşırtıcı bir şekilde M pakete çevrilmemiş, üzerinde orjinal tamponları var. Ve evet marşpiyellerde orjinal sonradan takma değil. O yıllardaki yakın bir arkadaşı ile çektiğim resmini de bırakayım buraya.(Bence 36 ondan daha genç duruyor.)

Aracımı aldıktan sonra egsoz ucu çok gıcık durduğu için ilk önce hemen gidip orjinal bmw logolu stock difüzörü m difüzör ile değiştim. Burada bana kızanlar olacaktır elbet daha sonradan bende kendime kızdım ama korkmayın, kendi orjinali evde duruyor. İkili egsoz ucu yapmak için sökmek zorundaydım kesmek istemedim açıkçası. Elimde fotoğrafı olmadığı için montaj yaparken çektiği reels videosunu koyuyorum.
    Talha Berk, Instagram: "BMW E36 Topluyorum, Bolum 1.

#e36 #drift #bmw #exhaust #warex
    #m43 #araba #modifiye #klasik"

Daha sonradan bagaj fitilini, bagaj amortisörlerini (Türk malı aldığım için hemen kırıldılar, yuvaları metal değil plastikmiş...) ve yanlışlıkla kırdığım avadanlık vidasının değişimini yaptım.
    Talha Berk, Instagram: "BMW E36 Topluyorum, Bolum 2.

#e36 #drift #bmw #rear #bagaj #bagajdizayn #m43
    #arabastoryleri #araba #tamir #modifiye #klasik"

Daha sonradan araca uzaktan bir baktım ve dedim ki bu farları ve sinyalleri elden geçirmem gerekli. Hepsini söktüm bir güzel temizlettim ve farların içindeki camların ikisine avrupa modellerde ki gibi görünüm vermek için sarı folyo kapladım ayrıca sinyalleri şeffaf sinyal ile değiştirdim. Takım olması açısından sis camlarını da sarı kapladım. Baktım çok güzel oldu, gittim çinli bir siteden şeffaf led çamurluk sinyali getirttirdim ve montajını yaptım.

Tabiki herhangi bir E36'da olmazsa olmaz angellarımızı taktırdım.

Bu fotoğrafı hatırlayan elbet olacaktır diye düşünüyorum, tanıyanlar araca yapacağım swap işlemini tahmin etmişlerdir bile
    Bu işlemlerden sonra aracı artık swap işlemine hazırlamak istediğimden dolayı 2 ay süresi kalmış olan muayenesini biraz daha erkene alarak muayeneye götürdüm. Ve evet muayeneden kaldı araç. 4 parça boya var diye aldığım aracımın (ekspertiz aracın önemli yerlerinde ve ''taban'' kısmında herhangi bir sorun yok yazmış) kriko yerleri çürük olduğundan dolayı muayeneden geçiremedim. Zaten bekliyordum ama yinede üzüldüm açıkçası.
    Daha sonra gidip bir ustayla anlaştım ve içini sökmeye başladık.

Arabanın orjinal teybi üzerindeydi ama kardeşim sağolsun kaset takmaya çalışırken içinde sıkıştırdı ve görüntü çok kötü oldu. Her neyse arabanın içini söktükten sonra arabayı havada yan yatırarak kaynak işlemlerine başladı ustamız.

Açıkçası ben işçiliğini beğendim. Ustamdan ve bir kaç kişiden öğrendim ki E36 larda çamurlukların iç kısmında ve marşpiyeli ucunda kışın yere atılan tuzlar ve yağmurda olan çamurlar oraya dolup 4 köşeyi çürütüyormuş. Yani kronikmiş, ondan dolayı birazcık rahatladım. Kaynaklar yapıldıktan sonra düzeltme işlemleri yapıldı.

En son astarı ve üzerine beyaz renkli pütürü atılarak işleme son verildi, minimum 5 sene hiç bir şey olmayacağının sözünü aldım. Bence fabrika dışı işçilik için normal bir süre.

Arabanın alt kısmı tamamen bittikten sonra resmini çekmemişim malesef güzel oldu ama ben ne olur ne olmaz diyerek komple taban ve çamurluk içleri dahil olmak üzere bir kat ta siyah pütür attıracağım sanırım. Bir yandan bunları yaparken öbür taraftan swap yapacağımız motoru Aydın'da bulunan Ekin Motorsports ile temin ettik ve kendileri motoru toplamaya başladı. Gerekli temizlikler, taşlamalar yapıldı ve motor rektefe edildi temiz olması açısından.

Bunlardan belki motorun ne olduğunu anlayan çıkabilir, öyle gurmeler var aramızda diye tahmin ediyorum. Diğer yandan aracın muayenesini bitirdim ve müsait olacağım zaman aracın swap işlemlerine başlamak için anlaştık. Tabi ki o andan beri boş durmuyorum ve ufak ufak parçalar topluyorum. Mesela benim hoşuma giden türden bir direksiyon ve yurtdışından bunun için göbeğini getittirdim.

Ee motoru yapıyoruz bari şanzımanada ufak bir el atalım diyerek birde Short Shift temin ettim. (fotoğraf bir arkadaşımdan, benim topuz kırmızı)

O kadar şey yaparken özel bir logo tasarlayayım dedim, bütün işler bittikten sonra bagaja takmak için. Buradan artık motoru tahmin edersiniz sanırım.

Sizleri artık daha fazla meraklandırmamak için motorun ne olduğunu açıklıyorum : Hondacıların çok sevdiği K24

O arada motorun işlemleri bitti, yarın itibari ile yavaştan baskı balata - şanzıman motor bağlantı aparatı (orjinal şanzımanı kullanacağız.), emme vs. halledilecek. Eğer nasipse 1 hafta sonra arabayı Aydın'a tolga abiye (Ekin Motorsports) bırakacağım.
    Şimdiye kadar yaptıklarımız bunlar. Arabaya bir şeyler ekledikçe ve swap konusunda ilerleme oldukça konuya devam edeceğim.

Konu talo16 tarafından (09-11-2023 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Azmine ilgine maşallah gerçekten takdire şayan E36 da k24 bir tık hayal kırıklığı oldu ama zevkler ve renkler tartışılmaz umarım sorunsuz istediğin gibi yürütürsün.

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Logo bence k324 olmalı elinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CüneytIşıkkent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Azmine ilgine maşallah gerçekten takdire şayan E36 da k24 bir tık hayal kırıklığı oldu ama zevkler ve renkler tartışılmaz umarım sorunsuz istediğin gibi yürütürsün.
    Aslında yurt dışında yapan çok var ya. Artık bizim memlekette m50 hariç uğraşan yok. m50'yide 200 beygir yapayım desen k24ü fiyat olarak ikiye katlıyor. Parça konusuna girmiyorum bile. Tabi ki bizim iş biraz fantaziye giriyor

Alıntı calamityeas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Logo bence k324 olmalı elinize sağlık
    Evet dediğiniz de mantıklı, daha net karar vermedim. Belki hiç logo koymadan 16'' teneke jant ile şaka makinesi yapabilirim.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

21dc963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Logo ile ilgili çizim desteğinde ücretsiz yardımcı olabilirim 3d baskı konusunda da yardımcı olurum özelden ulaşmanız yeterli

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesene bereket. Motor sürpriz oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BRKBRDL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesene bereket. Motor sürpriz oldu
    Bence herkes için sürpriz oldu. Umarım istediğimiz gibi sağlam olur

Alıntı 21dc963 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Logo ile ilgili çizim desteğinde ücretsiz yardımcı olabilirim 3d baskı konusunda da yardımcı olurum özelden ulaşmanız yeterli
    Olur teşekkürler, özelden yazacağım sizlere.
    1992 Tofas Serce (Sold)
    1997 Bmw E36 3.16i

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler