User Tag List

Sayfa 20/25 İlkİlk ... 101819202122 ... SonSon
474 sonuçtan 362 ile 380 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı msx1987 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir yandan arabanın komple boyanması sizin açınızdan güzel olmuştur ama cebinizden çıkan para baya yüksek olmuş, hayırlısı olsun diyelim.
    projenizide akslar ve vites kutusu kalmıştı, onlardaki son durumunuz nedir?
    Akslar hala kırık, vites kutusu stok. Bu para onlar içindi. Şimdi boyaya gitti. Bu şekilde devam edeceğim. Elimde bir yeni dolu kapak, yeni Emme manifoldu var. Onlarada ciddi para harcadım. Ama takamadım. Yapacak çok şey var. Biraz tökezledim, ama dediğiniz gibi cana gelmedi. Arabada 3 kişiydik. 5 yaşında kızımda arabadaydı. Onlar güle oynaya çıktılar arabadan. Bende küfür ede ede,

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle çok geçmiş olsun, konuyu bugün gördüm ve yaklaşık 2.5 saattir her yorumu kelime kelime okuyarak geldim, sonu biraz üzücü oldu ama şükür kimseye bir şey olmamış. Böyle bir konuyu nasıl kaçırmışım anlamıyorum, elinize, emeğinize, cebinize sağlık.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emre çok geçmiş olsun

dertsiz başa dert

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun Allah beterinden korusun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun...

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    @emre2blue Selamlar proje devam ediyor mu?

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yogi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @emre2blue Selamlar proje devam ediyor mu?
    Ediyor abi
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MertSerhanÖ. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ediyor abi
    zeki mürende bizi görsün artık bekliyoruz ne zamandır. özledik vallahi.
    e60 535d & THE A45 AMG

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Emre Suat - YouTube

Şurda biraz info var , Emre abi yoğunluktan pek paylaşmıyor fotoğraf ve yazılı olarak ancak vakti olunca yapacaktır diye tahmin ediyorum
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emre uzaya çıktı ya
    ama bizi unuttu

söyleyeyimde güncellesin buraları

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haydaaa, Herkesten özür dilerim. buralar dutluk olmuş. İmageHosting Problemi yüzünden forumlardan soğudum inanın. Resimleri koyuyorum HOST'a BAN geliyor. Erişemez hale geliyorum falan. Sıktı biraz. Şimdi yeni şeyler buldum bakalım çok birikmiş konu var. İnstagram'a ve Youtube'a saldım kendimi. Ama hepsini toparlayacağım söz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba tekrardan herkese. Biraz birşeyler paylaşayım. Hem de bugün özel bir gün biliyorsunuz. TV'den uzak durmak için bana da mazeret olacak sanırım. Şimdi Neler yaptık bir bakalım.

Arabama en son bir FORD transit çarpmıştı. Ve toplamıştık ondan sonra. Arabayı sürüyordum sorun yok. Araya COVID girdi. işler sarpa sardı. Bu arada Parasal sorunlar. İş sorunları derken ne bulursam parça toplamaya başladım. Elime geçen büyük bir para fırsatında Bulgardan ne bulursam topladım. Bunun içine Fren diskleri, kaliperler. Vites Kutuları AKS'lar v.s. gibi. Planlamaya başladım 2021 sonunda. İnternette ne bilgi bulduysam ilk iş olarak Vites Kutusunu değiştirmeye odaklandım. Çünkü Hedefime Orjinal Vites Kutusu ile ulaşmam mucize olurdu. Üzerinde bulunan Vites Kutusu M32 Adında bir Vites Kutusu. Ben bunu 3LT YAĞ doldurarak kırmamayı başarmıştım. AKS'ları da koruyordum hep. Fakat bu narin yapı beni hep tedirgin ediyordu. Şimdi 2.0 JTDM motorda da kullanılan 2.4LT JTDM motorda da kullanılan F40 Manuel Vites Kutusuna geçmem gerekiyordu. Türkiyede bir 2.4LT'den çıkma F40 Vites Kutusu Almıştım. Bulgaristandan da Bir SAAB 9-3'ten çıkma F40 Vites Kutum vardı. İkisi de aynı gibi görünmelerine rağmen Diferansiyel çıkışlarının pozisyonları farklı idi. Üst Bağlama noktaları aynı. Vites seçicileri aynı fakat Diff. Çıkışları farklı.

Burada yaptığım birçok işi Instagram üzerinden resimlemişim. Oradaki sırayı bozmadan gideyim diyorum.

Vites Kutusunu Sökmek için Traversi Sökmek lazım. Ama Sağ olsun bizden önce sıkan usta öyle bir TORK uygulamış ki. Dönmemesi gereken Kaporta somunları Bozulmuş, Kaportadaki SAClar kopmuş. 30 saniyelik iş oldu size 10 Saat

Neyseki Oradaki Somunu Kalıcı olarak Kaportaya kaynatmak zorunda kaldık. Ve Traversi sökebildik sonunda. Motorun üstüne de bir Kule yaptım. Bu şekilde Motorun orjinal pozisyonu hiç bozulmadı. SWAP yaptığımız Vites Kutusu da orjinalmiş gibi konumlandırmamıza yardımcı oldu.

İlk iş olarak M32 Vites Kutusunu söktüm. Cidden ağırmış ve İlk defa böyle ağır işlere giriştiğim için heryerim ağrıdı. Lift yok. Yerde sürüne sürüne yaptık bütün işleri.

Orjinal Baskı, Balata ve VOLANT. Bunların hepsini söktük ve ilk iş olarak 2.4LT'den çıkan F40 Vites Kutusunu bağladık. Bakalım Nasıl duruyor???

Tanıştırayım GM - F40 Vites Kutusu - 2000 RPM giriş hızında 400NM Tork'a dayanıyor. Deneyenler 700NM üstünde sorunsuzca kullanıyorlar. Avrupa Piyasasındaki birçok 400-500HP DRAG JTDM motorlarında kullanılıyor.

Ve ilk problemle karşılaşıyoruz. Vites Kutusuna UZUN AKS'ı taktığımızda gördüğünüz gibi Rulman yatağı karşılamıyor malesef. Rulman yatağını yapmak ciddi sorun. Ondan dolayı bunu söküp hemen SAAB'dan çıkan kutuya yöneliyorum.

Arkadaş Hurdalıktan bulunma ve 2018'den beri arkadaşımın deposunda köşede atılmış duruyordu. Küflenmiş resmen )

Ama istediğimizi veriyor. Rulman merkezliyor. Şu anda cidden rahatlamış durumdayım. Ama Sorunlar bitmiyor tabiki. Bu arabada hiçbir şey kolay değil çünkü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vites Kutusunu yerine takabildikten sonra geldi iş ÜST kulağı uydurmaya. Burada Beni iyi dolandırdılar. Bu işi yaptığını söyleyen bir sürü insana yalvardım ne yapayım. Hangi parçaları alayım biraz bilgi verin yönlendirin v.s. Ne dedilerse yaptım, Aldım fakat sonuç hüsran. 2-3 SET üst kulak ve altındaki parçaların hiç biri uymadı. Al TAK sadece delikleri değiştireceksin. Yeni delik del yeterli dedikleri hiçbir parça yerine uymadı.

Bende seve seve CNC'nin yolunu tuttum. Bize göre en sağlam bir ÜST kulak satın alıp ona en uygun şekilde montaj yapabileceğim bir Vites Kutusu ÜST Bağlantı BRAKETİ yaptım.

Bu şekilde ÜST Kulak olayını kapatmış olduk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldik Vites Kutusu ALT Kulağa. Burada da al dedikleri kulak işe yaramadı. Fakat bir yol gösterici oldu tabiki.

Buradaki gibi delikleri kaçırmam gerekiyor. Alt Braket ile Kulak birbirlerini karşılamıyor. Fakat sorun değil. Hemen Bir sac keserek . Tornada 2 parça yapıp kaynatarak ALT Vites Kutusu Braketini Sıfırdan yaptım.

Artık Vites Kutusu Kendi ağırlığını taşıyabiliyor. Ve Motorla birleşmesini tamamlamış durumda. Şimdi AKS'ları ayarlamaya geldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AKS olarak 2.0 JTDM AKSlarını kullandım. Polonyadan Sıfır olarak aldım. PTT PIM'den vergimi ödedim ve elime ulaştı. Şimdi onları kullanıyorum. İlk Taktığımızda tabiki uymadılar yerlerine.

Uzun AKS bu şekilde biraz dışarıda duruyor fakat hiçbir sorun yok. YAĞ keçesi düzgün yere basıyor ve kaçak yok tabiki.

Fakat UÇ kısımlarda biraz dışarıda kalıyor. Rulman Takozuna bakarsak tam 10mm Dışarıdayız. Bunu düzeltmek biraz kolay biraz zor oldu. AKSLARI tornaladım. ve Rulmanı geriye aldım.

Rulman geri kaymasın diye güzel bir SEGMAN attım arkasına. VE SONUÇ....

AKS işi de bir şekilde çözüldü. Tabiki o kadar kolay bitmedi. AKS'ları 10mm daha uzatmak zorunda kaldım. Bunun için AKS yapan firmalar ile konuştum 1500TL gibi bir fiyat vermişlerdi. Sıfırdan yeni şaft yapmaya. Fakat Maslakta gittiğim yer AKS lalesini 10mm Dışarı çıkarıp kaynatmış. Elime o şekilde verdi. Bu şekilde 200TL'ye hallettim işini diyerek.

Arkadaşım bu ustalara çok deli oluyorum. Bakın bütün işi kendim yapar oldum. Delireceğim. Ben Silivriden MASLAK'a iki puntaya 200TL vermek için mi gelmişim. Onu ben de biliyorum yapıyorum zaten. Bıraktım ki ölçü alıp yapın elinizde nunume olsun diye. Neyse çok fazla uzatmadan aldım aksları geldim atölyeye. Hele bunlarla bir yürüteyim. Sıfırdan yaptırırım dedim. Parasına da lanet olsun diye diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AKSlarla işim bitince geldim VİTES seçiciye. Bana denilen şu idi. F40'ın tellerini alman lazım . Çünkü Vites Kutusu daha büyük. Senin Tellerin yetmez. Ve Vites Kolunu da değiştirmen lazım. Ne dedilerse yaptık. Telleri de aldım. Vites Mekanizmasını da aldım.

Telleri Takmak Sökmek Çin işkencesi gibi. Telleri sökmek için WestingHouse Gevşetiliyor. Halı Sökülüyor. Pedallar Sökülüyor. ve Pedalları Tutan bir ANA Sac var o da gevşetiliyor. Parmak yaralayan kafa yakan bir tasarım. Bütün dünyada WestingHouse içeriden vidalanırken 159'da dışarıdan içeri vidalanıyormuş Onu da öğrendik.

F40 için aldığımız Teller uzun geldi. ve Bütün işlemleri tekrarlamak zorunda kaldım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Artık işler bitince SAAB 9-3 Vites Kutusunun içine bakma zamanı geldi. Hurdadan arabadan söktük içinde dişli var mı yok mu hiçbirşey bilmiyordum. Hemen söktüm baktım.

Sonra baktık bu iş güzel gidiyor. Diferansiyel karşımda durunca içim kıpraşmaya başladı tabiki. Buna güzel bir LSD gider dedik. Parasızlık kötü birşey olsa da. Taksitli Nakit avans sağolsun. Aynı gecesinde Anında bastım siparişi "quaife" firmasına.

Tabiki Diff değiştirme ile bitmiyor iş. Rulmanları da değiştirdik hemen

Vites Kutusunun Ayrıntılı Temizleme Videosu burada :

Vites Kutusunun Ayrıntılı Montaj videosu da buradan izleyebilirsiniz. Burada DIFF. nasıl takılıyor. Torklaması Rulman boşluk ayarı v.s. herşey çok ayrıntılı olarak verdim. O sırada artık resim çekmelerim biraz azaldı tabiki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz daha Vites Kutusu Resimleri ile başbaşa kalalım. Tertemiz oldu cidden.

Vites Kutusunun AKS YAĞ keçelerini de değiştirdim tabiki bu arada.

En önemlisi DIFF ile birlikte gelmeyen Vidalar. DIFF kurulumunda bu vidaların değişmesi ve ciddi bir tork ile sıkılması gerektiği yazıyor. Fakat Türkiyede kiminle konuşsam Şanzumancı. Ne gerek var. Biz söküp eskilerini takıyoruz. Birşey olmaz devam dedi. Tam duymak istediğim şeylerdi içimi mutluluk huzur adalet falan kaplıyor bu lafları duyunca. İnadına 1 ay bekleyip dünyadaki bütün stokları araştırdım. Malesef 57 tane kalan bu orjinal vidalardan 12 adet aldım. Artık Umarım birşeyleri koparmam.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler