User Tag List

Sayfa 8/20 İlkİlk ... 67891018 ... SonSon
378 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: 1988 BMW E30 Coupe Komple Restorasyon Projesi

hakan_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    artık altının ve motor haznesinin astarlanmasına geçebiliriz, tel fırça ile son bir kez paslardan arındırılıyor

bu arada babam taş motorunu şöyle bir zımpara makinasına çevirdi, elin girmediği ( macun zımparalamak için ) ve taş motorunun girmediği zımparalama işleri için birebir - videosu olucaktı , ilerleyen günlerde çalışmasını gösteren bir video hazırlayabilirim

astardan sonra epoksi macunu uygulaması yaptık , hem bazı zemin düzeltmeleri için hem de kaynaklı yerlerin üzerine

zımpara sonrası alınan sonuç aşağı yukarı böyle , bence harika

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah, babaya hürmetler.

SGurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah, ben babamla kalkıp markete gidemiyorum... umarım gönlünüzde ki gibi olur.

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeş, baban mucit farkında mısın?
    Düz adam___

Melih-Ö - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize emeinize sağlık, keyifle takipteyiz. Allah kesenize bereket versin İnşallah
    App plaka ve pleksik plakalık için ulaşabilirsiniz. Ailenizin Plakacısı

www.instagram.com/kokumerkezi

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu baştan sona okudum benimde hayalimdi böle bi proje ama bakalım kısmet belki ilerde olur ,sabrınıza emeginize saglık baba ogul bi proje yapmak herkese nasip olmaz buna paha biçilemez el emegi göz nuru bi araba çıkacak ortaya allah saglıklı kazasız belasız binmeyi nasip etsin size ve babanıza
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah, babaya hürmetler.
    Teşekkürler ,

Alıntı SGurbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah, ben babamla kalkıp markete gidemiyorum... umarım gönlünüzde ki gibi olur.
    Teşekkürler ,

Alıntı osmanaydo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeş, baban mucit farkında mısın?
    Mucit demeyelimde birçok hobi si olan meraklı biri daha uygun , ( taş motoruna yaptığımız ek alet zaten satılan bişey yüzlerce lira vermeden yaptım sadece ,)

Alıntı Melih-Ö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize emeinize sağlık, keyifle takipteyiz. Allah kesenize bereket versin İnşallah
    Teşekkürler ,

Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu baştan sona okudum benimde hayalimdi böle bi proje ama bakalım kısmet belki ilerde olur ,sabrınıza emeginize saglık baba ogul bi proje yapmak herkese nasip olmaz buna paha biçilemez el emegi göz nuru bi araba çıkacak ortaya allah saglıklı kazasız belasız binmeyi nasip etsin size ve babanıza
    Teşekkürler ,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet birazda ben anlatayım ,

şaseye yaptığımız işlemlerden sonra e30'un altını , birleşme noktalarını ve kaynak yerlerini en sağlam ve uygun ne ile kaplayabilirim diye uzun uzun araştırdım ve en uygun epoksi macun olacağına karar verdim , epoksi macun daha çok yatlarda kullanılıyor ama sac , ahşap , polyester olan her şeye mükemmel yapışma , sudan, nemden , darbelerden koruma özelliği var , aynı zamanda esnek olması kırılmasını önlüyor , polyester macun sertleştiği için çatlayabiliyor , macun sonrasında klasik olarak yapılan ziftlemeyide tercih etmedim , onun yerine epoksi astar boya yaptık , buda zift gibi esnek ve sağlam ama boya gibi temiz bir görüntü verdi ,

motor odasınıda ne renk yapalım derken aklımızdan hiç çıkmayan bu E30 'umuzu alırken takas ettiğimiz Kadett D mizin rengini atma fikri geldi , çokta yakıştı bize göre , hemde ondan bir hatıra kalsın dedik ,

[IMG][/IMG]

motorumuz M50 olunca M10 motorda olmayan benzin pompasını koymamız gerek , orjinal pompalı şamandırayı almayı düşündük ama eski m40 motorun pompası olan bu şamandıranın benzin pompa motorunun kifaiyetsiz kalabildiğini duyduk , şamandıraya para motoruna para maliyet bayağı yüksek olacak , hemen bir dizayn çalışmasıyla kendi motor sistemimizi yaptık , hemde orjinal bosch marka benzin pompası ile , orjinal şamandıranın yanına bir delik daha açıp yerleştirdik , benzine dayanıklı lastik conta aldık ,
    depoyu kestik ve bir odun ile vurarak altındaki yamuk kısmı düzelttik daha sonra kestiğimiz yerleri sarı kaynağı ile kapattık ,

motorumuz bir E36 dan çıktığı için motor ayakları konusunda sıkıntımız yok zaten ayaklar üzerinde aldık , traversteki bağlantı yuvalarını destek parçalar kaynatıp kuvvetlendirdik , hidrolik direksiyon sitemide üzerindeydi , yani E30'umuz hidrolik direksiyona geçecek ,
    motoru yerine oturtabilmemiz için , bizim yapmamız gereken sadece önden hazneli bir E34 karteri almak oldu , içindeki yağ süzgeçine 100-150 tl istiyorlar , hemen eski süzgeci biraz kırptık yeni süzgeçimiz hemen hemen aynısı oldu ,

daha sonra sıra kazada yamulmuş olan amortisör kovanını düzeltmek var , kesip amortisörü içinden çıkardık , amortisör çapında sert bir mil yaptırdık ve ısıtarak amortisör kovanını düzelttik , kaynattık ve şu anda coilover montaj aşamasındayız ,

sırada depoyu , arka taşıyıcı traversi , difransiyel ve aks ları , daha sonra motoru ve ön taşıyıcıları taktıktan sonra E30'u tekerlekleri üzerine alıp boya için zımpara ve macun aşamasına geçicez ,
    Konu bayhobi tarafından (11-12-2017 Saat 04:06 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu anda eklediğimiz resimler ile geldiğimiz aşama aynı ,

restorasyon + swap işine başlayalı 6 ay oldu , bundan sonra ne kadar sürer bilemeyiz , ocak ayına kadar arabayı boyalı ve yürür hale getirmeyi hedef aldık , iç kısımlar 2018 'e kalacak ,

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık. Normal araç toplayan insanlara nazaran, gerçekten emek veren, alın teri döken insanlara bir tık fazla saygı duyduğumu söylemeden edemeyeceğim. Aynı zamanda sizle hemen hemen aynı aşamadayız, bizde bir E30 topluyoruz. M50 swaplı aynı şekilde. Konunuzu gördüm. Elden bir şey gelirse sizinle fikir alışverişi yapabiliriz. Desem bile siz epey gitmişsiniz Sadece kuvvetlendirme gerektiren bazı noktalar gördüm. Ama acelesi yok tekerler yere bastıktan sonrada halledilir.

Evvela sunroof konusuna değinmek istiyorum. Mutlaka olsun zaten onda hem fikir herkes. En verimli yöntemini de söyleyeyim, Vectra A'nın cam sunroofu E30la birebir aynı boyutta. Bombesi (daha doğrusu bombesizliği) birebir aynı.
    Mondeo mekanizmasını kurarsanız muhtemelen kendi tavan döşemesi oturmayacaktır. İsterseniz tadilat yapabilirsiniz isterseniz E36 tavan döşemesini işleyerek takabilirsiniz. Ama en güzeli Mondeo mekanizmasından ziyade E30 un sunroof ara sacını kızaklarını ve mekanizmasını almak olurdu.

Bahsettiğiniz fitil Vectra A sunroofunda mevcut zaten. Bulmanız biraz zor olabilir camı ama tavanı kesmek konusunda doğru ölçü almanızı ve sunroofun doğru konumda olmasını sağlayacak. Artı olarak cam sunroof gerçekten E30'un iç havasını ve görüntüsünü değiştiriyor. Bazısı sevmez ama ben yakıştırıyorum ve dıştanda farklı görünüyor.

Motor kulaklarına dair bir planınız var mı? Termik iptal etmeden mi takacaksınız termik iptal olacak mı? Kulak tasarımı biraz yorabilir

Birde naçizane tavsiyem, araç bomboşken bir şaseciye gitmesi olurdu. Bomboş halinde bir düzeltme yapıldığında bile bir çok değer değişiyor. Siz, kapı ayarı çamurluk ayarı yaparsınız, aracı bitirirsiniz, yola çıkarsınız araç sağa sola çekme yapar şaseciye götürürsünüz araçta burulma olur keyfiniz kaçar. Aracı hem bomboşken hemde bitince 2 defa şaseye sokarsanız her şey yolunda ilerler. Diğer türlü dümdüz yolda 50'yle giderken ön cam çatlatan bir E30 çok can sıkar Metal yorgunluğu çok çünkü.

Takipteyiz, elinize kolunuza sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi dileklerinize teşekkürler ,

sunroof 'un mekanizması mondeo 'nun üzerine e30 sunroof sacı aldık , ayaklarını uygun hale getiricez , koca şaseyi orjinal ölçülerine getirdik herhelde onuda hallederiz gibi geliyor ,,,,,

motor ayaklarını yazmıştım ama tekrar yazayım , e36 motorunun ayakları e30 'a birebir uygun , bizim motorda e36 'dan çıktığı için sorunumuz yok , ayaklar üzerinde aldık,

pervane işini ya radyatör kalınlık ve ebatıyla oynayıp orjinal termiğini kullanıcaz , olmazsa ön tarafa klima fanı koyacağız ,

şase için tavsiyenize saolun , ama biz şaseyi toplarken birebir orjinal fabrika ölçülerinde topladık , ve tüm çürükleri temizleyip birleşme noktalarınıda sağlamlaştırdık , yani bizim E30'da metal yorgunluğu kalmadı hatta fabrika sağlamlığınında üzerine çıkardık , konunun başında belirtmişti oğlum ,
    isterseniz sizlerede vereyim ölçüleri ,,,

sizede kolaylıklar dileriz ,,,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

onurc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan bu proje dünya da yankı uyandırır ben sana söyliyim.böyle baba oğul restore yapan kaç kişi vardır ?

kolay gelsın tekrar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Titredim yemin ediyorum. Elinize sağlık. Buram buram detay kokuyor.
    Başarı ayrıntılarda gizlidir.

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bayhobi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi dileklerinize teşekkürler ,

sunroof 'un mekanizması mondeo 'nun üzerine e30 sunroof sacı aldık , ayaklarını uygun hale getiricez , koca şaseyi orjinal ölçülerine getirdik herhelde onuda hallederiz gibi geliyor ,,,,,

motor ayaklarını yazmıştım ama tekrar yazayım , e36 motorunun ayakları e30 'a birebir uygun , bizim motorda e36 'dan çıktığı için sorunumuz yok , ayaklar üzerinde aldık,

pervane işini ya radyatör kalınlık ve ebatıyla oynayıp orjinal termiğini kullanıcaz , olmazsa ön tarafa klima fanı koyacağız ,

şase için tavsiyenize saolun , ama biz şaseyi toplarken birebir orjinal fabrika ölçülerinde topladık , ve tüm çürükleri temizleyip birleşme noktalarınıda sağlamlaştırdık , yani bizim E30'da metal yorgunluğu kalmadı hatta fabrika sağlamlığınında üzerine çıkardık , konunun başında belirtmişti oğlum ,
    isterseniz sizlerede vereyim ölçüleri ,,,

sizede kolaylıklar dileriz ,,,
    Standart selet ölçülerine kadar hesaplamış uygulamışsınız. Tebrik etmekten başka bir şey kalmıyor. Gerisi vakit ve nakit.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Efsane. Diyecek başka bir söz yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O arabayı aparatın üzerinde fıldır fıldır çeviresim geldi fotoları görünce

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hey maşallah konu efsane,ziyaret etmek isterim sizleri müsait bir zamanınızda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepinize teşekkürler ,

her zaman ziyarete ve bilgi paylaşımına açığız ,,,,,

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler