User Tag List

Sayfa 3/20 İlkİlk 1234513 ... SonSon
378 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 1988 BMW E30 Coupe Komple Restorasyon Projesi

hakan_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu merak ile takıp edıyorum

bıraz alısılmısın dısına dedınız ya dedım herhalde soktunuz komple arabayı 2 recaro koltuk

arkalar bos yan yan fotoğraflar gelıcek

swap dusunuyormusunuz ?
    swap düşüncesini şaşırtıcı bir şekilde babam önerdi, evet düşünüyoruz

Alıntı GurolKara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güncel yok mu bi renk gelsin konuya
    geldim efendim burdayımm

Alıntı RIDVAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu sekteye uğradı. Yokmu güncelleme ?
    geldimm +1

Geçenlerde de bahsettiğim gibi bilgisayar ile ilgili sorunlar vardı , çözdüm ve kaldığımız yerden devam ediyorum. bundan sonra daha hızlı bir şekilde şuanki arabanın durumuna doğru geleceğim

-Koltuklar çok kötüydü , değiştirdikk

Bildiğiniz gibi bmw de tek kapı koltuğun iyisi güzel para eder kolayda bulunmaz, bi recaro olmasa da çıkma koltuk bulduk ve hemen aldık , şoför tarafı baya kötü gözükse de mekanizmasının çalışması bizim için birinci plandaydı ve artık arkaya birileri oturabiliyor önümüzdeki zamanda döşeme yenilenecek elbette

bi tanesinde kırık vardı , kolayca soyuluyormuş , hemen müdahale ettik ve ilk günkünden daha sağlam oldu

-Baba ben kaza yaptım , arkadaşı yolluyorum , alsın seni gel

evett geldik arabanın kaderini değiştiren olaya , 26 mayıs günü hiç unutmam bir gün sonrası ramazan bayramıydı , kafede oturduk arkadaşlarla bi süre , sonra sıkılınca bi de sahile doğru gidelim birazda orda oturalım dedik , demez olaydık neyse çalıştırdım arabayı biraz gittim bi yerden u dönüşü yapmam gerekli , hafif sağ yaptım iki şeridi ortaladım tam sağa atmadım kendimi , sola sinyal vermemişim nedense , hep yayayken verilmeyen sinyalden dolayı arabanın nereye gideceğini tahmin etmeye çalışırken kötü kötü konuşan ben ( ! ) , vermedim işte sinyal yalan yok tam o sırada arkamdan 3. vites ile geldiğini söyleyen bir arkadaşımız yolunda orda genişlemesini de heralde hesaplayarak solumdan geçmek için hamle yapıyor ve bam , her ne kadar o takip mesafesi yakın ve hızlı da olsa , sinyal vermediğim için bizde patlıyor sonuç olarak olay buna da şükür diyoruz , kapıdan bana da girebilirdi , bunun haricinde başka bişey de olabilirdi . sadece işin garibi arkamdan gelen araba ile kafalarımız çarpıştı. sizce de zoru başarmamış mıyım

araba daha sonra çalışmadı , baktıkki henüz sabitlemediğimiz akü distirbitör kapağını kırmış, iterek eve kadar götürdük , bişeyler de sürtüyordu sanırım jant ......
    ertesi gün gündüz gözüyle ne olmuş ne bitmiş diye inceledik , şimdi düşünüyoruz bu şekilde mi satsak ??? yoksa fazla masraf etmeden kazadan dolayı oluşan hasarı yaptırıp arabanın sorunları büyümeden elden mi çıkarsak ??? çünkü babam öylesine yani üstten göstermelik bir onarımla binmemi istemiyor , ciddi anlamda yapılması gereken çürükler var . bu şekilde tehlikeli bir durumda araba...

daha sonra kararımız arabayı komple kendimiz restorasyondan geçirmek oldu , plan şu şekilde arabayı komple soyuyoruz , değişmesi ve yenilenmesi ve alınması gereken trim parçaları alınacak , arabanın elektrik tesisatı güzelce bir elden geçirilecek , çürükler onarılacak boya yapılacak ( bu konuda artık baya tecrübe sahibi olduk diyebilirim, 3. arabadayız ) , tampo stop far gibi eksikler tamamlanıcak , ha bir de motor daha nasıl canlandırılabilir bunun bir yolu aranıcak , gaz ayarı tekrar yapılacak , gerekirse karbratörde değişikliğe falan giderim diye düşünüyorum o sıralar.

peki ya bu kadar işi nerde yapıcaz , sonuçta bir hafta sonunda hadi oldu bitti diye yapılabilecek birşey değil, gerekirse aylarca arabasız kalmayı göze almışız , nasıl olur diye düşünürken sağolsun kuzenim yeni biten dükkanının anahtarını kiracı girene kadar bize verdi eğer bir gün burayı okur mu bilmiyorum ama tekrar burdanda teşekkür ediyorum , yardımı sayesinde böyle bir işe kalkıştık

Evett , arabaya gelirsek jant yamulmuş , o götürüldü düzelttirildi , yeni distirbütör kapağı alındı araba çalıştırıldı ve önce benzinlik sonrasında ise yeni garajımızın yolunu tuttuk

ilk gün iş yok , daha sonraki günlerde sökmeye başlanacak ve yavaş yavaş takımlar garaja getirilecek

bu arada yeni plakamız da herzamanki gibi H alındı

axcel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun Allah daha beterlerinden korusun demekte yarar var neyseki şase podye vs sağlam sanırım..çamurluk tampon vs onlar basit işler..artık bahane ile proje ye daha hızlı yön verilir sanırım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba bende pendikteyim bir araç yapıyorum eger 6 silindir bir motor takacak olursanız sakın turbo falan yapmayın uzun ömürlü olmuyor ve yapılan masraflarda boşa tavsiyem v8 atmosferik m62 veya n62 takın mükemmel bir perfonmans ve zevkli suruş.ses alırsınız

Apocaltique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Projeyi merakla takip ediyorum Maşallah E30'a
    34TF3376 D16Y4 RED iES
    34LA6012 B16A2 Sedan RED VTi
    34YN4748 K4M HB RED Clio
    34FFU95 D16Y4 RED iES
    34RC7033 M42 RED E36 Coupe-34KV3945 M20B30 E30 Coupe

HoPe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı kaza bizimde başımıza gelmişti ontekerlek aynen o şekilde yamulmuştu kuleden pompa felan yaptılar olmadı en son saseci ye gittik o halletti geçmiş olsun tekrardan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ustam Maşallah Araba çok diri çizgisi çok iyi İnşallah İstediğini yaparsın.E30 Elektrikli aksamı olmadıgı icin sürmesi bir hayli güzel bir arabadır. İyi Günlerde Kullanın.

hondafit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hakan şu arabayı bitirde elinden aliyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı axcel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun Allah daha beterlerinden korusun demekte yarar var neyseki şase podye vs sağlam sanırım..çamurluk tampon vs onlar basit işler..artık bahane ile proje ye daha hızlı yön verilir sanırım...
    çok teşekkürler amin , şasede şuanki kazadan ziyade önceki ustaların beceriksizliğinden ve işi şişirmesinden dolayı yanlış toplama hataları var , onlar düzeltilecek , vallahi bahaneyle dahada yavaşladık , gittikçe iş büyüyor

Alıntı hamza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba bende pendikteyim bir araç yapıyorum eger 6 silindir bir motor takacak olursanız sakın turbo falan yapmayın uzun ömürlü olmuyor ve yapılan masraflarda boşa tavsiyem v8 atmosferik m62 veya n62 takın mükemmel bir perfonmans ve zevkli suruş.ses alırsınız
    reçeteyi yazdık , birsonraki mesajlarda görebileceksiniz , çok teşekkürler.

Alıntı Apocaltique Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Projeyi merakla takip ediyorum Maşallah E30'a
    sağolunn

Alıntı HoPe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı kaza bizimde başımıza gelmişti ontekerlek aynen o şekilde yamulmuştu kuleden pompa felan yaptılar olmadı en son saseci ye gittik o halletti geçmiş olsun tekrardan
    geçmiş olsun , vallahi hiçbir sorun halledilmeyecek değilmiş onu anladım ben de, elbet bir yolu var

Alıntı sefers2k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam Maşallah Araba çok diri çizgisi çok iyi İnşallah İstediğini yaparsın.E30 Elektrikli aksamı olmadıgı icin sürmesi bir hayli güzel bir arabadır. İyi Günlerde Kullanın.
    çok teşekkür ediyorum , haklısınız kara düze ve kontrol tamamen sizde , keyif almamız dileğiyle

Alıntı hondafit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakan şu arabayı bitirde elinden aliyim
    sıfırı ile değişelim showroom dan istiyorum bi tane , ama yok yok vazgeçtim kimselere değişmicem

Sökme işlemine başlandı. 11.06.2017

arabaya son bakışlarınız iyi bakın , ben şahsen şuan bir arabam olduğunu unutmuş durumdayım, eski halini hayal meyal hatırlıyorum, acı bir durum Allah kavuştursun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah kolaylik versin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah kolaylik versin
    amin , çok teşekkürler

herkesin merakla beklediği kısma geliyorum, ne motor koyalım ne yapalım diye çok düşündük , m10 u sağlıklı ve tatminkar bir gidişe sahip bir motora çevirdikten sonra yetmeyeceği belli, üstelik cepten çıkacak para da aşağı yukarı ortada , m40 yapalım dedik düşündük bunca emek m40 için mi yani ? is lere yöneldik , narin dediler parçası az üzülürsünüz dediler hak verdik , ha olmaz mı olurdu çok güzel olurdu da , bi sıkıntı çıkması halinde daha kolay çözüm yoluna gidebileceğimiz m50 de karar kıldık , en az 10 belkide daha fazla m50 ile görüşüldü , bunların içinde vanossuzundan , 3 litresine tek vanoslusundan m52 sine çeşit çeşit motorlara baktık , bu arada motor ve bloka hakkında bilgi sahibi olduk , öğrendikte öğrendik , turbolular ve strokerler iştahımızı kabarttı 2 alma 2.5 al baskılarına kullak kapattık bütçemize en uygun olan motoru istanbulda bulduk ve garaja getirdik , motorumuz m50b20tu ( tek vanos ) 94 e36 dan çıkmış, şanzımanı ve yarım şaftı üzerinde , ayrıca fotoğraflarda göreceğiniz hidrolik direksiyon kutusu , travers , salıncaklar vs de hepsi dahil takım halinde aldık.

artık bittiğinde yerinde duramayacak , eski halinden eser olmayacak haylaz bir e30 restore / proje konusu içerisindesiniz , motorun alınması bizi çok daha heyecanlandırdı, bitmiş halini sabırsızlıkla bekleyerek devam ediyoruz

Swaplı kardeşleri gibi çok şanslı bir e30 olucak

motor değişimiyle beraber :

- LPG tesisatı sökülecek , sadece benzinle kullanılacak
    - Klima motorumuz var , eksikler tamamlanıp klimalıya çevirilecek.
    - Yeni direksiyon kutusuyla hidrolik direksiyona çevirilecek.

Konu hakan_41 tarafından (13-10-2017 Saat 23:48 ) değiştirilmiştir.

yusufcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin bir bavyeralinin kaderi ellerinizde

STHL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vay vay m50 şaşırttı çok iyi olmuş swap olayı . açık konuşmak gerekirse aracın ilk durumu üzerine bide kazadan sonra dedim proje patladı yazık oldu. ama yanılmışım görünen o ki canlanıcak bu e30 kolay gelsin.

belki böyle birşey olur .

MKIV TDI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkese selamlar , ben hakan'ın babası hasan ,
    başladığımız proje belki maliyet hesabına girilirse yapılmışını almaktan pahalıya çıkacak ama sonuçta bu e30'u biz yaptık diyeceğiz, yabancı forumlarda restore edenlerin paylaşımlarından bize faydalı yapılış şekillerinden faydalanıyoruz, olay swap + tüm çürüklerin ayıklanması ve sağlamlaştırma şekline dönüştü bu sebeple yapım süreside uzadı ve tüm kaporta , kaynak , mekanik , elektrik , motor ne işi varsa hepsini biz yapıyoruz dışardan hiçbir usta eli değmiyor ,

ve projemiz bittiğinde kelimenin tam anlamıyla taş gibi sağlam bir E30 çıkacak ortaya ,
    ve en önemliside oğlumun hayalini yapmış olacağız ,
    proje aslında sizin resimlerini gördüğünüz halinden daha ilerde , şu an çürük ve pas temizliği ile uğraşıyoruz , hatta orjinal perçinli birleşim yerlerindeki sac ları bile kaynakla iki sacı birleştirerek devam ediyoruz sağlamlık üst seviyede olacak , bu tür bir işlemi yabancı forumlarda e30 swaplayan birinde gördük ve bizede çok mantıklı geldi ,
    selamlarımla ,,,,
    Konu bayhobi tarafından (14-10-2017 Saat 09:35 ) değiştirilmiştir.

ouzs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bayhobi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    başladığımız proje belki maliyet hesabına girilirse yapılmışını almaktan pahalıya çıkacak ama sonuçta bu e30'u biz yaptık diyeceğiz, yabancı forumlarda restore edenlerin paylaşımlarından bize faydalı yapılış şekillerinden faydalanıyoruz, olay swap + tüm çürüklerin ayıklanması ve sağlamlaştırma şekline dönüştü bu sebeple yapım süreside uzadı ve tüm kaporta , kaynak , mekanik , elektrik , motor ne işi varsa hepsini biz yapıyoruz dışardan hiçbir usta eli değmiyor ,

ve projemiz bittiğinde kelimenin tam anlamıyla taş gibi sağlam bir E30 çıkacak ortaya ,
    proje aslında sizin resimlerini gördüğünüz halinden daha ilerde , şu an çürük ve pas temizliği ile uğraşıyoruz , hatta orjinal perçinli birleşim yerlerindeki sac ları bile kaynakla iki sacı birleştirerek devam ediyoruz sağlamlık üst seviyede olacak , bu tür bir işlemi yabancı forumlarda e30 swaplayan birinde gördük ve bizede çok mantıklı geldi ,
    selamlarımla ,,,,
    Harika bir Baba oğul işi oluyor. Araba toplamak Ya da başka bir şey yapmak önemli değilde, birlikte birşeyler yapabilmek esas olan. Benimde 1 oğlum var. Hep yanımda olsun ve aynı işi yapalım çok isterim. Sırf onun için bir iş kurup onun da severek yapacağı birşeyler yapmak isteyen birisi olarak sizi ve oğlunuzu ve hatta geriye kalan ailenizide haddim olmayarak takdir ediyorum. Hazırda duran güzelliklerden ziyade elinizin emeği ile güzelleştirmeye çalışmak herşeyden önemli. Yoksa piyasada ki 40.000 tl lik e30 lar ı herkes alır. Devamını bekliyoruz.
    *On3r*

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ouzs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harika bir Baba oğul işi oluyor. Araba toplamak Ya da başka bir şey yapmak önemli değilde, birlikte birşeyler yapabilmek esas olan. Benimde 1 oğlum var. Hep yanımda olsun ve aynı işi yapalım çok isterim. Sırf onun için bir iş kurup onun da severek yapacağı birşeyler yapmak isteyen birisi olarak sizi ve oğlunuzu ve hatta geriye kalan ailenizide haddim olmayarak takdir ediyorum. Hazırda duran güzelliklerden ziyade elinizin emeği ile güzelleştirmeye çalışmak herşeyden önemli. Yoksa piyasada ki 40.000 tl lik e30 lar ı herkes alır. Devamını bekliyoruz.
    teşekkür ederim , oğlunuzla paylaşacağınız proje veya işlerinizin gerçekleşmesini dilerim ,

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bayhobi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

selamlarımla ,,,,
    Hay maşallah... Elleriniz dert görmesin bilgi, tecrübe ve özel değilse maliyetleri paylaşırsanız düşünenler için yol gösterici olur
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

yasinkarahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah konunun sıkı takipçisiyim sanırım e30 bizim yaşlardaki herkesin hayalindeki araç e30 ların sonuna yetiştiğimiz için artık restoresiz alıp binmek çok güç metal yorgunluğu vs. Şuan hayallerimi gerçekleştirme yolunda bu konu bana bir rehber olacak şimdiden emeğinize sağlık. Kesenize bereket. Çok özel değilse motor ve şanzımanı ne kadara aldınız özelden öğrenebilir miyim? Kolay gelsin.
    Okan Üniversitesi - Otomotiv Mühendisliği

07BBP58 - 131 / 35ASB56 e46 Compact

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu aralar bende bir e 30 arayışı içerisindeyim. KOlay gelsin. İnşallah istediğiniz gibi olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hay maşallah... Elleriniz dert görmesin bilgi, tecrübe ve özel değilse maliyetleri paylaşırsanız düşünenler için yol gösterici olur
    Alıntı yasinkarahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah konunun sıkı takipçisiyim sanırım e30 bizim yaşlardaki herkesin hayalindeki araç e30 ların sonuna yetiştiğimiz için artık restoresiz alıp binmek çok güç metal yorgunluğu vs. Şuan hayallerimi gerçekleştirme yolunda bu konu bana bir rehber olacak şimdiden emeğinize sağlık. Kesenize bereket. Çok özel değilse motor ve şanzımanı ne kadara aldınız özelden öğrenebilir miyim? Kolay gelsin.
    teşekkür ederiz,
    evet haklısınız restore edilmemiş E30 ların çoğunda metal yorgunluğu ve çürük derdi var , dıştan düzgün görüntü versede dağıttığınız zaman herşey ortaya çıkıyor , bizimde aynı sorun vardı , çürükleri temizlemeden yapılan swap ilerde sorunlara yol açabiliyor , bizim işimizin uzun sürmesinin sebebide bu bütün çürükleri temizliyor olmamız ,
    maliyeti merak edenler var , hiç özel değil ama tüm işçiliği biz yaptığımız için maliyet veremiyoruz , sadece aldığımız şeylerin fiyatlarını paylaşabiliriz,
    öncelikle motor : piyasada birçok satılık m50 motor var , fiyatlarda 5000 ile 15000 arası değişiyor , kime güveneceğiz hangi motor iyi karar vermek zor olan kısmı , E30'a bmw'nin tüm motorlarını ufak tadilatlarla yerleştirmek mümkün , nette teknik bilgi ararken yabancıların 12 silindirli 7.40 motorunu bile rahatlıkla uyarladıklarını gördük ,
    neyse biz kaça aldık sorusuna gelince : sanırım şanslıydık , aldığımız kişi ismini veremiycem , lisanslı bir yarışçı (kendisine çok teşekkür ediyoruz) ve oğlumunda yazdığı gibi motor , şanzuman , yarım şaft , hidrolik direksiyon sistemi ,klima motoru , travers , rot kolları , beyin tesisat , komple set olarak aldık ve 5000 tl verdik , hepsi çok daha fazla eder , tekrar teşekkür ediyoruz .
    diğer aksam zaten piyasada fiyatları sabit şeyler , çamurluk , panel v.s.
    işin en zor kısmı kaporta , kaynak işi , oksijen kaynağı ile başladık çok yavaş ilerledi , sorduk araştırdık kaporta tamirinde en iyisi gazaltı kaynağı olduğunu gördük , hemen bir gazaltı kaynak makinası aldık , şimdi işimiz daha hızlı ilerliyor,
    ( oksijen kaynağı temiz görüntülü birleşimler yaparken aşırı ısıdan dolayı sacın özelliğini ve şeklini bozuyor , gazaltı daha hızlı kaynak yapıyor ama ince sacta iyi kaynak yapmak çok zor, çoğu yerde punta punta kaynatarak yapıyoruz , buda kaynağın görüntüsünü bozuyor ve ekstra zınparalama işlemine gerek duyuyor , ama kalın saç ve şase kaynağında gazaltı şart , oksijenle olmuyor )
    Konu bayhobi tarafından (16-10-2017 Saat 14:58 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler