User Tag List

Sayfa 1/56 1231151 ... SonSon
1055 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 200sx s-thirteen ''gorke'' kaporta-boya-saç pres-cam-kilit-motor-ecu

gorke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

200sx s-thirteen ''gorke'' kaporta-boya-saç pres-cam-kilit-motor-ecu

Evet dostlarım 4 senelik projem. Hayata tamamen çok farklı bir boyutla, beklediğimden daha profesyonel bir şekilde yansımaya başladı. Bu konuda herşeyi en ufak ayrıntısına kadar anlatıcam. Konuyu belli bölümlerde sıra sıra fotolarla tek tek açıklıcam. Elimde 600ün üstünde birbirinden farklı foto var. Foto konusunda problemimiz olmayacak.

Öncelikli olarak elimizdeki araç 200sx s13 1993 model ca18det motorlu rs kodlu kasadır. Başta ilk aldığım günden fotolarla ve kaporta boya saç cam süreci ile başlayacağım.

Evet ilk günlerden başlayalım ve bendeyken yaptığım iyileştirmelerle devam edelim.

Her araca baktım sokaklarda bulduğum s13lere baktım. O zamanlar tabi şu andaki gibi değildi piyasa. Ben rwd nissan diye tutturmuştum bi kere.İşe yeni girmiştim bütçem çok çok kısıtlıydı. Hatta almak için çok zorlukta yaşadım. O zamanlar hayal gibi bişeydi. Her baktığım araba rezaletti diyebilirim. Dökülüyordu hepsi, kabul edilebilir değildi hiçbiri. O zamanlar 200sx ilanları sahibende 6,7 taneydi s14 s13 s14 a dahil Eee bu araca üsküdarda baktım. En dirisi kasası düzgün araç buydu. En ufak problemlide buydu. Baktıktan 1 ay sonra herşeyimi toplayıp kredi çekip arabayı aldım. Aldığım ilk günden 2,3 foto... ;

Aracı hasar olarak şu şekilde aldım. İlk sahibi nissan servis sahibiymiş. Araç çok yeniyken yıkama esnasında sağ kapısı açıkmış ve geri geri gelen bi araç çok olmamak suretiyle dışa doğru çarpış, biraz dışa doğru açılmış pimlerden kapı sonradan düzeltilmiş yapılmış. Ön tampon dokunmadan dolayı çok yıpranmış yapılmamış iyice dökülmüş haliyle uzunca süre öyle yatmış. Sonra fiberi ve macunu döşeyi vermişler boyamışlar. Yani kasa olarak en ufak birşeyi olmadan bu hasarlarla satın aldım.

Alır almaz üstüne titredim, yıkattım temizlettim cilalattım. adam ettim.

uzun bir süre motor yaptıracağımdan, parça toplama ve para biriktirip komple yaptırma sevdasına aracım yattı. Eee bu iğrenç yan marşpiyellere kanada ön tamponun duruşuna illet oluşum giderek artmaya başladı.

Ve sonunda bir drift practisede yan marşpiyelleri sinirlenerek kopardım.. Hem illetliğimi, sinirimi nefertimi marşbiyellere yansıtarak rahatladım.

bir taraf iyi durumdaydı ama diğer taraf artık kurtarılabilcek durumda değildi pastan dolayı.

Evet bu yaşananlardan sonra kaporta-boya diye kendimi heveslendirmeye başladım. Yapçağım iş çok maliyetli olucaktı. Çünkü araç toplıcaktım sadece boyatım orasını burasını macunlayıp bırakmıcaktım. En büyük darbe driftfestte antreman turları sırasında başıma geldi. Bir viraja yaklaşık 100km gibi bir hızla girdim frenledim deli gibi ama hızım gene 30lardaydı sol yan tarafta bulunan 10cm kalınlığındaki bir direğe ön sol çamurlukla çarptım ve 50cmlik asfalttan aşığı çimenlere araç ile çok hafif bir iniş yaptım. Maliyet olarak ise çamurluğumun ucu parçalandı ve ön tamponum yerinden çıkarak yaklaşık 10kglık macun ve fiberlerini ortaya seriverdi.

Evetttttttttttt karar verildi. Bu araba toplanılcak!!!! Adam gibi yapılcak artık. Parçalar toplanıcak. Sİparişler verildi. Çok mekan gezildi kaporta boya adına. En son iskender abimin tavsiyesi ve en mantıklı işi yapıcak olan sadık ustada (boya) ve oktay ustada(kaporta) karar kılındı.

Eeee içi öyle kalcakmıydı yok yok olmaz içide adam olmalı. yeter artık... Land ve range roverlerin kralı biricik elektirikçim Soner usta tarafından içi dağıtılır. Parçalanır. Kırılarak her parçası sökülür. O kadar ustadır ki tek tek kendi yapmış gibi içini söker.. Bu arada tüm camlar kilitler fitiller araçtan ayrılır. Klasik araç yapan camcı abimiz Haluk abi işinin ustasıdır 1 gün ona fazla bile gelir. Ama kızar bana. Gene 5ay gelmezsin der. Herkes gibi bırakır gidersin bu arabayı der. Camlara söktüğü tarihi not alır. Bense hiçbişey demem. Hatta bi ara ters bile düşeriz. Amaaaa gerisini az sonra anlatçam.... Ama herşey tersine döner sohbetimiz artar nasıl bi adam olduğumu anlar her gün gelip gitmelerimden.Bu arada senelerdir elektirikçim olan ...... adlı şahıs sadece iç sökmeye 750 tl ister. Bu zamana kadar ki işlerimin hepsini kendi yapmıştır. Ama gerçek yüzünü bu işte anlamışımdır. Bu işi yapmak istemez kendini düşünerek durumu düzgün açıklayamayarak bnm daha dünkü çocuk olduğumu düşünür ve bunu suratıma vurur. Daha sonra kendisi bizzat tarafımdan bozulur. Çekilir gidilir. Konuşmak istediğini etrafımdaki kişilere iletir ama iş işten geçmiştir dönmeyerek bir dostun daha arkadan bıçakladığını anlamış olurum geçte olsa.

Evet arkadaşlar kaportaya hazır aracımız. Amaç şudur. Tamamen saça kadar indirip araç üzerinde hiç malzeme bırakmamak. Pürmüz boya sökücü zımpara. Malzemeler. Tamamen adam akılı kazıncaktır aracımız hatlar ortaya çıkacaktır. Sürpriz var ise sürprize merhaba denilecektir.

ilk aşamaya başlayalım o zaman arkadaşlar.

sürprizle başlayalım o zaman şok olalım hep beraber... öncedende çok çok hayranı olduğum bagaj kapağım ve tekne ana fiber gövdesinden yapılmış fiberin babasından ayrılmış hali. bagajımıza kattıklarından dolayı kanadımıza burdan minnettarlığımızı sunuyoruz. Allah belasını versin öyle kanadın

kazınmaya başlandı. çok uğraştı kaportacı oktay ustam. öldü, yoruldu eller gitti... çamurluklar tamponlar çıkarıldı. kasayla uğraşma amacından dolayı...

araç kazındı hafiften.. neler mi gördük... sağ kapı önceden hasar alan kapının ırzına geçilerek tamir edildiğini gördük. Burda Mechanix im mustafam devreye girdi.yeni kapıyı kendisinden temin ettim. Daha önceden hasarlı olan sol çamurluğumun düzelmesi için çok macun yemesi gerektiği haberini acı bir şekilde oktay ustamdan aldım. Tekrardan mustafam devreye girdi ve kendisinden çamurluğuda temin ettim. Bütçeeeeeee.. Bütçe diye ağlanmaya yavaştan başladım ama en başındayım daha olayın..Çok sürprizim var daha Diğer bir sloganımız ise en az macun net hatlar idi.... Fotolar ile devam edelim....

Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sakin güç...

H22Power - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kouki s thirteen yeniden hayat buluyor şahane elimden gelen bişi olursa başımla beraber...
    ..::PASSATURBO1::..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilerliyim arkadaşlar eminim ki şu günlerdeki halini görünce buralardan buraya nasıl gelmiş diceksiniz... devam edicem herşeyi atlamadan anlatıcam...
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

evet kazıdık tamamen... hatalar yapılan işlemler çıktı ortaya.... devreye saç pres ii giriyor burda artık. sol çamurluk sağ alt etek çamurluğu ve bagaj kapağımız saç pres işlemi ile usta elde klasikçi osman abimizde yapıldı. bu son foto tadımlık olsun... mazotlanmış paslanmasını önlemek için... ve saçımız osman ustaya gitmiş durumda burda... bgnlük 50ye yakın foto koydummm... yarın tamamen devam edicem dahada detaylı...

şunuda ekliyim arabanın saçı çok güzel çıktı. 1,2 nokta haricinde... eskiden işlem yapan sayın boyacı abimiz yaklaşık 0,7mme yakın bi astar boya işlemi gerçekleştirmiş. sanayideki çöp varillerini bilirsini silindir gibi olanları. kazıdığımızda o varili tamamen dolduracak macun astar birikintisi vardı... sebep ise boşaaaaa.. hatasız yerde bile kapkalın astar vardııı
    Sakin güç...

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah sabır versin inşallah istediğin gibi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    esasında şu anda boya sürecine başlandı.. ben en baştan alıyorum.. iyi dilekleriniz için çok teşekkürler... valla sabır baya var artık iyi bişey ama yoksa hiç çıkamazdım içinden.
    Sakin güç...

EMG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin bende detaylı bi şekilde kaporta&boya'ya gireceğimden dolayı takipteyim

Bitince istediğin gibi olur inşallah güle güle binersin.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zor is; Allah sabir versin.. en az sorunla atlatirsin insallah yapim surecini..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada kaporta parçalarından ufak bir listede koyim..

Kouki oem type-x front bumper/ ön tampon
    Kouki type-x taillights/stoplar
    Kouki el yapımı yan çamurluk ağızları istde yapıldı
    Kouki ön sinyaller
    Oem nissan cam fitilleri
    Olimpia ön cam

iç mekan malzemelerini sadece bir kısmı...

KOUKI ON TAMPONUMUZ

BEKİR PAŞAOĞLU sağolsun tamponu taşımada yardımcı oldu elleri dert görmesin
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre-G Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin bende detaylı bi şekilde kaporta&boya'ya gireceğimden dolayı takipteyim

Bitince istediğin gibi olur inşallah güle güle binersin.
    tamam her detayı yazıyorum yazıcamda... umarım yardımı dokunur... valla artık güle güle binmek istiyorum. daha sadece 9500kmde 4senedir
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zor is; Allah sabir versin.. en az sorunla atlatirsin insallah yapim surecini..
    valla sorun hiç kimse istemiyor. özellikle ben şu ana kadar olmadı. inşallah olmazda. çok saolun tekrardan...
    Sakin güç...

vtecturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mukemmel anlatım mukemmel fotolar hevesle takıp edıyorum cok guzel olucak sımdıden bellı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vtecturbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mukemmel anlatım mukemmel fotolar hevesle takıp edıyorum cok guzel olucak sımdıden bellı.
    çok sağolun.. çok foto ve çok anlatılcak şey var ömrüm yeter inşallah... inşallah güzel olucak..
    Sakin güç...

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    hadi hayırlı olsun görkem

istediğin gibi sonuçlanır inşallah , bol sabır ve kazanç diliyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada kaporta-boyada kullanılan malzemelerimiz

Argon makinesi yeni tip
    Bilimum alet edevat
    Pürmüz
    Boya sökücü
    Biton marka ve numara zımpara
    Standox saç astarı
    Standox macun
    Standox boya
    Glasso vernik
    Eterin kurumayı inanılmaz kolaylaştıran katkı

En son olarak bizi meguiars heralde paklar...
    Sakin güç...

psy_dreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlatım çok güzel, şimdiye kadar olan kısmını keyifle okudum güncellemeler için sabırsızlıkla değil sabırla bekleyeceğim. Çalışmanızda başarılar dilerim, allah sabır versin
    VectraGT 16v

cnrsrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel araç güzel proje allah yüzünüzü kara çıkarmasın...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)