User Tag List

Sayfa 12/25 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
474 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

douu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen ilk gaza oturduğun zaman, özellikle turbo full boost edene kadar yakıtla destek olmak yerinde olacaktır. ses soluk şu an için gayet hoş geliyor kulağa. seri üretim konularında da egzoz sistemine talep olacağına dair hislerim var. son susturucu gerçekten çok mantıklı çünkü

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Uzun zamandır işimden dolayı birşey yapamadım, bugün işimi bitirdim ve uzun zamandır yapmak istediğim test i yaptım..

N75'in 330Hz PWM sinyalini 140Hz Hella kontrolcü frekansına çeviriyorum. Aynı "Duty Cycle" 'ı koruyarak yapalım dedim. Ama sonradan madem kontrolcüyü yaptık MAP özelliği ekleyelim dedim. Ve bitti. İstediğim giriş "Duty Cycle" verisine, istediğim "Duty Cycle" verisine çevirebiliyorum. Programlayıcıyı da bitirmiştim. Ama test edememiştim. Şimdi içim rahatladı.

ARM Cortex Kontrolcü

Soğutucu bağlaması Kart uzatmaları

Programlayıcının Ekran görüntüsü,

Ve VNT çalışıyor. Daha ayar yapmadım. Normal olarak Arabanın Rölantide %30 ve maksimum %70 ayarlı olduğunu buldum. Ve Bu giriş yüzdesine göre Kontrolcüyü %0 ---- %100 aralığına açtım.

Giriş %30 Dolulukta --- Yeni Çıkış %0
    Giriş %70 Dolulukta --- Yeni Çıkış %100

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hey maşallah, 10 parmağında 10 marifet, bravo
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim.

Son durum : VNT oldu, ve bitti sayılır. Alt devirlerde hissedilir bir canlanma oldu, Araç giderken program yapabiliyorum, bu en güzeli - camdan USB kablosu sarkıtarak :haydi: -
    Ama basınç geldiği için yazılım artık ciddi farz oldu, hemen kendini hafif beyaz duman olarak gösterdi. Şimdi avans ayarlarının yapılması ve artık yakıt açılması lazım.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durum nedir
    ses seda yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Var Var,

Genel Durum : Param bitti , Şaka bir yana, İşlerden zaman buldukça çok küçük ilerlemeler yapıyorum. Durun bakalım bir post'ta toplayayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bekliyoruz ozaman

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba Yeniden.

Yazamadığım günlerde, dediğim gibi ufak tefek ilerleme ve tamirler ile geçirdim. İlk Önce Kendime bir rampa yaptım. Lift bulmak, oraya gitmek, kısa zamanda iş bitirme stresi yüzünden yaptım bunu. Hemde bütün çevremdeki araçlara da bakım yapabiliyorum artık. Şirket araçları da buna dahil. Sonuç Muhteşem oldu. Çok işime yaradı. Arabanın Burun açısına uygun yaptım. 50cm ön lastikleri yukarıya kaldırabiliyorum.

Sonraki iş olarak DownPipe değişti. Şimdi daha hafif kıvrımlara sahip. Aracın sesi de değişti. Bunu değiştirme sebebim. Aracın altından sarkıyordu. Ve V-Band Kelepçe 3 defa yere çarptı, ezilmişti. Ondan kurtuldum artık.

Turbo Sadece Üstten askıda duruyordu. Alttanda Downpipe tutuyordu. Onu da listeden çıkardım. Ve düzgün şekilde motora bağladım. Titreşimden etkilenmeyen bir hale geldi.

Sonra biraz problemler başladı. Şarj Dinamosundan çıkan "+" Pozitif kablosu sizlere ömür. Gevşek bir somun yüzünden kablo eridi. Kısa zamanda teşhis ettiğimiz için problem çıkarmadan çözdük dedik. Ama marş motorunu elime verdi kendileri. Toplam hasar 250TL oldu, Marş motoru sargıları, devresi, kömürler v.b. hepsi değişti. Yeni bir kablo yaptım Şarjdan Çıkan, Ayrıca Marş'ı kuvvetlendirmek istiyordum. Bunun için Aküden Direkt olarak motora "-" negatif kutup taşıdım. Şimdi Gözlerime inanamıyorum. Aptallık etmişim bu zamana kadar. Bu yaşta bir araçta kesinlikle Marş'ın bakımdan geçmesi gerekiyormuş.

Kablo Yanmış

Şase Aküde

Kablo Motora Direkt Bağlı

Araçta sulu intercooler olduğunu hatırlıyorsunuz. Sıcaklıklarını çok merak ediyordum. Nasıl çalışacak diye, Suyun giriş, çıkış sıcaklıkları v.b. Ayrıca ileride Methanol Basma fikrim de vardı. Onun için bir devre tasarlamıştım. Kartlarını yaptırdım ve montajlarını bitirdim. Intercooler Sıcaklıklarını okuyabiliyorum. Ayrıca EGT 'yi de bağımsız olarak okuyabiliyorum.

EGT Sensörü okuyucu, kutu içinde saklı kalacak.

Intercooler Sensör Kutusu. Araç içinde benim taktığım bütün sensörleri okuyor ve Araç içindeki Monitöre iletiyor.

Araç İçi Monitör is bu, Kablosuz olarak verileri alıyor. Ekran daha başlangıç aşamasında, çok daha güzel ve temiz olacak. Prototip olarak düşünün.

In = Intercooler Hava Giriş Sıcaklığı
    Out = Intercooler Hava Çıkış Sıcaklığı = IAT
    WIN = Su girişi Sıcaklığı
    WOUT = Su Çıkış Sıcaklığı
    CP = Entegrelerin İç Sıcaklığı. Yada Kutu içi sıcaklığı diyebiliriz. Şu anda full debug modunda. Çok veri veriyor. EGT yeni eklendi ama 5 gündür Ülke dışındaydım, EGT gösterme işini bitiremedim.

Bu Salı günü Maslak'ta gezmeye gideceğim. Birkaç arkadaşa uğrayacağım. Biraz fikir alacağım ve arabayı göstereceğim. Beyaz duman başıma dert oldu. Araç gereğinden fazla yakıyor. Su eksiltme yok. Yağ Eksiltme yok. Intercooler Suyu Eksiltme yok. Arabanın Gitmesinde de sorun yok ama. Basınç olarak çok rahat 2 Bar üstüne basabiliyorum. ve Hatta OverBoost bile verdirdim bir iki defa. Ve hatta Intercooler Hortumunu yerinden bile söktüm en az 5 defa.

Şimdi Intercooler'ı çok iyi bağlamam lazım. Hortumlar şişince Cooler bağlantılarından esniyor. Onu çözersem baya bir dertten kurtulurum. Karter havalandırmasından gelen yağ buharından şüphe ediyorum. Turboyu kontrol ettim pırıl pırıl tertemiz duruyor. bundan dolayı Salı günü gideceğim, FeKa'ya uğrarım. Sanırım Exclusive Garaj'a da uğrayacağım. Bakalım neler olacak. Bulgaristan'a gidemiyorum işlerimi bırakamıyorum.
    Yüksek Basınç Pompa işi şu anlık beklemede. Bu arada işte küçük şeyleri bitirmeye çalışıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abicim yaptığın projeler çok temiz gidiyor. Meslek nedir ?
    Coğrafya kaderdir

KingSilver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hep merak ettiğim bir araçtır.Hep -Acaba diye düşünmüşümdür, düşüncelerime tercüman olmus hatta cok cok daha fazlasını yapmıssın hocam.Eline emeğine sağlık.Konuyu daha bugün gördüm ve en bastan en sona kadar yorum yorum okudum.Gercekten cok mesakatli bir calısma olmus ama buna değeceğine inanıyorum İnsallah beklediğin sonucları alırsın.Takipteyim
    06MIL85 106 Quiksilver - Sold
    34ER1464 - ER CORSA 1.7 DTi - DEAD
    41RS696 '00 CLİO SPORT - Sold

34 CFB 87 '97 PH1 GTİ-6 - Devamke

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim yaptığın projeler çok temiz gidiyor. Meslek nedir ?
    Kayıtlarda Elektrik Müh. yazıyor. Ama 15 yıldır makine tasarlıyorum ve programlıyorum. Kendi işimi yapıyorum. PET şişe şişirme makineleri tasarlar ve yaparım kendimi bildim bileli.

Alıntı KingSilver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hep merak ettiğim bir araçtır.Hep -Acaba diye düşünmüşümdür, düşüncelerime tercüman olmus hatta cok cok daha fazlasını yapmıssın hocam.Eline emeğine sağlık.Konuyu daha bugün gördüm ve en bastan en sona kadar yorum yorum okudum.Gercekten cok mesakatli bir calısma olmus ama buna değeceğine inanıyorum İnsallah beklediğin sonucları alırsın.Takipteyim
    Bazen düşünmüyor değilim, Benzinli bir araç için bu kadar uğraşsaydım herhalde ciddi rakamlarda bir güç alırdım diye. Ama dönüp bakıyorum. Bu araç beni kör etmiş sanırım. Aşk desem dilim varmıyor. Birlikte güzel günler geçiriyoruz. Acı zamanlarımız da oluyor. Öğreniyorum sonuçta, ben kendi düşüncelerimi buraya bu araç üzerinde şekillendirmeye çalışıyorum. Bazıları fazla kaçıyor bazıları cuk oturuyor. Ama amaç hobimi devam ettirmek ve öğrenmek. İyi dilekleriniz için teşekür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılım işi yapılmadı anladıgım kadarıyla

cooler su ve hava derecesi rolantideki verilermi.

veya gazlayıp geldiniz en yüksek verileri tutabiliyormu,yoksa sadece anlık göstergemi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herşeyi yapabiliyor. MAX-MIN average, anlık ne istersen var. EGT 'de girecek, yakında AFR 'de girecek,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada, Beyaz duman gitti Exclusive Garage 'a teşekkür ederim. Verdiği fikir ile problemi anında çözdük. Problem VNT'nin fazla kapalı olmasından kaynaklanıyordu. Yani gereğinden fazla "BackPressure" yarattığı için egzoz gazlarını dışarı atamadığından bir miktar içeride kalıyordu sanırım. Neler dediler. Yok yağ yakıyor araba, yazılım olmaz, git segman değiştir falan. İçim çok rahatladı. VNT kontrolcüsünden girdim. 2mm 'daha kaldırdım "ok" dedim. Anında duman gitti

Şimdi çalışmaya devam. Herkese iyi akşamlar.
    Konu emre2blue tarafından (15-09-2017 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonunda Beklenen an; ilk yazılım denemesi. Ama önceden bazı güncellemeler.

Yeni EGT sensörünü taktık ve DownPipe iyice sarıldı.

Ve DynoSheet

Buradaki sonuç Orjinal MAP ve MAF sensörü ile alındı. Daha sonra yeniden bir yazılım güncellemesi gelecek, ama sanırım bu bile beni biraz idare edecek gibi. 1.9 Bar ölçebildiğimizi düşünürseniz.

260HP @4000rpm @ Crank
    551.8Nm @3300rpm

Kesici@5000rpm

IAT = 78C Öndeki FAN açılmadan denendi sanırım.
    EGT maksimum 475 Dereceyi gördü.

Ve en önemlisi Dumansız olması. şaka bir yana. Duman sanki yerden kalkan tozlarla karıştırılabilecek kadar az. Duman matlığı %10 gibi. Yani sıfır bir arabada bile bastığınız zaman attığı o gri duman kadar birşey. Video çekip atacağım. Dyno sırasında birşey yapmadım.

Şimdilik öndeki su radyatörünü büyültmem lazım. Ama işlerimin önceliği var. Bu arada bende arada testler yapıp nereye gidiyoruz bakacağım. Yine bir gelişme olursa burada sizlerle paylaşırım. Şimdilik iyi geceler.

DenizKaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğine sağlık abi,
    Heyecanla takip ediyorum.Çok güzel işler yapıyorsun

Mr.Bilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel ilerliyor. 100-200 videosu bekliyoruz.
    Life is Too Short To Stay Stock

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    78iat çok

önden rüzgar çarpıp o iat 50 lerin altına düşse 260hp az bile

maşallah diyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emre'ciğim,
    Hem senin Hazırlamış olduğun güzel Motor için (Ki içinde mühendislik kokuyor, büyük ihtimal ile sıkıştırmasını, strok'unu yanma odasını hacim'ini motor içine giren havanın akışını, hatta yağ pompasının ne kadar basacağına kadar en ufak detayını iyice hesaplamışsındır. emeğin ve tecrüben var.) tebrik ederim.
    Güzel Güç, Ayrıca Özgünü Bu Güzel Yazılım için tebrik ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler