User Tag List

Sayfa 22/25 İlkİlk ... 122021222324 ... SonSon
474 sonuçtan 400 ile 418 arası

Konu: Alfa Romeo 159 - 1.9 JTDM - Büyük turbo, enjektör, intercooler, manifold,

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motorun Ayrıntılı Toplama Videosu da burada dursun. Şimdi Biraz Makyajlarla uğraşayım. Farlara hep hevesim vardı RING yapayım diye. Onları ekledim. Ve Farların KROM'larının çok fazla olduğunu düşünürdüm hep. Ondan dolayı onları MAT siyah yaptım.

Sonuç Çok güzel oldu aslında.

Bu arada Yüksek Basınç Pompası da Boyandı Üstündeki boyaları hep dökülmüştü zaten.

Boyahane meşgul iken bizde FREN merkezini Düzelttik. Frene basarken sanki biryerde ayağıma bir his veriyordu. Tam Lineer değildi sanki pedal. Fren yağının içinde de parçalar vardı. İngiltereden Full Oring Keçe Seti almıştım. Onunla giriştim fren merkezine. WestingHouse da boyandı hepsini toparlayıp montajını bitirdim.

Genel durum olarak iyi gidiyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Frenlerle Alakalı biraz daha bilgi vereyim : Önlerde Balata Olarak Ferodo DS2500 tercih ettim. Arkalarda Kaliperler büyüdü. Disk Hava soğutmalı oldu ve Çapı Kalınlığı büyüdü. Komple Arka Disk + Kaliper + PAD => ATE olarak aldım Yurtdışından. Önler ise 330x28mm olarak kaldı. SAdece bu sefer Walburg disk yerine Brembo Xtra Aldım. Karbon yüzdesi fazlaymış Çarpılmalara karşı etkiliymiş. Göreceğiz bakalım.

Artık Yürüyen Aksamın parçalarını toplama zamanı geldi. En Süper, Kaliteli ve Pahalı Parçalarımızı takalım : :rock:

Amortisörler => Bilstein B16 PSS10 Sertlik ve Yükseklik Ayarlı
    ZRot => Meyle HD
    Fren Hortumları => GoodRidge

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi Biraz Problem Çözümlerinden bahsedelim. 159'un bence en büyük sorunlarından biri YAĞ soğutması veya "Heat Exchanger" Motor yağını bir an önce ısıtmak için ve Belirli ısıda sabit tutmak için tasarlanmış parça. Fakat deliniyor ve Motor yağı su ile karışıyor. Bunu engellemek mümkün. Fakat Motor yağını dışarı almak lazım. Dışarıda soğutmak lazım. Yaptığım bu parça ile Dışarıya Yağ radyatörü bağlama şansım oldu. Ve Sıcaklık sabit olması için Araya YAĞ termostatı da ekledim. Tabiki Bu parçayı yapmışken üzerine yağ basıncını ve Sıcaklığı ölçen sensör yerlerini de yapmayı ihmal etmedim. Motor Blok giriş ve Çıkış çapları 14-15mm idi. Buna uygun bir çapta rekor bağlamak için M22x1.5 diş çektim. AN12 Fitting kullanmak için

Yağ Soğutucu Radyatör olarak Mishimoto aldım. 19 Satır sanırım. Radyatör Hortumları AN10 olarak kullanıyorum.

Yağ Thermostatı ise yine Mishimotonun INLINE serisinden. Ona da CNC'de yaptığım bir parça ile montajını yaptım. Maksat en kısa yolu yaratabilmek.

Diğer büyük problem ise Su termostatı. Gördüğünüz gibi Termostatın içi paslanmış, bu benim suçum tabiki. Çeşme suyu ile gezmenin zararları. Zamanında Yağ-SU birbirine karışınca tonlarça çeşme suyu bastık arabaya yağ parçaları çıksın diye.

Ama Problem sadece bu değil. Şimdi Thermostat bir gövde ile geliyor. Bu açık kalınca anında gövdeyi atıyorsunuz 1200TL çöpe gitti. Dışarıda 80TL olan thermostat bozulunca neden gövdesini atıyorum. Bir de Ben dışarıdan bazı sensörler bağlamak istiyordum. Alfa Romeonun bu Motoru, soğutma suyunu dışarı boşaltmayı sevmesi ile ünlü bir motor. Basınç kaybını öğrenmem lazım. Belki Conta yanarsa basınç artacak onları bilmem lazım dedim. Ve başladım çalışmaya. Şu anda arabanın üzerinde 89*C 'lik Benzinli Alfa Romeo 1.9 - 2.2JTS motorunun thermostat'ı var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hava Filtresi Sistemine gelelim şimdide. 80mm Çapında Olabildiğince PIE CUT yaparak bir dirsek yaparak işe başladım. Arabanın ilk tasarlandığındaki Hava Filtresi SU emmeye çok müsait idi. Şimdi Hem MAF'ı koruyabiliyorum. Hem de SU emme olasılığını çok azalttım. Eskiden CAM silecek suyu geçen yerden Hava Emişini yapıyorum artık.

Filtre Olarak KN'den vazgeçtim. Onun yerine FlowMuscle isminde Filtre kullanıyorum. Şu anda güzel gidiyor ilişkimiz. Emiş çapı Filtre büyüklüğü tatmin edici

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldik Direksiyon YAĞ soğutucuna. Direksiyon Yağı soğutucusunu BMW E65-E66 "17217559964" parça kodu ile almıştım. Arabanın önüne montaj yapabileceğim en uygun parçaydı. Çapları da uygundu, fiyatıda. Tornada Yaptığımız özel aparatlar ile mevcut Alfa Romeo Hatlarına bağlamak hiç sorun yaratmadı. Orjinal Kolay Sök-TAK sistemi hala devrede.

Motoru üstüne koyduk bu arada.

PCV olarak Krank havalandırması için MAN PROVENT 200 adlı bir OilCatchCAN kullandım. Kendim yapmıştım olmuyor. Bu arabada duman yok. Bildiğin MİST yani partiküllü sis gibi birşey var. 200kW Jeneratörlerde kullanılıyormuş Dedim anca bana yeter bu. Aluminyumdan braket yaparak motorun üstüne bağladım. Sonradan beğenmedim Kaportaya aldım tabiki. Ama resimlerini bulamadım şimdi

Bu arada Gelecek için hazırlıklar devam ediyor. Milli Gururumuz "Bosphorus innovations" 'tan kitin eksik kalan parçaları geldi.

Tabiki Ben projede ilerlerken, Arkadaşlarımın tavsiyelerini dikkate alıyorum. Alfa Romeo direksiyonunda yumuşaklık hissini yok etmek için ara yumuşak takozu Aluminyum ile değiştirdim. Parçayı ürettim ve Taktım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada bu resimler falan hepsi 2022 sonundan. Yıl başında Tekerler yerde girecek diye TOTEM yaptım kendime. ve Arabamız yürür şekilde yerde. Tabiki eksikleri var. Ama yerde....

Tampon benim hurdadan aldığım birşeydi. Onun üzerinde kesme biçme ve montaj denemeleri yapıyordum. Gelecek zamanda belki Değişik bir tamponla karşınıza çıkabilirim.
    Bu arada Arabanın genel görünümü ile ilgili biraz daha resim atayım.

En sevdiğim resimlerinden biri => acaba Tamponsuz mu binsem bu arabaya diyorum hep.

Tampon iç braketlerini kendim tekrardan tasarlayıp yaptım. Amacım ilerideki Modifiye tampona kuvvet kazandırmak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ve Tabiki Videoyu unutmamak lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aklımda Hep bu arabanın bozulmaya başlayan Elektrik Tesisatı vardı. Soketler yıpranmış kablolar soyulmuş falan. Benim gibi bir Elektrik Mühendisine yakışmaz bu dedim. Bir delilikle bütün motor ECU tesisatını söktüm.

Elearn Sağolsun bütün çizimler ve Soket bilgileri vardı elimizde. Onların Çıktılarını aldık, Bütün soketler Sipariş edildi. ECU soketi dagil. Lehim olmadan bağlama bant olmadan sıfırdan sıfır kablolarla tesisat çekmeye hazırlandım. 4-5 adet soket zaten hiç kullanılmayacaktı arabada. Onları da iptal ettik. Ortalık rahatladı. Bu arada Elearn ile kabloları ayrıca kontrol ettik. Yanlış çıkan birşey olmasın diye. Kablo renkleri v.s.

TEK marşta araba hazır. Sıfır hata ve Mükemmel oldu. Şimdi Emme borusuna İlave 4BAR TMAP sensörü ve MEth Nozzle Bağlantısı hazırlığı.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah nasıl görüntü bu. çok haşin duruyor ya.

Allah kaza bela vermesin

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne desem ne yazsam bilemedim valla süper proje gerçekten hayranlıkla okudum

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CNC'de imal edilen her bir parça paha biçilemez durumda. Tamponsuz önden fotosu da muhteşem doğrusu. Soğutma için yapılan bunca atraksiyon "ben buradayım" diye çığlık atıyor resmen.

Tek yorumum, yağmurda falan o filtre su almaz mı abi? Ona bir kazan falan belki faydalı olabilir, ki senin için 2 saatte çözülecek bir iştir o.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CNC'de imal edilen her bir parça paha biçilemez durumda. Tamponsuz önden fotosu da muhteşem doğrusu. Soğutma için yapılan bunca atraksiyon "ben buradayım" diye çığlık atıyor resmen.

Tek yorumum, yağmurda falan o filtre su almaz mı abi? Ona bir kazan falan belki faydalı olabilir, ki senin için 2 saatte çözülecek bir iştir o.
    Filtre için bu hafta çalışmalara başladım. Aluminyumdan ince bir kutu yapacağım sanırım. Veya Plastikten deneyeceğim. Hele bir şekil oluşsun. Şimdi Arabanın içini siyah'a çevirmeye çalışıyorum. İzolasyon yapacağım yarın. Resim atarım. Bugün Emniyet kemerlerini Siyaha çevirdim. Annemle birlikte diktik kemer kumaşlarını. Güzel bir deneyim oldu Bu hafta ciddi hazırlıklar bitmiş olacak. Artık ilk pist gününe yanınızdayım.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emre ellerine sağlıkta tjetcilerin gözü yaşlı. manifold bekliyoruz senden

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emre ellerine sağlıkta tjetcilerin gözü yaşlı. manifold bekliyoruz senden
    Ben de bekliyorum.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buram buram emek kokuyor. Ne yazsam bilemedim eline emeğine sağlık. Hiç bitmesin istiyor insan ama seni de yormuştur artık bitsin
    www.vava.cars

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu sayfayı okurken aldığım keyfi kendim arabaya bir şeyler yaparken alıyorum sadece, muazzam, müthiş, harika. Söylenebilecek tüm iyi sözleri hak ediyor bu konu.

Emeğine sağlık gerçekten bu işleri yapmak gönül işi öncelikle, sonra beceri, sonra da imkan işi. Hepsinin bir arada olması ve bizimle paylaşman ayrı bir nezaket örneği.

Kocaman maşallah, şu arge leri vag üzerinde yapsan, yaptıklarını da üretip satsan 2 seneye lambo ya modifik yaparken buluruz seni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buram buram emek kokuyor. Ne yazsam bilemedim eline emeğine sağlık. Hiç bitmesin istiyor insan ama seni de yormuştur artık bitsin
    Vallaha bu hafta ilk defa yorulduğumu hissettim. Arabanın içini komple söktüm. Göğüs dahil. Dizlerim koptu ama Bıkmadım, Hedefime emin adımlarla yılmadan gidiyorum. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın diyorum hep

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu sayfayı okurken aldığım keyfi kendim arabaya bir şeyler yaparken alıyorum sadece, muazzam, müthiş, harika. Söylenebilecek tüm iyi sözleri hak ediyor bu konu.

Emeğine sağlık gerçekten bu işleri yapmak gönül işi öncelikle, sonra beceri, sonra da imkan işi. Hepsinin bir arada olması ve bizimle paylaşman ayrı bir nezaket örneği.

Kocaman maşallah, şu arge leri vag üzerinde yapsan, yaptıklarını da üretip satsan 2 seneye lambo ya modifik yaparken buluruz seni
    Bu VAG olayı çok kez karşıma çıktı. Cidden yapmak istediğim çok proje var, Bu Alfa Romeo'da çıraklığımı yaptım. Kalfalık için bir VAG olabilir. Zaman gösterecek herşeyi.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi resmen deli işi olmuş, aldığı nefesin hakkını sonuna kadar verenlerdensin Her şey gönlünce olur umarım, güle güle kullanmak nasip olsun

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu sahibinin affına sığınarak bir mesaj atıyorum kusura bakma. ama burada eksilenip duruyoruz
    @bngvvugknj hayırdır arkadaş mesajları niye eksiliyorsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler