Sayfa 1 Toplam 17 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 322 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Methanol nedir , nasl g verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasl alr?(Video+Text)

TechTurkey cem - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    01.Kasm.2005
    Ya
    29

Post Methanol nedir , nasl g verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasl alr?(Video+Text)

Methanol nedir , Nasil Guc kazandirir , oncelikle videoyu inceleyelim ;

BORKED

Yakt olarak Methanol

Benzin, iten yanmal motorlarda bir asrdan fazladr kullanlmaktadr. Her ne kadar ana
    yakt maddesi olarak kullanlsada aratrlmas gereken propan, alkol, hidrojen ve su gibi
    baka yakt trleride vardr. Propan, hidrojen, su farkl zelliklere
    ve karaktere sahiptiler fakat hibiri performans amal uygulamalarda alkoln sunduu avantajlar
    sunamamaktadr.

Bir ok eit alkol retilmektedir. ten yanmal motorlarda en ok kullanlan trler ise
    methanol ve ethanol'dr. Methanol, doal gaz, ahap veya kmrden elde edilir. Ethanol ise msr veya eker kamndan imal edilir. Methanol retimi ethanole gre daha ucuzdur. Bu yzden litre bana methanol fiyatda daha ucuzdur. Methanol ile ethanoln arasndaki temel fark methanoln daha dk kaloriye (veya karm srasnda yaklarak ortaya kan enerji miktar) sahip olmas, daha yksek zsya sahip olmas (bnyesine karm yakmak iin daha fazla s alabilmesi) ve yksek buharlama ssna sahip olmasdr. (buharlama srasnda emi scakln belirgin seviyede drme zellii)

Methanol kullanmann avantajlar

Methanol dier benzin trevi yaktlarla karlatrldnda apayr bir canavardr. Methanol yanma odasna giren havay yle etkili soutur ki (yksek buharlama s tutulumu) ar beslemeli motorlarda intercoolera gerek kalmaz. Alkol ile alan iten yanmal motorlar yle souk alrlar ki genelde radyatre gerek kalmaz. Yanma odasna gnderilecek alkoln miktar ykselecek olan snn kontoln salar.

Methanol'n ikinci zellii ise daha yksek zsya sahip olmasdr. Bu zellik
    yanma odasnda karmn daha yava yanmasna imkan salar. Methanol'n oktan deeri yaklak olarak 105 - 110 arasndadr ve yksek oktan karmn daha ge yanmasn salar. Methanoln oktan deeri benzinden yksek olduu iin avans ve basn deeleri arttrlabilir.

Buharlama ss ve alkoln zs deeri bu yakt kullanan iten yanmal motorun
    karakteristiinde nemli role sahiptir. Dk scakla sahip emilen hava, dk yanma
    odas scaklklar ve daha youn bir karm ile sadece benzinden methanole geerek 10-20%
    g art olaandr.

Yakt olarak alkol kullanmann en avantajl ynlerinden biride karmn detanasyona
    meyilli olmaydr. Alkol yanma odasnda atelendikten sonra ortaya kan alev adeta
    yanma odasn batan sona gezerek, benzin tabanl yaktlarda bir fenomen olan detanasyonun olumasna engel olur. Karm kendiliinden alev alabilir fakat bu durum dzgn ayarlar ile kolayca kontrol altna alnabilir.

Alkol tabanl yaktlarn dezavantajlar;

Ana yakt olarak mehtanol kullanmnn baz dezavantajlarda vardr.

1. Motora enjekte edilen benzin miktarna erimek iin 2 kat methanol enjekte edilmelidir.

Methanol ok kolay buharlar. Motora enjekte edildiinde ve syla karlatnda derhal etrafndaki hereyi soutarak buharlar. Alkoln yanma odasna girmeden buharlamas, yanma odasn yaktsz brakacandan dolay zararldr. te burada mehtanoln miktar 2 katna kartlarak buharlamadan sonra bile yanma odasna yaktn ulamas salanr.

Yakt sistemini seerken de yakt ile ilgili enjektr, yakt pompas ve yakt raylar gibi
    elemanlar hep iki kat olarak dnmeliyiz. rnein 400whp civarlarnda benzinle
    altrlan bir motoru 720cc lik enjektrlerle besliyorsak alkol kullanmnda 1400cc
    lik enjektrlere ihtiyacmz olacaktr. Eer kullanlan yakt pompas 400whp destekliyor
    ve 255lph ise alkol kullanmnda 500lph'lk bir pompaya ihtiyacnz olacaktr.

2. Methanol ar derecede andrcdr.

Methanol alkol ile temas ettiinde metali bozar. Tm aluminyum yzeyler
    (rnein yakt yollar, regulatr vs) mutlaka *anotlanmaldr. Anotlama sayesinde
    alkol aluminyumun molekllerini etkileyecek seviyeye eriemez.

Methanol andrc bir madde olduu iin zel enjektr ve yakt pompas kullanlmaldr.
    Grnr ekilde iinde petrol barndrmasada aslnda benzin petrolden elde edilir. Bu da benzine ksmi yalama zellii kazandrr. Alkolde ise bu zellik yoktur ve yaps itibariyle molekler bazda petrol molekllerini paralar. Yakt pompas ve enjektrleri gibi komponentler srtnme kaynakl anmalardan korunmak iin yalanmaya ihtiya duyarlar. Yalayc olarak petrol bazl rnler kullanlmadnda bu komponentlerin arzalanmas tipik senaryodur. Benzin trevli emsallerine nazaran alkol bazl yakt pompalar ve enjektrleri nemli miktarda yaa ihtiya duymadan altrlabilirler. Fakat yalama kalitesini ayn seviyede tutmak iin yakt sistemine konan alkolle beraber petrol trevli yaktta eklemek gereklidir.

Yakt raylar ve yakt tankda korozyona dayankl bir metal olan paslanmaz elik olanlaryla deitirilmelidir. Petrolden bazl olduu iin her trl kauuk malzemeli yakt yollar ve dier malzemeler ksa srede zarar grerek ilevlerini yerine getiremeyeceklerdir.

Son olarak, alkoln motoru daha abuk eskittii bilinen bir efsanedir. Bu efsane yar
    amal motorlara direkt olarak alkol enjekte edilmesi sonucu segmanlar ve gmlekler gibi elemanlarda hzl anmann tesbit edilmesiyle ortaya kt. Methanole ya
    kartrldnda ise yakt ksmi yalama zelliine sahip olur ve hzl anma ortadan
    kalkar. Eer alkole yalama zellii olan bir ya eklemediyseniz bu normalden fazla
    anmaya sebep olur.

3. Souk havalarda zor alma

Alkol 15.5 santigrat derecenin altnda yeterli seviyede pulvarize olamaz. Enjektrler iinse fiziksel olarak yeterli bir sprayleme yapmak zorlar. Bu sorunu amann en iyi yolu alkol benzinle kartrarak daha uucu bir karm elde etmektir.

Genel olarak alkol benzin gibi koy depoya git tr bir yakt deildir. Farkl bir
    yakt sistemine ve dikkate ihtiya duyar fakat salad yararlar ise benzinden ok
    daha fazladr. Yksek miktarlarda alndnda methanol benzine gre daha ucuzdur.
    Yar aralar iin intercooler ve radyatr ihtiyacn ortadan kaldrr (cadde aralarnda
    radyatr mutlaka bulundurulmaldr.), sadece benzinden methanole geerek 10-20% aras
    g art salar ve detonasyona sebep olmaz.

*Anotlama, bir metalin (genellikle alminyum) yzeyinin, elektrolizle ykseltgeme yoluyla bir kaplamaya dntrlmesi ilemidir.

Copyright: cem & maxiboost (TechTurkey)
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

Day Walker - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    15.Ekim.2008
    Ya
    32
    ehir
    TRKYE
    Bu ara metanolle ilgili cok sorular vardi bi konu cok iyi olmus tesekkurler Cem.

dragstar - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    12.ubat.2008
    Ya
    24
    ehir
    stanbul
    standart arabalarda %5 orannda yakt katks olarak kullanyorum, tavsiye ediyorum,

methanol eritir, korozyon yapar deniliyor ama,

6 aydr plastik pet ienin, benzliklerde satlan 5 lt lik plastik bidonlarn, benzin hatlarnda kullanlan kauuk borulara ve bosch standart benzin pompas ve weber benzin reglatryle, in mal ayarl benzin reglatrne methanolle anma testi yapyorum, en ufak bir deiiklik bile olmad, isteyengelip grebilir, sadece silikon hortuma zarar verdi ama benzinde silikon hortuma zarar verdi

ayrca 2 senedir 100 den fazla araba alkol dnm uyguladk (m85 %85 methanol,%15 benzin), sorun ksayd illaki 1 tanesinde biryerler erirdi, bi sorun kard ama hi sorun kmad,

bende ilk balarda eritir diyordum ama, sorun kmyor

methanol dnm yaptmz aralarda fan amyor araba, hatta bazlarnda termostat dahil amyor
    Bosphorus Innovations

facebook.com/BosphorusInnovations

TaGo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    22.Ocak.2009
    Ya
    34
    ehir
    Trkiye/zmir
    methanol dnmn ne iin yapyorsunuz aralarda? yani standart aralarda
    www.ilgincbirsey.com Herkes iin ilgin bireyler...

PlastiDip rnlerini ilgincbirsey.com sitesinden Kredi Kart ayrcal ile 12 taksitte alabilirsiniz.

Murat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    04.Mart.2009
    Ya
    29
    ehir
    stanbul/Saryer
    Alnt dragstar Nickli yeden Alnt Mesaj gster

6 aydr plastik pet ienin, benzliklerde satlan 5 lt lik plastik bidonlarn, benzin hatlarnda kullanlan kauuk borulara ve bosch standart benzin pompas ve weber benzin reglatryle, in mal ayarl benzin reglatrne methanolle anma testi yapyorum, en ufak bir deiiklik bile olmad, isteyengelip grebilir, sadece silikon hortuma zarar verdi ama benzinde silikon hortuma zarar verdi

ayrca 2 senedir 100 den fazla araba alkol dnm uyguladk (m85 %85 methanol,%15 benzin), sorun ksayd illaki 1 tanesinde biryerler erirdi, bi sorun kard ama hi sorun kmad,

methanol dnm yaptmz aralarda fan amyor araba, hatta bazlarnda termostat dahil amyor
    dnyaya meydan okuyan adam 2 sene ne abuk geti be

gncel aralarn ou uyumlu gnelde ama yinede tedbirli olmakda yarar var.
    Konu Murat tarafndan (13.Austos.2011 Saat 16:49 ) deitirilmitir.

yelik
    12.ubat.2008
    Ya
    24
    ehir
    stanbul
    Alnt TaGo Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    methanol dnmn ne iin yapyorsunuz aralarda? yani standart aralarda
    enjektrlerin ak kalma zamanlarn arttran kitlerden takyoruz (% duty cycle)

Alnt Murat Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    dnyaya meydan okuyan adam 2 sene ne abuk geti be

gncel aralarn ou uyumlu gnelde ama yinede tedbirli olmakda yarar var.
    , aynen yle Murat abi

methanol depoda biriken pislii zyor ve benzin filtrelerini tkyor, ondan dolay kit takmadan nce deponun ykatlmasn veya benzin filtresinin yenilenip kit takldktan 100 km sonra tekrar yenilenmesini neriyoruz
    Bosphorus Innovations

Murat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    04.Mart.2009
    Ya
    29
    ehir
    stanbul/Saryer
    Alnt cem Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    ..
    kurulum hakknda ip ular varm?

misal pompa yerleimi, uygun nozzle seimi, yerleimi olsun vs.
    Konu Murat tarafndan (13.Austos.2011 Saat 19:09 ) deitirilmitir.

TechTurkey Oz` - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    20.Ekim.2005
    Ya
    32
    ehir
    stanbul

alcoholl bazl seyler benzinden suyu ayrtrmayay salyor Erittmek zor fakar depoda su biriktirmeye balyor Metal depolar pas tutmaya balatyor zamanlca enjektorunu tkmaya baslyor

ayrca benzine su katm gibi oluyor benzin kalitesini belirli bir mddet sonra dryor

Benim kanmca koyudktan sonra depoda bekletmeden bitirmek
    Dr.Ecu EcuTuning

www.drecu.com
    MoTeC - Haltech - Vi-PEC - Link - HKS Fcon - Injector Dynamics - AEM Turkey Dealer

Ne Byktr Emee Sayg Duyan nsan...!!!

DynoDynamics
    Mustang Dyno

Frank - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    01.ubat.2010
    Ya
    24
    ehir
    21 - 03
    Aem in yaptg vdeo ve acklamalarnz cok guzel gercekten.
    temel mantg ve iin kimyasn anlatyor.
    Teekkrler
    Alnt mmustu Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    hac ben bildiin su barda ile shot atyorum

yelik
    12.ubat.2008
    Ya
    24
    ehir
    stanbul
    Alnt Oz` Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    alcoholl bazl seyler benzinden suyu ayrtrmayay salyor Erittmek zor fakar depoda su biriktirmeye balyor Metal depolar pas tutmaya balatyor zamanlca enjektorunu tkmaya baslyor

ayrca benzine su katm gibi oluyor benzin kalitesini belirli bir mddet sonra dryor

Benim kanmca koyudktan sonra depoda bekletmeden bitirmek
    konulan benzinde su varsa bunlarn olmas muhtemel
    Bosphorus Innovations

tolgakaynak - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    22.ubat.2010
    Ya
    25
    ehir
    istanbul

%5 yakt katks olarak kullanrken nasl yani misal 50 liralk benzin aldnz az bieyde depoya methanol mu dkyorsunuz :S

TYPERHAKAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    23.Temmuz.2008
    Ya
    41
    ehir
    ist
    bilgiler iin ok teekkrler,ok faydal oldunuz.

yelik
    08.Austos.2009
    Ya
    22
    ehir
    stanBuLL City
    motora nos basarken methanolda basmak performans attrr o zaman? Ama anmayda arttrm?

yelik
    12.ubat.2008
    Ya
    24
    ehir
    stanbul
    Alnt tolgakaynak Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    %5 yakt katks olarak kullanrken nasl yani misal 50 liralk benzin aldnz az bieyde depoya methanol mu dkyorsunuz :S
    aynen yle
    Bosphorus Innovations

cem06 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    16.ubat.2008
    Ya
    27
    ehir
    06
    methanol yuzde bes yakt katks olarak kullanrsak 1 1.5 derece arttryor oktan. peki bunun yerine oktan daha yuksek kimyasal kullanabilirmiyiz nitrometan toluen xylene?? ne gibi yan etkileri olur? alcohol-compatible uyumlu sistemde kullanlrm bunun dsnda neler gerekli??

yelik
    12.ubat.2008
    Ya
    24
    ehir
    stanbul
    Alnt cem06 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    methanol yuzde bes yakt katks olarak kullanrsak 1 1.5 derece arttryor oktan. peki bunun yerine oktan daha yuksek kimyasal kullanabilirmiyiz nitrometan toluen xylene?? ne gibi yan etkileri olur? alcohol-compatible uyumlu sistemde kullanlrm bunun dsnda neler gerekli??
    aynen yle, nitromethane olabilir ama denemedim ucuza bulursam denerim, toluen ve xylene'nin oktan methanolden daha dk
    Bosphorus Innovations

cem06 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    16.ubat.2008
    Ya
    27
    ehir
    06
    bendeki tabloya gore xylene 117 toluene 114.5 methanol 104.5 yanlz (r+m)/2 olarak geciyor anlamadm edittt (ron+mon)/2 mis
    wikiden baktm orda ron degerleri var xylene 117 toluene 111 methanol 108.7 ethanol 108.6
    heryerde farkl yazms

dandik wurth octane booster falan almaktansa bunlar temin edersem denicem...
    Konu cem06 tarafndan (15.Austos.2011 Saat 12:45 ) deitirilmitir.

Mert G - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik
    25.Mart.2011
    Ya
    34
    ehir
    ST
    kafamdaki tm sorulara cevap buldum, ok faydal olmu, eline salk Cem..

yelik
    15.Kasm.2010
    Ya
    24
    ehir
    trkiye
    konu ila gibi olmu vallahi eline salk bakan .

Sayfa 1 Toplam 17 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)