User Tag List

Sayfa 8/13 İlkİlk ... 678910 ... SonSon
236 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: Kocaeli'den bir Formula Aracı-Koufs/01

msansertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Basında biz

Hadi bi el at

lowfamilia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o kadar mutlu oldum ki böyle bi projeyi görünce inşallah italyada bayrağımızı gururla dalgalandırırsınız.

konuyu geç okumamış olsam 2 silindirli 600cc den yana kullanmanızı tavsiye ederdim 600rr motoru devir çevirme motoru olduğu için alt devirlerde çok tork alamazsınız cbr600rr 1 yıl boyunca kullandım. keşke gsxr600 motoru kullansaydınız. Torku üst devirlerde vericeği için vites oranlarını üst devirlere göre ayarlamanız gerekicek. 140km içinde 3 vites daha iyi olur 1. vitesi 40-50 arası 2. vitesi 80-90 arası 3. viteside 140 da bitirirsiniz. tork bandınız geniş olur düşüncesindeyim. Tabi siz daha profesyonel yapıyorsunuz ama ben size 1 yıllık bi cbr600rr kullanıcısı olarak fikir vermek istedim. Motoru kullanırken belirgin tork başlangıcını 6500 devir üzerinde başlıyordu. kesiciyide 11000rpmlere çekerseniz maksimum torku vites sonunda kullanmış olursunuz.

Tarkan abinin dediği gibi giriş kısmını soğutmayı denerseniz size rahatlatır. intercooler soğutucusu olarak kullanılan cry o2 yi kullanırsanız faydası olurmu bilmiyorum ama araştırın derim.

İnşallah zamanında projeyi bitirsiniz. Başarılar diliyorum.
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0.5 ne arkadaş benim aspiratör okadar üflüyo ya sc yerine onu verirdim üfletirdin motora serdar
    Alıntı ibooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    malı arapfaikten alıyoruz mersine kadar göki kullanıyo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lowfamilia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o kadar mutlu oldum ki böyle bi projeyi görünce inşallah italyada bayrağımızı gururla dalgalandırırsınız.

konuyu geç okumamış olsam 2 silindirli 600cc den yana kullanmanızı tavsiye ederdim 600rr motoru devir çevirme motoru olduğu için alt devirlerde çok tork alamazsınız cbr600rr 1 yıl boyunca kullandım. keşke gsxr600 motoru kullansaydınız. Torku üst devirlerde vericeği için vites oranlarını üst devirlere göre ayarlamanız gerekicek. 140km içinde 3 vites daha iyi olur 1. vitesi 40-50 arası 2. vitesi 80-90 arası 3. viteside 140 da bitirirsiniz. tork bandınız geniş olur düşüncesindeyim. Tabi siz daha profesyonel yapıyorsunuz ama ben size 1 yıllık bi cbr600rr kullanıcısı olarak fikir vermek istedim. Motoru kullanırken belirgin tork başlangıcını 6500 devir üzerinde başlıyordu. kesiciyide 11000rpmlere çekerseniz maksimum torku vites sonunda kullanmış olursunuz.

Tarkan abinin dediği gibi giriş kısmını soğutmayı denerseniz size rahatlatır. intercooler soğutucusu olarak kullanılan cry o2 yi kullanırsanız faydası olurmu bilmiyorum ama araştırın derim.

İnşallah zamanında projeyi bitirsiniz. Başarılar diliyorum.
    Teşekkür ederiz. Aslında evet, özellikle iki kademeli enjeksiyon sistemine sahip 600cc supersport motorların alt devirleri oldukça ölü. Gazı açsan da tork gelmiyor. Fakat birincisi, bizim enjeksiyon tek kademeli, üstteki dört enjektör yok. İkincisi ise motorun akış karakteristiğini değiştireceğiz. Maksimum torku 7-9 bin dolaylarına taşımanın derdindeyiz. Böylece 4-5 bin ölü olmayacak, 11-12 binlerde ise hala yürüyor olacak. Zaten restriktör kısıtlaması yüzünden 14 binlere çıkmak çok zor. Dişli oranı da tork eğrisine göre ve pist şartlarına göre ayarlanacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bize destek olanlara teşekkür ederiz

YGunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takipteyim. Başarılar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YGunay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Takipteyim. Başarılar
    Teşekkürler

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba, tebrik ediyorum sizleri, bende zamanında güneş enerjili araç yaptığımdan biliyorum, sonsuz sabır diliyorum size. Benim bir sorum var aslında.

Bende şu anda dizel aracım için emme manifoldu tasarlıyorum. Solidworks içinde akış analizi yapıyorum. Sonuçlar iyi gibi. Ama Çıkışlara ne vereeğimi tam kesitemedim.
    Açık bırakıp normal hava şartları veriyorum manifoldun içi hemen 1 bar oluyor. Halbuki giriş 4 Bar.
    Çıkış havasının debisini vermek istiyorum, uygun basınç şartlarını bilmeniz gerekiyor diyor. Burdaki sorum şu şekilde. 1.9LT aracımda emiş sırasındakı vakum basıncını direkt hesaplasam olmaz mı? Yada nasıl yapabilirim? bir yol/yöntem gösterebilir misiniz?

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, tebrik ediyorum sizleri, bende zamanında güneş enerjili araç yaptığımdan biliyorum, sonsuz sabır diliyorum size. Benim bir sorum var aslında.

Bende şu anda dizel aracım için emme manifoldu tasarlıyorum. Solidworks içinde akış analizi yapıyorum. Sonuçlar iyi gibi. Ama Çıkışlara ne vereeğimi tam kesitemedim.
    Açık bırakıp normal hava şartları veriyorum manifoldun içi hemen 1 bar oluyor. Halbuki giriş 4 Bar.
    Çıkış havasının debisini vermek istiyorum, uygun basınç şartlarını bilmeniz gerekiyor diyor. Burdaki sorum şu şekilde. 1.9LT aracımda emiş sırasındakı vakum basıncını direkt hesaplasam olmaz mı? Yada nasıl yapabilirim? bir yol/yöntem gösterebilir misiniz?
    Bende Hidrojenli ve elektrikli araç yapmıştım zamanında fsae için destek bulamamıştık

Oem emme manifoldunuzdan başka bir beklentiniz yoksa, lpg montajındaki gibi küçük bir delik açıp sensör bağlayarak öğrenebilirsiniz en net değeri. Oem emmeyi daha sonra kullanıcam derseniz araya bir sandwich plate yapsanız yada tekrar köreltseniz o sensör deliğini? Doğru değerleri net olarak bulmanız zor gibi geldi bana. Teorik hesapla oem emmenin ve kapağın tasarımları arasında fark oluşmaz mı?

Aracınız pd130 sanırım bahsettigim plakanın çizilmişi varmış grabcad'de başka birşey ararken denk geldi.

https://grabcad.com/library/turbo-ma...-tdi-pd-2003-1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Pressure inlet ve velocity inlet vermeniz gerekiyor. Pressure inlet 4 bar olursa giriş basıncı 4 bar gösterir. Debiyi de verirsiniz. Pressure outlet yaparsınız çıkış kanallarını da. Giriş basıncına ve geçen hava debisine göre çıkıştaki basıncı istersiniz, böylece basınç kaybını görmüş olursunuz. Sabit bir basınç okumak zor çünkü emme manifoldunun içindeki basınç zamana bağlı olarak değişiyor. Zamana bağlı analiz daha güzel sonuç verir. https://www.youtube.com/watch?v=X3ecq8MNfk0 Tabi her şeyden önce soliddeki analizin gerçeğe aşırı yakın sonuçlar vermeyeceğini belirtmem gerek, zamana bağlı analiz bile olsa.

tunch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tebrik ederim gururlandırıcı bi proje , keyifle okudum umarım yarışmalarda istediğiniz dereceleri alırsınız
    Recent Project: ''Sharky'' E36 323TI Turbo
    Daily Drive: Mini Countryman Diesel

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Sizin konu kirlenmesin, bir bakabilir misiniz? Emme Manifoldu Tasarımı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tunch Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tebrik ederim gururlandırıcı bi proje , keyifle okudum umarım yarışmalarda istediğiniz dereceleri alırsınız
    Teşekkür ederiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://www.youtube.com/watch?v=Qd4_DkKPTNY

Motorumuzu, motosiklet aksamlarından ayırıp dışarıda çalıştıralım dedik. Devrilme sensörü ve bilimum röle/sigortalarla sıkıntı yaşadıktan sonra marş bastık. Sıradaki hedef özel olarak tasarlanan manifoldları üretip monte etmek, standalone ECU takıp baz yakıt ve ateşleme haritalarını yazdıktan sonra dinamometrede deneyerek harita düzeltmekte. Bir yandan da değişken geometrili emme manifoldu çalışmaları devam edecek tabi ki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç yapılsın, artık misafir olarak görmeye geliriz herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fatihcakin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç yapılsın, artık misafir olarak görmeye geliriz herhalde
    Bekleriz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ...................
    Konu msansertekin tarafından (08-07-2019 Saat 19:17 ) değiştirilmiştir.

Otomobilkurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yarış zamanı. Başarılar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ........................................
    Konu msansertekin tarafından (08-07-2019 Saat 19:17 ) değiştirilmiştir.

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence diger yarisan araclara gore en iyi avantaji sizin formula aracinizi suren pilotu zayiflatarak elde edersiniz aç susuz birakin arkadaşı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)