User Tag List

Sayfa 21/25 İlkİlk ... 111920212223 ... SonSon
474 sonuçtan 381 ile 399 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vites Kutusu Toplanınca hemen boyaya aldım.

Epoxi Astar ile güzelce 2 KAT boyadıktan sonra yerine takmak için hazırlandık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun uğraşlar sonunda Vites Kutusu yerine oturdu. Vites seçici kısmını 2.4LT'den gelen Diğer F40'dan aldım. Onunki daha sağlıklı görünüyordu boşlukları v.s. çok iyiydi.

Hidrolik Debriyaj Merkezi için Fren sistemine biraz ek yaptım. Sanayiden bulduğum orta kalite bir yağ ile devam ettim şimdilik.

Vites Kutusu için ise Motul Gear 300LS kullandım. "LS" kodu olmasına gerek yokmuş sonradan öğrendim ama Bu Diff ile kullanmamda sorun olmadığını öğrenince kullanmaya karar verdim.

ve Arabanın tekerleri tekrardan yerde. Hemen toplayıp bir temizlik yaptık. İlk iş gezmeye çıkmak. Herşey Mükemmel çalışıyor. Vites Oranları M32 ile aynı çıktı neredeyse.
    @6th gear 1500RPM = 90kph / 3000RPM = 180kph / 4500 RPM = 270kph

Kendime Pist için KASK almıştım. Onu da çekmek istedim tabiki. Hemen birkaç Show resimi ekleyeyim buraya.

Başarmak çok güzel bir duygu. :rock:

Bu arada olayların ayrıntılı videoları :

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada Arabaya parça toplamaya devam ediyoruz. Mesela Arabanın Olabildiğince TI versiyonuna gelmesi için, hafiflemesi için ne gerekiyorsa alıyorum. Knuckle Dediğimiz Porya Rulmanı taşıyıcıyı Aluminyum olarak değiştirmeye karar verdim. Hemen Bulduk parçaları. Orjinali ile arasındaki Ağırlık farkını da hemen ölçtük tabiki.

Eski parça kodları : 50704947 50704948
    Yeni parça kodları : 51828660 51828661

1) 1.9JTDm 16V Normal Çelik Knuckle -> 6.25kg
    2) 2008+ Model TI Brembo Kaliper Aluminyum Knuckle -> 3.75kg

Arabada şimdi direkt toplamda 2x 2.5kg => 5KG hafifletme sağlamış oldum ön tekerler üstünde. Hiç yoktan iyidir.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kesenize bereket. başından beri konunuzu takip ediyorum maşallah gerçekten çok güzel ilerliyor. ellerinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada Defalarca bozulan ve beni delirten yağ soğutucuya bir çözüm buldum. Direkt Su ve yağın birbirine karışmasına sebep olan parçayı çöpe atmaya hazırlanıyorum. Ve Nihayet Mishimoto Sıralı Yağ Termostatı ‎"MMOP-EXTFC" Oem yağ soğutucu ısı eşanjöründen sonsuza kadar kurtulacağım. Belki Araba geç ısınır ama soğutma suyumun yağa bir daha karışmasını istemiyorum. Kompakt bir tasarıma sahip üniversal donanım.

Genel Boyut: 3,95" x 2,05" x 1,3" / Termostat: 185F (85C)
    Billet Materyal olarak işlenmiş 6061 CNC' alüminyum. En sevdiğim özelliği : Termostat 160F veya 200F seçenekleri ile değiştirilebilir olması ve Mishimoto Ömür Boyu Garantisi. Ürünü Amazon Prime ile aldım. Direkt Kapıma geldi.

Tabiki Bu iş bununla bitmiyor. Topladığım diğer parçalardan da bilgi vermek isterim. Frenleri yaptık ama Hortumlar kalmıştı. 696 Automotive burada yardımıma koşuyor. Hemen Siparişi geçiyoruz.

Bütün Yürüyen POWERFlex ile destekleniyor. Siparişleri Atasehir garage ile hallediyorum bu sefer. COVID zamanında kargo kaybolsa bile avrupa içinde tekrardan sipariş ile hiç ek ücret ödemeden kapıma kadar geldi malzemeler

Bilstein B16 PSS10 - Sanırım Alfa 159'a takabileceğimiz raftan alınabilecek en iyi amortisör seti. Ve tekrardan 696 Automotive hayat kurtarma hikayesi. ROTAŞ ve arkadaşlarının başıma açtığı büyük problemlerden sonra 15 aydır paramın yok olması ve ürünlerin gelmemesi olaylarından beni kurtaran adam gibi adam. Ürünler zaten avrupa stoklarında vardı. Olabilecek en kısa zamanda kılçıksız teslimat yaptılar ve beni o gün sevinçten ağlamama sebep olmuşlardı. İnanın başka bir konuda ayrıntıları anlatırım ama cidden avrupa falan birbirine girdi bu sipariş yüzünden. Ama keşke 696'yı önceden tanısaydım ve direkt onlara siparişi verseydim dedim. Neyse bir şekilde Kurtuldum ve artık kiminle çalışmam gerektiğini biliyorum.

Kargonun gelmiş olmasına kedim bile şaşkın. Lan sen nasıl başardın bu işi diyor bana bu bakışlarla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şimdilik burada bitireyim. Devamını da yazarım ayrıntılı. Bu arada tekrardan sökmeye başlıyorum. 8/07/2022. Vites Kutusu v.s. herşey çok güzel oldu. Artık toplanan malzemelerin takılmasına geldi.

Planlarımda yazdığım "The Second Renaissance" Başlıyor. - MATRIX sevenler bilir bu sözü. Ve Proje farklı bir yere doğru evriliyor. Şişman bir TRACK DAY - PİST arabası olacak.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emre Abi, bir senin bir de Hakan Girginer'in konularını okurken, kendi arabamda yaptıklarım hakkında "kumda oynayan çocuk" gibi hissediyorum.

Eylül'de inş artık pistlerde buluşalım.
    Konu rahmitanir tarafından (15-05-2023 Saat 08:02 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emre Abi, bir senin bir de Hakan Girginer'in konularını okurken, kendi arabamda yaptıklarım hakkında "kumda oynayan çocuk" gibi hissediyorum.

Eylül'de inş artık pistlerde buluşalım.
    Estağfrullah. Sen de ciddi şeyler yaptın. Ben de takip ediyorum. Mito Cidden Türkiyedeki Sayılı araçlardan biri haline geldi. Bizler zehirlenmiş insanlar olduk artık. Bildiklerimizi gördüklerimizi uygulaya uygulaya ilerliyoruz. Süreç zor olsa da keyifli geçiyor. Sonuç almak çok moral veriyor. Umarım ben de piste çıktığımda bu sonuçları görürüm.

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Elinize sağlık kesenize bereket

geçenlerde arkadaşıma 159 bakarken konuyu göstermiştim, güncelleme gelmesi çok sevindirdi

Severek takip ediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz daha devam edeyim işleri bilgilendirmeye. 10/07/2022

Arabanın önünde ne varsa Radyatörler v.s. Dahil olarak , Ön Amortisör ve yürüyenleri ne varsa söktüm. Arabayı Sehpalar üstüne aldım. Lastikleri Söktüm

Bu arada Güzel bir GT misafirimiz var. O da Projesinde sıra bekliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir sonraki Gün, ve Arka Traversi söküyorum. Vidalar Senelerce oynanmadan durunca kaynamışlar. ROT ayarında sürekli sorun çıkarıyordu. Sökmeyi denedim ama başarısız oldum. Sonunda inatlaşma Komple arabayı sökmeye kadar gitti. Ama sonuçlar süper oldu tabiki.

Bu kadar PAS, pis bize göre değilmiş. Sökerken çok uğraştırdı, ama sonuçtan çok memnun kaldım. Artık Hedefe daha yaklaşıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devam edelim 8)

Motoru sökmek için Başladık çalışmalara. Teker Teker Ne bulursam söküyorum.

Kendi yaptığım Emme Manifolduna Şimdilik bir Elveda diyorum. Orjinal Manifold'a döneceğim. 70mm Giriş çapı çok büyük dediler. Alt Devirlerin ölüyor dediler. Yaptığın portlar Arabayı öldürdü dediler. Tamam dedim. Yeni Kapak var zaten. Onunla devam Orjinal yapalım bakalım kapağı görelim ne kazanıp kaybetmişiz.

Egzoz Manifoldu ve GTB2060VKLR Turbo, Egzoz manifoldu üstündeki Sargıyı iptal ettim. Bir daha kullanmayacağım sanırım.

Motoru Söktüm ve Askıya aldım. Şimdi Parçaları Sökme zamanı.

Konu emre2blue tarafından (21-05-2023 Saat 14:31 ) değiştirilmiştir.

umrdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesenize Bereket.

Merakla bekliyoruz.

AvcI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah güzel proje, güzel işler yapıyorsunuz

boya konusunda fikrimi beyan etmek isterim, bu kadar emekli iş yaptığınıza göre parçaları elektrostatik boyatmanızı tavsiye ederim, daha uzun ömürlü olur
    new project GTR 280SX

https://www.instagram.com/gtr_280sx/?hl=tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaptım, yaptım. O bölüme de geliyoruz yavaştan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motoru parçalıyoruz artık Teker Teker. Emme Manifoldunu söktüm. Bunu kendim yapmıştım. PORT Matching hak getire maşallah. O zaman toplayıp bırakmıştım. Yıllarca sürdük böyle tabiki. Şimdi Herşeyi orjinale çektim ( Kapak + Emme Manifoldu ) Bakalım böyle nasıl bir güç verecek veya sürüş sunacak bana.

Pistonlar kötü durmuyorlar. Yani çanaklarda erime v.s. yok. Yakıt / Enjeksiyon durumları iyi.

Piston ALT yatakları pek bitmişe benzemiyor. Tabiki Aşınma var 120.000km çevirdim bununla.

Şimdi Motora yeni parçalarımızı takmanın zamanı geldi. Yeni YAĞ pompamız. Eskisinde güya işlem yapılmıştı. Güya yayı sert idi, güya polisajlı falandı. Söküp baktık gayet Orjinal POmpa. :asagi-ok: Bir işi kendin yapmıyorsan, ne deniyorsa heeee.

Pistonları MAHLE aldım bu sefer. Önceden Nedense Blok Honlanıp +0.40 piston yapmak yerine Usta Gömlek çakıp +0.00 Piston yapmayı tercih etmişler. Pistonların segmanları dönmüş ağız ağıza gelmiş. PCV'den bir üflemesi vardı. Sanarsın kahvehanede çaydanlık demliği gibi. Bu halde 120.000km yaptım yaa helal olsun bana da. Ama artık işler değişti. Herşey benim kontrolümde. Eski Bloğu attım. Yeni bir blok aldım. Zamanında bunları planlamıştım. Ondan dolayı bana bedava geldi blok diyebilirim. Onu honlattım +0.40 Mahle pistonlarla. Orjinal Kolları ve Krank ile topladım. Ölçülerinde sorun yoktu onların.

Ayrıntılar Videoda :

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada GTB2060VKLR Turbo Kullandığım için, ve Turbo normalden daha aşağıda durduğu için YAĞ geri dönüşü problem olmuştu. Onu ben YAĞ boşaltma tapasına bırakmıştım. Ama şimdi Kartere bir Parça kaynattım. Oraya diş çekip Direkt Kartere veriyorum yağ geri dönüşünü.

Bu arada bir heves edip Motor Bloğunu boyadım. Temiz durur falan diye düşündüm. Ama kullandığım boya sıcaklığa dayanıklı olmasına rağmen. YAĞ akmasına ve balata sprey'ine dayanamadı. Bazı yerleri sonradan aktı.

Bu arada Motor üzerine takılan bütün Aluminyum parçalar fırçalandı temizlendi O kadar çok ayrıntılı yapıldı. Hepsi tertemiz oldu. bütün vidalar Kaplamaya gönderildi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vidaların Resimini Şimdi buldum. O kadar çok şeyi çekmişiz. Bazılarını çekmemişiz falan ortalık karışık

Şimdi Gelelim en deli işimize. Motor Havuzuna bakıyorum Bakıyorum içime sinmiyor. Çok pis, çok karışık. Aklım hep bu Türkiye dışındaki Clen HOOD muhabbetinde. Acaba diyorum ne kadar temizleyebilirim. Nasıl bu karmaşıklığı düzenleriz. Göze hitab eden açık renkli birşey olsa. Beyaz falan olsa. Siyah hortumlarla kontrast oluştururuz falan derken...

Sonra bir köşeyi sildik temizledik falan. Dedim bütün işleri bırakın. Biz bu kaput altına girmeden motoru falan koymam. O kadar uğraştım. Paranın Zamanın ben taaaa. Derken...

Bir bakmışız 5 kişi Arabanın neresinde ne varsa işaretliyoruz, söküyoruz. Sarıyoruz, falan derken. Biz bunu nasıl boyarız buradan kaldırmadan problemine geldik. Elimdeki Profilleri çok bozmadan bir boya odacığı yapma fikri geldi aklımıza.

Boyalar da hazırlandı hemen...

ve ilk Kat boyayı Tabancanın haznesi bitene kadar boyadık. Manzara dumanlı falan ama renk muhteşem oldu. İki kat ve üstüne verniği yedikten sonra. Orjinal dış kaporta boyası gibi oldu. Tabiki buradan profesyonel iş yapanlar kadar olmamıştır ama Eskisine milyon basar.

Bu arada Diğer Parçaları unutmadık. Onlar daha çok taş toprak v.s. ile muhattap olacakları için Fırın Boyaya gitti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada, Arka Çamurluk içleri de boyandı.

Ön Çarpma Barı da Boyanan diğer parçalar arasında.

Kaput altı muhteşem oldu. Fakat "FireWall" kısmındaki örtü bitik durumdaydı. Onun orjinalini bulamadım. Çıkması zaten olmaz. Birkaç kişi ile konuştum. Yanmaz birşey lazımdı. İşi hallettim ve kaplamaya başladım.

Bu arada Kaliperleri Boyama fikrim vardı ne zamandır. Önlerdeki Bremboları aldığımda kırmızıydı. Onların boyalarını temizlemiştim ve Aluminyum renginde gezdim hep. Ama Biraz farklı bir şeyler denemek istedim bu sefer. Kırmızı sarı siyah v.s. yerine. İstediğim rengi tam olarak bulamadım ama bu da işimi görebilecek durumdaydı. Astar atıldı. 2 Kat Boyandı, Üstüne verniklendi.

Sonra Vinly Aramaya başladım. Brembo veya Alfa romeo Yapıştıracaktım. Fakat bir arkadaşımın fikrini çok beğendim . Kaliperleri CNC'ye bağlayıp Brembo Yazısını yazdım. Bu arada Kaliperlerin hepsi temizlendi. İçlerine Aluminyum Pistonlar Yaptım. Bütün keçeleri değişti.

Şimdi gelelim Yürüyenle ilgili Fantastik işlere. Bütün Bushing Adına ne varsa değişti. Hepsini PowerFlex bulursam onunla, Bulamazsam STRONGFlex ile değiştirdim. bulamadığımı kendim yaptım.

Ön Traversi de topluyorum bu arada. Direksiyon Kutusu temizlendi. Körükler yenilendi Yağlar değiştirildi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler