User Tag List

Sayfa 9/113 İlkİlk ... 78910111959109 ... SonSon
2139 sonuçtan 153 ile 171 arası

Konu: Intercity İstanbul Park (GENEL)

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım bana da cevap hakkı doğdu Çok fazla konuya değinilmiş, okuyanlara ışık tutabileceği bi kısmına cevap yazayım.

Benim şöyle bir örneğim var; abim.
    Pek çoğumuzdan yavaş. Üstelik umurunda değil. Seansa çıkıyor, kafasına göre gazlıyor, geziyor. Stres atıyor. Geziyor diyorsam, 60'a cruise açıp gidiyor demek değil. Ama iddialı değil.

Süre hedefi olmamasına rağmen; yol lastiklerini (conti5) pistte bitirmeme adına kumho ku36'larla çıkıyor. Mantıklı mı? Bence kesinlikle.
    9 ya da 10 seans çıktı aynı set ku36'lar. O kadar dayanacak bir yol lastiği var mı? Mümkün değil. Conti5'ler 1 seansta gider, üstelik ku36'dan çok daha pahalılar.

Balataları (ön-arka) ferodo ds2500. Pistte gebermiyor, yolda da idare ediyor. Bir de ATE super blue hidroliği var. Mantıklı mı? Kesinlikle.
    Piste nasıl geldiyse öyle eve dönüyor.

Ayda 1 de olsa piste çıkan bir araçsa, lastiği ve balatası piste hazırlıklı olmalı bence.
    Ama abimin arabasına 6 piston alcon koysam, tam slick lastik ya da trofeo r filan koysam daha hızlı döner mi? Bence dönmez. Çünkü zaten mevcut lastiklerin ve frenin de limitinde değil. İşte o gereksiz harcama olur.

Bence mantık bu olmalı.
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KU36 ile Nankang NS2R'ların ikisini de kullanan farkları ve iyi kötü tarafları yorumlayabilirler mi?

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kollama işine gelirsek; işim gereği bazen hothatchler ile bazen supersportlar ile bazen de binek standart otomobiller ile pistte taksi yapıyorum. Taksi dediğimiz, pistte hızlı tur atıyorum, birileri de yanımda oturuyor. Ring taksi gibi düşünebilirsiniz.
    Taksi turlarında genellikle lastiği ve freni kollayarak gidiyoruz. %70-80 tempo gibi. 2.30'luk bir otomobil taksi temposuyla 2.31.5-2.32 döner. Böyle düşünebilirsiniz.
    Süre 1.5-2 saniye yavaşlıyor ama lastik ve fren çok daha uzun süre dayanıyor.
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

_AS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    S001 nasıldır yav? piste gelmeyi düşünüyorum arada bir çabuk mu dağılır yol tutuşu pistte nasıldır? yeterli olur mu ortalama bir pist kullanıcısı için?

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    KU36 Semi slick lastik günlük kullanıma çok uygun değil
    Nasılki csc5 ler de pist şartlarına çok uygun değilse
    Yani bunun orta yolu süre hedefi için yok değişim yapılmalı ben hem pistte kasayım hemde yağmurda çamurda kasayım diye denklem kurulursa çok bilinmeyenli denklem ortaya çıkar.

Pisti yaşama hissetme merağı varsa kesinlikle günlük moddan biraz kayma olmalı günlük lastiği kenara bırakmalı,
    Frenlere mutlaka müdahele edilmeli yürüyen aksamda iyileştirme yapılmalı ( std araçlar için )... vb..
    Yok ben müdahele etmeden keyif alayım deniliyorsa arabalara yazık oluyor pist şartları aracı gerçekten çok zorluyor bu sebeple piste çıkınca çok kasmamak lazım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zero Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sana halk günü diyorum f1 diyorsun lastik biter diyorum eğitim diyorsun. Anlaşma şansımız yine 0 landı senin görüş bildirim açın yüzünden.
    dinlesen anlayacan ama dinlemion beni. Ben diorum ki evet amatör olarak kullandığın sürece lastik biter ama bu işin eğitimini aldığın zaman 2 turda lastiği bitirmeden de hızlı dönebilirsin. Söylemek istediğim bu.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bring Out Gimp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dolu yakıt tankı ile boş yakıt tankı arasındaki farkı lastik farkı olarak yorumlamışsınız.
    Adamlar sence pole position için best lap e çıkarlarken dolu yakıt tankı ile mi çıkıyorlar. min. sıralama turu ağırlığı 605 kg. yarışta da 600 kg. Sürücü yakıt dahil. Evet haklısın aradaki 5 kg fark 2 saniye fark ettiriyor yoksa lastik ömrü falan hikaye.
    IN BOOST WE TRUST

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eworen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sport maxx ler ile 3 defa piste çıktım
    Hiç bir çıkışımda lastiklerim biter diye iplemedim sadece arabadan gelen acayip kokulardan korktum o kadar
    Yinede bir çok turda bi hayli zorladım
    Ama lastikler bitmedi hiçte bişey olmadı
    Evet pist için güzel bi lastik değil günlük içinde çok iyi değil ama kötü denemez anlattığın gibi bi tedirginlik yaşatma durumu söz konusu bile değil bu ebatlarda p zero nero gt var o bi tık daha iyi başkada pek bi lastik yok zaten ebat cinsliğinden..
    Lakin gel gelelim pist odaklı düşünüyorsan günlük odağından biraz uzaklaşman lazım günlük olarak aldığın en iyi lastikle yine sorun yaşayabilirsin
    Fakat öncelik sıralamanda süre kasmak istiyorsan lastikten önce atman gereken başka adımlar var..
    sure takıntım yok , sadece 2 pist gününde 1 lastik almak istemiyorum birde eğlenmek istiyorum amacım 1 takım jant lastik yapıp onu 1 sezon kullanmak rekormuş vs pek ilgim yok oyle iyi şoforluğum yok zaten

spormaxx günlüktede bana hiç güven vermiyor tabi eski kullandığım lastiklerle kıyaslıyorum , en son pzero nero kullandım ısınınca çok güzel lastik idi

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Piste arac kiralamayi mantikli fiyata getirmeleri gerek artik....
    Her pistte var ve inanilmaz is yapiyorlar...

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KU36 ile Nankang NS2R'ların ikisini de kullanan farkları ve iyi kötü tarafları yorumlayabilirler mi?
    Arkadaşımın Mitsubishi Carisma'sı ile önde KU36, arkada NS2Rler ile çıktık. Sırf NS2R varken kafadan kaymaya yatkındı, önde KU36'lar varken baya oversteery bir hal almıştı.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi f1de sıralamaya dolu depo çıkılmıyormu?

Yarışta lastiği kötü olsada hafiflediği için düşüyor sürerler

Hatta bazen sert hamurla daha hızlı dönülebiliyor yumuşağa göre, yada magny cours gibi pistler ısındıkça yavaşlayabiliyor üstündeki toz toprak kalkmasına rağmen

F1 başka bişey
    2011 E90 320d & 2006 FJR 1300

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    istanbul parkta araba kiralanabiliyor mu yaw?
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı initial-D Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi f1de sıralamaya dolu depo çıkılmıyormu?

Yarışta lastiği kötü olsada hafiflediği için düşüyor sürerler

Hatta bazen sert hamurla daha hızlı dönülebiliyor yumuşağa göre, yada magny cours gibi pistler ısındıkça yavaşlayabiliyor üstündeki toz toprak kalkmasına rağmen

F1 başka bişey
    verdiğim süreler 2005. istanbul park süreleri. Kanallı lastiklerin kullanıldığı seneler. O sene dolu depo değildi.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün çoğu GP'lerde en iyi süre sıralamada geliyor, bazılarında az farkla yarış esnasında. Bilemiyorum ki en iyi sürenin geldiği lapten 2 önce lapte pitstopta mı lastik değişti yoksa benzin azaldı diye mi hızlandı, yada slipstreamde mi hızlandı? Teknik olarak lastikle bağlantısını kurmakta zorlanıyorum 2005 örneğinin.

Ama şurası kesin, herkes 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyi söylüyor. Öğrenme fazında lastik daha fazla hırpalanıyor, o sebeple ilk günden en iyi lastikle çıkmaya ekonomiyi canladırma dışında pek de gerek yok. (süpersporları tenzih ediyorum)
    Şimdi baktım da, herkes bunu söylerken neyi tartışıyoruz onu da kaçırmışım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımın Mitsubishi Carisma'sı ile önde KU36, arkada NS2Rler ile çıktık. Sırf NS2R varken kafadan kaymaya yatkındı, önde KU36'lar varken baya oversteery bir hal almıştı.
    Ozan buradan KU36 NS2R'lardan daha iyi yol tutuyor sonucu mu çıkıyor? aracın karakteri dışında sürede bir değişim var mıydı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ku 36 Evet daha yumuşak tutunması daha iyi ns2r a göre. 120tw olanını bilmiyorum ama Onurcan 120twye geçtiğinde nankanga daha iyi demişti orası muamma biraz
    Cadde lastiğinden ku36ya geçenler ciddi fark hissederler ama o net, (tabi ısınınca).

Limitlerin %90 ında filan gidilirse taxi turu gibi bahsedilen cadde lastiğinin hemen biteceğini bende düşünmüyorum, ama aradaki %10luk farkta yanal sürtünme çok artacağı için ömürden baya yer, yoksa %60 %90 arasında çok fark olmaz.
    Çok iyi sürücü zaten o aradaki kayma dengesini ayarlayıp limite yakın gider.

iynn-RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ama şurası kesin, herkes 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyi söylüyor. Öğrenme fazında lastik daha fazla hırpalanıyor, o sebeple ilk günden en iyi lastikle çıkmaya ekonomiyi canladırma dışında pek de gerek yok. (süpersporları tenzih ediyorum)
    Şimdi baktım da, herkes bunu söylerken neyi tartışıyoruz onu da kaçırmışım
    Benim yazdigimi direk cadde lastigi ile piste cikin seklinde anladi arkadaslar

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet abi söylenen şu. Öğrenme evresinde lastiğe çok yük biner tarama eğilimin çok oluyor çünkü çizgi fren asfalt alışana kadar(burada acemi pistçinin dostu nankang en sevilen ve kullanılan lastik olmalı) daha sonra 2. Evre geliştikçe bir duraklama oluyor lastik aşınmasında çünkü çizgin daha temiz aracını daha iyi tanıdın gibi daha optimum düzey kullanmaya başlıyorsun (burada tercih meselesi bu evrenin son anlarında artık iyi bir lastiğe geçiş olmalı nankanglara teşekkür edip üstüne cam kesip sehpa yapılmalı). 3. Evre kaşıntı, artık limit zorlama vakti geldi şeklinde fazla hızlı ve hatasız gitmeye çalışınca yine lastik sizlere ömür ama ilk evredeki gibi saçma sapan sürelerle değil daha güzel sürelerle aşındığı için bazı şeyler doğru diyorsun. Kelalper der ki hem en iyi süreyi yap hemde lastiğin tertemiz çık. Bende diyorum ki arabasına ve lastiğine de biraz bağlı olmakla beraber yok öyle birşey. O da benim sürüş eğitimi almamamdan dem vurur benim dediğime geleceksin ben eğitimliyim biz ferrariyle yaptık bu işleri sen bisiklet kullanırken der( abartıyorum şu an). Sık sık atışırız yüzyüzede atışırız ama sonunda hadi ordan der tatlıya bağlar kendisi

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ozan buradan KU36 NS2R'lardan daha iyi yol tutuyor sonucu mu çıkıyor? aracın karakteri dışında sürede bir değişim var mıydı?
    Evet, Ku36'lar bariz daha iyi tutuyordu. Yağmurda aynı süreyi çıkarmıştı nankang'a göre yanlış hatırlamıyorsam (Nankang'ın kuruda çıkadığı süreyi tutturdu).

Impreza ile KU36 kulanıyordum ben, fiyatına göre çok başarılıydı. İlk piste çıktığımda 2. el michelin pilot supremacy mi ne alakasız bir lastik vardı arabanın üstünde, 2:40 dönmüştüm. Ku36'lar ile ıslak pistte 2:32 döndüm, çok ciddi fark var arada.

Pilotaja, tecrübeye göre lastik ömrünün artacağına hem katılıyorum, hem katılmıyorum. Katılmadığım noktalar şunlardan sebeple :Aracınızla yapılabilecek en iyi süreyi amaçlıyorsanız, tutunmanın tamamını kullanmanız gerekli. Lastikler en iyi tutunmalarını belli bir slip angle'da gerçekleştiriyor (kayma açısı). Görünür bir kayma olmasa da lastiğin baktığı yön ile gitti yön arasındaki açı bu. Zorlamadığınız sürece o grip gelmiyor. Dünyanın en iyi pilotu da gelse, o slip angle ile lastiklerin belli bir ömrü var. Araçsal faktörler de var, mesela benim arabamın merkez difransiyeli önde kayıp hissetmeden arkaya güç iletmiyor, %50 %50 dağıtması için kafadan kaymasının dikine gitmeniz gerekiyor biraz.

Katıldığım kısım ise hatalarda çok fazla lastik yenmesi. Geç frenaj sonrası kafadan kaymalarda inanılmaz lastik gidiyor. Understeer'ın farkına varmayıp önden çeker ile gazdan ayağını çekmeyen arkadaşlar da var. Bu tür durumlarda lastik ömrünün ciddi bir şekilde kısalması çok olağan. Bahsi geçen subaruyu birkaç ay evvel sattım, alan arkadaş da piste çıkmış. Ben 3 seans çıkmıştım KU36lar ile, daha 5-6 seans daha rahat çıkarır gözüyle bakıyordum. Arkadaş tek seansta bitirmiş lastikleri.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)