User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Project HILTI 106GTI+ ( 106 GTI diriltme hikayesi ) ( Fazlasıyla DIY içerir )

OmerBLN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Project HILTI 106GTI+ ( 106 GTI diriltme hikayesi ) ( Fazlasıyla DIY içerir )

Merhaba Arkadaşlar ;

Daha önceden arabama ait bir konu vardı bu kez detaylı çalıştığım için Project Cars'a girebilecek bir araç olduğunu düşündüm. Umarım bu bölüme layık görülür.

Öncelikle aracımın motoru dahil herşeyiyle kendim ilgilenmekteyim. Yaklaşık olarak 4 senedir bende araç. Tam kobay yaptım kendisini anlayacağınız.
    Kaporta Boya işlemi hariç aklınıza gelen ne varsa kendi ellerimden çıktı. Aracı toparlarken Orçun Erdem kardeşimin titiz çalışmalarıyla bana destek olduğu ve tam istediğim gibi olması için emek verdiği için kocaman teşekkürler =)

1998 Model 106 GTI
    Motor :
    TU5J4
    M52 Piston (Kırılır dökülür diyorlar ama ben uzun zamandır kullanıyorum ki ciddi zorladım yüzümü kara çıkarmadı)
    omerBLN port polish =)
    KF Headworks +3 mm subaplar KF filan havalı olsun dedik. Bildiğin Kapakçı Fatih yoksa =) Sarp Yılmaz kahrımı çok çekti sağolsun.
    KF Headworks kuru şim
    PT52 egzantirik
    106/Saxo 1.4 volan
    13/59 kısa şanzıman
    B18C5 custom emme manifoldu bu benim eserim =)
    (ITB hazır durumda çorba spec stroker kitiyle beraber yazın takılacak)
    Beast PNP ECU by Menguverdi (Sağolsun ne zaman arasam anında yardımcı oldu.)
    Aem Wideband
    Elektirik tesisatı revizyonu
    Komple 51'lik düz boru
    Sebring XT1 son susturucu

İç Mekan:
    Rallye replica taban halısı (Bu da ev yapımı bildiğin ev yapımı evin salonunda yaptım anneminde benimde kafamız güzel oldu azıcık ama olsun)
    Momo Top Power 30cm
    Monza Spor Koltuklar
    Sparco Pedal Seti
    Custom Vites Mekanizması
    Rally tarzı kapı döşemeleri

Dış Mekan:
    Morette replica farlar
    Kırmızı Beyaz Stoplar
    Speedline 2114 benzeri jantlar
    Cupra ön tampon eki

Yürüyen aksam:
    Eibach yaylar
    Ön amortisör boyları araca taktığımız yaylara göre ayarlandı
    Kumho 195/45/15 Lastikler
    Sparco Kule Gergisi ( Yolda )

Biraz fazla resimli olacak kota zorladıysam helal edin..

İlk aldığım zamanlar sene 2013 nikahı kıydık
    Şimdi bakıyorum nasıl bir arabasız kaldıysam demek ki =) Tam projelik dedim kendi kendime daha 7 ay askerliği var Ankara'da yedek subayım o zamanlar anca askerliğim biter bununla. Bir heves aldım arabanın iç hali yok her resim olarak ama ön camdan filan görünüyor içinde saatler,kırmızı her yer sanırım eski sahibi oto boyacısıydı gazetelememiş her yere sıkmış beğenmediği yerleri tinerle silmiş
    O muhteşem diş şekinde uzatılmış kaput filan iyi di yani baya

Neyse hemen başladım ben sökmeye tabi kaput,tampon,bagaj kapağı alındı.Bursa'ya yollarım dedim orda boyatırım en kötü.Askeriyede bir Uzman abimiz vardı dedi benim tanıdık boyacı var gayet güzel gel gidelim hem yakın iyi dedim yeni gelin gibiyim ama şu halinden kurtulsun yeter diyorum bi yandan da yapma etme rezil olmasın derken düştük kötü yola
    Abimiz aylar süren macun çekme macerasından sonra baktım benim askerlik bitiyor dedim sık abi ne olursa olsun artık

merBLN/WP_20130813_009_zpsyly8lfh8.jpg[/IMG]

Araba öyle böyle boyandı tabi ben sabahları Asteğmen geceleri Batman pardon tamirci oluyorum. Öyle böyle bitti aslında çok fena da olmadı ama 10 üzerinden 5 oldu diyelim neyse bu şekilde kullanıcam dedim içim soğuyana kadar..

Askerlik bitti kısa bir İstanbul çalışma hayatı yaşadım ve baya bir ihmal ettim HILTI evladımı..
    İstanbul'da sadece 13-59 takabildim.Bursa'ya gider ayak bi değişiklik olsun diye 205 gti jantına döndüm.

Memlekete gelince hemen başladık yine dedim bari bu sefer gereken müdahaleler daha dikkatli yapılsın.. İlk projem debriyaj,cırtlayan 2.vites,ve hafif volan çalışmasıydı..

Orjinal Volan ağırlığı..

1.4 volan ağırlığı

Aradan biraz zaman geçti tabi ben kendimi avutmaya devam yok artık para harcamamlar,kalsınlar derken bir gece rolle çıktım baktım keyifsiz haydi dedim biraz uğraşalım kapak,conta vs. biraz hızlasın.. Kapının önünde açtım kapağı düştüm Sarp (Kapakçı Fatih) kardeşimin yanına elimde kapak dedim yapıcam ben bunu dağıt
    Güldü tabi ilk nasıl yapabilecek misin diye dedim sen dağıt hemşo.. Kapağa baktı bu motor iyi değil 4. göz yağlamış baya sen bi rektefiyeci çağır ölçsün ki belliydi zaten ele geliyordu aşınıklık. Neyse çağırdık baktı abi dedi bu iş sekman kurtarır değil sen sök bunu...
    Haydaaa bi kapak diye giriştik kapı önünde motor indirmeye gitti iş..
    Evin bir odası sıcak çalışma alanım oldu tabi =)

Meşhur merdiven altı burası beyler işte burada yapılıyor o merdiven altı motor modifiyeleri

Gaz kelebeğimiz de nasibini aldı bana vur dersen ben parçalarım portlardan da belli olmuştur sanırım

Motoru söktüğümüz taktığımız o meşhur kapı önü =) Belediyenin sağladığı ücretsiz aydınlatma çok işe yaradı.

Kapakçı Sarp Reyiz kapağımızı yaparken

Demiştim ya kapak diye başladık işe rektefiye yağ pompası egzoz düz boru derken çarşı karıştı tabi.Cem Abiyi aradım CM motors dedim abi durum bu ne yapayım sana da danışayım dedim Piston ne takayım kendi arabama bile M52 taktım tak gitsin kırılırsa canın yanmaz kendin yapıyorsun nasıl olsa dedi.Bursalılar bilir Sekmancı Alaaddin Bursa'da bir çok hızlı arabaya motor yapmış bir dükkandır Oray abi dedim benim motor bu darmaduman edip bıraktım M52 takıyorum Ömer sen merak etme çok araba hazırladık hiç bişi olmadı şimdiye kadar deyince rahatladım bi. O aşamaların resimlerini bulamadım bir türlü kusura bakmayın Pt 52 takarken açtığımda çektiğim bir motor içi resmi var sadece bulursam konuya ilave ederim.

Tam cebimizdeki para ucu ucuna yetecek şekilde koyduk motoru üzerine.

Beni o gece geçen arabalar var ya Geçemediler bi daha denediler yine geçemediler Para çükületa eğrisi baya bi verimli olmuştu yüzler gülüyordu artık =) Tek gözü kapalı gidiyordu HILTI =)

Ve birgün yine Murat'ın dükkanda takılıyoruz işte arabaya neler yapılır konuşuyoruz. Ben dedim PT52 tam ilacı olur şu an arabanın filan ama KPSS'ye hazırlanıyorum işten çıkmışım para tabiki sınırlı, Demir kardeşim o tarihi sözü söyledi Kaç para lan bi 52 dedi masaya koydu yumruğu şaka yapmıyorum cidden muhabbet ederken böyle daldı araya çıkardı cüzdanı koydu masaya parayı..

Ve sonuç:
    http://vid1174.photobucket.com/album...psrnunuz08.mp4

Aracın gidişi bizi tatmin eder vaziyete gelmişti.Yazılımlı egzozlu roccoyla denediğimde 5-6 boy geçiyor patur kütür rölanti sesiyle mest oluyordum.İlk defa kendi başıma motor yapmış başarmıştım =)

Netten orjinal stoplarla takas etmek isteyen bir arkadaş denk geldi stoplar komple beyaz hemen dedim al sana bir DIY daha =) Altını vitray boyası ve vernikle karışırıp boyattım ve sonuç =) Bir Lucid olmasa da gayet hoş durdu. 205 gti jantlarını beyaz denedim bir ara.

2. 106 Gti'im ama hep içimde kalan bir şey vardı Morette.. Orçunda bu farlar vardı kalıp almak için kullanıcaktı ben dedim sana kalıp çıkartayım sen bunları bana ver aldım kalıbı sonunda benimde bir morettem olmuştu. Bunu da ellerim su toplayana kadar zımpara yapıp adam ettim tabi..

arada jantları parlak siyaha çevirdim ön tamponu onardım ve boyadım kendine geldi biraz tipi tabiki..

Bu arada tabi KPSS'ye hazırlanıyorum ne biçim ve sonuçlar açıklandı kazandım =) Gaziantep'e Mehmet Rüştü Uzel M.T.A.L. Otomasyon Bölümüne atandım. Bize G.Antep yolları göründü..Tır şöförü babaya sahip olmanın güzelliği =) Antep'e geliş ve gidişte taşıdı İsmail Reyiz sağolsun =)

Müdürün önünden patır kütür geçmekte bi ayrı Öğrencilerin gazlarına gelip tüm okulun 2 seferde döndüğü çıkışı el freniyle yapmakta ayrı bir keyif oldu. Gerçekten öğrencilerin beklediği hocaymışım ilk senemde hepsiyle güzel diyaloglar kurduk. Aracın bazı işlerini okulda yaptım hatta çocuklar görsün meraklansın mekaniğe diye =)

Yine bir gün canım sıkılıyordu indim aşağı söktüm kapağı yolladım Bursa'ya ve Sarp kardeşim sağolsun Kuru Şime çevirip geri gönderdi.Artık kadeh boşaltma sorunu ortadan kalktı haliyle..Yine evde uğraşmacalı.

If you don't follow through on your dreams, you might as well be a vegetable.

Burt MUNRO

fyildiz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yarım kalmayaydı iyi olurdu. Valla hocam Araç bomba Hayırlı olsun. Gözüken piston resimleri M52 piston anladığım kadarıyla ?
    Günler geçip gittiyse, de ki: Geçin gidin, pervamız yok. Sen kal ey dost, temizlikte sana benzer yok.
    -Mevlânâ

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fyildiz58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarım kalmayaydı iyi olurdu. Valla hocam Araç bomba Hayırlı olsun. Gözüken piston resimleri M52 piston anladığım kadarıyla ?
    otomobillerimiz konusunda devamı var oradan bakabilirsin
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu direk buraya aktarılsaymış keşke.

OmerBLN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konunun devamı burda arkadaşlar merak edenler için.. http://http://www.techturkey.com/for...diy-ierir.html
    If you don't follow through on your dreams, you might as well be a vegetable.

Burt MUNRO

Bcaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerBLN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konunun devamı burda arkadaşlar merak edenler için.. http://http://www.techturkey.com/for...diy-ierir.html
    bende mı bı sıkıntı var yoksa verdıgınız lınk mı yanlıs hocam..

Hondafatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu uçmuş sanırım.
    Honda Eg
    Mk 6,5 Fiesta
    Mk 7 Fiesta
    Kuş Serial 90 Doğan L
    Honda Ek

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

MuratCan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotolar uçmuş sanırım
    MCT 106
    '11 GP evo dizel ===>
    '02 Corsa C GSI 1.8 ===>

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotolar yenilensede bizde bakıp feyz alsak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler