User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
119 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2010 model Golf MK6 TDI DSG - Hayata Döndürme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2010 model Golf MK6 TDI DSG - Hayata Döndürme

Forumda tanıştığımız arkadaşlar var, Golf MK6 hastalığımı bilirler.

Yine bir Golf 6 projesi tamamlandı ama bu seferki projemiz diğerlerinden amaç olarak biraz daha farklı. Bu seferki amaç öncelikle aracın yollarda güvenli olması.

En son kullandığım aracımı satıldıktan sonra daha TDI ve DSG şartıyla aranan bir Golf sonucunda bu araç bulundu, sahibi ile hatasız beyanına göre pazarlık edildi ve aracı görmeye gittim.

İşer burada biraz değişti, araç hatasızdı gerçekten Kaportada değişen yoktu, sol ön çamurlukta sadece ufak bir boya vardı ama ön torpidodan ve motoru açtıktan sonra motorun genel duruşundan süphelendim ve detay inceledim aracı, sonuç olarak pert çıktı Sigorta kesmeden benden önce alan arkadaşa hatasız diye vermişler aracı.

Bilmiyordum diye yemin etti, alırken baktırdığı computest çıktılarını yolladı falan, gidip aldığı adamdan hakkını aramasını tavsiye ettim gönderdim.

1-2 hafta sonra kimseyi bulamadım herkes kayıplara karışmış nitekim dedi, beni bu araçtan kurtar içime sinmedi dedi ve aldım aracı.

Aracın aldığımdaki hali, bilmeyen/anlamayan biri gerçekten algılayamaz dışarıdan.

Aracı teslim aldıktan sonra operasyon ekibi kuruldu. İsim vermemde sakınca yoksa başrolde her işimde kendi işi gibi destek olan Ankara'dan bir abim proje müdürü olarak başa geçti, benim İstanbul'da olmamdan ötürü sağolsun Ankara'da her işe kendi aracıyla uğraşır gibi koştı. Mekanik ve elektrik için araç Nam Otomotiv Ali Temel'e bırakıldı ve parçalar için Vopar Otomotiv'le görüşüldü.

İlk incelemeye istinaden eğer araç adam olacaksa dağıtılıp baştan yapılacaktı, yoksa o haliyle satıp kurtulacaktık.

Araç incelenmek üzere söküldü, sonuç gerçekten trajıkomik çıktı. Arabaya toplayan arkadaşlar direksiyon haricinde airbag takmamışlar, direnç ve dipsiz ampullerle işi bitirmişler.

Aracın ön yürüyen ve motor parçaları tamamen tamir, yan sanayi veya başka araçlardan toplanmış. (Renault cliodan enjeksiyon sisteminde borular, Mercedes A180'in intercooler sistemi aktarılmış gibiydi)

Süspansiyon ve fren sistemi namına hiç birşey yoktu araçta, sadece düz duracak hale getirip bırakmışlar aracı. Herşey uydurma çıktı.

Motor zor çalışıyor ve uzun yolda 9.5 lt yakıyordu, onun sebebi de az çok toplama kalitesi olarak belli oldu.

Ciddi ciddi şunu düşünüyorum, ben anladığımdan ötürü görerek ve bilerek aldım, güvenli hale getirmeden de bu aracı yola çıkartmam ama bunu bu şekilde toplayan ve satan adamlar muhtemel bir kazada bu aracın içerisinden kimsenin sağlam çıkmama olasılığını düşündüklerinde azıcık vicdanları sızlamıyor mu acaba?

İşin güzeli, aracın gönyesinde gram kayma yoktu, şasilerde tamir veya oynama yapılmamıştı, sadece kaput siyah folyo ile kaplı ve sol çamurluk lokal boyalıydı. Dolayısı ile aracı yapınca yürümesinde bir sorun yoktu, o yüzden yapma kararını aldık, eli cebe attık ve bismillah dedik

İnceleme halleri, söküldü, sokağa atıldı, dükkandaki yoğunluk bitene kadar sokakta tozlandı

Parçalar temin edildi, tamamı orjinal ve sıfır olarak!! Sadece başlangıçtaki bir kısmı kullanılanların:

Çıkan ön torpido, sağ hava yastığı kısmını öyle bir tamir etmişlerki, kazık gibi olmuş, zaten içerisinde airbag patlak olarak duruyordu, soketini kesip direnç takmışlar, gerçi oraya airbag değil bomba koysalar o göğüsü açamazmış bir kazada, gerçekten yazıklar olsun insan hayatı bu:

Tamir edilen bölüm

Dışarıdan bakınca airbag yazısının kalınlığı ve renk tonundan ve elle bastırıldığında sertlikten tamirli olduğu anlaşılabilir:

Dükkanda yer boşalır boşalmaz araç içeriya alındı:

Öncelikle iç tesisat incelendi, klima göstergesinde, teyp iletişiminde anlık sorunlar vardı, nitekim düşündüğümüz şey başımıza geldi, kazadan sonra hasarlanan orjinal tesistı hıdır ustamız kara düzen bağlamış, aralara roleler sigortalar koyarak muhteşem bir mühendislik yapmış ama aracın can gateway, bcm ve ecu gibi kontrol üniteleri olduğunu ve bu aracın tüm sistemini bunların yönettiğini unutmuş. Sanırım 80 model Golf MK1 sanmış bu aracı. Tüm tesisatlar baştan yapıldı, yaklaşık olarak 1.5 hafta bu işlem devam etti:

Tabii hazır sökülmüşten, bi-xenon, afl, far yıkama, park sensörü, park asistanı, yağmur sensörü vs. tesisatları da tamamlandı:

Tüm tesisatlar ELSA'ya göre fabrikanın uygun gördüğü specteki ve kalınlıktaki orjinal kablolar ile yapıldı, daha sonra ise yan sanayi olarak iyi takılmayan ön cam orj. ile değişti:

Örnek olması açısından aracın çıkan diz hava yastığı, tamir bile etmemiş vicdansızlar, bantlamışlar sadece, çıkan mekanik, panel ve yürüren aksam parçalarının fotoğraflarını çekmedim ama gördükten sonra binen olmazdı o araca o halde:

Ön cam değişimi de tamamlandıktan sonra torpodo toplanmaya başladı:

Daha sonra ön tarafı söküldü aracın; radyatör, panel, braket, intercooler sistemi, hortum bağlantılarının tamamı tek tek kontrol edildi. Hepsi değişti Ön kısımdan bize sağlam birşey çıkmadı kullanmak için. Sırası ile, su radyatörü, intercooler radyatörü, tüm radyatör bağlantı hortumları, enjektör hortumları, marş dinamosu, alternatör, alternatör kablo seti, far/tampon braketleri, tampon demiri değişti:

elensar77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne haysiyetsiz var bu memlekette. Ayıptır ya şu işe bak. Elinize sağlık.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazık valla. Bilmeyen birisi alsa en ufak kazada hayatı kayacak. Peki sizin aracı aldığınız şahıs bilmiyormuş böyle olduğunu ama kaputa kaplama demişşiiniz aynı tonu mu tutturmuşlarda. Adama renk farkını anlamamış ? Bu arada baya detaylı girişmişsiniz kolay gelsin

Volkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu adamlarda hiçmi vicdan yok arkadaş..!!! insan binecek buna ya , konuyu okurken benden bi güzel küfür yedi o arkadaşlar.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    94' MAM 106 XSİ (TU5 SWAP)
    16' FK2 TYPE-R

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle hayırlı olsun mu desem bilemedim
    Merak ettim bu kadar parça özellikle oemlerle bu arabanın hasarsızı alınmaz mıydı yoksa satan kişi öldü parasını mı verdi
    Eğer öldü parasına verdiyse asıl ona yazık
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağzım açık okudum konuyu, bu nedir arkadaş. Hiç mi Allah korkusu yok.

Sizede saygı duydum bu kadar masraf etmek böyle bir araca, her babayiğidin harcı değil bence.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bende cok merak ettim
    ben komple proje aracı olarak yapılacak sandım ama siz oem olarak toplamaya baslamıssınız sasırdım
    Allah size sabır arabayı bu sekilde toplayanlara ve bunu gizleyenlere bin bela versin

[RaCeR] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Helal olsun sana. Bu aracı da bu şekilde satıp insanları dolandıranların ve canlarını hiçe sayanların da Allah belalarını tez zamanda versin inşallah.
    Alıntı JAMİRYO Nickli Üyeden Alıntı
    ALLAHINI SEVEN DEFANSA GELSİN

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vallahi inanılmaz olmuş.
    hakikaten ne haysiyetsizler var şu memlekette...

Elinize sağlık, valla sabır lazım bu aracı toplamaya.

bu arada bu konu aslında Car Restorasyon başlığında olmalı bence...

http://www.techturkey.com/forum/car-restorasyon/

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir dostuma 1 ay önce hatasız kazasız boyasız araç aldık.fakat 2 gün sonra farkettik araç air bag açmış.işin ilginç yanı araçta gerçekten ne degişen nede boya var.yeni torpido aldık.şimdide direksiyon siparişi verdik.hayırlısı bakalım.
    projenizi ilgiyle takip edicem.şimdiden kesenize bereket.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize, emeğimize sağlık. bir araç hayata dönmüş aynen. burda en büyük zarar haber. olmayan vatandaşa olmuş. bu karaktersizler her yerdeler.

Bolkar1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiçmi Allah korkusu yok bunlarda kufur ederek okudum resmen

Ozan Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Herkes Çakal oldu memlekette resmen.Kendileri bu arabayı kullanırlar mıydı acaba!!
    Allah belalarını versin şerefsizlerin..Sizin de emeğinize,cebinize sağlık..
    Bir arkadaşın da sorduğu gibi bu kadar masraf etmeye değer mi ,aracı alış fiyatınız ile kıyaslandığında..

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte bu yüzden Allaha büyük konuşmuyorum ama ikinci ele hiç girmem..
    Tango-1 never dies.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Valla şans işi falan da abi arkadaş alırken farketmiş anladığım kadarıyla pert olduğunu, uyguna almış gibi anladım İyice bakıldıktan sonra ikinci el de alınır hatta sıfır fiyatları nedeniyle yeniye yakın ikinci eller favorim

Project Cars değil de bence Restorasyon bölümünde olmalıydı konu bu arada.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizi ayriyetten tebrik ediyorum Allah kesenize bereket versin. Böyle toplayıp daha doğrusu toplayamayıp yola salanlarda Allah'ından bulsun inşallah.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

fasterhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    helal olsun valla bu kadar özen gösterdiğiniz için.... yalnız nam oto ali temel usta gerçekten hem iyi bir usta hemde iyi bir insan... vw varken bende tavsiye üzerine gitmiştim o vesile ile tanıştım hakkeden vw üzerine ciddi bilgili bi abimiz... sırf arabadan gelen saçma bi ses için beni kırmayıp 3-4 kere tecrübeye çıkmıştı , telefonda defalarca yardımını almıştım... kolay gelsin inşallah sıkıntısızca bitirirsiniz arabayı
    Çıkar at acıları , Giy hadi cicileri ; Herşeyi unutturur Ankara Geceleri...

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah yardımcınız oldun kolay gelsin.

Bu arabayı böyle toparlayıpta insanları dolandıran şerefsiz herifede diyecek şey kalmamış. Nasıl o parayı çoluğuna çocuğuna yediriyorsa artık.

exca- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O vicdansızlar inşallah böyle bir aracın içinde bulurlar belalarını(aracı bu şekilde toplayanlar), sizi de tebrik etmek lazım bu şekilde bir aracı alıp elini yüzünü topladığınız için..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler