User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Captiva big black turbo project

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Captiva big black turbo project

Merhaba arkadaşlar. 3 yıldır chiptunning ile kullandığım 80 bin km'deki Captivamın performansı beni artık kesmediği için üstünde yeni oynamalar yapmak istedim.

Projede emeği geçen öz amcam Fatih Hasçınar (TurboLader - HASÇINAR TURBO) ve Orhun Doğan (Powerful Motorsport)'a buradan derin teşekkür ve saygılarımı sunarım. Bu iki insanda hatta özellikle Orhun Abim benim fazla pimpirik olmamdan dolayı kahrımı çok fazlasıyla çekti.

Öncelikle şunu belirtiyim, projemiz dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Şu zamana kadar 2007-2011 arası üretilen kasadaki Captivaların hiç birinde bu işlem yapılmadı. Dolayısıyla proje bitince nasıl bir şeyle karşılacağımızı bilmeden bu işe giriştik.

İlk olarak Turbonun sökülmesiyle işe başladık, daha önceden dpf iptali yaptığımız için hedefimizde turbo büyütme işlemi vardı.

19.11.2017 tarihinde saat 9 civarında başladık Turbo'nun sökümüne

Turboyu sökmesine söktük ama turbo giriş hortumu bize beklemediğimiz bir sürpriz yaptı, zamanını doldurmuş olan hortum sökülürken elimizde kaldı

Neyse ki hortumun yenisini parçacıdan bulduk geri takarken onu kullanacaktık

Saat 1 gibi turbomuzu aldık kolumuzun altına doğruca Turbo işlemi için amcam Fatih Hasçınar'ın yanına gittim.
    Aynı gün saat 2 gibi turbonun içini tamamen dağıttık ve bu turboya uygun emiş pervanesi aramaya koyulduk.

Gün içerisinde uzun uğraşlar sonucunda turboya tam olarak uyan emiş pervanesini nihayet bulduk. Yaklaşık 6 mm büyüyen pervanemizle bitmedi, turbonun içini açınca diğer parçalara bir baktık egzoz pervanesinin milinde yanık izleri mevcuttu. Eğer turboyu biraz daha kullansaymışız mil kesecekmiş. Hazır elimizde turbonun tüm parçaları varken tamir edelim diyip tüm parçaları elden geçirdik. Neredeyse elden geçmeyen parça kalmadı diyebilirim.

Pervaneyi taktıktan ve tüm işlemleri hallettikten sonra cihaza bağlayıp ses balans ve mil balans değerlerini ölçtük. Gayet güzel balans değerleri elde ettik. Bizim için önemli olan zaten balans sorunuydu. Neyse ki çok problem çıkarmadan halloldu.

Saat iyice geç olduğu için turboyu geri toplamayı ertesi güne bıraktık.

20.01.2017
    Ertesi sabah tarihte yalnızca 3 kere tekerrür eden bir olay oldu ve tüm dükkan sabah saat 7:30'da sırf turboyu bitirmek için işinin başına geçti. Hatta bir önceki günden rica ettiğimiz Tornacı Fatih Abi bile o sabah benim için bu eziyete katlanıp 7:30'da daha hava aydınlanmak üzereyken salyangozumuzu genişletmeye başladı. Yaklaşık 3 saat boyunca salyangoz ile uğraştık, en sonunda tek kelimeyle "MÜKEMMEL" bir boşluk değeri elde edince sıra parçaların toplanmasına geldi.

Parçaları toplarken vahim bir durum başımıza geldi ve gövde üzerindeki civatalardan bir tanesi kırıldı. Gövdeden bu vidayı çıkarmaya çalıştık ama bir 3 saatte bu işe harcadık. Toplam tornacıda 6 saat zamanımız geçti. saati çoktaaan 2 ettik. En sonunda saat 2:30 civarlarında gövdeyi kurtarmayı başardık. Hemen toplamaya yeniden başladık. Bir yanlışlık olmasın diye balans değerlerini tekrar aldık topladık ettik derken saat 5 oldu. Turbomuz nihayet hazırdı.

Powerful Orhun abimin yanına Turboyu götürdüm. Baktık ki bu saatten sonra yetişmeyecek araba üzerinde son kontrolleri yapalım dedik. Hava filtresi, turbo çıkışındaki kat iptali (başta içini boşaltmayı düşünüyorduk ama downpipe oldu sonradan), egr iptalini de hazır bu işe girişmişken yapalım dedik. Yarın başlayalım diyip arabayı bir gece daha sanayide bıraktık.

21.01.2017 (Dönüm noktası)
    Orhun abi sağolsun sabah saatlerinde Turboyu takmaya başladı, ben bazı işlerimden dolayı saat 12'den önce gidemedim yanına hoş ben gidemediğime üzülürken o çok sevindi

Ben yokken kendisi downpipe ve hava filtresini ayarlamış bile sağolsun.

Ben saat 12 gibi gittiğimde çok az işlem kalmıştı, onu da hallettikten sonra sıra yazılımı araca yüklemeye geldi. Yazılım konusunda daha önce ben ve çoğu arkadaşımın problemsizce kullandığı Evotech'i tercih ettik.
    Bu ana kadar yaptıkları işten zerre şüphe etmedim, yalnız yazılım atarken arabamın beyni sinyali kesiyordu, daha önce ilk yazılımda ve güncellemede de aynısı oldu bu hususta ne Orhun abinin ne de benim yapacağım hiç bir şey yoktu. Tek korkum yazılım atarken beyne zarar vermekten yanaydı ki şükür korktuğumla karşılaşmadım. Aracım gayet güzel bir şekilde yazılımı yedi.

Araca ilk bindiğimdeki duygularım tarif edilemez. Özellikle aracı beklerken sanki ameliyathane önünde doğacak çocuğunu bekleyen babalar gibiydim. Şu an için aracım beklediğimin üzerinde performans veriyor. Tek sorunumuz alt devirlerin biraz cansızlaşması ki bu da hybrid turboda kaçınılmaz bir durum.

Şimdilik chipli Audi Q7 ve chipli Leon FR ile deneme şansım oldu, kısa zaman içerisinde videolar gelecek.

CupraR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel projeymiş.Ellerininize ve emeginize sağlik.Chipli Q7 deneme sonucu ne oldu?Turbo islemlerinin maliyeti nedir dicem ama amcaniz oldugu icin sanirim oldukca makul olmustur.Bir baskasina nekadar maal olur.Birde aracin yakit sarfiyati neydi ne oldu.Bu arada Bendede epica bundandir merakim.

KingoAtmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun,
    yanlız tarih back to the future gibi olmuş
    208 gti by Peugeot Sport; İstanbul Park: 2:36.177 - 07.05.2023
    Saxo évo-2 0-402 : 13.821 sn.
    Powered By : Piston Garage
    Nazmi TOÇAK

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER !!

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konu niye böyle boş kalmış diye bakarken video olmadığını gördüm. En kısa zamanda video bekleriz. Merak ettim. Oem kaç hp şuan tahmini kaç hp araç ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çoook ilginç bir proje, takip.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık kesenize bereket.
    88binde dpf si tıkanıp motor yağına mazot karıştıran bir captivada bizde vardı.
    dpf iptal edilip yazılımla çok farklı bir araç olmuştu.yakıtıda baya düşmüştü.

bu arada cooler ı buyutmeyi düşünüyormusunuz.

Bolkar1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel proje kesenize bereket ama ilk post sanırım direk konu açmaya dalmışsınız sizide tanısaydık bi

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Arkadaşın son aktivitesi 22 Ocak 2017

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "19.11.2017 tarihinde" proje gelecekten geliyor sanırım ......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın son aktivitesi 22 Ocak 2017
    Hemen onaylanmadığı için küsüp gitmiş herhalde.....
    Okumadan imzalamam.....

LnchCntrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendisiyle görüştüm, !.4 Tsı ACT Passat almıştı en son, yazılımını yaptık. Bende sonra görmedim, okuyorsan buyur gel çay içelim kanka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar kusura bakmayın konu 3-4 gün yüklenmeyince ben sitede bir problem olduğunu düşünüp takibi bırakmıştım. Bir kaç hafta önce telefonumda kaybolunca tüm şifreler vs gitti. Dün akşam bir arkadaşım konuyu görüp bana hatırlatmasaydı tamamen unutmuştum konuyu Şu an Captivayı garaja çektik yerine 1.4 tsi 150'lik Passat aldım günlük olarak passatı kullanıyorum, Captivanın torku şanzımanın desteklediği maksimum torkun üstünde kaldığı için şanzımanı çok yormamak adına sadece canım sıkılınca biniyorum.

Bu süreç zarfında araçta bir kaç sıkıntı oldu alt devirde cansızlaşma vb gibi en son arıza lambası yaktı emiş sızıntısı tespit edildi uyarısı veriyordu bende dün aracı baştan sona kontrol ederken bazı civataların gevşediğini gördüm. Araç şu anda ilk yapıldığı halinden daha hızlı sanıyorum benim aceleciliğim yüzünden bir kaç civatası tam sıkılamadı. Öyle ki aracın motorun koruma kapağını taktırmadan ben gidiyorum diyip aracı aldığım ve çıktığım bir olmuştu

Alıntı CupraR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel projeymiş.Ellerininize ve emeginize sağlik.Chipli Q7 deneme sonucu ne oldu?Turbo islemlerinin maliyeti nedir dicem ama amcaniz oldugu icin sanirim oldukca makul olmustur.Bir baskasina nekadar maal olur.Birde aracin yakit sarfiyati neydi ne oldu.Bu arada Bendede epica bundandir merakim.
    Hocam ben stage 2'den yükselttiğim için halihazırda egzoz sistemim vs yapılıydı dediğiniz gibi turbocunun amcam olması sebebiyle bana hiç fiyatına geldi diyebilirim. Ama sıfırdan başlayacak birisi sanırım 4-5 bin tl civarında harcayacaktır. Q7 ile denememizde turbo büyümeden stage 2 haliyle 3 boy gerisinde kalıyordum ama güncel yükseltmelerden sonra 4 boy önüne geçtim. Q7 sahibi arkadaşımın söylediğine göre enjektör sorunları yaşıyormuş. Yakıt tüketimim ise şehir içi 80'i geçmeden sakin kullanımda 7 Litre civarında orta kullanımda 9,6 yakıyor tapagaz gidince ise 14,5 Litre yakıyor yol bilgisayarının gösterdiğine göre. Pompada ise yol bilgisayarından yarım ile bir litre arası daha az çıkıyor. Millette fazla çıkar bizde tam tersi anlayamadım o olayı. Herhalde petrolün pompası bozuk.

Videolar gelecekti ama telefon kaybolduğu için yükleyemiyorum. Haftasonu aracı çıkartırsam 0-100 videosu çekmeyi düşünüyorum.

@LnchCntrl Kankim geçen uğradığımda sen yoktun dükkanda ama en kısa zamanda tekrar uğrayacağım çayını içmeye
    @mikelazi Hocam İntercooler büyütmeyi düşünmüyorum alt devirleri öldürmemek adına ama belki ilerde kafama eserse yaptıradabilirim.
    @Bolkar1st Doğru söylüyorsunuz kendimi tanıtmayı unuttum direk postu yayınladım heyecanla. Haftasonu konuyu güncellerken kısa bir tanıtıcı yazı da eklerim

İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim eğer projeyle ilgili detaylı bilgi almak isteyen olursa çekinmeden sorabilir tüm sorulara cevap veririm
    Konu snows tarafından (25-04-2017 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu niye böyle boş kalmış diye bakarken video olmadığını gördüm. En kısa zamanda video bekleriz. Merak ettim. Oem kaç hp şuan tahmini kaç hp araç ?
    Video çok kısa zamanda inşallah. Oem 150 hp idi şu anda 230 hp civarında güç veriyor

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 2 sene önce captıva vardı, buyuk turbo, komple katalıtık dpf ıptallı downpıpe, orta susturucu ıptalı, methanol ınjectıon yapmıştım. 220 230 hp arası guç alıyordum. Enjektrler maksımum lımıtıne ulaşmıştı. yanı daha onceden daha fazlası yapıldı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 2 sene önce captıva vardı, buyuk turbo, komple katalıtık dpf ıptallı downpıpe, orta susturucu ıptalı, methanol ınjectıon yapmıştım. 220 230 hp arası guç alıyordum. Enjektrler maksımum lımıtıne ulaşmıştı. yanı daha onceden daha fazlası yapıldı
    Peki bu araçların güçten çok yakıtı önemli idi bunları yaptıktan sonra yakıt düştü mü peki ??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca bindiğimde tam olarak hatırlamıyorum aklımda kalmadı ancak projenin ilk bitim zamanında dip gazda 7-9 litre arasında verisi vardı diye hatırlıyorum. Arkadaşımız daha ayrıntılı bilgi verirse daha iyi olacaktır tabi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese uzun bir aradan sonra Merhaba!
    Dostlar uzun zamandır ayrı kaldım forumdan iş güç bayağı yoğun bir zaman dilimi geçirdim. Bu süre zarfında araca biraz daha yüklemeler yaptık yazılım güncellemesi oldu, aracın torku daha da lineer bir hale geldi Methanol Kit bağlandı vesaire yapıldı lakiiiin Launch Control yaparken arabanın yavru şanzımanını patlattık, dağıtma falan değil bildiğiniz şanzıman ortadan ikiye yarıldı. Sevgili @LnchCntrl dostumun da yönlendirmesiyle Captivayı yükleme olayından vazgeçtim. Aracı tamamen stock hale getirip gündelik kullanıma göre yeniden ayarladık Turbosu, Şanzımanı, Enjektörleri ve benzeri bir çok parçası orjinaliyle değiştim ya da orjinal parçalarla revizyon yaptırdım araç şu an maşallah zenith saati gibi çalışıyor.

Merak eden arkadaşlar için de söyleyelim can dostum @Turbo 'nun da dediği gibi araç ilk yazılımla ciddi anlamda ekonomi kasıyordu ama yürüyüşü stage 1 haliyle aynıydı araç şehir içinde ortalama kullanımda 7 litrelerde geziyordu. Yaklaşık 5 farklı map kullandık en son @LnchCntrl 'ün yaptırdığı map hakikaten yürüyordu mükemmel değerler elde ettiğimizi düşünüyordum o mapte yakıt tüketimi 12 litre civarındaydı net hatırlamıyorum zaten kullanma fırsatım pek olmadan benim hırsım sonucu şanzımanı indirdik Şimdilerde farklı bir projeye yöneldim alnımın akıyla çıkarsam bu işten deneme süresinin ardından forumla paylaşacağım.

Konuyu okuyan vakit ayıran herkese teşekkür ederim
    Konu snows tarafından (23-08-2017 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun üzücü olmuş , bende manuel şanzumanı indiricem diye korkuyorum siz otomatikte iyi cesaret etmişiniz launch falan

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler