User Tag List

Sayfa 2/17 İlkİlk 123412 ... SonSon
308 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Spawn's '93 Nissan "Proper" 200 SX S13 CA18DET

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son hali için fotoğraf eklemek isterdim ama inanın çekmedim hala

son durum :

rodajın 900. km sindeyim . yavaş yavaş normal kullanmaya başladım . rodajı bitirdim gibi. şu anda basınç 0.8 de . eskisi gibi yürümeye başladı ufaktan ..

perşembe akşamı saat 10 a kadar egzozcumla geriye kalan intercooler borularını bitirdik , Z32 ve yeni hks filtreye göre turbo inlet borusunu hazırladık , biraz meşakatli oldu fakat şu anlık mekanik olarak yapılacak bir tek 550 CC enjektörlerin takılması kaldı ..

bu hafta içinde yeni inlet borularını takacağım , beyin tesisatını bağlayacağım ve map ı devreye alacağım .

ayar için de 1 gece geçiririz , önümüzdeki c.tesi ye kadar araba son haline gelir inşallah.

şu anlık standart performansı gayet güzel , motor öncesine göre bariz şekilde daha rahat çalışıyor , sadece itecek sesi var 1500 dd da sabit tutunca. onun giderilmesi için bi aciliyret yok . önümüzdeki kış heralde üst kapak malzemelerini aldığımda onu da hallederim .

bayini bağladıktan sonra şimdilik bu turboyla maksimum 1 - 1.1 bar basıcam . bakalım ne kadar güç alabileceğim ..

ayrıca egzoza hala dokunmadım , muaynem yaklaşıktı , onu hallettikten sonra egzozu da komple 76 düz boru ve sona megan oem şeklinde egzozumu da bitirip bir süre yeni haline alışmaya çalışacağım

gorke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    z32 maf için harness te var mı efe? nasıl takılcak? 60mmden 80mmye geçtin pipe'ı uyuz oldu tabi yaptırdın heralde? bide mapta kullanıcağını söylemişsin ama? artı stock turbo varsa bence basma 1.1 gerenk yok acele etme hiç az daha bekle.
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ah görkem , işi bilen adam nasıl anlıyor dertleri hemen

Z32 harness Z32 ile birlikte geldi kendi soketi ve 1 metre kablosuyla. bağlantı şeması sxoc de vardı ona göre bağlicam .

80 den 60 a indirme işi çok canımı sıktı tabi , fakat mecburen yapacak bişey yok .

76 lık boru kullandık , görkem .. borunun turboya girdiği tarfta 60 lık boru koyup huni ile 76 ya genişlettik 60-60 silikon kullanmak için. redüksiyon bulamadık çünkü .

paintte basit çizdim ...

map da koydum görkem , fakat yurtdışında okuduğum tüm yazılarda maf ın daha detaylı veri verdiği , ayrıca alt devirlerdeki tepkilerin maf la daha düzgün yapılabildiği yönünde. ama bilmiyorum duruma göre sadece map a da geçebiliriz. eski maf inlet yolunda boruyu daraltıyordu ama Z32 de bildiğin üzere öyle birşey yok .

turbo şu anlık stock . çünkü param bitti. 1.1 olmasa bile 1 basarım yinede görkem .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeniden selamlar arkadaşlar proje kaldığı yerden devam ediyor , son gelişmeler ;

rodaj sağ sağlim bitti . 1000 km

rodaj bittikten sonra

beyin bağlandı(e-manage ultimate)
    Z32 Maf takıldı
    Turbo inlet borusu yapıldı ve takıldı ( yukarıda postta paintte çizdiim resimdeki gibi
    HKS filtre takıldı
    Ufaktan beyin ayarı yapıldı ( henüz son haline ulaşmadı )
    3 bar map sensoru bağlandı.
    HKS SSQV montajı yapıldı
    HKS Radyatör Kapağı ( sulhiye teşekkürler)

şu anda turbo standart basınç 0.7 de yürüyor , hala istediğim gibi olmadı alt devirlerde ufaktan teklemeler var fakat düzelmeyecek şeyler değil .. fotoğraf hiç çekmedim bittiğinden beri bugün cep telefonu ile Vtec_King ile birlikte bir kaç fotoğraf çektim fakat pek verimli olmadı fotoğraflar aşşağıya ekliyorum ..

sıradaki yapmayı planladıklarım
    önlere 20mm
    arkalara 30mm spacer

en kısa zamanda turbo !
    turbo gelene kadar basıncı 1 bar a çekicem .

jant alasım var çok fazla fakat mali sebeplerden dolayı beklemekte o da .

turbo gelince 550 cc enjektörler takılacak .

şu aralar gerçekten hiç mi hiç zamanım yok arbaaya ayırabileceğim , iş dolayısı ile. fırsat buldukça ufak tefek uğraşıyorum .

6 ay sonra ilk defa arbayı yıkattım geçen cuma o kadar yoğun

fotoğraflar kaliteli olmasada ekliyorum .. gqaliba turbodan önce bi fotoğraf makinesi almam gerekiyor kendime

sayın lovraydır özgür tatilden dönünce çekicek fotoğrafları o zaman göğüs kabarıklığı ile eklerim

değerli yorumlarınız için de ayrıcana çok teşekkür ederim

maaşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bi tane de bonus ekleyeyim

toonch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Efe hks mushroom filtre mafı çabuk kirletiyor.AFR ye dikkat et.
    Birde ca18det nin stock basıncı 7psi yaklaşık 0,5bar 0,7barda 200-220 hp civarı olman lazım.
    Düşündüğün kadar stock değilsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlışın var tunç abi . bizim standart basıncımız 0.65 bar ... yaklaşık 10 psi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler arkadaşlar..

bu hafta içinde ,

orj turbo ile basıncımı 1-1.1 e çekeceğim .
    ona göre ince ayar yapıcaz
    2 tane silikon hortumum eksikti onları da halledicem ( filtreyi sabitleyemedim hala)
    EBC yi söküp Manuel boost controller a geçicem .
    bir de maf-filtre flanşı arasındaki kısıma conta kestirmem lazım .

geçtiğimiz hafta ufak bir problem çıktı , araç kalorifer hortumlarının birindne ufaktan su kaçırıyor . fırsat olmadı ona bakmaya önemli birşey değil ama halledilmesi gerekiyor. lifte çıkıp marş motorunu sökmek lazım çok dandik bir yerde duruyor hortumlar.

onun dışında bu pazar günü koltuklarımın tamamını söküp detaylı iç temizlik yaptım fotoğrafları yanımda değil onları da ekleyeceğim .

yorum atan herkeze teşekkürler..

ayrıca bu ayarlardan sonra artık dyno ya çıkmayı planlıyorum bakalım 1 bar da ne kadar güç alacağız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün akşam arkadaşımın garajında arabayı cilaladıktan sonra elime fotoğraf makinasını alıp 1-2 poz çekeyim dedim ..

ardından '' lan ahmet tripod nerde '' , ve 5 dk sonra '' şu spotları da yakalım '' cümleleri ile birlikte 200 e yakın fotoğraf çektiğimizi farkettik

Makina 40D , fotoğrafları ben ve Brs_eg çektik . yer de Z3 ahmet in garajı.

bu arada belirtmek istiyorum ben hayatımda ikinci defa prof makinayla foto çektim elbet hatalar vardır

Buyrun fotoğraflar burada . umarım beğenirsiniz.

öneri ve görüşleriniz müessesemiz için altın değerindedir...

maaşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu Güncellemekten ne kadar mutluyum bilemezsiniz

Uzun süren düşük beygirli günlerden sonra artık yavaş yavş güç artışına doğru gidiyoruz.

yurt dışında olduğumdan dolayı arabayla yaklaşık 1.5 ay ilgilenemedim . Rodajın üstünden 2000 km geçti ve hala istediğim gibi olmadı . sebebi de Turbo tabiki .

Normalde herkezin ilk önce yaptığı turbo+egzoz geliştirmeleri ben motorun üst kapak hariç tamamını bitirdikten sonra nasipmiş ..

yaklaşık 2 haftadır TR deyim , 10 gün önce arabayla çıktığım bir gece , saat 3 civarı e-5 de 5. vites 6000 dd gördükten sonra yavaşlamam , ve ardından tekrar normal seyirde giderken boost gördükten sonra araç , spool sesini kaybedip yerine o müthiş kulakları parçalayan turbo çığlık sesi geldi . Turbo ömrünü tamamen doldurdu .

aynı gece eve dönerken eve yaklaşık 3 km kala , sakin gelmeme rağmen artık paller housing e vurmaya başladı , filtre borusunu çıkartıp balansına baktığım zaman yaklaşık 1 cm e yakın balansladığını gördüm turbonun .. T25 ömrünü tamamladı ve araba 10 gündür yatıyor ...

Turbomuz seçildi GT2560R . her defasında söylediğim canlı alt devir için seçtim bu turboyu . Tech den de bilgili arkadaşların desteği ile tabiki.

daha sonra , kullandığım piggyback yerine Apexi nin CA18 DET için olan Power FC standalone beynine geçömeye karar verdik .

günaya (boost project) e verdiğim sipariş de bugün elime geçti .

bana sürekli sıkıntı yaratan , kaçıran egzoz manifoldu için de ARP egzoz manifold saplamaları na karar verdim . ayrıca bloğa bağlanan tek parça flanşı da egzoz boruları arasından 2-3 m keserek genleşmeyi engellemeye karar verdim . bu belki bana egzoz manifoldunun çöp olmasına sebep olabilir ama denemeye değer. 3000km de bir açılmasından sa bunu denemeye karar verdim .

bir de ayar tutturamadığım bujilerim için NGK nın iridium BKR8EIX kodlu bujisini deniyeceğim . bakalım inşallah bu sefer tutacak .

günaya ilgisi için bir kez daha teşekkürü borç bilirim burdan .

Yeni Parçalar

-A'pexi Power FC L-Jetro
    A'pexi Power FC Commander
    A'pexi Power FC 3 bar Map
    A'Pexi Power FC Boost Controller
    -NGK Iridium BKR8EIX Buji
    -ARP CA18DET Egzoz Manifold Saplamaları ..

Gelmek üzere olan.

-Garrett GT2560R

-S14 Porya - Kaliper
    -Nismo Vites topuzu

en son güncellemeler bu şekilde.

Plan = GT2560 la 1 bar da yaklaşık 300 bg .

günaydan gelen hediye pakedi

Maaşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Spawn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Plan = GT2560 la 1 bar da yaklaşık 300 bg .
    biraz zor ihtimal o basınçta o güç, heleki motor standarda yakınsa ihtimal dışı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motorda egzantrikler harici standart bişey kalmadı . ha pardon bi de krank .

neden ihtimal dışı açıklamanız var mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

hacim ve devir ne kadar değişti hocam.. üst kapakta port büyütme ve polishing gibi bir işlem var mı? valfler büyüdümü?

açıklama elbetteki var.. gücü üreten motora giren hava miktarı ile benzin.. hava miktarını arttırmak için

1. Silindir hacmini arttıracağız
    2. Motor devrini arttıracağız
    3. turbo veya supercharger varsa basınç arttıracağız
    4. Motorun VE sini yani hacimsel verimini arttıracağız

1, 2 ve 3 açık diye düşünüyorum çok yoruma gerek yok.. Standart bir CA18DET 1 bar basınçta 300 hp çıkartamaz, bundada hem fikiriz heralde?

1 barda 300 hp çıkartmanın tek yolu kalıyor motorun VE sini arttırmak lazım.. bunun içinde oem turbo araçlara göre yüksek bir sıkıştırma ve devir gerekir. Yada hacmi yeterince büyütmek..

Bu nedenle düşük ihtimal dedim (ihtimal dışı standart motor için)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bu arada yanlış anlama lütfen hiç olmaz demiyorum 1 barda olmaz bu güç, basınç biraz daha açılacak hedef 300+ beygirse..

Sierra Rs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hacim ve devir ne kadar değişti hocam.. üst kapakta port büyütme ve polishing gibi bir işlem var mı? valfler büyüdümü?

açıklama elbetteki var.. gücü üreten motora giren hava miktarı ile benzin.. hava miktarını arttırmak için

1. Silindir hacmini arttıracağız
    2. Motor devrini arttıracağız
    3. turbo veya supercharger varsa basınç arttıracağız
    4. Motorun VE sini yani hacimsel verimini arttıracağız

1, 2 ve 3 açık diye düşünüyorum çok yoruma gerek yok.. Standart bir CA18DET 1 bar basınçta 300 hp çıkartamaz, bundada hem fikiriz heralde?

1 barda 300 hp çıkartmanın tek yolu kalıyor motorun VE sini arttırmak lazım.. bunun içinde oem turbo araçlara göre yüksek bir sıkıştırma ve devir gerekir. Yada hacmi yeterince büyütmek..

Bu nedenle düşük ihtimal dedim (ihtimal dışı standart motor için)
    basınc acarken aynı zamanda kompresyonumu arttırmamız gerekiyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sierra Rs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    basınc acarken aynı zamanda kompresyonumu arttırmamız gerekiyor?
    biraz eksik anlatım olmuş bendeki..

Eğer 1 barda 300 hp ye ulaşmak istiyorsak.. ya hacmi, ya devir ya sıkıştırma bişiler artmalı..

Sierra Rs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biraz eksik anlatım olmuş bendeki..

Eğer 1 barda 300 hp ye ulaşmak istiyorsak.. ya hacmi, ya devir ya sıkıştırma bişiler artmalı..
    kusura bakma da yine anlamadım yani büyük turbo takıp kompresyonu yükseltip basıncımı arttırmalıyız güc almak icin? Avansda verilmeli mi? Benim bildiğim kadarıyla senin dediğin şekilde cok güzel motor kırılır ama benden daha iyi bilenler yanlışım varsa düzeltsin.
    Hacim arttırıp kompresyonu düşürüp sonrasında basınc acıp güzel bir beyin ayarı yapılsa anlarımda diğer türlü bana cok ters geldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kusura bakma da yine anlamadım yani büyük turbo takıp kompresyonu yükseltip basıncımı arttırmalıyız güc almak icin? Avansda verilmeli mi? Benim bildiğim kadarıyla senin dediğin şekilde cok güzel motor kırılır ama benden daha iyi bilenler yanlışım varsa düzeltsin.
    Hacim arttırıp kompresyonu düşürüp sonrasında basınc acıp güzel bir beyin ayarı yapılsa anlarımda diğer türlü bana cok ters geldi.

basıncı arttıralım derken neyi kastediyorsun.. basınç yazıyorum ya işte 1 bar

daha basit bir örnek veriyim: honda civic type-r, motor hacmi 2.0, motor devri nerdeyse 9000 rpm.. std motor 0.5 - 0.6 bar turbo uygularsan 300 hp yi geçersin..

neden?

1. sıkıştırma yüksek
    2. devir çok

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

sıkıştırma arttııkça birim basınç başına aldığım güç artacak aynı motorda aynı basınçta 11 sıkıştırmadaki güç ile 9 sıkıştırmadaki güç aynı olmaz
    körler sağırlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)