Herkese merhabalar oğlum chucky ile 2017'den beri aranızda bulunmaktayım, aracımı 2017 haziranda askeriyeden emekli bir abimizden aldım arabamın geçmişini araştırdığımda 3 el değiştirmiş ve önceden kullananlar hep bayanmış ve biraz yorgun bakımsız kalmış, almaya gittiğimizde babam her ne kadar uğraşma bununla boşver alma desede ben yinede dinlemedim ve aldım, aldığımda abs arızalı ön takım bozuk amortisörler ve takozlar hiç değişmemiş içindeki trimleri yerli yerindeydi buna şükür dedik çünkü corsalarda bana göre en önemli yer iç mekan koltuklarda yırtık kırık yerler yoktu gelelim ilk aldığım zamanki resimlerine

Buda alıp eve getirdiğim ilk günden

İlk olarak tamponları söküp üst kuşaklarını orjinale siyaha döndürme işlemine giriştim

Kaybolan çok resimleri var ama 6 ay yani askere gidene kadar ufak tefek bazı yerlerini onardım pasta cilasını attım müzik tesisatı çektim camlara o zamanların modası cam yazıları falan yapıştırdım derken bi müddet öyle bindim onların resimleri uçmuş hep ve geldi çattı askerlik macerası
1 yıl ayrı kaldık bu süre zarfında babam kullandı hep yatırmadı evladımı ama ben Ankara'da askerken aklımda ilk önce ailem ve sonra evladım chucky'm vardı

Askerden geldiğim gibi tamircilik mesleğiminde verdiği yetkiye dayanarak hemen ön arka alt üst yürüyen kısmına giriştim 4 amortisör rot başları rotlar rotiller amortisör takozları değişti ardından bazı elektrik problemleri yaşadım bulana çözene kadar çok uğraştım ama onuda hallettim sonra dedim ki artık restorasyona başlamak şart hemen motoru indirdim ve sıfırdan yapmaya karar verdim, motoru daha önce 1 kez rektefiye görmüş krank taşlanmış olarak karşıma çıktı, hemen sıfır ölçülü seri koduna varası aynı çıkma bir krank mili buldum ve motoru birazda araştırarak nasıl olur nasıl biter diye rektefiyeci ve çevremdeki araçlarını koşturan büyüklerimdende onay alarak +1mm büyük pistonlarla yaptık ve en iyi malzemeleri kullandık yaklaşık 3 hafta kadar temiz ve yavaş bir işçilikle ağustos sonundan eylül ortasına kadar bitirdik

Nüral piston
King yataklar
Supsan supaplar
İngiliz malı markası aklımda olmayan bir yağ pompası
Gm devirdaim kayışlar
Victor reiniz ve elring conta takımı kullandık
Ve sancılı süreç rodaja girdik ara sıra ufak tefek gazlamalı 1000 km'i tamamladık ama ben yine sıkmadım tabi kıyamadım

Motor yapıldı elektriksel sorunlarımız yok bu süre zarfında 94 modellerde olan dohc tamponumuzu panjurumuzu kaput scoop'unu paçalıklarını temin ettim sisleride yine bursadan can kardeşim Ali Hikmet Gültekin ( eğer burayı okuyorsan sana minnetarım) arayıpta bir türlü bulamadığım sisleri hediye etti herşey hazırdı ama aldığımdan beridir düzelmeyen bir sürü disk poyra değiştirmeme rağmen yapmadığım denemediğim şey kalmayan frene basınca direksiyondaki titreme sorununu bir türlü çözememiştim onuda sanayide daha 120 binde terkedilmiş bir combo'dan taşıyıcıları söktüm değiştirdim yeni skf bilyalar marelli poyralar ve valeo disklerle değiştirdim ama sonuç yine aynı delirmek üzereydim ki jantlardan olabileceğini söyleyen bir rotçu lastikleri arkaya aldı ve arka taraf deli dana gibi titreyince dedim tamam hemen sıfır jant lastik alıyorum ama 15'' spoon olmalıydı bir sürü yerde aramama rağmen bulamamıştım tam ümitlerim tükendi derken ankarada bir jant lastikçi abimiz imdadıma yetişti ve sıfır beyaz 15'' kormetal spoonlarının olduğunu söyledi dedim tamam alıyorum ayrıca diskleri ve balataları yine yeniledim trw alarak ama kazandığım elime geçmeden yine arabaya gitti 1 ay daha sigarayı az içmem gerekti ve bu kışa girerken Allah'a çok şükürler olsun ki o sorunuda hallettim

Geldi bahar ayları gevşedi gönül yayları artık havalarda ısındı motor yapıldığından beridir biriktirdiğim paralarda boya kaporta ve döşeme için yeterli olacaktır başlama vaktidir dedim ve uzunca bir araştırma yaparak önce döşemeci buldum istediğim döşemeyi bulduk anlaştık sonra boya için benim gibi kıl bir adamı tatmin edebilecek bir boya kaporta ustası araştırdım ve anlaştım 3 hafta önce start verdim ve evimin önünde arabanın içini komple söktüm

Sıra geldi koltukları kapı döşemelerini ve yıpranan tavan döşemesini Alkan oto dizayn Yaşar ustama vermeye hemen attım ford courier'e götürdüm bıraktım ve başladı

İstediğim belliydi recarolarımın ortaları sarı ekose yan destekler italyan deri ve dikişleride sarı olacaktı

Hızımı alamadım kemerleride sarı yapmaya karar verdim

Ve bugün gelen son durum arka koltuklar bitmiş sıra önlerde Kralsın yaşar usta

Tabi bu arada 2 haftadır boya kaportada yatıyor oğlum sanırım biraz uzun sürecek bitmesi ama temiz olsun bizim olsun başka birşey istemem önce kaportamızdaki göçükler ezikler bazı paslı yerler düzeltilecek sonra ön ve arka cam sökülüp corsalarda kronik olan arka cam alt köşesi ve ön cam üst köşelerindeki çürümeleri onarılacak
Boyamız aslında çok kötü değil ama benden önce yapılan güneş yanığından saçma sapan şekilde boyanan tavan artık kopmaya başlamıştı arka çamurluklardaki düzeltmelerden sonra ayıran renkler beni deli ediyordu yine benden önce değişen sağ çamurluk ve kaput öyle bir boyanmış ki tarif edemiyorum zımpara gibiydi ben aşırı kıl birisiyim en mükemmeli olmalı benim için

Son durum bu her hafta bir güncelleme gelecek beklemede kalın sevgili dostlar