User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 19 arasý

Konu: Astra GTC - 100 Bin TL Pist Arabasi (Dikkat Yogun FP Icerigi)

Yaþ
    41
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Astra GTC - 100 Bin TL Pist Arabasi (Dikkat Yogun FP Icerigi)

Selamlar

Baþlýktan da anlaþýlabileceði gibi 100bin TL bütçe ile biraz da iddialý hedefler koyduk, bunlar;

- Istanbul Park'da 2:25 yapabilecek
    - Günlük de kullanýlabilicek
    - Güvenilir motor-sanzumana sahip
    - Ve kullaným maliyetleri (lastik - fren disk&balata vb.) mümkün mertebe düþük olucak yani max 1300 kg

1: ARABA

Yukarýdaki kriterleri karþýlýycak birkaç seçenekten biri Astra H GTC idi.

Temiz, boyasýz ve önceki sahipleri de arkadaþým olan bir araç bulunca geçen sene bu zamanlar aracý aldým.

Burda konusu var : http://www.techturkey.com/forum/otom...ght=gorkem+gtc

Ingilterede time attack organizasyonlarýný domine eden bir araç neden Türkiye'de bu kadar kötü biliniyor anlamak mümkün deðildi...

Yapýp görelim dedik ve tüm bu tork steer, understeer vb. "steer" ile biten eleþtrilerileri "steer" ettikten sonra iþe baþladýk.

2. MOTOR & SANZUMAN & AKTARMA :

Aracýn 150binde ve Motoru - Turbosu tamamen sýfýrlandý.
    Tüm sensörler, rekorlar, hortumlar, vs vs yenilendi.

Komple OPC Kit (yukarýdaki konuda Gorkem'in yaptýðý iþlemler mevcut)
    Booster Performance Yazýlým ~280 hp pompa benziniyle

evet 20 hp daha sýkýþtýrabilirdik belki ama pist olayý baþka, özellikle pompa benzini ile. o yüzden güvenli bölgede kalmayý tercih ettik.

Soðutma iþini de Yeni hortumlar, Sport termostat, Mocool katký ile çözdük. Ayrýca kaputu biraz kaldýrdýk daha iyi hava çýkýþý olsun diye.

Ayrýyeten;
    GFB dump valve, Oil Catch Can
    Komple 76mm düz boru ve valfli egzoz (günlük kullaným icin ideal )

Þanzuman : Kýsa oranlý Getrag M32
    OPC baský balata volan

ve en can alýcý nokta M Factory Helical Helical Kilitli Diferansiyel, pist arabasý icin olmazsa olmaz diye düþünüyorum

M Factory cidden kaliteli ekipman yapýyor, malzemeleri hep forged, daha önceki aracýmda Quaife kullanmýþtým, FP olarak M Factory daha üstün, hatta Kalite olarak bile görünüþe göre!

3. FRENLER

Seçenek fazla yok Opel için, ilk önce hazýr kit halinde satýlan Megane RS 265 Brembo larý düþündüm 321mm OPC diskler ile ama yetersiz kalýcaðý kesin gibiydi.

D2 nin 8 pistonlarý vardý 356mm floating disklerle, onlar da bütçeye uymadý

Balata seçeneði bol, diskleri ucuz, çok iyi durduran bir setup lazýmdý

Nihayet aþaðýdaki setup da karar kýldýk

- Kaliper : Porsche 996 GT2'nin brembolar (namý diðer big red), parça no : 996.351.429, 996.351.430

Neden?

1. Opelin orjinal merkeziyle cok iyi uyumlu 36 ve 44mm lik pistonlarý, pedal hissi kötüleþmedi. 6 piston Cayenne kaliperleri gibi deðil, sportif karakteri var
    2. Parçasý çok bol, balata seçeneði harika
    3. Hafif! Hem de baya hafif!

Alýr almaz kumlatýp, boyattým. (big red di ama big black oldu. Isýya dayanýklý kýrmýzý bulamadýgým icin hem de kýrmýzýnýn kaliper kapaðý gibi göründüðü icin )

[IMG][/IMG]

Sonra piston yað ve toz keçelerini yüksek ýsýya dayanýklý STOPTECH gri renkliler ile deðiþtirdim

Burda bitmedi tabi çünki bu kaliper Porsche için üretilmiþti ve Opel'e "ters" geliyordu (çünki Porsche da öbür tarafta kaliper)

Þöyle ki, bildiðiniz gibi pistonlar ayný ölçüde deðil 36-44mm (balatanýn eþit ölçüde aþýnabilmesi için). Küçük piston önde büyük arkada olmalýydý. Bu þekilde takýnca Opel'e bu sefer hava çýkýþý altta kalýyordu ki bu da olmazdý. Bundan mütevellit hortumlarýn giriþ ve çýkýþlarýný deðiþtirdik, böylece sorun giderilmiþ oldu.

aþaðýdaki þemadaki gibi

Kaynak : An Error Has Occurred!

En sonunda zurnanýn zýrt dediði yere geldik tabiri caizse, yani montaj.

Diðer tüm iþlerde oldugu gibi Booster Performance'dan Erhan ölçüp biçip birþeyler yaptý, sonra braketi tasarlayýp iþletti billet malzemeden,

Not: Braket malzemesinde 6k serisi Al düþündük önce ama sonra pistte çýkacaðý sýcaklýklar ve çalýþacaðý yükü düþününce celikte karar kýldýk. Tokluk önemli oldugu icin Hardox yapmadýk.

Ve nihayet ;

Disk : Vectra C OPC 2.8 Turbo'nun 345mm OEM diskleri (fevkaladenin fevkinde bir kalitede ve sýfýrý 1500 TL / set serviste. Gene FP!)

Balata : Ferrodo DS3000, pist için ideal, 2500 den cok daha iyi ýsýrýyor fekat disklerden bazý alýp veremedikleri var özellikle soðukken! En kötü ve tek kötü yaný ise ses... Ciddi þekilde "ötüyor" bu balatalar, kapalýya girerken sürekli el freni ile takviye yoksa komþular çýldýrýr!

Önde bu setupdan sonra arkayý stok býrakmak dengesiz olurdu, ve oldu da. Buda gene Erhan'ýn çözümü geldi, stok 260mm yerine

- Booster Performance 305mm BBK, ve OEM balatalar

En son soðutmaya geldik, sisleri iptal ettik ve ordan boru çektik. Alt kollarýn altýna da "cooling duct" lar yerleþtirdik.

4. YÜRÜYEN & SÜSPANSÝYON

Coilover Süspansiyon olarak aklýmda Bilstein B14 vardý fakat D2 den de olumlu geri bildirimler geliyordu özellikle böyle amatör track-day insanlarýndan

Deneyelim dedik, B14 ile ayný paraya geldi fakat B14 deki yükseklik ayarýna ek olarak Sertlik ve Camber ayarý da vardý D2 de

Ayrýca;
    Motor - Þanzuman Kulaklarýný Whiteline polyüretan
    Taþýyýcýdakileri R&D Motorsport solid aluminyum olanlar ile deðiþtirdik (balans þaft iptali ile beraber masaj etkisi yaptýðý doðrudur)

Sonra geldik þu "Understeer" meselesine. Bunun icin ise

- Arkada ayarlý Whiteline Anti Roll Bar ile arkayý sertleþtirdik

- Önde ise 2 derece kamber ve 0 derece Toe yaptýk (sonradan bunu 0.5 toe out yaptým, bu konuda ayrý bir topic açabiliriz cidden, cok küçük farkla büyük deðþim!)

Jant Lastik : OZ Allegrita 18'' ile 1 Set NANKANG NS2R (tam bir FP lastiði!), 1 set de KUMHO aldým.

Biliyorum bunlar en iyi lastikler deðil ama sonuçta FP arabasý yapýyorduk, bütçede de yer kalmamýþtý hatta aþýlmýþtý biraz. En baþta alýnacak sona kaldý her zaman oldugu gibi ...

Tüm bunlardan sonra piste çýkýp - deneyip duruma göre aracýn geometri ayarlarý ile ince ayar yapmak kaldý. Bu konuda ayrýca bir konu açýlýr ama, daha sonra özetlemeye çalýþýcam.

SONUÇ

- 4 tekerden dengeli kayan, mis gibi bir setupa ulaþtýk diyebilirim herþeyden önce. Frenler de gayet tatminkar özellikle "ilk ýssýrýþ".

- Öte yandan motoru - sanzumaný ve diðer her yeriyle güvenilir, 15-20 dk boyunca durmadan kafa rahat bir þekilde gazlanabilir bir araba oldu çok þükür.

- 1. Pist gününde Nankang NS2R ile deneyip ince ayarlarýný yaptýk (kamber, toe, süspansiyon sertlik vs.)

- 2. pist gününde Kumholarý taktým, trafikde 2:26:024, virtual best 2:23:02

Tam bir kere daha çýkýcaktýk ki sezon bitti

Artýk gelecek sezon bakýcaz inþallah

Adam gibi bir sürüþle, ki 2:26:024 de iyi kullandýðýmý düþünmüyorum, 2:23 ün gelebileceðine inanýyorum

Umarým beðenmiþsinizdir konuyu, bilgi paylaþýmý için özellikle

Park Videosu Burda;

Selamlar
    Konu Pathfinder tarafýndan (13-05-2019 Saat 10:48 ) deðiþtirilmiþtir.

BORAGUNDOGDU - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    24
    Þehir
    01
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harika olmuþ aracýnýz ama yazýlarý okumakta güçlük çektim düzeltebilriseniz güzel olur anlaþýlmýyor
    1998 Þahin S 33 AJZ 68
    1997 Þahin S 01 UD 969
    2001 Þahin 1.6 ie 01 BG 670
    2000 Civic 1.6 Ýes 01 DOZ 84
    1994 Doðan SLX 80 EK 054

Yaþ
    28
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okumak istiyorum ama yazý hatasý imkansýz hale getiriyor, ilk 3 satýrda da vinci nin þifresini kýrýyomuþ gibi hissedip býraktým ne yazýk ki

BRKBRDL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    26
    Þehir
    Ankara-Adana
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keþke okumasaydým. Rüyalarýma girecek...
    Maþallah

Yaþ
    28
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafa göz yara yara okudum, gtc iþinde Erhan abi’nin parmaðý varsa o iþ olmuþ demektir zaten makine eksiksiz güzel olmuþ, bütçede güzel. Pist için mantýklý olmuþ. Güle güle kullanýn, yeni süreleri bekliyoruz Ayrýca þu toe in vs. iþlerini cidden açýklayabilirseniz kýymete geçer. Benim aracýmda toe ve caster için þasiciye gitmek lazýmmýþ, gidince napýcak bilmiyorum mesela.

Yaþ
    43
    Þehir
    Mersin
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Park videolarýnda dengesiyle ve z20 sesiyle baya ilgimi çekmiþti 41 kere maþallah birde yazýlar düzelse

levent - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    34
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Okudum zar zor olsa da ama yazýlarý düzenleyebilirsek çok makbule geçer ve güzel bir how-to klavuzu olur

Alýntý Özgür Güneþ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kafa göz yara yara okudum, gtc iþinde Erhan abi’nin parmaðý varsa o iþ olmuþ demektir zaten makine eksiksiz güzel olmuþ, bütçede güzel. Pist için mantýklý olmuþ. Güle güle kullanýn, yeni süreleri bekliyoruz Ayrýca þu toe in vs. iþlerini cidden açýklayabilirseniz kýymete geçer. Benim aracýmda toe ve caster için þasiciye gitmek lazýmmýþ, gidince napýcak bilmiyorum mesela.
    Þaseciye gitmeye gerek yok, mk4 golf ler için olan camber caster toe plate li top mount alabilirsin..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eðim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    40
    Þehir
    Ýstanbul / Avrupa
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý Pathfinder Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Selamlar

Baþlýktan da anlaþýlabileceði gibi 100bin TL bütçe ile biraz da iddialý hedefler koyduk, bunlar;

- Istanbul Park'da 2:25 yapabilecek
    - Günlük de kullanýlabilicek
    - Güvenilir motor-sanzumana sahip
    - Ve kullaným maliyetleri (lastik - fren disk&balata vb.) mümkün mertebe düþük olucak yani max 1300 kg
    Okunaklý hale getirdim bul deðiþtir ile.

edit : ana baþlýk düzelmiþ.
    Konu Schumi tarafýndan (13-05-2019 Saat 10:21 ) deðiþtirilmiþtir.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Tech Moderator Schumi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    40
    Þehir
    Ýstanbul / Avrupa
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada güzel proje güle güle gazlayýn. Fiyat performans dengeli olmuþ.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Yaþ
    39
    Þehir
    istanbul/çekmeköy
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanýnda stok hali ile bile çok iyi tutardý, þimdi canavar olmuþtur.Toe Out meselesi cidden çok farkediyor..

erh - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Þehir
    Ank
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel araba olmus nasil acaba kullanimi cok merak ettim ...

AhmetKadir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36
    Þehir
    55-Bafra
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Booster denilen arkadas opel konusunda biraz bilgili sanirim

Elinize emeginize saglik kesenize bereket. G kasa daha sevimli gelse de yuruyen opel gormek de keyifli geliyor bana
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

Yaþ
    41
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç nedir?

Toe icin þaseciye gerek olucaðýný sanmýyorum, caster ile oynamaya zaten cok gerek yok

speed_emre - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    35
    Þehir
    Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel olmuþ. Erhan abi bu konuda zaten oldukça tecrübeli ve bilgili. Opeli yürüten en iyi kiþilerden birisidir. Opeli ezberlemiþ ve hala en iyisini yapmaya çalýþan kiþidir.

Araba zaten çok iyi ve geçmiþi belli olan bir arabadýr. Ýstediðin süreler geleceðine eminim.

Baþarýlarýnýn devamýný dilerim. Kazasýz belasýz kullanmak nasip etsin. Maþallah.
    doðuþtan araba manyaðý

Yaþ
    28
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç nedir?

Toe icin þaseciye gerek olucaðýný sanmýyorum, caster ile oynamaya zaten cok gerek yok
    Pardon, toe demiþim, camber ve caster için þasici lazýmmýþ, rotçu sadece toe ayarlayabiliyormuþ. Ara polo gti

Yaþ
    41
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pardon, toe demiþim, camber ve caster için þasici lazýmmýþ, rotçu sadece toe ayarlayabiliyormuþ. Ara polo gti
    Caster ile oynama bence hocam

BRKBRDL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    26
    Þehir
    Ankara-Adana
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski konularda fotograflar ucmuþ. Vectranin fotografi var mi?

Yaþ
    28
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Caster ile oynama bence hocam
    Araç çok sekiyo da caster ile oynasak düzelir mi acaba? Gerçi önceki sahibi arka yaylarý kesmiþ saðolsun... onun da etkisi olabilir.

Ön tarafa sadece toe ayarý yapýldý, arka torsiyon olduðu için ayarlanmýyor zaten, durum böyleydi.

Yaþ
    41
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç çok sekiyo da caster ile oynasak düzelir mi acaba? Gerçi önceki sahibi arka yaylarý kesmiþ saðolsun... onun da etkisi olabilir.

Ön tarafa sadece toe ayarý yapýldý, arka torsiyon olduðu için ayarlanmýyor zaten, durum böyleydi.

nacizane tavsiyem, caster ile oynamadan önce arabaya bir yay alýn

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler