User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Noter Satış -Plaka Değişimi

TEQUILA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Noter Satış -Plaka Değişimi

Merhaba,

İstanbul dışından araç alımı yaptım, noter satışı esnasında plaka değişimi yapılacağını belirttim. Satış anında da plaka değişimi belirttiğim için 163 TL lik ödeme yaptım.

Ruhsatımı istersem aracın bağlı olduğu eski plakasına ait trafik şubesinden hemen alabileceğimi veya adresime gönderilebileceğini söylediler.

Bununla ilgili olarak kafamı karıştıran konular var,

1. Aracın bağlı olduğu trafik şubesi muhtemelen benim ikamet adresime ruhsatımı gönderecek? Plaka aracın eski plakasıylamı gelecek yoksa 34 plakalımı gelecek?

2. Araca eski plakası ile tarfik sigortası yaptıracağım, muhtemelen yeni plakaya geçtiğinde zeyilname düzenleyerek aktarılacak diye düşünüyorum

3. Noter satış evrakları, eski plakalar, trafik sigortası ile tarfik şubesine gitmem gerektiği söylendi. İnternetten araştırdığım kadarıyla EK1 formuda düzenlenmesi gerekiyormuş. Bunlarla trafik şubesine gittiğimde henüz araccın bağlı olduğu trafik şubesinden bana ruhsatım gelmesede ben bu işlemi yapabilirmiyim?

4. Aldığım aracın vergi ödemesi 12 aylık olarak yapılmış. Vergi ödemeleri yeni plakaya nasıl aktarılacak?

5. Şuan eski aracımın kaskosu var onun kaskosunu yeni aldığım araca aktaracağım bu işlemi plaka değişiminden sonramı yapayım.

6. Tüm bu işlemler ne kadar zaman sürer?

7. Vekaletname verirsem muameleci bu işlemi kaça yapar?

İllaki aramızda bu serüveni yaşayan vardır. Yardımcı olabilirseniz sevnirim.
    '05 Honda CBF 600 SA
    '16 Qashqai

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle yanlış bilgi verilmiş. Eğer plaka değişecekse adrese ruhsat gelmez. Sen gidip ikametinin olduğu, plakasını alacağın şubeden işlemleri yaparsın. Ve biran önce de gidip işlemleri yapmanı tavsiye ederim.

Trafik sigortana zeyil yapılacak. Yeni plaka belli ise, ayırtmışsan falan, onu yazdır. Yoksa 34 YK 000 falan yazarlar zaten. Önemli değil. Nasılsa zeyil yapılır. Yalnızca il doğru yazılsın yeter.

Bağlı olduğun trafik şubesine ek-1 belgesini doldurmuş ve trafik sigortasını yaptırmış olarak gitmeni tavsiye ederim. Eğer yapmamışsan, zaten orada bi dünya sigortacı çullanacaktır üstüne.

Vergi plakaya değil araca aittir. Genelde şasi numarası üzerinden takip yapılır. Plaka değişse de aracın yeni plaka bilgisi vergi dairesine gider. Yani sorun olmaz.

Kasko işlemini hemen yapabilirsin. Onda da zeyil yapılır. Ancak hem kaskoyu, hem de zorunlu trafik sigortasını 34 plaka olduğunu belirterek yaptırman lazım. Çünkü il primleri farklı.

Ben bu işlemleri defalarca yaptım. Hiçbiri için vekalet vermedim. Hepsini kendim takip ettim. En fazla yarım + yarım günümü aldı. Boş adam değilim. Ama herkesin kendi işini imkanı varsa kendisinin takip etmesinden yanayım. Takipçileri de pek sevmem.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

TEQUILA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap için teşekkürler oldukça aydınlatıcı oldu. Bugùn trafik.gov dan okudum, plaka değişim beyanlarında 1ay içinde işlem yapılmazsa değişim hakkı ve ödenen para yanıyormuş.
    '05 Honda CBF 600 SA
    '16 Qashqai

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir ay süren var. Ama tavsiyem bir an önce, özellikle de ilk 15 gün içinde işlemi halletmendir.

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben benzeri bi şekilde istanbul içinden araç aldım, yinede noterde plaka değişimi istedim.. (yine benim üstüme olan diğer arabamın plakasını alacaktım)

Ancak diğer arabanın plakası değişmediği için plaka değişme işlemi yapmak istemedim, vaktim de olmadığından dolayı, ruhsat çıkartmaya yaklaşık 6 ay sonra gittim
    Gecikmeden dolayı ceza v.b. hiçbirşey yada olumsuz bi durum yok.. Geçici ruhsat normal ruhsat gibi..
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @yavuz364;

Sana iyi niyetli veya dalgın veya bilgisiz bir memur denk gelmiş. Yoksa cezası gayet açık.

ilkerrrrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muayenesi olmayan araç için plaka değişimi istersek, yeni ruhsatı çıkartırken muayene şart mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkerrrrr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muayenesi olmayan araç için plaka değişimi istersek, yeni ruhsatı çıkartırken muayene şart mı?
    arkadaşlar bilgisi olan yok mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkerrrrr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bilgisi olan yok mu?
    kendi soruma cevap vereyim belki birilerinin işine yarar.

muayene olmadan ruhsat çıkartamıyorsunuz.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaslar yeni konu acmak istemedim.aracimi sattim yeni arac alacagim plakayida son haneyi istedigim gibi alma dusuncem var.noterde plaka degissin dedikten sonra emniyette plaka secme durumu oluyormu yada nasil oluyor bagis aliyorlarmi

driftboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Trafikte Plaka seçebilirsin, bağış karşılığında alabilirsin. Tabi istediğin plakayı bulursan. Yoksa olanla yetineceksin
    Marblex Mining & Marble

Harput Yapı İnsaat

Alıntı CasabLanca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın önüyle arkası arasında 3 yaş fark var

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)