User Tag List

Sayfa 11/18 İlkİlk ... 910111213 ... SonSon
339 sonuçtan 191 ile 209 arası

Konu: Maximum Yağ Sıcaklığı

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılım ve catback egzoz var.yazları faydası olur o zaman yağ sıcaklığı 110 ları buluyor sıkıştırınca.5-30 a göre sıkıntımıdır bu sıcaklık
    110 derece yağ sıcaklığı 5w30 tam sentetik için sorun değil. Ama üzerine çıkmaya devam ediyorsa ve yukarıda anlık değil, uzun süreli kalıyorsa o şartlarda 5w30 yeterli değil demektir.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kac derece sıkıntıdır yani 5-30 için? en cok yağ sıcaklığını arttıran şey nedir.uzun yolda top speed ağırlıklı gitmekmi yoksa şehir içinde dahamı cok cıkar.heralde redline kullanımında fırlıyor.
    onboard göremiyorum yağ sıcaklığını ,aynı özelliklerdeki baska araç 114 filan gidiyordu geçtiğimiz yaz akşamı.belki 120 bile oluyodur.bir kere araç kendini kısmıştı 2 sene önce zaten,ağustos ayı öğlen vakti ankaraya hızlı gittim,bir kere 190-200 e zor geldi.şaşırmıştım heralde yağ sıcaklığından.

yn_lemans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba 33000 km de 207rc var 5-30 alıcam ama önericeğiniz en iyi yağ sizce hangisi...
    by SARIBEKİROĞLU

FLORYA REDLİNE OTO
    LOWRİDER CUSTOMS DESİNG FLORYA

imparatoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10w40 viskozite tercihi uygun. Viskozite olarak stock 1.6ies'te 10w40, 5w40, 5w30 yağlar kullanılabilir. 10w40 yarı sentetiktir. Bence tam sentetik tercih edilmeli. Eğer ekonomi ön planda ise ve motor gündelik kullanılıyorsa 5w30 daha iyi soğuk marş koruması ve ekonomi sağlar. Ama motor arada sıkıştırılıyorsa 5w40 tam sentetik gündelik için hemen hemen her koşulda iş görür.

Yarı sentetik 10w40 magnatec alana kadar ben olsam çok yakın fiyatlara 5w40 tam sentetik castrol edge alırım. 55TL'ye 4 litre 5w40 tam sentetik castrol edge alınabiliyor.

Daha önce yarı sentetik kullanılan motorda tam sentetik kullanmama gibi bir mit de var. Ama hiçbir sakıncası yoktur. Güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle yüksek sıcaklıklarda ve uzun değişim periyodlarında tam sentetik yağ, yarı sentetik yağdan çok daha iyi koruma sağlayacaktır.
    sakaryada bu işler pahalımı oluyor yahu 10-40 için 60-65 tl edge için 80-90 arası rakamlar konuşuluyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 54th540 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sakaryada bu işler pahalımı oluyor yahu 10-40 için 60-65 tl edge için 80-90 arası rakamlar konuşuluyor..
    İl farkı olabilir. İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz. 10w40 yarı sentetik yağ için 60-65 lira verilmez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kac derece sıkıntıdır yani 5-30 için? en cok yağ sıcaklığını arttıran şey nedir.uzun yolda top speed ağırlıklı gitmekmi yoksa şehir içinde dahamı cok cıkar.heralde redline kullanımında fırlıyor.
    onboard göremiyorum yağ sıcaklığını ,aynı özelliklerdeki baska araç 114 filan gidiyordu geçtiğimiz yaz akşamı.belki 120 bile oluyodur.bir kere araç kendini kısmıştı 2 sene önce zaten,ağustos ayı öğlen vakti ankaraya hızlı gittim,bir kere 190-200 e zor geldi.şaşırmıştım heralde yağ sıcaklığından.
    Alıntı yn_lemans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba 33000 km de 207rc var 5-30 alıcam ama önericeğiniz en iyi yağ sizce hangisi...
    A3/B3 normlarında 5w30 bir yağ her ikinizin de aşırı yüklenmedikçe, kısa süreli zorlamalarda ve günlük kullanımda işinizi görür.

Ama genel kullanım ortalaması spor ise markanın spesifikasyonlarını sağlayan bir 5w40 tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlış post

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edge serisinin diğer yağlarını bulamazsınız bu paralara ama 5w40 çok uygun fiyatlara mevcut piyasada. Biraz sürümle, biraz da bölge distribütörleriyle alakalı bir durum. Bazı distribütörler fiyatı yüksek tutup piyasadaki uygun fiyatlı tüm ürünlere sahte demeyi tercih ediyorlar.

Herneyse, eğer castrol 5w40'ı uygun fiyata bulamazsanız mobil 3000 serisi tam sentetik 5w40 da işinizi görür. O da 55-60 TL civarında. Mobil1 serisi bile zaten 70 TL...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en iyi 5-40 yağ hangisidir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en iyi 5-40 yağ hangisidir
    Motul 300V 5w40

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motul 300V 5w40
    olmazsa bundan sonra ondan alayım,5-30 castrol long life koyuyor servis,soguk havada ondan da iyidir heralde

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)

yn_lemans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki istanbul sıcaklığına en iyi tam sentetik 5-30 hangisi sizce ?
    by SARIBEKİROĞLU

FLORYA REDLİNE OTO
    LOWRİDER CUSTOMS DESİNG FLORYA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o.b.k. edge 5-40 için ankarada 55 liraya temin edebileceğimiz adres verdi saolsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yn_lemans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki istanbul sıcaklığına en iyi tam sentetik 5-30 hangisi sizce ?
    Şimdi en iyi 5w30 veya 5w40 derken yağlarda bu başlık altında bahsettiğimiz temelde birkaç ayrım var;

Birinci ayrım ; Tam sentetik, yarı sentetik... 10w40, 15w40, 20w50 vs haricindeki 5w30, 5w40, 10w60 gibi yağlar zaten tam sentetik. Tabi ki tam sentetik olanı tercih ediyoruz. Burada sorun yok.

İkinci ayrım ise tam sentetikler arasında;
    Bir polyester bazlı POE yağlar var ki Motul en önemlisi. Diğer tarafta ise PAO bazlı yağlar var. Her ikisi de tam sentetik olmasına rağmen POE bazlı yağlar aynı viskozitedeki PAO bazlı yağlardan daha dayanıklılar.

Motul 300V 5w40 hemen hemen Mobil1 5w50 ile aynı sıcaklık dayanımına sahip. Ama viskozitesi Mobil1 5w50 kadar yüksek değil.

Bir üçüncü farklılık ise aynı bazlı ve aynı viskoziteli yağlar arasındaki formülasyon farkı. Mobil1 5w30 ile Castrol edge 5w30 arasındaki, veya mobil1 10w60 ile castrol edge 10w60 arasındaki küçük farklılıklar gibi.

İhtiyacınıza ve bütçenize göre en iyisini, optimumunu siz belirlemelisiniz.

Rabbit33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı yararlı bilgileriniz için teşekkürler,herkese tek tek ayrıntılı yanıt vermissiniz .Mersin de yaşıyorum ***** yazın 40c ler de burası,araçta 1.4 gtı 210 hp civarı küçük hacimli ve yazılım mevcut.çok çabuk ısınabiliyor .Aklımın almadığı vw bu 5/30 a neden takmış anlamış dilim TSI motorlar çok çabuk ısınıyor ve arada eksiltmede yapabiliyor sizce 5-40 kullanması daha mantıklı değimi heleki aşırı sıcak yerler de ? su an bile kış olmasına rağmen arada sıkıştırdığımda 110 -115 leri görüyor anlık.uyumlu olan 504 507 onayı olan-5/30 SLX longlife POWER FLOW castrol kullanıyorum servisten aldığım ,zaten kendileri de bunu kullanıyor yazın bu 5-30 dan daha iyi , aşırı ısınmayı önleyebilecek dayanıklı ve eksiltmeyi de önleyebilecek ne kullanabilirim fiyat sorun değil ? 5-50 mobil uyar mı yada 5-40 edge nasıl olur ? yada 5-40 v300 motul . Tekrar teşekkürler..

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soru cok guzel.
    ıkı anektod paylasmak ıstıyorum;
    10 bınde Polomuz var,5/30 yagı yenı degısmemıze ragmen 118 derecelere cıkıyor,arac Stok.
    Bu araca DP+Yazılım ve bır kac sey yapıcagız,yag ısısı cok artmaması ıcın,5/40 mı gerek yoksa 5/50 hatta 10/60...
    GT-R da 0/40 var ıdı,sıkıstırdıgım zaman bıe 106 dereceyı gecmıyordu,10/60 a gectım yıne 106 derecelerı goruyorum,neden 3-4 derece daha asagı ınmedı?
    Bana kısa bır yol gosterırsenız sevınırım...

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soru cok guzel.
    10 bınde Polomuz var,5/30 yagı yenı degısmemıze ragmen 118 derecelere cıkıyor,arac Stok.
    Bu araca DP+Yazılım ve bır kac sey yapıcagız,yag ısısı cok artmaması ıcın,5/40 mı gerek yoksa 5/50 hatta 10/60...
    GT-R da 0/40 var ıdı,sıkıstırdıgım zaman bıe 106 dereceyı gecmıyordu,10/60 a gectım yıne 106 derecelerı goruyorum,neden 3-4 derece daha asagı ınmedı?
    abi bazı araçlara ne yağ koysan soğutma sistemi iyi. yağ soğutucusu başka araçlara göre büyüktür ondan hep aynı dereceyi koruyor olabilir. yani sonuçta gtr gelişmiş bi araç yeterince iyi bi teknolojisi vardır bununla ilgili olabilir ısının aynı kalması.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soru cok guzel.
    Yağ illa ki ısınır, 10w-60 koyunca 106 derece görmez diye bir şart yok ki

10w-60 ile 0w-40 arasındaki en büyük fark, 10w-60 viskozitesinin daha kalın olmasından ötürü, bahsettiğiniz sıcaklıklara çok daha geç ulaşıyor olmasıdır.

Ek olarak 10w-60 ın ısıya dayanım süresi, 0w-40 a göre çok daha fazladır. Yani 100+ derecelerdeki güvenilirlik oranı 0w-40 a göre yüksektir (high temperature high shear)

Bir de eklemem gerekiyor ki, aracınızda termostatlı (belirli bir sıcaklıktan sonra devreye giren) yağ soğutucu sistemi var ise, iki yağ arasındaki ısı farklarını minimalize etmesi gayet normaldir. Sonuçta eldeki yağı soğutabilecek bir mekanizma var ve istenilen sıcaklıklara indirgenebiliyorsa görevini yerine getiriyor demektir. Kişisel görüşüm aracınızda yağ soğutucu olmasaydı 0w-40 da 140+ dereceleri görme ihtimaliniz çok yüksekti, halbuki 10w-60 da bu yağ sıcaklığı 110-120 derecelerde sabit kalma ihtimali olacaktı.

Bu tip viskozite farklarının oluşturduğu sıcaklık farkları, yağ soğutucusu olmayan - ya da yetersiz olan motorlarda kendini daha fazla gösterir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)