User Tag List

Sayfa 1/113 1231151101 ... SonSon
2139 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Intercity İstanbul Park (GENEL)

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Intercity İstanbul Park (GENEL)

Arkadaşlar piste dair genel hertürlü tecrübelerin aktarıldıgı,viraj stratejikeri, pilotaj, mekanik bilgiler, fotoğraf ya da videolu soru, sorun ve merak ettiklerimizi konuştugumuz, araçlarmız ve pist için uygun set-up lar, şartlar vs akla gelen herşeyin konuşulabilecegi bir konumuz olsun, Böylelikle piste çıkanların tecrübelerine dair hem güzel bir arşiv olur hem de piste çıkacaklara kılavuz.

Örnegin :

- Gündelik aracımla piste çıkacagım, çekiciyle dönmemek adına, çıkacagım bir seans süresince aracı ne kadar zorlamalı, nasıl kullanmalıyım vs ?
    - 16 inç olarak 230 hp polo gti için semi slick alacagım, pist üzerinde lastik tecrübeleriniz nelerdir ?
    - x virajı x araçla nasıl en iyi şekilde dönerim, napmalıyım ?

Katkılarınızı bekliyorum.

Intercity İstanbul Park'ın Genel Özellikleri

Intercity İstanbul Park, Tuzla ilçesinde 2.215.000 m2 alana kurulmuş bir tesistir. Pistin mimarı Herman Tilke; pisti 5.338 km (3.317 mil) uzunluğunda, 14.5-21.0 metre genişliğinde ve saat yönünün tersine koşulacak şekilde tasarlamıştır. Pistte toplam viraj sayısı sağ 6, sol 8 olmak üzere 14 adet olup maksimum hız ise Formula 1 yarışlarında 320 km/h üzerindedir. İnişli-çıkışlı bir yapıya sahip olan pistteki en yüksek boyuna eğim %8.145'tir.

Intercity İstanbul Park; saat yönünün tersi istikamete işleyen yapısı, 60 metreyi bulan yükseklik farkı, zorlu ve teknik pist şekli ile yarışmacıların dünyada en sevdiği ilk 3 pistten biri olarak gösterilmektedir. Özellikle 4 virajın birleşiminden oluşan 8. viraj, şimdiden dünyanın efsane pist virajları arasında yer bulmuştur.

Pistin Teknik Özellikleri
    Pist uzunluğu: 5.338 m
    Pist genişliği 14 - 21.5 m
    Çevreyolu uzunluğu: 5.482 m
    İç yolların toplam uzunluğu: 2.286 m
    Pist toplam viraj sayısı: 14 adet
    Pist toplam viraj sayısı (sağ): 6 adet
    Pist toplam viraj sayısı (sol): 8 adet
    Pist toplam düzlük sayısı: 4 adet
    En keskin viraj yarı çapı: 15 m
    Pist en uzun düzlük uzunluğu: 720 m
    Start-Finish düzlüğü uzunluğu: 655.5 m
    Pistteki en yüksek boyuna eğim: %8.145
    Altgeçit sayısı: 4 adet
    Üstgeçit sayısı: 3 adet

Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk bilgi benden, 11'e girerken 400+hp'li bir araban yoksa kaldırmıcan aga.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 i donmeyi çözen tek virajdan 2sn kadar kazanabilir.

Caner B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    12.viraj lastik bitirdiğim viraj oldu 19 eylülde çözeceğim orayı umarım

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8 i donmeyi çözen tek virajdan 2sn kadar kazanabilir.
    Büyük yanılgı
    8. viraj en keyifli virajlardan birisi. Ancak zannedildiği kadar süre kazanılmıyor. Bir sürü farklı telemetri ile sabittir
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şu sağ-sol lastik basınç farkını merak ediyorum. Pist saat yönü tersine döndüğü için sağ lastiklere 1 psi fazla mı basmak uygundur?
    "life is too short to drive boring cars"

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şu sağ-sol lastik basınç farkını merak ediyorum. Pist saat yönü tersine döndüğü için sağ lastiklere 1 psi fazla mı basmak uygundur?
    Özellikle önden çekiş (ve ön tarafın ağır olduğu) araçlarda daha belirgin olmak üzere; sağ ve sol lastikler 1-2 psi arası fark ediyor.
    Pist daha çok sola döndüğü için sağ ön fazla şişiyor, dolayısıyla sağa 1-2 psi az basmak daha iyidir.

Aslında piste çıkarken çok indirmeyip, 2-3 tur sonra pitte Bridgestone ekibine ayarlatmak ve sağı solu eşitletmek en temizi.
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak.

2den girip 7den çıksak 2.1x süreler mümkün müdür? (NFS styla)

Şaka bir yana oldukça faydalı bir konu olmuş.Şu pistte gazlamayı çoğu şeyden fazla isterdim..

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ukku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle önden çekiş (ve ön tarafın ağır olduğu) araçlarda daha belirgin olmak üzere; sağ ve sol lastikler 1-2 psi arası fark ediyor.
    Pist daha çok sola döndüğü için sağ ön fazla şişiyor, dolayısıyla sağa 1-2 psi az basmak daha iyidir.

Aslında piste çıkarken çok indirmeyip, 2-3 tur sonra pitte Bridgestone ekibine ayarlatmak ve sağı solu eşitletmek en temizi.
    Hmm, ben de araba hep sağ tekerlerin üzerine yatacağı için onları daha diri tutmak gerekir diye akıl yürütüyodum sözüm ona . Cahillik böle bişey işte
    "life is too short to drive boring cars"

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk çıkacaklar için amatörce tespit ettiğim bir iki nokta:

Gelirken:
    - Normal kullanımda 12 litre yakan bir araç, pistte 25-30 l/100km yakarak, 20 dakikalık seansta 12 litre benzini emiyor. Piste minimum yarım depoyla gelin. Seanslar arasında dışarı çıkıp benzin alabiliyoruz.
    (2nci seansa çeyrek depoyla çıktığımda 5nci turda kırmızı yandı ve 6ncı turda viraj içlerinde benzin yetiştiremedi araba)
    - Bir tanıdığınızdan kask ödünç alacaksanız, intercomsuz model bulun. Intercom'lu modellerdeki kulaklık dış sesleri çok kesiyor. Arabadan ve dışarıdan gelen sesleri duyamıyorsunuz. Yanınızda biri varsa konuşurken toptan Charlie Chaplin.
    - Tabanı geniş ayakkabı yada sarı Catleri giyip gelmeyin. Pistte olaylar hızlı gelişiyor. Hem frene hem gaza aynı anda basmak istemezsiniz.
    - Video çekebilecek bir alet olsun. Sonradan izleyince hatalar tespit edilebiliyor.

Pistte:
    - Arada bir hararete bakın. Özellikle turbo araçlarda mühim konu. Şişmeyen bullet proof zannetiğiniz aracınız pistte farklı karakterde olabilir. Sokakta 91 C olmayan hararet, 110'lara çıkabiliyor (klima açık gazlarken aklım çıktıydı).
    - Frenler ve lastikler pistte ilk tahribatı alıyor. Benim diyen sokak lastiği, hava da sıcaksa 2 turda pert. Seans sonlarında kontrol edin. Frenleri arada bir yoklayın. OEM balatalar 200'den 70'e indiğiniz 5 virajda kaynayacak. Pedaldaki değişikliklere dikkat etmek lazım. Ben ilk çıktığımda balatalarım gitti, ikinci çıktığımda balatalar sağlamdı; fren hidroliğim kaynadı. Frene sonuna kadar basıp, kimsenin olmadığını ve petrol tankeri gibi 5 km'de durabileceğinizi hissetmek korkunç. Bu sebeple hızlanarak ve aracınızı tanıyarak bir tempo tutturun. Soğutma turu atan birçok aracı pistte göreceksiniz.
    - Bitik balata ve lastikle katiyen gelmeyin.
    - Lastiklerin basınçları 2-3 turda muazzam artıyor. 30 basınca 38-40 psi olabiliyor.
    - Mümkünse ilk sefer çıktığınızda pisti bilen bir co-pilot edinin. Virajlarda ve diğer arabalara olan ilgi alakada çok faydalı olacaktır.
    - Pist youtube'da izlediğimiz gibi değil. Baya inişli binişli, ilk turlarda tırsıtıyor.
    - Pist için hazırlanmış, gideri ve özellikle yol tutuşu kuvvetli araçların dibine girip fren noktalarını, viraj çizgilerini taklit etmeye çalışmayın. Virajda sizden hızlı olup, düzde yakaladığınız araçlar oluyor; fren noktasını kaçırırsanız tehlike.
    - Aynaları kullanın. Çok hızlı gelen 458'ler, GT3'ler oluyor. Radar da yok, basıyorlar. (Kıl oluyorum, keşke benim olsa)

Aklıma gelenler bunlar. Tecrübeli arkadaşların yorumları daha mühim olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faydalı konu olmuş,valla piste çıkmak en çok istediğim şey,R Factorde oynaya oynaya artık İstanbul Park kusucam,ama gerçeği lazım

En azından piste çıkmış olmak için kendi aracımla (96 model corolla ) çıkmayı bile düşündüm ama fren ve şanzımanına hiç ama hiç güvenmiyorum(gerçi hiç bişeyine güvenmiyorum)

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel konu.
    Hıdrolık ve balata yenı olmalı.
    Ucuz hıc bır lastıkle gelınmemelı.
    Arkadan yakaladıgınızı zannederken,vırajda martı gıbı ucmayın. 1 sec kazanıcagum dıye 3 sec kaybetmeyın. Dahada kotusu vurmayın arkadan....
    Ne kadar sakın gıdersenız o kadar ıyı sure yaparsınız. Hızlandıkca surenızde kotulesıcektır.
    Eger arkadan hızlı bır arac gelıyorsa,kapısmak yerıne yol verın. Hem arkadan gelenın hem kendı turunuzu heba etmeyın.
    Mumkunse ıdeal cızgıden cıkarak yol verın,mesela meshur 11'e yaklasırkwn saga cekılın(yavas yada sogutma turundaysanız)
    Gt3 sadece bende olduguna gore cevap vereyım,kıl olma,elımden geldıgınce kımseyı rahatsız etmeden donuyorum....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pist için semi slick düşünüyorum, 205 45 16 ya da sürtme yaşamazsam eger (emin degilim ) 225 45 16 düşünüyorum. Sadece pistte kullanacagım, semi slick ne tavsiye edersiniz bu ölçülerde ?
    Araç polo tdi yazılım egzoz

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 kere katıldım, Ankara'dan yürüterek gelip yürüterek döndüm... akıl işi mi değil? pistte devamlı kafa dönüşte oluyor, zorlamayı bırakın gezi temposunda dönüp keyfini çıkartıp o şekilde Ankara'ya dönüyorum...

arabam 20 yaşında ama şu özelliklere sahip:

doğuştan M5 fren sistemi, 330 mm disc
    sertlik ayarlı susp.
    orj spor yaylar
    çelik fren hortumları

bu sene eklediklerim:

Nankang 255 40 17 arka, 225 45 17 Kumho ön semi slickler
    büyük su radyatörü
    bosch044 pompa
    çelik benzin hattı

düşündüklerim:
    water-methanol kit

benim en çok zorlandığım viraj 7. viraj, ya kayıyor ya da yavaş kalıyorum... diğerlerinde sorun yaşamadım, start-finish den önceki virajlar ve oradan düzlüğe çıkmak inanılmaz keyifli... işte bu keyif anında düzlüğün sonunda sağlam bir fren gerekiyor, sıcak havalarda hidroliğin kaynama noktasına çok yaklaştığını unutmayalım, ara ara freni yoklamakta fayda var yoksa bir viraj içinde bir bakmışsınız son sürat çimlerdesiniz... pistte yağ ve soğutma suyu sıcaklıkları günlük hayatta hiç görmediğiniz kadar yükselebiliyor, o nedenle soğutma turu çok önemli, gaza fazla gelmemek lazım, gözler devamlı göstergelerde olmalı... pistte yol tutuş asfalt özelliği ile çok iyi, temiz bir günde denk gelirseniz, lastikleriniz de iyiyse çok keyifli dönüyorsunuz...

bu sene inşallah tır la geleceğiz 6 araç, Eylülde bir aksilik çıkmaz umarım...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    205/55/16 225/50/16 Trofeo R olarak mevcut.
    Dıgerlerının yol tutusu zayıf,ufalanma sorunu,asırı sıcaklıkta uzama vs sorunları oluyor.
    Bulabılırsenız cup2 de olabılır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    205/55/16 225/50/16 Trofeo R olarak mevcut.
    Dıgerlerının yol tutusu zayıf,ufalanma sorunu,asırı sıcaklıkta uzama vs sorunları oluyor.
    Bulabılırsenız cup2 de olabılır...
    web siteleriinde ikisi de 18 den başlıyor ağabey. google da da baktım bir şey bulamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    web siteleriinde ikisi de 18 den başlıyor ağabey. google da da baktım bir şey bulamadım.
    Bu trofeo konusuna bi açıklık getirmek lazım 225/40/18 için maslak pirelliyi aradığımda trofeo 245 den başlıyo o ebatlarda üretilmiyo dediler ama en son ki pist gününde bi mini jcw de eğer ben yanlış görmediysem trofeo vardı nedir bu işin aslı acaba?

KVNC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pist için semi slick düşünüyorum, 205 45 16 ya da sürtme yaşamazsam eger (emin degilim ) 225 45 16 düşünüyorum. Sadece pistte kullanacagım, semi slick ne tavsiye edersiniz bu ölçülerde ?
    Araç polo tdi yazılım egzoz
    Şahsi görüşüm polo tdi için trofeo gereksiz maliyet olur, nankang vs yeterli performansi saglar kanısındayım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yazdıgım olculer var,fabrıkaya sorarım. Bız yılda 800bın TL den fazla lastık alıyoruz fabrıkadan,aram ıyıdır hatta kendıme lastık urettırıcek kadar ıyıdır....

Alıntı Octavia RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu trofeo konusuna bi açıklık getirmek lazım 225/40/18 için maslak pirelliyi aradığımda trofeo 245 den başlıyo o ebatlarda üretilmiyo dediler ama en son ki pist gününde bi mini jcw de eğer ben yanlış görmediysem trofeo vardı nedir bu işin aslı acaba?
    O mını'nın Trofeo'sunuda ben almıstım.18'ler 235/40-18 den baslıyor,yanlıs bılgı vermısler.

Alıntı KVNC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsi görüşüm polo tdi için trofeo gereksiz maliyet olur, nankang vs yeterli performansi saglar kanısındayım
    Nasıl lastık koyarsan ona gore gerı donus alırsın. Yanı Murat 124'e nankang koyarsan ona gore sure yaparsın yada keyıf,Trofeo koyarsan daha farklı.... Bu goruse katılmıyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)