User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
49 sonuçtan 39 ile 49 arası

Konu: 27-10-2015 Track day Video

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Murat abi gayet güzel video. Sonunda madalya vs olmadığı için risk vs almayada gerek yok. Her süre tabii kl geliştirilebilir ama eğlencenin yerini stres vs aldığı sürece bunu yapmanın gereği yok. Süre yapıcam diye arabadan kanter içinde bitmiş halde inmekle rahat hafif nemlenmiş suratla inmek arasında fark var. Super sportların pist üzerindeki süratleri bizim arabalarımızdan çok daha yüksek olduğu için pist ne kadar geniş ve emniyetli olsada hata anında kontrol kaybının sonuçları normal binek arabalarınkinden çok daha kötü sonuçlanabiliyor.
    Ferrari Challange da başarılar.
    IN BOOST WE TRUST

Parabolica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese tesekkurler. Aksama detayli rapor veririm

HUSNU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yarış gerçekten çok kalabalıktı . Gördüğümde şaşırmıştım. Bilgiler için teşekkürler .Detayları bekliyoruz

EM999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Parabolica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün Es-Motorun düzenlediği track day aktivitesine katıldım ve başta hava olmak üzere herşey çok güzeldi. Öncelikle emeği geçenlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Diğer forum konusundadanda duymuş olabilirsiniz. Yeni pist rekoru geldi. Emre Leventi tekrar tebrik ederim. Benim açımdanda oldukça keyifli ve güzel bir gün geçti. 2:14ler olan süremi 2:11lere çektimki beklentilerimin çok üstüne çıktı. Tabiki bu gelişmenin en büyük sebebi bu sene yarışmaya başlayıp bu işin uzmanı koçlarla çalışabilmek, çok iyi pilotlarla aynı pistleri paylaşmak. 1.5 sene evvel gene aynı arabayla Istanbul Parka ilk çıktığımda sürem 2:29du evet...yanlış okumadınız 2:29... Demek istediğim şu, araba hala aynı araba ama fark eden tecrübe ve eğitim. Yani daha iyi süreler için ASIL önemli olan bunlar. Çok abartılı modifyeleri saymaz isek lastik, fren, eksoz, süspansiyon gibi ilaveler çok ekstrem şekilde süreleri etkilemez. Yani bu tip ilavelere kafayı çok yormamk lazım, buna benzer ilaveleride sure için değilde pistte daha emniyetli gidebilmek ve daha dayanıklı olabilmek için yapılmalı derim.

Merak edenler için benim araba da tam stok sayılmaz Üstünde Novitec eksoz ve Novitec yazılım var, bunların getirdiği ise 15kg gibi bir hafifleme ve 20-25bg bir güç artırımı. Lastikler Trofeo-R balatalarda Pagid RSC. Ha birde Castrol SRF Racing fren hidroliği var.

Neyse umarım beğenirsiniz videoda basit telemetry bilgileride var.
    https://youtu.be/FgLU0hnhaJ8

Murat abi merhaba. Siz Onur ve Muratla en son gittimiz yemekte resimlerinize hayran kalmıstım. Öncelikle ülkegimizi bayrağımızı diger bayraklarin arasında ve böyle eksik oldugumuz bir spor dalında temsil ettiginiz icin sizi herkesin tebrik etmesi gerekir. Gercekten cok kısa bir zamanda cok buyuk yol kat ettin abi bunu zamanlardanda gorebiliyoruz. Yakın bir zaman da 2:09 un gelmesi icten bile degil. Ben yorum yapmayı sevmiyorum hicbirimiz yorum yapacak kadar ders almadık veya profosyonel degiliz. Sadece 11. viraj icin uyarıda bulunmak istiyorum 500 hp nin ustundeki otomobillerin lift off suz virajdan evvel sol apex cizgisinden saga dogru kesisi cok dogru bir sekilde cok dogru bir zamanlamayla iyi ayarlamak gerekiyor. Hızlı otomobiller de hata affetmeyecek cok tehlikeli bir viraj oldugunu dusunuyorum. Bunu sızınle paylasmak istedim. Kimse bu surelerin sonunda bize kupa vermiyor hem kendinizi hemde aracınızı bu virajdan koruyun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok haklisin. 11. viraj aslinda kuvvetli arabalar cok tehlikeli, surat 210-220 civarinda. Turn-In cok milimetrik ve yumusak olmali. Su anda kisa bir sure tam lift-off yapip apeksden biraz once yavasca tam gaza geciyorum. Bizim Challenge arabalari ve ustu GT arabalar tabi burayi tam gaz donuyor ama bizim stok arabalarda bu biraz zor. Benim koc Giacomo buraya yarim gazla giriyor ve benden daha kisa sure lift-off yapiyor. Tabi o bayagi iyi bir pro bende taze amator Zamanla onuda deneriz insallah.

iyi geceler

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Parabolica Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

2-3 arasi 4den 5e ozellikle short-shift yapiyorum, cunku surat cok fazla ve kayma ihtimali var belki cok tecrubeli biri, 4ude bitirip devam edebilir. Bu arabayla "benim" 3 saniye sureyi kismam biraz zor, 2 saniye belki? Oda biraz daha risk demek. Ozelliklede 8. viraji daha hizli alabilirim ve 8den daha hizli cikmayi deneyebilirim. Baska bir eksigimde 11de biraz fazla lift-off yapiyorum. Benim kocum (G.Piccini - 2.08kusur yapan) orayi bu arabayla tam gaz donebiliyor bende acikcasi "yemiyor" Girisi ve cikis hata affetmeyen cok riskli bir yer, milimetrik hassas olmak lazim. Birde 7 ve son virajlari daha temiz yaparsam, belki 2 saniyeye yaklasabilirim.
    Uzaktan izleyip yorum yapmak pek realistik gelmiyor tabi ama gördüğüm kadarıyla aracınızla biraz mücadele halindesiniz. Açıkçası Speciale'nin normal 458'lerden bu kadar agresif olacağını düşünmezdim. Örneğin Onur'un süre yaptığı turdaki mücadelesi daah az belki setupla bağlantılı bilemiyorum ama hep mid-range devir bandın kalmak zorunda oluşunuz başlıca süre kaybı oluyor.

Bence genel sürüşünüz gayet iyi ki zaten sürenin gelişinden belli ama inanın çok küçük hamlelerle bu kombin sürüşle süre daha aşağı gelir. Örneğin 3. viraja apexe yanaşmadan giriş ve yanal ivme kaynaklı liftoff kontrasıyla başlayan ve 4. viraja giriş çizginizi etkileyen çok basit bir zincirleme süre kaybı.

7. viraja herhalde daha stabil şekilde hızlı girmek mümkün değil. 8. viraja girişiniz , hız koruyuşunuz şahaneyken 140km/h bandıdan 130lara düşüşle birlikte az da olsa bir süre kaybı geliyor ki video ve direksiyon hissiyatları eminim farklıdır ama o virajı komple 140+ dönecek izlenimi zaten araç veriyordu

9 çıkışı ve 10 girişi sanırım daha yumuşak direksiyon hareketleriyle aracında sistemlerinin çalışıp güç kesmesine engel teşkilmezdi ama çok anlık bir his dediğim gibi bazı şeyler video ile realite arasında çok ince kalıyor

11'e laf yok, son derece hızlı giriş, SS ile olan süratler daha tehlikeli .. 12'den 13 e geçerken apex e daha yakın kalarak bir miktar daha süre kazanabilirdiniz diye düşünüyorum. Son olarak düzlük çıkışı tam gaz ve understeer yerine daha kontrollü başlayan gaz miktarı ile tam gaz moduna geçmek yine süre kazandırabilir düşüncesi içindeyim.

Nacizane fikirlerimdi.. Video paylaşımınız ve tertemiz sürüşünüz için çok teşekkürler. Bir dahaki pist gününde orada olacağım

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Savasmakdan cok arkasi geliyor aracin ve bu savasmak yada mucadele etmek yorumlarini getiriyor.
    Mesela benim 458 videom ile onur'un ki farkli. Bu stilden kaynaklaniyor.
    Murat abinin daha gidicek yolu var o ayri ama bu araclarin hizli kullanirken ki tepkileri ve o tepkileri kontrol ederken ortaya cikan goruntuler sizi yaniltmasin.
    Sadece 2 sec daha yavas sure yapsa,abi ne kadar rahat kullanmissiniz derdiniz.
    Buarada 458S ile 458 arasinda ciddi yol tutus farki var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn. grkm,

Cogu onerinizde %100 haklisiniz.
    Bende mukemmele yakin kullanamadigimin farkindayim, bir suru ufak tefek hata yapiyorum ve daha ogrenecek cok sey var. Cok cok iyi bir pronun elinde sifir Trofeo'larla bu arabayla 2:07 ler bence mumkun yani daha 4 saniye daha var ki bu cook ciddi bir sure... Ve ben bu surelere sanirim pek yaklasamam. Bu arabayla bu yastan sonra benim yapabilecegim en iyi sureler belki 2:09lar olabilir. Daha otesi icin kucuk yaslarda bu ise baslayip, yabancilarin deyimiyle cok fazla koltuk zamani harcamis olmak lazimdi. Ancak o yaslarda bazi seyler oturuyor.

Birde dediginiz gibi videodan seyretmek cok ama cok farkli. Bu sene yaristigim 5 farkli pistin hep onceden videolarini seyrettim ama direksiyonun arkasina gecince herseyin cok farkli oldugunu gordum. Ayrica bu arabalarda hersey cok hizli gelisiyor, hata yapmak cok kolay, telafisi cok zor oluyor. Fren/Gaz noktalari, donus yerleri, cizgi hepsi milimetrik olmali, 3-4mt hata ya spine yada zaman kaybina neden oluyor.

Son olarak Muratinda dedigi gibi Italia ve Speciale farkli araclar baska tepkiler vermesi normal. Ayrica Onur arkadasimizin 458 ve pist tecrubesi benden cok eski. Diger bir cok hizli surucuye gorede ozellikle cok temiz ve yumusak stili var.

Yapici yorumlariniz icin Tesekkurler, gorusmek uzere...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HUSNU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarış gerçekten çok kalabalıktı . Gördüğümde şaşırmıştım. Bilgiler için teşekkürler .Detayları bekliyoruz
    Bir hafta oldu. Sozumu tutamadim Video hazirlamak cok zoruma gidiyor. Buranin konusunu dagitmamak icin ayri bir baslikta Finalleri aktarmaya calisacagim

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bence Ferrari Challenge'da bulunmak orada yarışmak ve birşey öğrenme isteği bile takdire şayan. Keşke herkesin imkan ve koşulları bu yarışmalar için müsait olsada kendimizi gösterebilsek.

458 Special zaten cok ayrı bir makine novitech egsoz ve yazılım orjinalı bozmadan yapılacak en mantıklı şeyler .

Başarınızın devamını dilerim
    Elleme Sekelesin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkürler, inşallah seneyede Türk Bayrağı önünde podyumda bir fotogrfta paylaşabilirim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)