User Tag List

Sayfa 11/25 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
474 sonuçtan 191 ile 209 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

RoadRunners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek kelime ile harika... CNC de yaptığınız bunca işleri görünce ağzım açık bi şekilde 2 saat boyunca konuyu takip ettim , hayran kaldım elinize emeklerinize sağlık efsane bir Alfa oldu bence..
    New Car 1.6 VTi 207 Urban Move
    #IAMTHESPEEDHUNTER

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akşam VNT ile ilgili azcık denemeler yaptım, ilk video, belki tekrardan elektrikliye dönerim

Hella VNT Electronic Actuator Control First Time. - YouTube

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1000£ veriyorsun hepsi düzeliyor. 2. GEN kutular var Diff dahil. Ama bir süprizim olabilir bu konuda biriyle konuşuyorum yurtdışında yine. Param kalmadı lanet olsun İlk önce rahat rahat sürerim sonrada bakarsın değişik bir kutu takabilirim...
    1000 sterlin mi ? çok paraymış abi bu yükleme işleri olduça cep yakıyor
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

umrdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İş yerinde olduğum için bu aracın resimlerini görememek canımı sıkıyor. Akşam eve gidince de bakmaya üşeniyorum.

Giu'yu sattıktan sonra biraz daha ekonomik olması için belki 159'a geçebilirim diyordum kendi kendime. Fakat üstündeki 1.9 üniteyi performans olarak zayıf görüyordum. Onun için konunuzu merakla takip ediyorum.

Kolay gelsin, kazasız belasız binin inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı İbrahim33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1000 sterlin mi ? çok paraymış abi bu yükleme işleri olduça cep yakıyor
    Bencede çok para, özellikle Italyanlara kızıyorum. Yada Almanlara. Yaw arkadaş, bu İtalyan arabası değil mi?, GM bünyesi altında OPEL gibi araçlarda da aynı motor ve vites kutusu yok mu?. Koca İtalyada bunu modifiye edecek parçaları neden üretmiyorlar da Gidip Deli İngilizlerin eline veriyorlar. Adamlar bir kere bağımsızlar zaten Avrupa Birliğinden. Almanın, İtalyanın 100€ dediğine direkt 120£ diyorlar. Aynı malzeme Aynı üretici. Yok böyle birşey. Bundan dolayı üzüntülüyüm. Hoş anlamsızca google translate kullanıp Italyada yada Almanyada araştırdım ama düzgün ve gerçek kelimeleri seçemediğimiz sürece firmaları bulmak zor.

İş yerinde olduğum için bu aracın resimlerini görememek canımı sıkıyor. Akşam eve gidince de bakmaya üşeniyorum.

Giu'yu sattıktan sonra biraz daha ekonomik olması için belki 159'a geçebilirim diyordum kendi kendime. Fakat üstündeki 1.9 üniteyi performans olarak zayıf görüyordum. Onun için konunuzu merakla takip ediyorum.

Kolay gelsin, kazasız belasız binin inşallah.
    Ekonomi ve 159 birbirine çok zıt şeyler, kamyonla mutfak alışverişi yapmaya pazara gitmek gibi birşey. Ağır bir araç, eski bir teknoloji, Multijet II gibi birşeyler olsa, ne bileyim modernize etseler. Ama artık Giulia var. Alım gücümün fersah fersah üstünde olmasına rağmen her baktığımda salyalarımı siliyorum. Performans bakımından 159 iyileşiyor. Daha düşük bütçelerle bile iyileşiyor. Siz sadece yapmak isteyin. Ama bir TDI kadar az yakmasını beklemeyin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Resimlere dün akşam baktım aracın gerçekten maşallahı var. Yalnız biraz daha video görmek istiyor insan. Gerçi bu kadarın işin arasında zor tabi bir de video ile uğraşmak.

İnsan dizel olunca direk ekonomi diye düşünüyor. Fakat 1.9 ünitenin yakıt tüketimi evet 10 litre civarı. YAni ekonomi olmaz o araçla. Giulia'nın 4 çeker 280'lik versiyonunda yolcu koltuğuna oturma fırsatı elde ettim. Araç hareket halindeyken. Gerçekten inanılmaz bir alet. Fakat 2.0 motor altı gelmedikçe ne yazıkki ulaşılmaz durumda. 2.0 altı gelse aynı oranda keyifli olur mu onu da bilmiyoruz.

gabxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben çoğu zaman gazlamalı olarak 6.8-7.3 arasında gidip geliyorum yahu. Uzun yol olduğunda 6lt civarlarında oluyor. Hiç 10lt falan görmedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

aynen bende uzun yolda 8.5LT üzerine hiç çıkmadım. Şehir içinde 9LT'ye kadar çıktım, klima açık, kahvaltıya gitmeye çalışıyoruz. Araçta 6 kişi kucak kucağa doluydu. Ama sorun yok. Uzun yolda da pek sorun görmedim. İyi zamanlarında sürekli gittiğim güzergahta 4.13LT'ye kadar indim. Ama bir problemden dolayı 5.5'ye çıktı bir anda. O da kapak çatlak olmasına tekabül etti. Neyseki 1.5 sene sonra istifa etti motor zaten. Şimdi Umarım daha iyi olacak. Son veri Maslak gezmeleri, Turbo ayarı için katliyamlık basmalar, ve ev-iş-ev arası gezme karma kullanım 5.9LT ama unutmayın ki , araç rodajını daha yeni bitirdi. Ve yazılım namına hiç ellemedik. İş yoğunluğundan dolayı, Şimdilik götürüp getirsin yeter modundayım. Ama bir video çekmek isterim. Bakalım ne çıkacak. Pek birşey beklemeyin derim şimdilik arabadan. Garibim yeni komadan çıktı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kullandığımdan değil hocam yanlış anlaşılmasın. Fabrika verisi şehir içi 9.9 litre gördüm onun için öyle yazdım.

Sizin yazdığınız doğrudur muhtemelen.

Bu arada beni Sportwagon olanlar çok heyecanlandırıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şehir içi yakıt 9.9 olan 1.9 JTS motorudur bence. Benzinli direkt enjeksiyon olan motorlar, Ayrıca bende Sportwagon hastasıyım ama şartlar buna zorladı beni .....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaptıklarınızı büyük bir beğeni ile birlikte takip ediyorum, maşşallah emenğinize elinize sağlık, kesenize bereket
    Konu ile alakasız olmak ile beraber 1,9 JTD otomatik f/p olarak çok mantıklı duruyor.
    Efendi kullanım için uygun mudur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @umrdmr , sw'ler piyasada çok az ve pahalı, bir kaç önce Fermas çıkışlı vardı 300k km + manuel olarak, kısa bir sürece satıldı zaten.
    Sedan düşünüyorum zaten, ama etrafımdaki herkes Alma Romeo diyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Güzel bir gün...

2008 Model Arka Kaput Logosunu taktım. Sadece iki adet Metrik somun söküyorsun hemen hazır. Tabiki Kilit mekanizmasını da söküyorsunuz ama sorun yok. Şimdi sadece elektrik sistemine bağlayıp aktif hale getirmek kaldı.

Logolar

Kilit

Logo Vidaları

Logo Söküldü

Asıl mutlu olduğum gün bugün oldu. Uzun zamandır beklediğim AFR sensörlerim geldim. DHL express ile getirdim. Ama Stokta olan ürünü 1 haftada zor gönderen firmaya, ve Turkiye Gümrüğüne şükranlarımı sunuyorum. Üç buçuk haftada zor getirdim Yunanistandan.

Paket Açıldı

LSU 4.9

LC-2'yi kendime aldım. Araç içine göster sadece yaptığım OLED monitör olacak

MTXL-Plus. Bu da arkadaşıma.

douu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel araçta neden afr kullanma ihtiyacı hissettiniz ? projeniz gerçekten muhteşem ilerliyor. yapılan parçalar ve işçilikler çok doğru ve yerinde. özellikle üretilen parçalara gösterilen özen seri üretime geçse türkiyede üretici bırakmaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılım benim için çok önemli, yakıt ta benim için çok önemli, sınırsız yakıtla 300HP ve üzeri almak istemiyorum. Kara duman atmasını elimden geldiğince engellemeye çalışıyorum ve çalışacağım. Benzinli araç kadar ciddi hasar verir mi yanlış AFR de kullanıldığında bilmiyorum ama Amaç benzinli de kullanımı ile aynı, ben neredeyim onu izlemem lazım. Mesela EGT bizim için çok önemli. Turboyu pistonları eritmeden önce bilmem lazım. Almanyada bir arkadaşım şimdi Egzoz manifoldunu yamulttu. ve kaçak var flanşta. İzlemek lazım. Deli gibi basmadan önce ciddi takip ister. Birgün önce yaptığın süper yazılım ve donanım, gevşek bir civatadan , yanlış okuyan bir sensör yüzünden motoru eline verebilir. Ben bu konuda temkinliyim. Bir de işin öğrenme aşaması var. Bu dizel AFR leri ne yapıyormuş görelim bakalım.

Parçaların seri üretimi ise bir muamma. Açıkça konuşayım. CNC şimdi boşta duruyor mesela. Ben tasarımda başka bir makine yapıyorum işimlen alakalı. Şimdi desem ki Manifold yapayım, Egzoz yada Emme. kimse almaz. Türkiye burası. Bu konuda şimdi herkes proje bitsin diye bakıyor bence, Bir de tek tek yapılan ürünler pahalı olabilir. Görmek lazım. Ben varım bu işlere ama talep olmadıktan sonra CNC boş yatıyor

Bu arada VNT ile ilgili ayarlarım devam ediyor. İşlerim yoğunlaştı. Hafta sonuna doğru birşeyler yayınlarım yine.

Lee-on! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazılım benim için çok önemli, yakıt ta benim için çok önemli, sınırsız yakıtla 300HP ve üzeri almak istemiyorum. Kara duman atmasını elimden geldiğince engellemeye çalışıyorum ve çalışacağım. Benzinli araç kadar ciddi hasar verir mi yanlış AFR de kullanıldığında bilmiyorum ama Amaç benzinli de kullanımı ile aynı, ben neredeyim onu izlemem lazım. Mesela EGT bizim için çok önemli. Turboyu pistonları eritmeden önce bilmem lazım. Almanyada bir arkadaşım şimdi Egzoz manifoldunu yamulttu. ve kaçak var flanşta. İzlemek lazım. Deli gibi basmadan önce ciddi takip ister. Birgün önce yaptığın süper yazılım ve donanım, gevşek bir civatadan , yanlış okuyan bir sensör yüzünden motoru eline verebilir. Ben bu konuda temkinliyim. Bir de işin öğrenme aşaması var. Bu dizel AFR leri ne yapıyormuş görelim bakalım.

Parçaların seri üretimi ise bir muamma. Açıkça konuşayım. CNC şimdi boşta duruyor mesela. Ben tasarımda başka bir makine yapıyorum işimlen alakalı. Şimdi desem ki Manifold yapayım, Egzoz yada Emme. kimse almaz. Türkiye burası. Bu konuda şimdi herkes proje bitsin diye bakıyor bence, Bir de tek tek yapılan ürünler pahalı olabilir. Görmek lazım. Ben varım bu işlere ama talep olmadıktan sonra CNC boş yatıyor

Bu arada VNT ile ilgili ayarlarım devam ediyor. İşlerim yoğunlaştı. Hafta sonuna doğru birşeyler yayınlarım yine.
    Hocam işinize karışmak gibi olmasın ama widebandlar 22.4'e kadar ölçüm yapabiliyor olması lazım benzinli araçla pek haşır neşir olmadım ama öyle hatırlıyorum. Dizelde ise afr yaklaşık 10-20 ile sonsuz arasında gidip gelir. 14.7 gibi düz bi rakam vermez git gelleri vardır çok sağlıklı olur mu bilemedim. Ha ama turbo conttayken nerde duman atmaya başlayıp nerde kestiğini az çok kestirebilirsiniz. Azaldıkça duman artıyor, arttıkça azalıyor gibi... Sonucu bende merak ediyorum.
    Alıntı aLperTunga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu aracın adını AT SKİ koydum.jet ski hesabı,At ski mustang

douu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dizel araçta egt çok önemli evet. benzinli araca göre bi tık fazla ısınıyor. yakıt takibi afr ile çok sağlıklı olmayacaktır kanısındayım ama inşallah düşündüğünüz şekilde görebilirsiniz diyeyim. çok fazla duman atan araç çok iyi gitmiyor tabi ki. aksine egtyi daha da yükseltiyor. çok basınç ve çok dumandan önce bi çok parametre var tabi dikkat edilmesi gereken. map i kendiniz düzenleyecekseniz ilk gaza oturduğunuz an dışında gazlarken ince bi duman haricinde duman atmamasına özen gösterin derim.

keyifle takip ediyorum aracınızı. mekanik parçalar, özellikle soğutma kısmında çok başarılı ve mantıklı gidiyor. konuyu baştan sona okudum ama hatırlamıyor olabilir. enjektör nozzle ları için bi müdahale oldu mu ? duman durumuna etkisi büyük olacaktır çünkü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Lee-on! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam işinize karışmak gibi olmasın ama widebandlar 22.4'e kadar ölçüm yapabiliyor olması lazım benzinli araçla pek haşır neşir olmadım ama öyle hatırlıyorum. Dizelde ise afr yaklaşık 10-20 ile sonsuz arasında gidip gelir. 14.7 gibi düz bi rakam vermez git gelleri vardır çok sağlıklı olur mu bilemedim. Ha ama turbo conttayken nerde duman atmaya başlayıp nerde kestiğini az çok kestirebilirsiniz. Azaldıkça duman artıyor, arttıkça azalıyor gibi... Sonucu bende merak ediyorum.
    Günaydın,

Elimdeki LC2 kontrolcüsü ve LSU4.9 bana 7'den 99'a kadar AFR göstermesi gerekiyor. Siz diyince oynama olabilir. Gezebilir diye, hemen youtube araştırmamı yaptım, dizel'de sadece 2 adet video bulabildim. Ama onlar da da pek oynama yok. Benzinliler de de oynama var. Geziyor AFR, ama gaza oturunca iyi ayarlanmış bir yazılımda çok güzel 12.00'ye oturan da var. Bence bu çok ciddi bir indikatör olmayacaktır. Ama bana nerelerde olduğumu bilmem açısından fayda getirecektir.

Alıntı douu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dizel araçta egt çok önemli evet. benzinli araca göre bi tık fazla ısınıyor. yakıt takibi afr ile çok sağlıklı olmayacaktır kanısındayım ama inşallah düşündüğünüz şekilde görebilirsiniz diyeyim. çok fazla duman atan araç çok iyi gitmiyor tabi ki. aksine egtyi daha da yükseltiyor. çok basınç ve çok dumandan önce bi çok parametre var tabi dikkat edilmesi gereken. map i kendiniz düzenleyecekseniz ilk gaza oturduğunuz an dışında gazlarken ince bi duman haricinde duman atmamasına özen gösterin derim.

keyifle takip ediyorum aracınızı. mekanik parçalar, özellikle soğutma kısmında çok başarılı ve mantıklı gidiyor. konuyu baştan sona okudum ama hatırlamıyor olabilir. enjektör nozzle ları için bi müdahale oldu mu ? duman durumuna etkisi büyük olacaktır çünkü.

EGT dediğin gibi en büyük problem bence. Turbo zaten 800-850 derece de limitli olmalı. Arada belki kısa aralıklarla 900 görebilir ama uzun vadede 800'ü geçmemek lazım. Bunun için en basit yol "Water/Meth" yapmak gerekebilir. Benim öğrendiğim şu. Normal bir enjektör ile 300HP almak isteseydim, "pre injection - post injection", tepe noktasından önce ve sonrasında dahil ciddi yakıt açmam gerekecekti. Bu da bana Kara duman ve yüksek EGT olarak geri dönecekti. Bunun yerine olabildiğince abartmadan yüksek debili bir enjektör ile, olabildiğince normal bir enjeksiyon zaman aralığında işi bitirmek olacak. Yakıt basıncı arttığı zaman enjektör de biraz açılmış ise, iş yapıyor. Enjektörlerim Kod üretilebilsin diye bulabildğim en büyük enjektörler. 308 kodlu enjektörler takılı zaten üzerinde. Bunlar 1800 Bar'da ciddi işler yapmışlar.

İlk Gazlamada duman normal sanırım, büyük turbo, çevirmek lazım. Kendine gelene kadar atabilir. O da benden olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler