User Tag List

Sayfa 3/23 İlkİlk 1234513 ... SonSon
421 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: GTR R35 , 900HP , Eğlence Başlasın !!!

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burakN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hafifletme olayında anladığım kadarıyla aracın neresinden kısabiliriz mantığı söz konusu. Bu durumda ağırlık dengesinin değişmemesi mümkün değil. Buda yol tutuşta farklı tepkilere yol açabilir. Ancak 100-200 gibi değerlerin iyi çıkacağı da aşikar.
    Turkiye'de kimse time attack kasmiyor , hani oyle sizin dusundugunuz kadar agirlik dengesini bozacak bir hafifletme zaten mumkun degil , sagdaki kapilari birakip soldakileri sokmediginiz surece . Forum da okadar cok hafifletilmis arac varki , daha bu yuzden yoltutus ile ilgili problem yasayan goremedik . kombinasyonlari iyi yaparsaniz bisi kaybetmezsiniz .
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turkiye'de kimse time attack kasmiyor , hani oyle sizin dusundugunuz kadar agirlik dengesini bozacak bir hafifletme zaten mumkun degil , sagdaki kapilari birakip soldakileri sokmediginiz surece . Forum da okadar cok hafifletilmis arac varki , daha bu yuzden yoltutus ile ilgili problem yasayan goremedik . kombinasyonlari iyi yaparsaniz bisi kaybetmezsiniz .
    Tabi bu iş biraz göz kararı oluyor. Görünüşte orantısızlık yok ama ölçüm yapmayınca farkı anlamak zor.

Daha evvelde dediğim gibi ağırlık azaltmak hızlanma ve esnekli değerlerinde fark ettirecektir ama g power, cornering speed, downforce vs. gibi teknik değerlerdeki farkı yada iyileştirmeyi anlamak için ölçüm gerekir de bu ekipmanlar bizde var mı bilmiyorum?

Diğer taraftan yapılan çalışmalar ve ayarlarla aracın konforu azalabilir ama yol tutuşu bayağı artacaktır.

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Dengeyi bozmadan hafifletmek icin ne onerirsin?

Yazilarina bakarsak bu konularda tecrubelisin herhalde..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ProdriveSTI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fren ve Egzoz sistemi-koltuklar ile hafifletme yapılcağını söylemişti Murat abi daha önceki postlarında.
    Evet okudum bende onu kastetmiştim. Yani nereden kısılabilir şeklinde?

Bu arada araç hafifletme derken E46 M3' ün CLS modelinde camlar dahi değiştirilmişti diye hatırlıyorum. Bu sayede yani genel iyileştirmelerle (motor dahil) M3 bayağı performans kazanmıştı.

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi bu iş biraz göz kararı oluyor. Görünüşte orantısızlık yok ama ölçüm yapmayınca farkı anlamak zor.

Daha evvelde dediğim gibi ağırlık azaltmak hızlanma ve esnekli değerlerinde fark ettirecektir ama g power, cornering speed, downforce vs. gibi teknik değerlerdeki farkı yada iyileştirmeyi anlamak için ölçüm gerekir de bu ekipmanlar bizde var mı bilmiyorum?

Diğer taraftan yapılan çalışmalar ve ayarlarla aracın konforu azalabilir ama yol tutuşu bayağı artacaktır.
    simdi konu icinde yeri degil de su fotografa bakarsaniz anlarsiniz , kimse amator is yapmiyor bu forum da . Bilal Aktepe'nin k20 ek kasa civigi , agirlik dagilimi.
    link olarak veriyorum konu duzeni bozulmasin : https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net...5_974970_n.jpg
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

ceratoniaorg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya tabiki sağdan alıp soldan almamak gibi birşey söz konusu olamaz sadece olay ağırlık merkezinin yükselmesi alçalması ileri geri kayması vs benm sormak istediğim olay buydu egzosta kg hesabını bilmediğimden ben kit artı egzos demiştim ama egzosdan zaten 22 kg kar edilecekmiş peki kit ne artı ne katacak.

ayrıca evet türkiyede onlarca hafifletme yapılıyor hiç bir olumsuzluktan söz edilmedi ama bu hafifletmeyi yapanlar ya drag yapıyor yada roll. Murat abinin aracı söz konusu burda ve kendisi pistten ringden bahsediyorki bu gibi durumlarda aerodinamik ağırlık merkezi vs çok büyük etkenler ki iyi süreler bekleniyor bu yüzden diğer araçlarda bu soruların sorulmaması ama bu konuda böyle soru işaretlerinin olması çok doğal.
    "Hayatta çok az şey iyi bir önden motorlu ve arkadan itişli otomobili kullanmak kadar eğlencelidir."

antverse.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dengeyi bozmadan hafifletmek icin ne onerirsin?

Yazilarina bakarsak bu konularda tecrubelisin herhalde..
    Estağfurullah fikir paylaşımını yanlış algılamışsın.

Ben yapılan proje için olumlu düşüncelerimi zaten belirttim. Farklı sorular sormak yada farklı düşünmekten rahatsızlık duymamak lazım. Herşey daha iyisini yapabilmek ve görebilmek için.

Cevabına istinaden bu konudaki projelere bakmak lazım. Dünyada modifiye üzerine çeşitli örnekler var. Onların uygulamaları herhalde en iyi öneridir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler yeterli. Birde bu autobild gibi dergilerin testlerde kullandıkları ve aracın dışına taktıkları cihazlar var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ceratoniaorg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ayrıca evet türkiyede onlarca hafifletme yapılıyor hiç bir olumsuzluktan söz edilmedi ama bu hafifletmeyi yapanlar ya drag yapıyor yada roll. Murat abinin aracı söz konusu burda ve kendisi pistten ringden bahsediyorki bu gibi durumlarda aerodinamik ağırlık merkezi vs çok büyük etkenler ki iyi süreler bekleniyor bu yüzden diğer araçlarda bu soruların sorulmaması ama bu konuda böyle soru işaretlerinin olması çok doğal.
    Aynı fikirdeyim ve bende bunu merak ediyorum aslında. Çünkü virajlarda ağırlık değişimi performansı ciddi etkiler hele peşpeşe girilen sağa ve sola virajlarda.

Aracın kolay kolay takla atmayacağını herkes bilir ama değişimi de görmek lazım.

Arkadaşlar,

Hiç soru sorup bir şeyleri merak edip öğrenemeyeceksek sadece kuru kuruya bravo, güzel çalışma diye geçiştireceksek bu forumun amacı nedir?

Varsayın ki teknik bilgimiz hiç yok biraz bilgi almak yada sorup öğrenmek suç mu? Nedir bu negatif yaklaşımlar. Konunun sahibi Murat Bey sağolsun sabırla cevap veriyor. Ama bazı arkadaşları anlamak zor?

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Estağfurullah fikir paylaşımını yanlış algılamışsın.

Ben yapılan proje için olumlu düşüncelerimi zaten belirttim. Farklı sorular sormak yada farklı düşünmekten rahatsızlık duymamak lazım. Herşey daha iyisini yapabilmek ve görebilmek için.

Cevabına istinaden bu konudaki projelere bakmak lazım. Dünyada modifiye üzerine çeşitli örnekler var. Onların uygulamaları herhalde en iyi öneridir.
    İşte bende varsa takip ettiğin bir proje onu paylaşmanı istedim tavsiye olarak , ben pek takip edemiyorum.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı fikirdeyim ve bende bunu merak ediyorum aslında.
    Varsayın ki teknik bilgimiz hiç yok biraz bilgi almak yada sorup öğrenmek suç mu? Nedir bu negatif yaklaşımlar. Konunun sahibi Murat Bey sağolsun sabırla cevap veriyor. Ama bazı arkadaşları anlamak zor?
    tabii ki forumların amacı bilgi paylaşımı... ama bilgiyi de 'alabilmek' lazım... öyle bir şey ima eder gibi 'bu bunu değiştirmez mi, bunu nasıl hesaplayıp da yaptınız, dışına bişey takıp bişeyler ölçüyorlar onlar herhalde daha iyi bilir' gibi sorularla ve kendi yorumlarla nasıl cevap bulabilirsin ki? o zaman 'sen gel kendi fikrini söyle' derler sen de muhalefet partileri gibi 'ben bilmem sadece merak ediyorum' dersen olmaz...

bir defa denge derken neyi kastediyorsun ? %50-%50 mi? bu aracın çekişine göre değişir mesela, FWD RWD AWD, bu konuda en şanslılar 4 çekerlerdir çünkü yük dağılımını önce 2 ye bölersin sonra da her teker aksını dengelemek için aksın her iki tarafı olarak yine 2 ye bölersin... 100 kg lık bir değişim bile dengede en fazla 25 kg lık bir değişim yaratır 4x4 lerde... onu da sürüşte hissedebilen adama biz F1 pilotu diyoruz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir defa denge derken neyi kastediyorsun ? %50-%50 mi? bu aracın çekişine göre değişir mesela, FWD RWD AWD, bu konuda en şanslılar 4 çekerlerdir çünkü yük dağılımını önce 2 ye bölersin sonra da her teker aksını dengelemek için aksın her iki tarafı olarak yine 2 ye bölersin... 100 kg lık bir değişim bile dengede en fazla 25 kg lık bir değişim yaratır 4x4 lerde... onu da sürüşte hissedebilen adama biz F1 pilotu diyoruz...
    Mesela sadece arka koltukları ve stepneyi çıkardığın zaman arabanın arkası hafifliyor. Ön tarafa yük biniyor. Bunun gibi yani ağırlık değişimi aracın tepkisini mesela viraja giriş çıkış gibi değiştirebilir. Bunun gibi nasıl iyileştirmeler yapılıyor veya ben mi yanlış biliyorum? Çünkü adamlar tasarlarken bazı noktaları hesaplamışlardır.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela sadece arka koltukları ve stepneyi çıkardığın zaman arabanın arkası hafifliyor. Ön tarafa yük biniyor. Bunun gibi yani ağırlık değişimi aracın tepkisini mesela viraja giriş çıkış gibi değiştirebilir. Bunun gibi nasıl iyileştirmeler yapılıyor veya ben mi yanlış biliyorum? Çünkü adamlar tasarlarken bazı noktaları hesaplamışlardır.
    bence bunu ayrı bir konuda tartışalım, burada çok güzel bir proje var ve onu konuşuyoruz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kisaca yazayim;
    Arka koltuklar 150 kg olsaydi,aks basina dusen agirlik articakti.ama arka koltuklar,bagajda degilki?iki aksin arasinda.150 kiloda olmiyacagina gore,sorun yok
    Gelelim egsozdaki hafifleme;e oda homijen,motorda arkata kadar.
    Yuruyendeki hafifleme,muthis birsey,tartismaya gerek yok,cunku donen birsey ;
    Yani iki aks arasindaki dusen denge agirligini %10 gibi fazla fark ettitmediginizde sorun yok.yani arka aks 750 kilo olsun,75 kilo sadece oradan hafifleyince,sorun olur,buda "imkansiz"
    Bilgi paylasimi guzeldir,paylastikca cogalir...
    Amacim duzdede,pisttede optimum yuruten bir makina
    Yani 3 gunde montaji biten bir proje mesela

ceratoniaorg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani kısa ve öz soru şu denge değişecekmi bilmemne fln değil. Ağırlık azaltma yapınca arabanın denge merkezinde herhangi bir değişiklik olacak mı olacaksa bu ne yönde olacak? Yoksa elbette değişiyordur ama önemsenmeyecek boyutta olduğundan hesap işine girilmiyormu? K.bakma murat abi sadece bende pist olayına meraklı olduğum için kafam bu konuya takıldı affına sığınarak soruyorum.
    "Hayatta çok az şey iyi bir önden motorlu ve arkadan itişli otomobili kullanmak kadar eğlencelidir."

antverse.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kisaca yazayim;
    Arka koltuklar 150 kg olsaydi,aks basina dusen agirlik articakti.ama arka koltuklar,bagajda degilki?iki aksin arasinda.150 kiloda olmiyacagina gore,sorun yok
    Gelelim egsozdaki hafifleme;e oda homijen,motorda arkata kadar.
    Yuruyendeki hafifleme,muthis birsey,tartismaya gerek yok,cunku donen birsey ;
    Yani iki aks arasindaki dusen denge agirligini %10 gibi fazla fark ettitmediginizde sorun yok.yani arka aks 750 kilo olsun,75 kilo sadece oradan hafifleyince,sorun olur,buda "imkansiz"
    Bilgi paylasimi guzeldir,paylastikca cogalir...
    Amacim duzdede,pisttede optimum yuruten bir makina
    Yani 3 gunde montaji biten bir proje mesela
    Teşekkürler Murat Bey, her zamanki nezaketinizle ve anlayışla cevap vermişsiniz. Dediğiniz gibi bilgi paylaşımı güzeldir ve paylaştıkça çoğalır.

Son iki cümleyi görünce artık bir yarış ekibi sahibi olmanın zamanı geldi mi acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabiki ona gore hafifletiyorum. Yani hesabi yaparken on arka ve yere yakinligi,donende olmadi onemli.
    Roll da sorun yok,pistte onemli. Ama 1000 kg araci ,80kg hafifletmek,1700 kg araci 80 kg hafifletmek arasinda cok buyuk denge farki var.
    Eger hazirlikliysaniz,bu tip projeleri buyutmemek gerek. Ustan isi biliyor,sende dogru parca aliyorsan,3-5 hafta da bitmeyen projeler,hesapsizlik oluyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Roll da sorun yok,pistte onemli. Ama 1000 kg araci ,80kg hafifletmek,1700 kg araci 80 kg hafifletmek arasinda cok buyuk denge farki var.
    Bu önemli bir bilgi. Ben de pistte handikap olabileceğini düşünüyordum. Bu durumda aracı hesapsız hafifletmek pistdeki davranışını olumsuz etkileyecek görünüyor. İdeal setup' lar sadece şöför dahilken yapılabiliyor olmalı. Hatta şöförün de ideal kiloya sahip olması gerekiyor özellikle de performans araçlarında...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugun;
    Pompa takildi,egsozlar takildi,frenlerim bitti veee ilk calistirma yapildi!! Sorun yok
    Yarin sanziman ve ayari yapilicak
    Cuma gunu bitiyor,cmtesi donunce ayar yapicagim insallah...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)