User Tag List

Sayfa 15/25 İlkİlk ... 51314151617 ... SonSon
474 sonuçtan 267 ile 285 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

Bolkar1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.Bilal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah çok güzel
    bi posta 10 kere maşallah yazdın valla benim yerimede yaz

Mr.Bilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bolkar1st Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi posta 10 kere maşallah yazdın valla benim yerimede yaz
    Walla kaçtane yazdığıma dikkat etmedim ama nazara ve göze inanan birisiyim. o yüzden beğendiğim şeylere söylerim mutlaka
    Life is Too Short To Stay Stock

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

sonunda zaman bulup bütün resimleri yeniledim, güzel güzel bakmaya devam, şimdiden teşekkürler, gözlerim şaşı oldu dosyaları yedek sürücülerden bulana kadar. Ben şimdilik yatar. Iyi geceler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu 1.9 lar 300 hp civarlarına kadar çıkarılabiliyor mu ?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çıkıyor, örnekleri var özellikle 147q2 ve gt q2 lerle..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki çıkabiliyor, 1.9Lt motor için 300HP çok ciddi bir rakam değil artık. Özellikle TDI - PD'lerde ciddi harcamalar yapmadan çıkılabilecek bir güç, Common Rail ile yürüyen dizellerde az daha uğraşıyorsun o kadar. 159 'da uğraşılmamasının sebebi kasasının ağır olması, ve vites kutusunun buna uygun seçilmemiş olmasıdır. 147/156/GT türevi dizellerde kullanılan C365 Vites kutusu çok daha dayanıklı, Araba da hafif ve spor sürüşe müsait bir araç olunca herkes onlara yoğunlaşmış. 159'u yaparken tasarımcı mühendisler, akşamdan kalmaymış. Muhasebeden de birileri gelince, daha fazla harcama yapmayın, takın elinizde ne varsa gönderin diye, anlaşmışlar çay içerken. Gidip kolay bozulabilecek bir vites kutusu takınca, kimse cesaret edip ellememiş. Taki ben kafayı yiyip, bu işe dalana kadar. Şu haliyle ilk denemesinde ilk yazılımı ile 260HP verdi, daha da yazılım iyileştirmeleri devam edecek, yavaş yavaş 300HP'ye gelecek. Bu araba için zor olmamalı...

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takibe devam o zaman

YsfTzcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabiki çıkabiliyor, 1.9Lt motor için 300HP çok ciddi bir rakam değil artık. Özellikle TDI - PD'lerde ciddi harcamalar yapmadan çıkılabilecek bir güç, Common Rail ile yürüyen dizellerde az daha uğraşıyorsun o kadar. 159 'da uğraşılmamasının sebebi kasasının ağır olması, ve vites kutusunun buna uygun seçilmemiş olmasıdır. 147/156/GT türevi dizellerde kullanılan C365 Vites kutusu çok daha dayanıklı, Araba da hafif ve spor sürüşe müsait bir araç olunca herkes onlara yoğunlaşmış. 159'u yaparken tasarımcı mühendisler, akşamdan kalmaymış. Muhasebeden de birileri gelince, daha fazla harcama yapmayın, takın elinizde ne varsa gönderin diye, anlaşmışlar çay içerken. Gidip kolay bozulabilecek bir vites kutusu takınca, kimse cesaret edip ellememiş. Taki ben kafayı yiyip, bu işe dalana kadar. Şu haliyle ilk denemesinde ilk yazılımı ile 260HP verdi, daha da yazılım iyileştirmeleri devam edecek, yavaş yavaş 300HP'ye gelecek. Bu araba için zor olmamalı...
    Limit 350 HP Emre Abi
    Renault Sport

Realwest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah öncelikle çok büyük emek ve zaman bi o kadar.Peki şanzımanda ne tür işlemler düşünüyorsunuz uydurma veya modifikasyon gibi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

En basit işlem rulman ve kapak değişimi olarak görünüyor. Eğer o da olmaz ise komple değişecek. Vites Kutusu/Baskı/Balata/Volant/Aks/Porya/Vites Kutusu bağlama ayağı...

BORAGUNDOGDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işçilik muazzam umarım sorunsuz devam eder
    1998 Şahin S 33 AJZ 68
    1997 Şahin S 01 UD 969
    2001 Şahin 1.6 ie 01 BG 670
    2000 Civic 1.6 İes 01 DOZ 84
    1994 Doğan SLX 80 EK 054

Realwest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre2blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

En basit işlem rulman ve kapak değişimi olarak görünüyor. Eğer o da olmaz ise komple değişecek. Vites Kutusu/Baskı/Balata/Volant/Aks/Porya/Vites Kutusu bağlama ayağı...
    Komple değişim gibi gözüküyor gibi ek modifikasyona el verecek gibi gelmiyor bana,tabi siz nasıl bi fikir yürütürsünüz orası ayrı bi husus(bu arada youtube'da yorum olarak aracın halini soran bendim )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Realwest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Komple değişim gibi gözüküyor gibi ek modifikasyona el verecek gibi gelmiyor bana,tabi siz nasıl bi fikir yürütürsünüz orası ayrı bi husus(bu arada youtube'da yorum olarak aracın halini soran bendim )
    Merhaba.... Bir iki gündür işlerden zaman kalsa, ve evdekiler izin verse bayaa biriken resimlerim var. Onları paylaşacağım. Şu anda nazar deymesin ama ciddi yürüyor araba, yazılım komple sıfırlandı. tane tane, deyimi yerindeyse "iğne ile kuyu kazdım" . Şimdi diyeceksiniz ki altı üstü dizel araba amma abarttın amk... Naapayım, gördüğüm bazı projeler / şeyler var, bende aracımın o şekilde olması için uğraşıyorum. Tabiki 159 için bu şekilde yapan benden başka yok. Bütün projeler daha hafif olan 147 üzerinden yürümüş. Ama olmayacak diye birşey yok. Çünkü bu yolda yürüyen tek kişi benim sanırım. Ondan dolayı azcık zahmetli... Neyse azcık sabır bu hafta içinde bütün resimleri paylaşırım...

PS: Vites kutusu için cidden ortada kaldım. Sonuçta bu araç roll / drag arabası değil. Bütün vites kutusunu değiştirmeye değer mi? 1. 2. viteste basamıyorum ki, o kadar hızlı devirleniyorki, ben vites değiştirene kadar kesiciye geliyorum zaten. Bende 3. viteste basıyorum zaten. 2000rpm altında zaten full gaz basmıyorum. Bana azcık daha dayanıklı olsa yetecek.... Neyse ayrıntıları açıklarım ileride.

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    video ve fotoları heycanla bekliyoruz ...
    Elleme Sekelesin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba

bir baktım da yazacak o kadar çok şey birikmiş... Nereden başlayayım nasıl yazayım derken, Basit bir liste yaptım. buna istinaden yine zaman sırasına göre yazacağım.

Geçen yaz sürekli hatalarla uğraşarak geçirdim. Bir türlü basınç tutmuyordu. Tam emin olamıyordum, Boost 1.6 bar olarak talep edilmiş ama benim VNT sistemim bir şekilde 2 bar 3 bar, aklına ne gelirse basıyormuş, EGT değerleri garip herşey bir garip gidiyordu. Oturup bir yerden başladım. Forumları geze geze bu mahluk neden bana böyle şeyler yapıyor diye baktım sordum öğrendim. Ayrıca Dostlarım sayesinde cesaret alarak ilk adımları attım. MAP sensörünü hemen değiştirdim. 4 Bar MAP sensörünü kalibre edip yazdıktan sonra iş 80mm Büyük MAF'a geldi. Onu da kalibre edince, artık datalog aldığımda daha mantıklı şeyler görür oldum. O sırada tabiki kendi işimi de yapmak zorundaydım, sürekli çalıştık durduk.

Bir ara arkadaşım Alper Akdeniz aradı "Geliyorum yanına, yeni oyuncaklar aldım bir bakman lazım" dedi. 330mm Alfa 156 GTA disklerini almış, Brembo Kaliperleri almış poryayı komple sökmüş, 17" Jant Lastik bagajda,

- Bunları arabaya takacağım, bana hemen bir aparat yapman gerekiyor..
    - Tamam Sorun yok,
    - Disklere desen de istiyorum.
    - Tamam Sorun yok.

gibi basit bir konuşmadan sonra. ortaya çıkanlar :

Bu arada bende Dururmuyum, hemen kendime de brembo siparişini verdim. Ödemeler yapıldı, yurtdışından kargom geldi. ve güzeller güzeli 330mm Brembo Kaliperlerim.

İlk iş hemen temizlik oldu tabiki. Orjinal Boyasını iyice çıkarmak istedim. Paslanmaz çubuklar hemen temizlendi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada işim gereği Libya'ya gittim, biraz orda kaldıktan sonra geri geldim. Ama araba bana kızmıştı artık. O sıralarda sürekli su eksiltmesi yapıyordu, hele gazlarsam günde yarım litre suyu içiyordu. Hararet yükselmemişti, ama her yeri kontrol etmem biraz zaman aldı tabiki, En büyük korkum kapak çatlamış olmasıydı. Geri kalanlar pek de korkutmuyordu beni. Ve Libya dönüşü kendimi hazırladım. ilk iş kapak hemen açıldı. Bu arada bu işlemleri güvendiğim bir abime bıraktım. Çünkü Türkiyede olmadığım zamanı telafi etmem gerekiyordu. İşlerim yoğundu.

Onlarda ilk iş kapağı açtılar. Ve Yarı mutlu son... Conta yanık.. İnsan conta yaktığına sevinebiliyormuş.

Peki 40.000km Kullanmışım bu arabayı motor yaptığımdan beri, Contayı nasıl yaktım ??? Ben Roll yapmam, Drag Yapmam, Hızlı kullanırım yalan yok. Ama nedir bu olay diye derinlere indim. Ve neler buldum neler....

Pistonlara Baktığınızda çok garip bu desenler birşey demeye çalışıyorlar bana... Avrupa Forumlara yumuldum hemen, JTDM gurularının telefonlarını çaldırdım. Facebook Grupları çılgına döndüler.
    Kimisi Avans diyor. Kimisi Enjeksiyon Açısı, Kimisi Enjektör Pulu kalınlığı diyor. Kimisi yakıt basıncı diyor. Belki hepsi aynı anda doğru, belkide biri doğru. Ama olan olmuş, Son kanaat, Bakır pul kalınlığı, avans olarak kaldı..
    Hemen tabiki ölçümlere başladım:

Ölçümden de görüldüğü gibi gelen bakır pullar 1.5mm. Ben tabiki bu işe biliyorsunuz kendi başıma girdim, kimse bana demedi ki JTDM 2mm Pul kullanır diye. Enjektörcü abimiz sağolsun katalogdan bakmamış sanırım, Yapıştırmış bize 1.5mm pulu. Bizde sürmüşüz eşek gibi 40.000km..

Kapağı hemen maslak'a götürdüm. Burada çatlak testine soktum, oradan hemen götürüp taşlanması için rektefiyeye bıraktım. Kapağı kontrol ettik ve 0.10mm gibi bir çarpılma olduğunu gördü ustalar. Bu arada valflere verildiğini düşündüğüm açıların aslında verllmediğini söylediler bana. Üzücü tabiki, Siz sanıyorsunuz ki valflerde milyon derece açı var ucacak bu araba, ama mastarla bir bakıyorlar standart bir işçilik...

Neyse Kapağı aldım pırıl pırıl. 0.15mm taşlandı kapak..

Bunlar yapılırken tabiki, uzun zamandır beklediğim bir işi yapıyorum. EGT, EMAP sensörüleri için yer hazırlığı ve Manifoldun sarılması. EGT sensörünün ucunu olabildiğince ortaya doğru çekiyorum ki iyi bir ölçüm yapsın.

Hemen sonrasında Manifoldu sarmaya başladık. O sırada işim olduğu için ve el becerisine %100 güvendiğim arkadaşım Suphi bana yardım etti.

Ve işlem bitince üstünü 900C'den fazla sıcaklığa dayanabilen boya ile kapladık. Bu hem daha sıkı olmasını hemde dış etmenlerden kolayca bozulmamasını sağlayacak.

Bunları yaparken arkadaşım arıyor ve madem araba sökük sana bir iyiliğim olsun. Elimde GTB-VKLR için seramik rulman var. Almak ister misin? Hemen İstanbula uçuş yaptım Rulmanı aldığım gibi FeKanın yanına, ama çok meşgul oldukları için başka bir yere gitmek zorunda kalacağımı anladım. O sırada hemen @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=4372" target="_blank">Maxi</a> Hakan abimin yanına uğradık,

Güzel Sohbet ve çaydan sonra hemen ikitelli'de Atak Turbo'ya gittim. Hemen işleme aldık. ve gördüm ki orjinal rulman neredeyse dağılmak üzereymiş. Ama yine de boşluk balans v.s. hiçbir şeyi yoktu. VNT palleri çok iyi durumdaydı.

Bizim Bebek duruyor ortada...

Turbo ile işlem bitince Silivriye dönüp bütün malzemeleri garaja teslim ettim ve beklemeye başladım. Araba 4-5 gün sonra toplanıyor ve teslim almam için beni çağırıyorlar. Gidip baktım, durumları iyi, hemen sürüp eve doğru geliyorum.
    Konu emre2blue tarafından (24-01-2019 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba müthiş olmuş gözlerime inanamıyorum. Puldan mıdır? Seramik Rulmandan mı? Alt devirler süper canlandı, Üstler süper. Ses Süper. Ağlıyorum sevincimden. Cidden 40HP gelmiş sanki. Ama birşeyler var halaaa. içim rahat değil. Sargılar yanıyor, müthiş bir koku, arada bir mazot kokusu geliyor. Turboyu boyadıkları için turbonun boyası yanıyor, falan. deli durumdayım, ama en önemlisi, kapak altında bir yerden sürekli bir ıslaklık geliyor. baştan düşündüm, araba daha yeni toplandı. Sıvıların akması normal. Ama 3 gün oldu hala bir ıslaklık var. İşlerim de çok bakamıyorum falan kuduruk bir hafta geçirdim, yavaş yavaş kullanıyorum falan.

Basarsam ıslak, basmazsam kuru kalıyor kapağın etrafı. Sanki contayı sıkmayı unutursun yaa, kapak arasından su sızıyor gibi. Ama su da değil. yağ hele hiç değil. Cesaret edip yaladım, ve bildiğin mazot bu ...
    arabaya dikkatli bakınca bir de ne göreyim...

Bildiğin Rail bar girişi yalama yapılıp bırakılmış. Basınca dayanamayıp aradan fışkırıyor...

Tabiki bunu görünce aracın her yerine bakar oldum. İçimde bir alev yükseldi kulaklarımdan fışkırdı resmen. Rail barı söktüm çıkma çok pahalı geldi bana bende girişi hemen kesip kendim yeniden yaptım.

Bu sırada başka yerler bakıyorum Muhabbetinden çıkanlara bakın...

Gittiğim yer senelerdir gittiğim yer. Tanıdık olunca sanırım böyle oluyormuş dedim. Ve ilişkimi komple kestim. Bunları söylemedim bile. Yaşlarından dolayı saygımı eksiltmeyeceğim. Artık sokaklarından bile geçmem. Teşekkür ederim kendilerine. Onda emek verdiler. Belkide bana sabretmek zor geldi. Öyle bir şeyler yapalım buna bir daha gelmesin dediler sanırım. Modifiyeli birşey görünce insanlar değişiyor çünkü.

Tabiki bütün problemleri çözdüm. Ama zamanım ve paramdan oldum. Bu arada Enjektörlere baktırmak için Çorluya götürdüm arabayı , tekrardan IMA kodu üretilmesini istedim. 40.000km 'de birşey oldumu diye. Ordaki arkadaşlar da sağolsun enjektörleri yanlış kodladılar. Tekrar düzeltmeleri 5 günlerini aldı. O hafta sanırım banyo ile problemler yaşadım.. anlamadım bu işleri. İnsanlar Ustalıklarını unuttular sanırım. Türkiye için ayıp diyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç tabiki problemlerini aktarmaya devam ediyordu.. Bu seferde kızdırmalar garip davranmaya başladı. ve Tabiki hemen heryeri söktüm..

Videoda görüldüğü gibi araç çalıştıktan sonra bile Kızdırma yapaya devam ediyor bujiler. Baştan çok garibime gitmişti. Ama normal olduğunu anladım. Çünkü o sıralar hava sıcaklığı sıfır'a yakındı.
    Baktımki, Kızdırma soketleri hep kırık ve eski, hemen onları yeniledim.

Birazda Makyaj yaptım. Kapak su çıkışını temizledim boyadım ve düzelttim. Şimdi daha güzel duruyor.

Ve Kışın olmazsa olmazı. Kış lastikleri. Eski lastiklerim artık semi-Slick olmuşlardı zaten. Bulabildiğim en iyi lastiği sipariş verdim ve taktırdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ve artık neredeyse mutlu sona yaklaşıyoruz. Artık yazılım kısmındayım, sürekli olarak dosya yükleyip duruyorum, eksen açıyorum, yakıt veriyorum, basınç veriyorum, yardımlar alıyorum, Hata listelerini temizliyoruz, sadeleşiyor herşey.
    ilk ciddi datalog'ları 2.2 Bar'da alabildim. Çok mutlu bir gündü. Sonra verileri inceleyip yeni dosya hazırladık, ve basitçe 2.4 Bar'a çıktık. Bu arada VNT 'yi de test ediyoruz. Artık eskisi gibi hata vermek yok. 3.7 Bar Basmak istemek yok. Düzgün yakıta karşılık düzgün Boost talep ettiğiniz zaman VNT kendisi yapışıyor işi. ve 2.4 Bar - 110mm3 yakıtla şimdilik yürüyorum. Tabiki hala ciddi temkinliyim. gün içinde ne zaman bulsam datalog alıp ayar yapıyorum. Artık sona yaklaştık. iyi bir eğitim oldu benim için.....

Konuyu bu günlük bitireyim. Artık herşey gerçek zamanına oturdu. Umarım seyirden zevk almışsınızdır. Ben sabırla bitireceğim günü bekliyorum. ve Güzel güzel süreceğim günleri... Ama aklım hala dolu dolu düşüncelerle.

PS: 330mm Diskleri aldım. Resimlerini bulamadım telefonda. Ama desenimi seçtim:

Herkese iyi geceler. İyi uykular.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler