User Tag List

Sayfa 2/113 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
2139 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Intercity İstanbul Park (GENEL)

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KVNC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsi görüşüm polo tdi için trofeo gereksiz maliyet olur, nankang vs yeterli performansi saglar kanısındayım
    Ben de öyle düşünüyorum, Murat abi söyleyince, bir bakınayım demiştim. Zaten hoş istesek de ölçümüz yok

Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazdıgım olculer var,fabrıkaya sorarım. Bız yılda 800bın TL den fazla lastık alıyoruz fabrıkadan,aram ıyıdır hatta kendıme lastık urettırıcek kadar ıyıdır....
    Abi teşekkür ederim, o lastigi hakedecek ölçüde hazır bir aracım yok, ölçümüzü bile kaale almamışlar
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

KVNC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl lastık koyarsan ona gore gerı donus alırsın. Yanı Murat 124'e nankang koyarsan ona gore sure yaparsın yada keyıf,Trofeo koyarsan daha farklı.... Bu goruse katılmıyorum.
    Elbette trofeo ile tutunma daha iyi olacaktir ancak tahminen 150hp civari bir araç için istanbul park gibi hizli bir pistte ne kadar fark ettirir? Zaten aracin problemi tutunmadan ziyade hizlanma olacaktir.

Derseniz ki zaten aracta fren yok kilit yok tutunma ne kadar iyi olursa bahsettigimiz eksikleri daha iyi telafi eder, evet buna katilirim ancak aradaki maliyet farkini da gozardi etmemek gerek. Lastik gibi cabuk yipranan maliyeti ustlenmektense onun yerine disk buyutulebilir mi mesela ona bakmak lazim. (O ebatta tam fiyatlari bilmedigim icin faraza konusuyorum)

Edit:imla

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soru:
    - Motora sonra girerim. Süper lastik ve süspansiyon yapacağım. Pisti de öğreneceğimden, yeni setupla her virajı 5 km/h daha hızlı dönersem sürem ne olur?

Cevap:
    Mevcuttaki süremizin değeri ile kazanç biraz değişiyor. Varsayalım her virajı 5 km/h daha hızlı döndük ve virajdan 5 km/h daha hızlı fışkırdık. Birçok değişkeni sabit kabul edip teoride kabaca hesaplarsak:

Örnek1: Mevcut süre 2.40. Her viraja 5 km/h daha hızlı girecek bir setup yaptık.
    5378 metreyi 2 dak 40 sn'de geçtiğimizde ortalama hızımız 121 km/h olmakta. Tüm virajları 5 km/h daha hızlı dönüyoruz; ortalama hızımız 126 km/h olur (drag, fren noktası vs. değişmiyor varsaydık) 126 km/h ortalama hızımızla yeni süremiz 2.33.650 olur.

Örnek2: Mevcut süre 2.30. Her viraja daha hızlı girecek bir setup yaptık, virajlarda da kendimizi 5 km/h dönecek şekilde geliştirdik.
    5378 metreyi 2 dak 30 sn'de geçtiğimizde ortalama hızımız 129,07 km/h olmakta. Tüm virajları 5 km/h daha hızlı dönüyoruz; ortalama hızımız 134,07 km/h olur (drag, fren noktası vs. değişmiyor varsaydık) 134,07 km/h ortalama hızımızla yeni süremiz 2.24.406 olur.

Gerçek hayatta fren noktası değişiyor, viraj çıkışında 5 km/h hızlı çıktığımızda dragden dolayı hızımız 5 km/h'den az artar vs. vs. Sadece fikir vermesi açısından çok kabaca hesap.
    Dikkat edilmesi gereken nokta, 2:40'la dönen araca ek işlemler ile 6,5 sn kazanç gelirken, halihazırda 2:30'la dönen aracı teoride dahi daha hızlı viraja soksak kazanç 5,6 sn geliyor.

Özetle, araç ne kadar hızlıysa; süreyi iyileştirmek zorlaşıyor.
    3 dakikayla başlayan bir araç, sadece lastikle 2.50'lere gelebiliyor ama, 2.30'la dönen bir araç lastik takınca 2:20'lere inemiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soru:
    - Motora sonra girerim. Süper lastik ve süspansiyon yapacağım. Pisti de öğreneceğimden, yeni setupla her virajı 5 km/h daha hızlı dönersem sürem ne olur?

Cevap:
    Mevcuttaki süremizin değeri ile kazanç biraz değişiyor. Varsayalım her virajı 5 km/h daha hızlı döndük ve virajdan 5 km/h daha hızlı fışkırdık. Birçok değişkeni sabit kabul edip teoride kabaca hesaplarsak:

Örnek1: Mevcut süre 2.40. Her viraja 5 km/h daha hızlı girecek bir setup yaptık.
    5378 metreyi 2 dak 40 sn'de geçtiğimizde ortalama hızımız 121 km/h olmakta. Tüm virajları 5 km/h daha hızlı dönüyoruz; ortalama hızımız 126 km/h olur (drag, fren noktası vs. değişmiyor varsaydık) 126 km/h ortalama hızımızla yeni süremiz 2.33.650 olur.

Örnek2: Mevcut süre 2.30. Her viraja daha hızlı girecek bir setup yaptık, virajlarda da kendimizi 5 km/h dönecek şekilde geliştirdik.
    5378 metreyi 2 dak 30 sn'de geçtiğimizde ortalama hızımız 129,07 km/h olmakta. Tüm virajları 5 km/h daha hızlı dönüyoruz; ortalama hızımız 134,07 km/h olur (drag, fren noktası vs. değişmiyor varsaydık) 134,07 km/h ortalama hızımızla yeni süremiz 2.24.406 olur.

Gerçek hayatta fren noktası değişiyor, viraj çıkışında 5 km/h hızlı çıktığımızda dragden dolayı hızımız 5 km/h'den az artar vs. vs. Sadece fikir vermesi açısından çok kabaca hesap.
    Dikkat edilmesi gereken nokta, 2:40'la dönen araca ek işlemler ile 6,5 sn kazanç gelirken, halihazırda 2:30'la dönen aracı teoride dahi daha hızlı viraja soksak kazanç 5,6 sn geliyor.

Özetle, araç ne kadar hızlıysa; süreyi iyileştirmek zorlaşıyor.
    3 dakikayla başlayan bir araç, sadece lastikle 2.50'lere gelebiliyor ama, 2.30'la dönen bir araç lastik takınca 2:20'lere inemiyor.
    Teoride dogru, zaten pistte asiri guc hicbir zaman iyi sure getirmiyor bu net

Ancak boylesine "ceteris paribus" (diger sartlar sabit kabul edildiginde) seklinde yaklasmak, cok fazla dinamigin oldugu pist yarisinda biraz yavan kaliyor kanisindayim. Devisken cok oldugunda dogru da cogaliyor ve ideal olan optimumu bulmaya kaliyor

Bu birazda surus yapisiyla alakali, sonucta pist isi keyif isi, kimisi kayarak ama hizli gider kimisi cizgisi net ama daha yavas gider..

Isin icine pist girince oznel yaklasim cogaliyor aklin yolu bir bir dogruda bulusuruz elbet

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece lastık konusucaksak ona gore yazayım fren dedın;kalıtesız balata aldık pardon ucuz. Ne yaptı cabuk ısındı ve kaydırmaya basladı.Ama aracım gucsuz ve ucuz,gerek yokkı kalıteslısıne.
    Yanı pıstte tasaruf olmaz,oldukca bır cok seyden odun verırsın.
    Amacın keyıf-guvenlık ve zaman ıse,herseyde en ıyı/dogru yada kalıtelıyı kullanmalısın. 150 ıle max gıdebılıyor ama Ist parkda kac vıraj 150 ıle donulebılıyor kı?
    Hızlı gıtmenın yolu cok az,yanı kayarak olmaz.Mesafeyı en kısa halıne getırerek max hızda donerek hızlı gıdılır yada sure yapılır.Gerısı farklı amactır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Israrla tek bir degiskeni konusmanin yersiz oldugunun altini cizmek istiyorum

Diger degiskenler ortaya ciktiginda da apayri bir degiskem ortaya cikiyor o da maliyet.

Murat bey sizin yaklasiminizla polo ile piste girmek de mantiksiz hal aliyor cunku daha iyisi var herseyin en iyisi olsun evet hepimiz bunu arzuluyoruz ancak hayat herkese herseyin en iyisini nasip etmiyor

Misal sizde gt3 rs degil gt3 aldiniz arkadasimiz da trofeo degil nankang alacak belkide

Edit: gt3 rs alamadiniz demiyorum yanlış anlasilmasin, elbette tercih etmediniz belkide sadece teşbihti..

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hazır konu lastiklere gelmişken...
    Semi-slick lastikler normal yol lastiklerine göre aracı daha çok yorar değil mi?
    Semi-slickler daha iyi tutunmayı daha çok sürtünme ile sağlıyorsa düz yolda güçsüz araçları yavaşlatır değil mi?
    Yani şuraya geleceğim, benim 140 hp'lik araca semi-slick takmak çok da mantıklı olmayabilir değil mi? Yoksa virajlardan gelen kazanç, düz yoldan kaybettiğimizi dengeler mi?
    "life is too short to drive boring cars"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Semi-slick lastikler normal yol lastiklerine göre aracı daha çok yorar değil mi?
    Semi-slickler daha iyi tutunmayı daha çok sürtünme ile sağlıyorsa düz yolda güçsüz araçları yavaşlatır değil mi?
    Yani şuraya geleceğim, benim 140 hp'lik araca semi-slick takmak çok da mantıklı olmayabilir değil mi? Yoksa virajlardan gelen kazanç, düz yoldan kaybettiğimizi dengeler mi?
    Semi slick ile sadece duz ivmelenmede olusan surtunme katsayisinin araci cok yavaslatacagini sanmiyorum (ayni iki araci bos viteste saldiginizi varsayarsak elbette fark olacaktir) ancak o fark bile eser miktarda olur kanisindayim.

Kaldi ki pist icin konusursak murat bey'in de dedigi gibi 124 de bile olumlu fark eder (o fark da eser miktarda olur bence )

Sonuçta araciniz o farki tolere edebilecek tork degerlerine sahip, siz de tecrube sahbisiniz pistte, semi slick veya slick isinize yarar ama debriyaji ve freni yorma konusunda daha cok yoracaginiz asikar..

Parabolica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bizim insanimiz isin mekanik kismina gereginden cok fazla onem verip gerkesizcede para gomuyor. Evet, tabiki, lastik, fren, setup vs cok onemli ama en onemlisi once surus tekniklerinin gelistirilmesi. Pistin araciniz icin ideal cizgisi, fren noktalari, gaz ve frene nerede, ne zaman, nasil basilir vs bunlari iyi ogrenmek lazim. Pistte hizli olmakla caddede makas atmak drift yapmak cook ama cok farkli seyler. Cok azimiz bu isin teknigini duzgun ogrenmek icin egitim aliyor veya buna yatirim yapiyor. Kabul edelimki kullanim teknikleri acisindan (en tecrubelilerde dahil olmak uzere) diger ulkelere gore pistte cok gerideyiz.

Bence pistte araba kullanmaya hevesli ve bu isi devamli yapacak herkes bu isin profesyonellerinden egitimini almali. Imkaniniz veya zamaniniz yoksa bilip guvendiginiz biriyle pistte cikin. Ben zaten cok iyiyim, pisti gozu kapali donerim falan demeyin, ogrenmenin yasi yok, bugun en hizli olan arkadaslarin bile daha ogrenecegi cook sey var. Bu isin utanilacak bir yani yok, dogrusu bu...

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Parabolica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bizim insanimiz isin mekanik kismina gereginden cok fazla onem verip gerkesizcede para gomuyor. Evet, tabiki, lastik, fren, setup vs cok onemli ama en onemlisi once surus tekniklerinin gelistirilmesi. Pistin araciniz icin ideal cizgisi, fren noktalari, gaz ve frene nerede, ne zaman, nasil basilir vs bunlari iyi ogrenmek lazim. Pistte hizli olmakla caddede makas atmak drift yapmak cook ama cok farkli seyler. Cok azimiz bu isin teknigini duzgun ogrenmek icin egitim aliyor veya buna yatirim yapiyor. Kabul edelimki kullanim teknikleri acisindan (en tecrubelilerde dahil olmak uzere) diger ulkelere gore pistte cok gerideyiz.

Bence pistte araba kullanmaya hevesli ve bu isi devamli yapacak herkes bu isin profesyonellerinden egitimini almali. Imkaniniz veya zamaniniz yoksa bilip guvendiginiz biriyle pistte cikin. Ben zaten cok iyiyim, pisti gozu kapali donerim falan demeyin, ogrenmenin yasi yok, bugun en hizli olan arkadaslarin bile daha ogrenecegi cook sey var. Bu isin utanilacak bir yani yok, dogrusu bu...

Dediklerinizin hepsine katılmakla beraber bir tek şu noktada ayrılıyoruz sizden. Eğerki iyi fren lastik yürüyen kombinasyonuyla aracınızı tanımaya başlamazsanız geliştirmeleri yaptığınızda 0 dan aracı tanımaya başlamış gibi oluyorsunuz. Misal ben kötü lastikle aracımı tanıyayım diye çıktım bin pişmanım şimdi iyi lastiklerle aracın kabiliyetinin çok farklı olduğunu gördüm ve hala tanımadığım bir çok noktası varmış diyorum. Eğitim önemli tabi ama mekanik geliştirmelerden asla gerileme yaşanmaz sürüş açısından da.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Parabolica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

çok doğru tespit, İngilizlerin otomobil programlarından birinde izlemiştim, bir bayanı piste sokuyorlar, önce standart hali, sonra lastik değişimi sonra bir kaç değişiklik ile 3-5 saniye düşüyor tur derecesi, yanına bir eğitmen oturunca ise ciddi bir iniş oluyor sürede... İstanbul dışında olan biri olarak, tatile bile gidemezken böyle bir org.a katılmam zor, keşke Ankara'da biri el atsa da keyifli bir eğitim alsak...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Karakuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @parabolica; dediklerinize kesinlikle katılıyorum. Ancak bizim ülkemizde pist,ralli vs eğitimi veren çok az kurum var. Sürüş eğitimi konusunda da maalesef gerideyiz.
    Real Cars, Real Roads.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Israrla tek bir degiskeni konusmanin yersiz oldugunun altini cizmek istiyorum

Diger degiskenler ortaya ciktiginda da apayri bir degiskem ortaya cikiyor o da maliyet.

Murat bey sizin yaklasiminizla polo ile piste girmek de mantiksiz hal aliyor cunku daha iyisi var herseyin en iyisi olsun evet hepimiz bunu arzuluyoruz ancak hayat herkese herseyin en iyisini nasip etmiyor

Misal sizde gt3 rs degil gt3 aldiniz arkadasimiz da trofeo degil nankang alacak belkide

Edit: gt3 rs alamadiniz demiyorum yanlış anlasilmasin, elbette tercih etmediniz belkide sadece teşbihti..
    Sız benım yazımı bu mantıkla anlarsanız,ben bosuna yazıyorum. Pıst tecrubenız arttıkca ne demek ıstedıgımı anlarsınız. Ben esımın 316 sı ıle yada clıo ılede gırdım,mantıksız mı oluyor? Sunu ayıralım artık;gt3'e kalıtesız balata takarsan yada lastık gunun mahvolucak,clıo ya kalıtelı balata takarsan gunun keyıflı gecıcek. Duzgun parca takmanın arac markası olmaz. Verecegı guvenlık ve lımıt olur.
    Aldıgımda RS cıkmamıstı,1 sene vardı,hos olsada almazdım cunku cok pıst odaklı.
    Lastık surtunmeyı artırır,burada motora degıl on takıma,suspansıyonlara ,dıreksıyon kutu/pompasınave baglantı parcalarına stresı artıcaktır.
    Bız cıdden cok gerıdeyız Murat abı,oyuzden kıyaslanıcak yanımız yok.Pıst ve motor sporları adamlarda ılkokuldan baslıyor,bızde bu kultur yok. Nasıl olsun kı? 1 tam 2 ceyrek pıstımız ve onlarada erısımımız bellı... Avrupada yarıslara 175 arac start alıyor,bır cok farklı versıyonlar var. Var oglu var... 27'sınde Rıng'deyım abı,ısınız yoksa katılın,oncesı IAA'ya gıdecegız...

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler, peki bir sorum daha olacak. Ben lastikleri 215/50/17 'den 215/45/17 ye düşürürsem aracı ne yönde etkiler? Herşey sabitken yanak daralınca tekerin toplam çapı küçülecek, bunun bir zararı olur mu?
    "life is too short to drive boring cars"

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler, peki bir sorum daha olacak. Ben lastikleri 215/50/17 'den 215/45/17 ye düşürürsem aracı ne yönde etkiler? Herşey sabitken yanak daralınca tekerin toplam çapı küçülecek, bunun bir zararı olur mu?
    Kadranin biraz fazla gosterir.. Aracin camurluk jant mesafesi arasindaki bosluk artar biraz goruntu anlaminda.. Onun disinda bi sikinti yaratmaz.. Dusuk profilden dolayi yanak sertligi artacagindan pistte bir miktar tepkilerin iyilesir

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Semi slick ile sadece duz ivmelenmede olusan surtunme katsayisinin araci cok yavaslatacagini sanmiyorum (ayni iki araci bos viteste saldiginizi varsayarsak elbette fark olacaktir) ancak o fark bile eser miktarda olur kanisindayim.

Kaldi ki pist icin konusursak murat bey'in de dedigi gibi 124 de bile olumlu fark eder (o fark da eser miktarda olur bence )

Sonuçta araciniz o farki tolere edebilecek tork degerlerine sahip, siz de tecrube sahbisiniz pistte, semi slick veya slick isinize yarar ama debriyaji ve freni yorma konusunda daha cok yoracaginiz asikar..
    Standart ve kullanılması planlanana lastiklerin ağırlık farkı da ciddi etken olur, semi slick daha hafif ise sürtünmeden oluşan kayıp ağırlıktan kazanılabilir misalen.

Bu arada trofeo için ölçüler track days kısmında mevcut ilgilenenler için, http://www.pirelli.com/asset/index.php?idelement=43596

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün pirelli fabrikayla görüştüm, 205 55 16 ve 225 50 16 için. ilki 730, ikincisi 750 tl. Avrupa fiyatlarından daha ucuz.. Epey muhabbet de ettik, sohbet koyulaştı , fiyatlara dem vurunca bana, 189 hp / 430 nm polo tdi için, trofeo r dan önce, şuan daha uygun bir semi slick alıp, coilover, fren,intercooler gibi noktalarda aracı iyileştirip, mekanik ve diger yürüyenlerde aracı tamamlama tavsiyesinde bulundu, sonuçta 300-400 aralıgında ki semi slickler de ( piste çıkmaya engel ya da parasını haketmeyen bir performans sunmuyor )

@997tt, Murat abi, benim aslında demek istedigim, tanesi 750 tl'lik bir semi slick takacak kıvamda hazır bir aracım yok, nankang , kumho vs şimdilik işimi görecektir, çünkü lastiklerden maksimum performans beklemek yerine(gönül istese de ), bir miktar ekonomik bir semi slick kullanıp, başka bir upgrade için tasarruf yapıp, bütçe ayırabilirim.
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    - Soru: Apex, viraj yada yarış çizgisi nedir?

- Cevap: Aracın dışarı koptuğu an, lastiklerin sürtünme kuvvetinin, aracın merkezkaç kuvvetine yenik düştüğü an demektir. Yarış çizgisi ile teorik hesaplama yapalım. Farklı araçlarda birçok parametre işin formülasyonunu çok karmaşıklatırdığından, aynı araç üzerinden 2 viraj alınma örneğini hesaplayabiliriz.

Aşağıda, bodozlama dönen A çizigisi ve ideale yakın B viraj çizgimiz var. (İdeale yakın diyorum çünkü gerçekte viraj içine yaklaşırken halen hızımız düşüyor, virajdan çıkarken de gaza oturmaya başlıyoruz ve hızımız artıyor. Bu da grafikten farklı olarak apexe yanaşırken daha parabolik bir çizgiye oturmamızı sağlıyor. Burada direksiyonu çevirdikten sonra hızımızı sabit kabul ediyoruz. Autocadde o kadarını ne çizebilirim ne hesabını yapabilirim)

Merkezkaç kuvveti ile lastiklerin sürtünmesinin eşit olduğu an, maksimum viraj hızını verir.
    Formül: f * g * m * R = m * V*V
    http://atlasf1.autosport.com/99/san/...soerensen.html

f lastik sürtünme katsayımız: 1,1 olarak alıyoruz. sürtünme katsayısı: 1,1 (semi slick) http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html
    g=9,81 m/s*s
    Araç ağırlığı=1400 kg

Bodozlama dönen A'nın radiusu 40 m.
    İdeale yakın çizgimiz B'nin radiusu 95 m. (çizince 95 m çıktı)

A çizgisinde dönen aracın kopma hızı: 20,78 m/s (74,8 km/h)
    B çizgisinde dönen aracın kopma hızı: 32,01 m/s (115,26 km/h)

Aerodinamik kuvvetler, yuvarlanma direnci, dıştaki lastiğe ağırlık transferi ve bunun gibi değişkenleri gözardı ettiğimizden (hesaplayabilsem etmezdim), rakamların hassasiyetine takılmadan; aradaki farkı görmek için kısaca hesapladım.

Özet: Viraj/yarış çizgisi çok çok mühim. (Orko bugün ne öğrendiğimizi anlatacak tadında olmaya başladı bu özetler)

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Piste ilk kez çıkacaklar için trofeo r falan almak (polo,megane vs.) saçma olur.
    Önce ucuz bir lastik ile çizgi öğrenilebilir. Zaten çizgi bilmeden super sonik lastik ile de bir şey yapılamaz çünkü.
    Nankang - kumho bunlar ucuz, süre yapılmayacak, eğlencelik lastikler. bittiğini görünce içiniz acımaz, en azından çizgi öğrenilebilir.

ama süre hedefi konduğu anda lastik değişmeli, lastiğin değişmesi hem frenajı hem de hızlanmayı etkiliyor. yani olay sadece dönmek değil.
    7. virajı 250+hp üstü hiç bir araç kötü lastikle adabıyla dönemez.

8. viraja gelecek olursak tahmin edildiğinden çok daha az süre getiriyor. ilk apeks ile son apeks arasında yarım saniye bile oynamaz.
    asıl olay ilk sektör, 7. viraja kadar olan kısım.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)